خبر های ویژه

آیلی گئجه لر ؛ عینالی شوشاخ تیکانی

28 تیر 1403

ملخ همرنگ عینالی

27 تیر 1403

کاساوا: گذشته خطرناک و آینده امیدوارکننده یک محصول سمی اما مغذی

17 تیر 1403

جمعیت گیبون هاینان در میان فشارهای حفاظتی چین به 42 افزایش یافت

2 تیر 1403

چگونه حذف گرگ می‌تواند سیستم‌های اکولوژیکی کلیدی را «باز کند»

1 تیر 1403

قاراقولاق بولبول در میان نخاله های ساختمانی

26 خرداد 1403

ایزابلین پرنده کوهستان سرخاب در روز محیط زیست

16 خرداد 1403

آلوده سازی بدون مجازات محیط زیست توسط متخلفین در سکوت سازمان های مسئول

4 خرداد 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

5 آذر 1402

کوچولوهای کنجکاو: پرندگان چگونه لانه می سازند؟

آشیانه سازی پرندگان

پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر کار می کنند

تبریز امروز:

بایا
کیارا هرپینیر
 زیست شناس حیات وحش، دانشگاه مک کواری


 می خواهم بدانم پرندگان چگونه لانه می سازند؟ چگونه می دانند که چگونه شاخه ها را به هم ببافند و چه چیزی باعث می شود که شاخه ها به هم بچسبند؟ 

 اولین چیزی که باید بدانید این است که همه پرندگان لانه نمی سازند. به عنوان مثال، پدران پنگوئن های امپراتور تخم مرغ گرانبهای خود را روی پاهای خود حمل می کنند (برای اینکه آن را از زمین یخ زده دور نگه دارند).

برخی از پرندگان، مانند فاخته ها، تخم های خود را در لانه های دیگران می گذارند. برخی دیگر آنها را روی زمین در میان برگ ها یا سنگریزه ها یا روی صخره ها با محافظت بسیار کمی می گذارند.

تخم مرغ در میان سنگریزه ها

Eggs among pebbles
برخی از پرندگان تخم های خود را در میان سنگریزه های روی زمین می گذارند، که محافظت فیزیکی زیادی از آنها ارائه نمی دهد. 
برای پرندگانی که لانه می سازند، یک هدف اصلی وجود دارد: ایمن نگه داشتن تخم ها و جوجه هایشان.

مکان های زیادی برای ساختن لانه
بسیاری از پرندگان نیز لانه های خود را در سوراخ درختان از جمله طوطی ها می سازند. این فقط یک دلیل مهم است که درختان را قطع نکنید!

در همین حال، کوکابوراها از منقار قدرتمند خود برای نقب زدن در لانه موریانه ها استفاده می کنند و لانه ای دنج در داخل آن می سازند. و پاردلوت خالداربا یک نقطه امن و دنج برای تخم‌هایش در انتهای تونل لانه‌های کوچکی را در کناره‌های زمین حفر می‌کند  .


پارادولت خالدار کوچک یکی از کوچکترین پرندگان استرالیایی است و طول آن حدود 8 تا 10 سانتی متر است. 
برخی از پرندگان، مانند بوقلمون‌های برس، ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا تپه‌های بزرگی روی زمین بسازند که می‌توانند از داخل گرم شوند. بوقلمون نر مطمئن می شود که زمین دقیقاً دمای مناسبی در داخل تپه دارد و سپس به ماده اجازه می دهد تا تخم ها را داخل آن بگذارد. او تکه های بزرگی از خاک اطراف تخم مرغ ها را می گیرد تا بررسی کند که خیلی گرم یا سرد نیست.

از چه موادی استفاده می کنند؟
پرندگان انواع مختلفی از لانه ها را می سازند. لانه های شناور، فنجان، گنبد، آونگ و لانه های سبدی شکل وجود دارد. آنها را می توان از چوب، شاخه، برگ، علف، خزه یا حتی گل درست کرد.

زاغی ها (که به آنها "پیوی" نیز می گویند)، پرندگان و چوخه ها لانه های کاسه ای گلی می سازند که شبیه گلدان های گیاه سفالی است. برای این کار گل و علف را در منقار خود جمع می کنند و آن را به اطراف تکان می دهند تا با بزاق خود مخلوط شود. سپس می توانند آن را به یک شاخه وصل کنند و تا زمانی که لانه کامل شود، به سمت بالا بسازند.

در واقع، بزاق پرندگان یک ماده بسیار قوی و چسبنده برای ساختن لانه است. پرندگان اغلب بزاق و گل را مخلوط می کنند تا نوعی چسب بسازند. و برخی از پرندگان لانه های خود را کاملاً از بزاق جامد شده می سازند. مردم حتی این لانه ها را در سوپ لانه پرنده می خورند!


برخی از پرندگان لانه خود را کاملاً از بزاق جامد می سازند. 
ویلی واگ دم از نوع دیگری از چسب استفاده می کند - تار عنکبوت چسبنده. آنها با استفاده از تار عنکبوت علف ها را به هم می دوزند و تارها به محکم نگه داشتن لانه ها در برابر باد و آب نیز کمک می کنند. آنها باید تکنیک جمع آوری تار عنکبوت را کامل کنند، در غیر این صورت ممکن است در پرهای آنها در هم بپیچد.


آشیانه Willy wagtail یک فنجان بافته شده از علف‌ها است که از بیرون با تار عنکبوت پوشیده شده و با علف‌های نرم، مو یا خز پوشیده شده است. 
زاغی ها و کلاغ ها که هر دو از بازدیدکنندگان معمول باغ های ما هستند، لانه سازان باهوشی نیز هستند. آنها نه تنها می توانند چوب های خود را به طرز ماهرانه ای در یک کاسه قرار دهند، بلکه از بسیاری از مواد ساخت بشر در لانه های خود استفاده می کنند. ممکن است آنها را با استفاده از پارچه، نخ یا سیم برای نگه داشتن یک لانه در کنار هم بیابید.

برخی از پرندگان مانند بادبادک های قرمز حتی دیده شده اند که لانه های خود را با زباله های انسانی "تزیین" می کنند. و خرخرهای استرالیایی داخل لانه خود را با دیواره ضخیمی از پهن کانگورو و به دنبال آن کرک های نرم می چینند تا جوجه های خود را گرم نگه دارند.


خرخر با تاج شاه بلوط در بیابان زندگی می کند و می تواند تا 23 پرنده را در یک لانه داشته باشد. 
فرآیند ساخت
برای بافتن لانه ها، پرندگان معمولاً با قرار دادن چوب ها یا شاخه ها در محلی که می خواهند، یک پایه ایجاد می کنند. سپس از منقار و پاهای خود برای بافتن مواد انتخابی استفاده می کنند تا چوب ها را در جای خود نگه دارند.

آنها می توانند نوارهایی از مواد را با منقارشان بالا و پایین بکشند، درست مانند بافتن فرش. آنها حتی می توانند گره بزنند! ساختن لانه ها می تواند خیلی طول بکشد، بنابراین

اغلب سال به سال دوباره استفاده می شوند. پرندگان بافنده در بافتن آنقدر خوب هستند که می توانند لانه های پیچیده ای بسازند که تمام درختان را می پوشاند و دارای چندین اتاق است.

این پرنده بافنده بایا را ببینید که با استفاده از روش بافندگی یک لانه آویز باورنکردنی می سازد. این پرندگان در سراسر شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی یافت می شوند.
به طور خلاصه، پرندگان واقعاً حیوانات باهوشی هستند. آنها از هوش خود به همراه منقار و پاهای خود برای یافتن هوشمندانه ترین راه ها برای ساختن لانه با هر ماده ای که در دسترس هستند استفاده می کنند. و با یادگیری از دیگران، مانند والدین یا همسالان خود، در این امر بهتر می شوند.

منبع:The Conversation

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت