خبر های ویژه

راه اندازی کنسرسیوم همجوشی چین برای ساخت "خورشید مصنوعی"

26 خرداد 1403

شهر ممنوعه چین با صدها سال زندگی ! قصر امپراطورها چگونه زنده ماند

14 خرداد 1403

زونگ نانهای ؛ کاخ اسرار آمیز حکومت چین

9 خرداد 1403

رانش زمین در پاپوآ گینه نو بیش از 2000 نفر را مدفون کرد

7 خرداد 1403

اقدامات تاجیکستان و قرقیزستان برای مهار جادوگری و شارلاتانیسم

4 خرداد 1403

قزاقستان: دولت با نارضایتی در مورد غرامت کمک های بلایا دست و پنجه نرم می کند

4 خرداد 1403

مرگ رئیس جمهور ایران تاثیری بر روابط تهران و آذربایجان نخواهد داشت

2 خرداد 1403

نماد تاتارهای کریمه در تبعید، 80 سال بعد، بازتاب دارد

30 اردیبهشت 1403

مراسم یادبود روز ‌پیروزی شوروی بر آلمان نازی در تهران

21 اردیبهشت 1403

رلوکانتی: روسیه از دست می دهد ؛ آسیای مرکزی بدست می آورد

14 اردیبهشت 1403

روسیه دوست ندارد در تجارت آسیای مرکزی در مقابل چین عقب نشینی کند

14 اردیبهشت 1403

کشتی مرتبط با انتقال تسلیحات کره شمالی به روسیه در چین لنگر انداخته است

6 اردیبهشت 1403

قزاقستان قوانین خشونت خانگی را تشدید می کند

3 اردیبهشت 1403

بانک جهانی: نرخ رشد در قفقاز و آسیای مرکزی کاهش می یابد

3 اردیبهشت 1403

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

20 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

17 فروردین 1403

30 شهریور 1402

اسد سوریه در چین به دنبال خروج از انزوای دیپلماتیک است

دیدار بشار اسد با رهبر چین

اسد با هواپیمای ایر چاینا در مه شدید وارد شد، که رسانه های دولتی چین گفتند که «به فضای اسرارآمیز افزوده است»، اشاره ای به سفرهای غیرمنتظره رهبر سوریه به خارج از سال 2011، زمانی که جنگ داخلی شروع شد و بیش از نیم میلیون مردم کشته برجای گذاشت. . رهبر سوریه قرار است در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی روز شنبه به همراه بیش از ده ها مقام خارجی دیگر قبل از رهبری هیئتی در نشست هایی در چندین شهر چین شرکت کند. او روز جمعه با رئیس جمهور شی جین پینگ دیدار می کند و دیدارهای بیشتری در روزهای یکشنبه و دوشنبه در پکن خواهد داشت. دیده شدن در کنار رئیس جمهور چین در یک گردهمایی منطقه ای باید به کمپین اسد برای بازگشت به صحنه جهانی مشروعیت بیشتری بدهد. سوریه در سال 2022 به طرح «کمربند و جاده» چین پیوست و در ماه مه از بازگشت به اتحادیه عرب استقبال کرد. اسد که با یک اقتصاد فلج شده روبرو است و تا کنون نشانی از تلاش هایش برای بازسازی روابط با کشورهای عربی ندارد، مشتاق حمایت مالی است. اما هر سرمایه‌گذاری چینی یا دیگر سرمایه‌گذاری در سوریه خطر گرفتار شدن یک سرمایه‌گذار را در تحریم‌های ایالات متحده تحت قانون سزار در سال 2020 دارد که می‌تواند دارایی‌های هر کسی را که با سوریه معامله می‌کند مسدود کند.

تبریز امروز:

 

پکن، 21 سپتامبر (رویترز) - بشار اسد رئیس جمهور سوریه وارد شهر هانگژو در شرق چین شد که اولین سفر او از چین از سال 2004 و آخرین تلاش او برای پایان دادن به بیش از یک دهه انزوای دیپلماتیک تحت تحریم های غرب است.

اسد با هواپیمای ایر چاینا در مه شدید وارد شد، که رسانه های دولتی چین گفتند که «به فضای اسرارآمیز افزوده است»، اشاره ای به سفرهای غیرمنتظره رهبر سوریه به خارج از سال 2011، زمانی که جنگ داخلی شروع شد و بیش از نیم میلیون مردم کشته برجای گذاشت. .

رهبر سوریه قرار است در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی روز شنبه به همراه بیش از ده ها مقام خارجی دیگر قبل از رهبری هیئتی در نشست هایی در چندین شهر چین شرکت کند. او روز جمعه با رئیس جمهور شی جین پینگ دیدار می کند و دیدارهای بیشتری در روزهای یکشنبه و دوشنبه در پکن خواهد داشت.

دیده شدن در کنار رئیس جمهور چین در یک گردهمایی منطقه ای باید به کمپین اسد برای بازگشت به صحنه جهانی مشروعیت بیشتری بدهد. سوریه در سال 2022 به طرح «کمربند و جاده» چین پیوست و در ماه مه از بازگشت به اتحادیه عرب استقبال کرد.

اسد که با یک اقتصاد فلج شده روبرو است و تا کنون نشانی از تلاش هایش برای بازسازی روابط با کشورهای عربی ندارد، مشتاق حمایت مالی است. اما هر سرمایه‌گذاری چینی یا دیگر سرمایه‌گذاری در سوریه خطر گرفتار شدن یک سرمایه‌گذار را در تحریم‌های ایالات متحده تحت قانون سزار در سال 2020 دارد که می‌تواند دارایی‌های هر کسی را که با سوریه معامله می‌کند مسدود کند.

آلفرد وو، دانشیار گفت: «شی جین پینگ در سومین دوره ریاست جمهوری خود به دنبال به چالش کشیدن آشکار ایالات متحده است، بنابراین من فکر نمی‌کنم جای تعجب باشد که او مایل به مخالفت با هنجارهای بین‌المللی و میزبانی از رهبری مانند اسد باشد». در مدرسه سیاست عمومی لی کوان یو در سنگاپور.

تبلیغات · برای ادامه ورق بزنید
او گفت: "این چین را بیشتر در جهان به حاشیه خواهد برد، اما او به این موضوع اهمیتی نمی دهد."

سفر اسد به چین در سال 2004 اولین سفر یک رئیس دولت سوریه از زمان برقراری روابط در سال 1956 بود. چین، مانند روسیه و ایران حامیان اصلی سوریه، روابط خود را با دمشق حفظ کرد، زیرا دیگران در زمان آغاز اعتراضات در سال 2011، اسد را به دلیل سرکوب او منزوی کردند.

تحریم ها

[1/7] رئیس جمهور سوریه بشار اسد و همسرش اسما پس از ورود به فرودگاه هانگژو، چین در این تصویر جزوه که توسط رویترز در 21 سپتامبر 2023 به دست آمده است، استقبال می شود.

 

سفر چند روزه اسد به چین یکی از طولانی ترین سفرهای اسد در خارج از کشور از زمان آغاز جنگ داخلی است.

علاوه بر ایالات متحده، سوریه با تحریم‌های استرالیا، کانادا و کشورهای اروپایی مواجه است، اما تلاش‌ها برای اعمال تحریم‌های چندجانبه، حمایت شورای امنیت سازمان ملل را که چین و روسیه هر دو دارای حق وتو هستند، تامین نکرده است.

چین حداقل هشت بار از وتوی خود در مورد طرح های سازمان ملل در محکومیت دولت اسد استفاده کرده است. با این حال، چین به طور مستقیم از تلاش های رژیم برای به دست گرفتن کنترل مجدد کشور حمایت نکرده است.

سوریه، یک تولیدکننده کوچک نفت، برای چین اهمیت استراتژیک دارد. این کشور بین عراق، تامین کننده بزرگ نفت چین، و ترکیه، پایانه کریدورهای اقتصادی که از سراسر آسیا تا اروپا کشیده شده است، قرار دارد. سوریه با اردن و لبنان هم مرز است.

در سال‌های 2008 و 2009، شرکت‌های انرژی دولتی چین سینوپک کورپ، سینوکم و سی‌ان‌پی‌سی مجموعاً 3 میلیارد دلار در سوریه سرمایه‌گذاری کردند که با درخواست پکن برای دستیابی به دارایی‌های نفت و گاز جهانی تحریک شد.

به گفته یک شرکت شریک، سرمایه‌گذاری‌ها شامل خرید 900 میلیون دلاری سینوشم از شرکت Emerald Energy مستقر در لندن، که دارایی‌های سوریه بود، بود، اگرچه عملیات آن در سوریه در سال 2011 متوقف شد. CNPC که در تولید نفت در چندین بلوک کوچک شرکت داشت، تولید خود را در حدود سال 2014 متوقف کرد.

تحلیلگران تردید دارند که شرکت های چینی با توجه به امنیت ضعیف و وضعیت مالی وخیم سوریه، در حال بررسی بازگشت به سوریه باشند.

ساموئل رامانی، تحلیلگر اندیشکده RUSI لندن، گفت: «سوریه برای مدت طولانی تلاش می‌کرد تا از چین سرمایه‌گذاری کند... اما سؤال مهم این است که آیا پیشنهادهایی که در این سفر مورد بحث قرار می‌گیرد به پروژه‌های واقعی تبدیل می‌شود یا خیر».

در حال حاضر، چین از غرب بسیار ناامید شده است و سوریه در تلاش است تا روابط خود را با کشورهای بیشتری توسعه دهد، اما آیا می توان آن را به چیزی ملموس تبدیل کرد؟ او اضافه کرد.

گزارش توسط جو کش و رایان وو. گزارش اضافی توسط کیندا مکیه در دمشق و آیژو چن در سنگاپور. ویرایش توسط کلارنس فرناندز، مایکل جورجی و ادموند بلر

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت