خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

26 آبان 1402

آتشفشان ایسلند با بالا آمدن ماگما دوباره غرش می کند

زمین شناس فوران های زمین آتش و یخ را توضیح می دهد

هزاران زمین لرزه در هفته های اخیر شهر ماهیگیری ایسلندی گرینداویک در حدود 50 کیلومتری جنوب غربی ریکیاویک پایتخت را لرزاند. آنها باعث تخلیه و هشدارهایی مبنی بر قریب الوقوع بودن فوران آتشفشانی شده اند. در حالی که ایده افزایش ماگما بدون شک برای گردشگرانی که از آبگرم زمین گرمایی لاگون آبی در نزدیکی بازدید می‌کردند ترسناک بود، اما ساکنان ایسلند طی قرن‌ها آموخته‌اند که با زمین‌شناسی بیش فعال جزیره خود زندگی کنند. بنابراین، چرا ایسلند از نظر آتشفشانی فعال است؟ پاسخ دو بخش دارد: یکی مربوط به چیزی است که زمین شناسان به طور غیرقابل تصور آن را نقطه داغ می نامند، و دیگری مربوط به صفحات تکتونیکی غول پیکری است که درست در زیر جزیره در حال جدا شدن هستند.

تبریز امروز:

Volcanic Iceland

همان منطقه ایسلند در ژوئیه 2023 فورانی را دید. کریستین مگنوسون/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

هزاران زمین لرزه در هفته های اخیر شهر ماهیگیری ایسلندی گرینداویک در حدود 50 کیلومتری جنوب غربی ریکیاویک پایتخت را لرزاند. آنها باعث تخلیه و هشدارهایی مبنی بر قریب الوقوع بودن فوران آتشفشانی شده اند.

در حالی که ایده افزایش ماگما بدون شک برای گردشگرانی که از آبگرم زمین گرمایی  لاگون آبی در نزدیکی بازدید می‌کردند ترسناک بود، اما ساکنان ایسلند طی قرن‌ها آموخته‌اند که با زمین‌شناسی بیش فعال جزیره خود زندگی کنند.

بنابراین، چرا ایسلند از نظر آتشفشانی فعال است؟

پاسخ دو بخش دارد: یکی مربوط به چیزی است که زمین شناسان به طور غیرقابل تصور آن را نقطه داغ می نامند، و دیگری مربوط به صفحات تکتونیکی غول پیکری است که درست در زیر جزیره در حال جدا شدن هستند. من به عنوان یک زمین شناس هر دو را مطالعه می کنم.

ماگما در سراشیبی در جریان های متعدد روی گدازه های سرد شده می گذرد.

فوران‌ها در این منطقه از ایسلند به‌جای انفجار، جریان دارند، همانطور که ساکنان در جولای 2023 و در سال‌های 2021-2022 مشاهده کردند.


زندگی در لبه دو صفحه تکتونیکی
هنگامی که تئوری تکتونیکی صفحه در دهه 1960 ظهور کرد، زمین شناسان دریافتند که بسیاری از آتشفشان ها در مناطقی قرار دارند که صفحات تکتونیکی به هم می رسند. صفحات تکتونیکی تکه های غول پیکری از لایه بیرونی صلب زمین هستند که هم قاره ها و هم اقیانوس ها را حمل می کنند و دائماً در حرکت هستند. آنها سیاره را مانند قطعات بزرگ یک پازل کروی می پوشانند.

بسیاری از این آتشفشان‌ها در مناطق فرورانش هستند، مانند حلقه آتش اقیانوس آرام، جایی که صفحات نازک‌تر اقیانوسی به آرامی در گوشته زمین فرو می‌روند. اینها آتشفشانهای استراتو کارت پستالی مانند کوه فوجی در ژاپن یا کوه رینیر در خارج از سیاتل هستند. به دلیل محتوای گاز بالا، آنها تمایل دارند به طور فاجعه بار فوران کنند و خاکستر را با انرژی بمب های هسته ای به جو پرتاب کنند، همانطور که کوه سنت هلن در سال 1980 انجام داد.

نوع دوم و معمولاً آرام‌تر آتشفشان در جایی که صفحات از هم جدا می‌شوند تشکیل می‌شود.

فعالیت آتشفشانی نزدیک گرینداویک به طور مستقیم با این نوع حرکت تکتونیکی صفحه مرتبط است. خط الراس میانی اقیانوس اطلس بین صفحات اوراسیا و آمریکای شمالی درست از آن قسمت جزیره می گذرد.

A map shows where the earthquakes are taking place in a southwest peninsula and where the tectonic plates meet.

یک نقشه نشان می دهد که زمین لرزه ها در یک شبه جزیره جنوب غربی کجا رخ می دهد و صفحات تکتونیکی کجا به هم می رسند.
ایسلند در بالای نشست دو صفحه تکتونیکی، آمریکای شمالی در غرب و اوراسیا در شرق قرار دارد که با خط قرمز عبور از جزیره نشان داده شده است. نقشه ها انبوه زلزله را در 12-14 نوامبر 2023 نشان می دهد.

یک نقشه جزئیات پشته های میان اقیانوسی را نشان می دهد که شبیه درزهای روی توپ بیسبال هستند که در اقیانوس های اصلی می پیچند.


یک نقشه جزئیات پشته های میان اقیانوسی را نشان می دهد که شبیه درزهای روی توپ بیسبال هستند که در اقیانوس های اصلی می پیچند.
در دهه 1950، ماری تارپ، نقشه‌بردار، از صداهای پژواک جمع‌آوری شده توسط کشتی‌ها برای تهیه اولین نقشه که کف اقیانوس را با جزئیات نشان می‌دهد، استفاده کرد. به وضوح پشته های میانی اقیانوس را نشان داد. این نسخه نقاشی شده با دست از نقشه او شامل حاشیه نویسی است که ردهای نقطه داغ مربوط به حرکت صفحات را نشان می دهد. هاینریش سی. بران از طریق کتابخانه کنگره. حاشیه نویسی توسط جیمی تورو
در واقع، در پارک ملی Thingvellir می توانید به معنای واقعی کلمه بین دو صفحه تکتونیکی راه بروید. می‌توانید زخم‌های توپوگرافی شکاف را در دره‌های خطی طولانی که از گرینداویک به سمت شمال شرقی امتداد می‌یابند، ببینید. آنها با ازدحام زلزله های اخیر و تغییر شکل زمین که در حال وقوع است، همسو می شوند.

داده های ماهواره ای راداری از اداره هواشناسی ایسلند نشان می دهد که منطقه وسیعی در اطراف گرینداویک در طی 10 روز حدود 3 فوت (1 متر) غرق شد و ایستگاه GPS در شهر حدود 3 فوت (1 متر) به سمت جنوب شرقی نسبت به شمال حرکت کرد. بشقاب آمریکایی از 28 اکتبر تا 9 نوامبر. شکاف های بزرگ خیابان ها و خانه ها را در گرینداویک شکسته است.

یک نقشه رنگی نشان می دهد که در آن منطقه ای به طول حدود 3 مایل (5 کیلومتر) و حدود نیم مایل (1 کیلومتر) عرض بیش از 3 فوت (1 متر) کاهش یافته است. برآورد چگونگی تغییر شکل زمین در نزدیکی گرینداویک، ایسلند، در 10-11 نوامبر 2023. حرکات عمودی بیش از 3 فوت (بنفش تیره)، بین Grindavík در اقیانوس و تالاب آبی در شمال آن، ناشی از حرکت دایک ماگما

یک نقشه رنگی نشان می دهد که در آن منطقه ای به طول حدود 3 مایل (5 کیلومتر) و حدود نیم مایل (1 کیلومتر) عرض بیش از 3 فوت (1 متر) کاهش یافته است.
برآورد چگونگی تغییر شکل زمین در نزدیکی گرینداویک، ایسلند، در 10-11 نوامبر 2023. حرکات عمودی بیش از 3 فوت (بنفش تیره)، بین Grindavík در اقیانوس و تالاب آبی در شمال آن، ناشی از حرکت دایک ماگما 
در جایی که صفحات از یکدیگر دور می شوند، گوشته زیرین به سمت سطح بالا می رود تا شکاف را پر کند، گرمای خود را با خود حمل می کند و به ناحیه ای با فشار کمتر حرکت می کند. آن ها

دو فرآیند باعث ذوب شدن در عمق و فعالیت آتشفشانی در سطح می شوند.

از اکتبر 2023، این ماگمای تحت فشار شروع به هل دادن راه خود در امتداد شکافی به سمت سطح کرد و باعث ایجاد انبوه زلزله و ایجاد امکان فوران شد.

این همان فرآیندی است که پوسته اقیانوسی جدیدی را در زیر آب در پشته های میانی اقیانوس ایجاد می کند. پس از اینکه ماگما به صورت سنگ بازالت جامد شد، مانند دیوارهای عمودی به نظر می رسد که به منطقه اطراف نفوذ کرده اند. به نظر می رسد دایک گرینداویک تا 14 نوامبر به حدود 0.6 مایل (1 کیلومتر) از سطح زمین رسیده است و به زودی می تواند به سطح برسد.

نشستن روی یک هات اسپات
در ایسلند، آتشفشان های بزرگ در داخل نیز به نظر می رسد که بر روی یک ستون گوشته، شبیه به هاوایی هستند.

این نوع آتشفشان معمولاً گدازه بازالت را فوران می کند که در دمای بسیار بالا ذوب می شود و به راحتی جریان دارد. فوران ها عموماً انفجاری نیستند زیرا گدازه های جاری به گازها اجازه خروج می دهد. به همین دلیل است که گردشگران اغلب می توانند با خیال راحت جریان های گدازه را در هاوایی یا ایسلند تماشا کنند.

اینکه دقیقاً چه چیزی باعث بالا آمدن مواد داغ در نقاط داغ می شود هنوز مورد بحث است، اما رایج ترین ایده پذیرفته شده این است که آنها توسط توده های سنگ فوق العاده گرم ایجاد می شوند که از انتقال بین هسته فلزی زمین و گوشته سنگی منشا می گیرند. نقاط داغ مکانیسمی هستند که زمین مقداری از گرمای درونی خود را خارج می کند.


هات اسپات ها چگونه ایجاد می شوند ویدیو توسط موزه آتشفشان.
اگر فورانی در ایسلند رخ دهد، گدازه بازالتی به احتمال زیاد به آرامی در سراشیبی جاری خواهد شد، همانطور که در زمان فوران آتشفشان Fagradalsfjall در سال‌های 2021-2022 درست در شرق گرینداویک، تا زمانی که به دریا برسد، جاری شد. با این حال، هنگامی که گدازه ای با دمای 1800 درجه فارنهایت (حدود 1000 درجه سانتیگراد) به آب برخورد می کند، به بخار تبدیل می شود و باعث انفجارهایی می شود که می تواند خاکستر را در یک منطقه بزرگ پراکنده کند.

پوشش نقره ای آتشفشان های ایسلند
زندگی در یک منطقه آتشفشانی فعال دارای مزایایی است، به ویژه برای انرژی.

ایسلند 30 درصد برق خود را از منابع زمین گرمایی تامین می کند که از گرمای زیرزمینی برای به حرکت درآوردن توربین ها و تولید برق استفاده می کنند. این تقریباً مانند یک نسخه کنترل شده از جریان گدازه ای است که به دریا برخورد می کند و به ایسلند کمک می کند تا به یکی از پاک ترین اقتصادهای روی زمین تبدیل شود.

مردم در یک دریاچه آبی پوسته تخم مرغ می نشینند که توسط سنگ های گدازه سیاه احاطه شده است. بخار در پس زمینه بالا می رود.

مردم در یک دریاچه آبی پوسته تخم مرغ می نشینند که توسط سنگ های گدازه سیاه احاطه شده است. بخار در پس زمینه بالا می رود. ایسلند دارای چشمه های آب گرم طبیعی زیادی است، اما تالاب آبی آن منشأ غیرمعمولی دارد که به انرژی زمین گرمایی مرتبط است. 
یک نیروگاه هیدروترمال به نام Svartsengi در نزدیکی Grindavík از گرمای زیرزمینی برای تامین آب گرم چند هزار خانه به اضافه 75 مگاوات برق استفاده می کند. این گیاه آب را از طریق چاه های حفر شده به میدان آتشفشانی پمپ می کند. این آب به بخار تبدیل می‌شود و سپس به توربین‌هایی که برق تولید می‌کنند و مبدل‌های حرارتی که آب گرم را برای گرم کردن مستقیم خانه‌ها می‌سازند، تغذیه می‌شود.

این نیروگاه نیز بخشی از دلایل محبوبیت تالاب آبی است. زمانی که نیروگاه در سال 1976 ساخته شد، برنامه این بود که فاضلاب هنوز داغ آن را به یک منطقه کم مجاور تخلیه کند، به این امید که به داخل زمین نفوذ کند. با این حال، آب زمین گرمایی با سیلیس محلول بارگیری شده بود که با سرد شدن آب به مواد معدنی تبدیل شد و یک لایه نفوذ ناپذیر ایجاد کرد. دریاچه کوچکی شروع به تشکیل شدن کرد.

به دلیل محتوای سیلیس بالا، آب این دریاچه به رنگ آبی تماشایی است که الهام بخش ایجاد آبگرم زمین گرمایی است. تالاب آبی اکنون یکی از برترین جاذبه های گردشگری کشور است.

 

کاوه وحیدی آذر 

منبع:The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت