خبر های ویژه

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

5 آذر 1402

بلبل گوش سفید رشدیه ی تبریز

2 آذر 1402

آستراگالوس عینالی با موسیقی روبرت شومان

30 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

26 آبان 1402

5 آذر 1402

اکولوژی الکتریکی: ما در حال کشف چگونگی استفاده حیوانات و گیاهان از الکتریسیته به روش های مبتکرانه هستیم

برگردان به فارسی میترا فرهنگ فر

وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است. "الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود. در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم. در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد. همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.

تبریز امروز:

سام انگلند
محقق دکترای علوم زیستی دانشگاه بریستول

حیوانات و الکتریسیته

وقتی کلمه "برق" را می شنوید، احتمالاً افکار مربوط به خطوط برق یا لوازم خانگی در ذهن شما تداعی می شود. اما الکتریسیته فقط یک پدیده مدرن بشری نیست - خیلی قبل از ما و در واقع خیلی قبل از سیاره زمین وجود داشته است.

"الکتریسیته" به سادگی به فعل و انفعالات بین هر جسم دارای بار الکتریکی اشاره دارد، نه فقط آنهایی که توسط انسان ساخته شده است، و این فعل و انفعالات معمولاً در دنیای طبیعی در میان بسیاری از حیوانات و گیاهان یافت می شود.

در مقیاس کوچک، این فعل و انفعالات الکتریکی شامل الکترون‌های با بار منفی و/یا پروتون‌های با بار مثبت است – بارهای مخالف جذب و بارهای مشابه دفع می‌شوند. اما هر یک از این فعل و انفعالات ذرات ریز می توانند با هم جمع شوند و به ایجاد اثراتی کمک کنند که ما می توانیم در مقیاس اکولوژیکی بسیار بزرگتر در تعامل بین حیوانات، گیاهان و محیط آنها مشاهده کنیم.

در بسیاری از موارد، آنچه ما در دنیای طبیعی می بینیم، الکتریسیته ساکن است، این همان چیزی است که وقتی یک بادکنک را روی موهای خود می مالید و به طور ایستا شارژ می شود، تجربه می کنید. دقیقا همین اتفاق ممکن است برای حیوانات هم بیفتد.

همانطور که حیوانات می دوند، می خزند یا پرواز می کنند، اعضای بدن آنها بر روی اشیاء موجود در محیطشان - یا حتی فقط هوا - می مالند و این کار درست مانند مالش بادکنک روی سر آنها را شارژ می کند، . مقدار باری که حیوانات می توانند از این طریق ایجاد کنند به طرز شگفت انگیزی زیاد است، با گونه های مختلف بارهایی را جمع می کنند که وقتی به عنوان ولتاژ اندازه گیری می شود می تواند در ناحیه صدها یا هزاران ولت باشد. این بیشتر از ولتاژی است که از پریز برق شما در خانه خارج می شود.

 آیا این الکتریسیته ساکن به زندگی حیوانات کمک می‌کند یا خیر. پاسخ یک بله چشمگیر است".

از آنجایی که اجسام دارای بار ثابت می توانند یکدیگر را جذب و دفع کنند، انواع مختلفی از فعل و انفعالات اکولوژیکی تحت تأثیر آنها قرار می گیرد.

بارهای ساکن روی پای ژکوها به آنها کمک می کند تا به سطوح بچسبند، بنابراین آنها می توانند به راحتی از دیوار بدود.

عنکبوت ها نیز کمی از الکتریسیته ساکن را دوست دارند. نه تنها تارهای آنها به صورت الکترواستاتیکی به سمت حشرات پرنده باردار جذب می شوند، بلکه از الکتریسیته برای پرواز نیز استفاده می کنند. چندین گونه از عنکبوت ها رفتاری به نام "بادکنک زدن" از خود نشان می دهند، جایی که رشته های ابریشم را بیرون می اندازند که آنها را مانند یک بادکنک به هوا بلند می کند و آنها را برای پراکنده شدن و یافتن خانه های جدید می برد. به نظر می رسد که الکتریسیته ساکن در جو، نوعی که در موارد شدید باعث ایجاد رعد و برق می شود، در واقع به عنکبوت ها در تلاش های هوانوردی خود با جذب استاتیک رشته های ابریشم باردار به سمت بالا به جو کمک می کند.

فقط حیوانات نیستند که از این نیروهای الکتریکی نامرئی بهره می برند. در واقع نشان داده شده است که گرده از گلی به حشره یا گرده افشان پرنده دیگر بدون هیچ تماسی بین این دو می پرد. بارهای ساکن حشرات و مرغ مگس خوار به اندازه کافی قوی هستند که می توانند گرده ها را در هوا بکشند، حتی در برخی موارد بیش از چندین سانتی متر.

مرغ مگس خوار  و تولید انرژی الکتریکی

مرغ مگس خوار به لطف بارهای الکتریکی ساکن گرده را جذب می کند. 
بسیاری از حیوانات نیز می توانند الکتریسیته را تشخیص دهند
از آنجایی که الکتریسیته طبیعی در محیط و زندگی بسیاری از ارگانیسم‌ها نفوذ می‌کند - و ارزش اکولوژیکی واضحی دارد - به نظر می‌رسد که برخی از حیوانات ممکن است سیستم‌های حسی را برای تشخیص آن تکامل داده باشند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که بسیاری از گونه های جانوری در واقع می توانند الکتریسیته را زمانی که به اکولوژی طبیعی آنها مرتبط باشد، تشخیص دهند. ما این را "دریافت الکتریکی هوایی" می نامیم.

زنبورها و مگس‌های معلق می‌توانند الکتریسیته موجود در اطراف گل‌ها را حس کنند و از این اطلاعات برای اطلاع از اینکه کدام گل‌ها ممکن است بهترین ذخایر شهد را داشته باشند، استفاده کنند. به طور مشابه، بخشی از «رقص تکان دادن»، مجموعه‌ای از حرکاتی که توسط زنبورهای عسل برای برقراری ارتباط با یکدیگر برای علوفه‌جویی انجام می‌شود، با تشخیص تکان دادن بدن زنبور با بار استاتیکی به اطراف منتقل می‌شود.

همچنین اکنون نشان داده شده است که عنکبوت‌های پرنده‌ای که قبلاً ذکر کردم، می‌توانند میزان قوی بودن شرایط الکتریکی جوی محلی را تشخیص دهند و سپس می‌توانند از این اطلاعات برای تصمیم‌گیری در مورد زمان برخاستن استفاده کنند.

ما تازه شروع به کشف رشته های متعدد این حس تازه کشف شده کرده ایم. احتمالاً صدها، اگر نگوییم هزاران گونه دیگر، قادر به دریافت الکتریکی هوایی، و در بسیاری از زمینه های اکولوژیکی بیشتر هستند. شاید یک حیوان شکاری بتواند شکارچیان نزدیک خود را تشخیص دهد

توسط بار ساکن در شکارچی، یا برعکس. چیزهای بیشتری برای کشف وجود دارد.

با این حال، احتمالاً مهمتر از آن، ارزیابی تأثیر فعالیت انسان بر این اکولوژی الکتریکی است.

بزرگی بسیاری از منابع الکتریسیته ساخته دست بشر، اگر نگوییم بیشتر از منابع طبیعی برق قابل مقایسه است. ممکن است حواس الکتریکی گرده‌افشان‌های کلیدی را از بین ببریم یا به روش‌های دیگر، هنوز ناشناخته، با دنیای طبیعی تداخل داشته باشیم. در حالی که کشف این حس الکتریکی فوق‌العاده هیجان‌انگیز است، همچنین نشان می‌دهد که ما واقعاً چقدر در مورد راه‌هایی که می‌توانیم به دنیای طبیعی صدمه بزنیم و مزاحمت ایجاد کنیم، اطلاعات کمی داریم.

 

برگردان به فارسی میترا فرهنگ فر

منبع:

The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت