23 مهر 1402

اگر اولماسایدی جهاندا قلم،

میرزا علی معجز شبستری

میرزا علی معجز شبستری شاعر صریح الهجه دوران رضاخان پالانی، با زبان توفنده و سخن تلخ جانگزا و برنده ی خود، نقشی بسیار استثنایی در تاریخ ادبیات آذربایجان دارد. او را با هیچ شاعری نمی توان مقایسه کرد. زبان طنز آلود بسیار تلخ وی، همه سردمداران زور و تزویر را در همه زمان ها گزیده است، می گزد و خواهد گزید. و در کنار تیغ زهر آلود زبان خود، روحی لطیف، غنایی و تغزلی نیز دارد و اگر بگویم که نوحه های جانسوز و مراثی از دل برآمده ی او، هنوز هم در ماه محرم الحرام ورد زبان عزاداران حسینی است، شخصیت  استثنائی وی را بیش از پیش فراچشم خواهد داشت.

تبریز امروز:

اگر اولماسایدی جهاندا قلم،
دئییلمزدی دونیادا نام عجم،
عملدار فردوسی محترم،
قلمدیر قلم، بارک آللاه قلم.
اولوب شیخ محمود جنت مکان،
قالیب گولشن راز اوندان نیشان،
اونو شؤهره ی شهر ائده ن، دوستان،
قلمدیر قلم، بارک آللاه قلم.
اجل باغلاییب صابیرین گؤزلرین،
قویوب یالقیز اوغلانلارین، قیزلارین،
دیری ساخلایان « هوپ-هوپ» ون سؤزلرین،
قلمدیر قلم، بارک آللاه قلم.

کتاب میرزا علی معجز شبستری دیوانیندان سئچمه لر که با مقدمه و انتخاب استاد دکتر حسین محمدزاده صدیق آماده نشر شده بود، توسط انتشارات قلم صدیق منتشر شد.
استاد دکتر حسین محمدزاده صدیق در مقدمه کتاب نوشته است:
محتواکاری آثار معجز شبستری و استخراج مضامین سیاسی و اجتماعی اشعار وی و طبقه بندی آن ها کار دانشگاهی نسبتا دشواری است که فرصت و مجالی دیگر می طلبد. در این مجموعه، بر آن هستیم که ضمن دادن گزیده هایی از اشعار گوناگون وی و زنده نگه داشتن نامش نخستین جلد از مجموعه ستارگان آسمان شعر و ادب آذربایجان را نیز انتشار دهیم. در این سری از کتاب ها، نمونه های ارزنده آثار معتبر شعر دوران های گذشته در شکلی نسبتا مدون و منظم عرضه خواهد شد.
استاد دکتر صدیق درباره معجز گفته اند:
میرزا علی معجز شبستری شاعر پرخاشگر عصر رضاخان پالانی، با زبان توفنده و سخن تلخ جانگزا و برنده ی خود، نقشی بسیار استثنایی در تاریخ ادبیات آذربایجان دارد. او را با هیچ شاعری نمی توان مقایسه کرد. زبان طنز آلود بسیار تلخ وی، همه سردمداران زور و تزویر را در همه زمان ها گزیده است، می گزد و خواهد گزید. و در کنار تیغ زهر آلود زبان خود، روحی لطیف، غنایی و تغزلی نیز دارد و اگر بگویم که نوحه های جانسوز و مراثی از دل برآمده ی او، هنوز هم در ماه محرم الحرام ورد زبان عزاداران حسینی است، شخصیت  استثنائی وی را بیش از پیش فراچشم خواهد داشت.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت