خبر های ویژه

قاراقولاق بولبول در میان نخاله های ساختمانی

26 خرداد 1403

ایزابلین پرنده کوهستان سرخاب در روز محیط زیست

16 خرداد 1403

آلوده سازی بدون مجازات محیط زیست توسط متخلفین در سکوت سازمان های مسئول

4 خرداد 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

21 شهریور 1402

چاه های آب در معرض خطر خشک شدن هستند

برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

همانطور که چشم انداز خشکسالی برای غرب ایالات متحده به طور فزاینده ای تیره و تار می شود، توجه دوباره به آب های زیرزمینی معطوف شده است - به معنای واقعی کلمه، آب ذخیره شده در زمین. این گسترده ترین و قابل اعتمادترین منبع آب شیرین زمین است، اما بی حد و حصر نیست. چاه هایی که مردم برای دسترسی به آب های زیرزمینی حفاری می کنند، تقریباً نیمی از آب مصرفی برای کشاورزی آبی در ایالات متحده را تأمین می کنند و بیش از 100 میلیون آمریکایی را با آب آشامیدنی تأمین می کنند. متأسفانه، پمپاژ فراگیر باعث کاهش سطح آب های زیرزمینی در برخی مناطق، از جمله بیشتر دره سن خواکین کالیفرنیا و دشت های بلند کانزاس می شود. ما یک مهندس منابع آب با آموزش حقوق آب و دانشمند آب و تحلیلگر داده های بزرگ هستیم. در یک مطالعه اخیر، ما مکان و عمق چاه ها را در 40 کشور در سراسر جهان ترسیم کردیم و دریافتیم که اگر سطح آب های زیرزمینی تنها چند متر کاهش یابد، میلیون ها چاه ممکن است خشک شوند. در حالی که راه حل ها از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، ما معتقدیم آنچه برای محافظت از چاه ها در برابر خشک شدن مهم است، مدیریت پایدار آب های زیرزمینی است - به ویژه در کشورهایی مانند ایالات متحده که از آن استفاده زیادی می کنند. حدود 75 درصد از پمپاژ آب های زیرزمینی جهان در هند، ایالات متحده، چین، پاکستان، ایران، مکزیک و عربستان سعودی انجام می شود.

تبریز امروز:

خشکیدن چاه ها

دبرا پرونه
استادیار مطالعات محیطی، دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا

اسکات یاسچکو
استادیار منابع آب، دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا


همانطور که چشم انداز خشکسالی برای غرب ایالات متحده به طور فزاینده ای تیره و تار می شود، توجه دوباره به آب های زیرزمینی معطوف شده است - به معنای واقعی کلمه، آب ذخیره شده در زمین. این گسترده ترین و قابل اعتمادترین منبع آب شیرین زمین است، اما بی حد و حصر نیست.

چاه هایی که مردم برای دسترسی به آب های زیرزمینی حفاری می کنند، تقریباً نیمی از آب مصرفی برای کشاورزی آبی در ایالات متحده را تأمین می کنند و بیش از 100 میلیون آمریکایی را با آب آشامیدنی تأمین می کنند. متأسفانه، پمپاژ فراگیر باعث کاهش سطح آب های زیرزمینی در برخی مناطق، از جمله بیشتر دره سن خواکین کالیفرنیا و دشت های بلند کانزاس می شود.

ما یک مهندس منابع آب با آموزش حقوق آب و دانشمند آب و تحلیلگر داده های بزرگ هستیم. در یک مطالعه اخیر، ما مکان و عمق چاه ها را در 40 کشور در سراسر جهان ترسیم کردیم و دریافتیم که اگر سطح آب های زیرزمینی تنها چند متر کاهش یابد، میلیون ها چاه ممکن است خشک شوند. در حالی که راه حل ها از مکانی به مکان دیگر متفاوت است، ما معتقدیم آنچه برای محافظت از چاه ها در برابر خشک شدن مهم است، مدیریت پایدار آب های زیرزمینی است - به ویژه در کشورهایی مانند ایالات متحده که از آن استفاده زیادی می کنند.

حدود 75 درصد از پمپاژ آب های زیرزمینی جهان در هند، ایالات متحده، چین، پاکستان، ایران، مکزیک و عربستان سعودی انجام می شود.

حدود 75 درصد از پمپاژ آب های زیرزمینی جهان در هند، ایالات متحده، چین، پاکستان، ایران، مکزیک و عربستان سعودی انجام می شود.
ایالات متحده یکی از بالاترین نرخ های ملی استفاده از آب های زیرزمینی را در جهان دارد. Jasechko and Perrone، 2021، CC BY-ND
امروزه استفاده از آب های زیرزمینی
انسان ها هزاران سال است که برای آب چاه حفر می کنند. به عنوان مثال می توان به چاه های 7400 ساله در جمهوری چک و آلمان، چاه های 8000 ساله در شرق مدیترانه و چاه های 10000 ساله در قبرس اشاره کرد. امروزه چاه ها 40 درصد آب مورد استفاده برای آبیاری در سراسر جهان را تامین می کنند و میلیاردها نفر را با آب آشامیدنی تامین می کنند.

آب های زیرزمینی از میان فضاهای کوچک درون رسوبات و سنگ بستر زیرین آنها جریان می یابد. در برخی از نقاط که به آن مناطق تخلیه می گویند، آب های زیرزمینی به سطح می آیند و به سمت دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها حرکت می کنند. در نقاط دیگر، که به عنوان مناطق تغذیه شناخته می شوند، آب به عمق زمین نفوذ می کند، یا از طریق بارش یا نشت از رودخانه ها، دریاچه ها و نهرها.

پمپاژ می تواند آب زیرزمینی را سریعتر از شارژ مجدد از زیر زمین خارج کند.

پمپاژ می تواند آب زیرزمینی را سریعتر از شارژ مجدد از زیر زمین خارج کند.
آب های زیرزمینی می توانند از روزها تا هزاران سال در زیر زمین باقی بمانند، بسته به این که چقدر عمیق فرو می روند، چقدر آسان در میان سنگ های اطراف خود حرکت می کنند و انسان با چه سرعتی آن را به سطح پمپ می کند. USGS
کاهش آب های زیرزمینی می تواند پیامدهای نامطلوب زیادی داشته باشد. سطوح زمین با فشرده شدن لایه های رسی زیرزمینی فرو می روند. نفوذ آب دریا می تواند ذخایر آب زیرزمینی را آلوده کند و آنها را بیش از حد شور کند که بدون تصفیه و صرف انرژی امکان استفاده از آنها ممکن نباشد . آب رودخانه می تواند به سفره های زیرزمینی نشت کند و آب کمتری در سطح آن در دسترس باشد.

 

 جریان های نشتی در سراسر ایالات متحده گسترده هستند.
کاهش آب های زیرزمینی همچنین می تواند باعث خشک شدن چاه ها شود، زمانی که سطح بالای آب های زیرزمینی - معروف به سطح آب - به حدی کاهش یابد که چاه به اندازه کافی عمیق نباشد که به آن برسد و چاه به معنای واقعی کلمه  خشک شود. با این حال، تا همین اواخر، اطلاعات کمی در مورد آسیب پذیر بودن چاه های جهانی در برابر خشک شدن به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی وجود داشت.

هیچ پایگاه داده جهانی از چاه ها وجود ندارد، بنابراین در طول شش سال ما 134 پایگاه داده منحصر به فرد ساخت چاه را در 40 کشور مختلف گردآوری کردیم. در مجموع، ما نزدیک به 39 میلیون رکورد ساخت چاه، از جمله مکان هر چاه، دلیل ساخت آن و عمق آن را تجزیه و تحلیل کردیم.

نتایج ما نشان می‌دهد که چاه‌ها برای معیشت انسان حیاتی هستند - و ثبت عمق چاه‌ها به ما کمک کرد تا ببینیم چاه‌ها چقدر در برابر خشک شدن آسیب‌پذیر هستند.

میلیون ها چاه در معرض خطر
تجزیه و تحلیل ما به دو یافته اصلی منجر شد. اول، تا 20 درصد از چاه‌ها در سراسر جهان بیش از 16 فوت (5 متر) زیر سطح آب گسترش ندارند. این بدان معناست که اگر سطح آب های زیرزمینی فقط چند فوت کاهش یابد، این چاه ها خشک می شوند.

 

چاه های آب زیرزمینی در سراسر جهان در معرض خطر خشک شدن هستند.
دوم، ما متوجه شدیم که چاه های جدیدتر به طور قابل توجهی عمیق تر از چاه های قدیمی در برخی از مکان هایی که سطح آب زیرزمینی در حال کاهش است، حفر نمی شود. در برخی مناطق، مانند شرق نیومکزیکو، چاه‌های جدیدتر عمیق‌تر از چاه‌های قدیمی‌تر حفر نمی‌شوند، زیرا لایه‌های سنگی عمیق‌تر نفوذناپذیر هستند.

آب شور را نخورید چاه های جدید حداقل به اندازه چاه های قدیمی در این مناطق خشک می شوند.

چاه ها هم اکنون در برخی مکان ها از جمله بخش هایی از غرب ایالات متحده در حال خشک شدن هستند. در مطالعات قبلی ما تخمین زدیم که از هر 30 چاه، 1 چاه در غرب ایالات متحده، و 1 در 5 در برخی مناطق در بخش جنوبی دره مرکزی کالیفرنیا، خشک شده است.

آب چاه خانوارها در دره مرکزی و جنوب شرقی آریزونا در حال اتمام است. فراتر از جنوب غربی، چاه ها در ایالت های مختلفی مانند مین، ایلینوی و اورگان خشک شده اند.

هزینه کندن چاه بسیار است

وقتی چاه بیرون می آید چه باید کرد
چگونه خانوارها می توانند وقتی چاهشان خشک می شود سازگار شوند؟ در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که همه آنها دارای اشکالاتی هستند.

- یک چاه جدید و عمیق تر حفر کنید. این گزینه تنها در صورتی است که آب زیرزمینی شیرین در اعماق عمیق‌تر وجود داشته باشد. در بسیاری از سفره‌های زیرزمینی، آب‌های زیرزمینی عمیق‌تر نسبت به آب‌های زیرزمینی کم‌عمق‌تر شورتر هستند، بنابراین حفاری عمیق‌تر چیزی بیش از یک راه‌حل توقف نیست. و از آنجایی که چاه های جدید گران هستند، این رویکرد به نفع استفاده کنندگان ثروتمندتر از آب های زیرزمینی است و نگرانی های مربوط به سهام را افزایش می دهد.

- فروش ملک اگر ساخت چاه جدید مقرون به صرفه نباشد، اغلب این مورد در نظر گرفته می شود. حفر یک چاه خانگی جدید در جنوب غربی ایالات متحده می تواند ده ها هزار دلار هزینه داشته باشد. اما فروش ملکی که به منبع آب قابل اطمینان و مناسب دسترسی ندارد می تواند چالش برانگیز باشد.

 - آب را از منابع جایگزین مانند رودخانه ها یا دریاچه های مجاور منحرف یا حمل کنید. این رویکرد تنها در صورتی امکان پذیر است که منابع آب سطحی از قبل برای سایر کاربران ذخیره نشده باشند یا خیلی دور باشند. حتی اگر آب‌های سطحی مجاور در دسترس باشد، رسیدگی به کیفیت آن‌ها برای ایمن کردن نوشیدنی‌ها می‌تواند سخت‌تر از تصفیه آب چاه باشد.

- کاهش مصرف آب برای کاهش یا توقف کاهش سطح آب زیرزمینی. این می‌تواند به معنای روی آوردن به محصولاتی باشد که مصرف آب کمتری دارند یا سیستم‌های آبیاری که تلفات آب را کاهش می‌دهند. چنین رویکردهایی ممکن است سود کشاورزان را کاهش دهد یا نیاز به سرمایه گذاری اولیه در فناوری های جدید داشته باشد.

- فعالیت هایی را که به آب زیادی نیاز دارند، مانند آبیاری محدود یا کنار بگذارید. این استراتژی می تواند چالش برانگیز باشد اگر زمین های آبی بازده محصول بالاتری نسبت به زمین های بدون آبیاری داشته باشند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که برخی از زمین ها در مرکز ایالات متحده برای کشاورزی "دیم" بدون آبیاری مناسب نیستند.

خانوارها و جوامع می توانند اقدامات پیشگیرانه ای برای محافظت از چاه ها در برابر خشک شدن بردارند. به عنوان مثال، یکی از ما در حال همکاری نزدیک با ربکا نلسون از دانشکده حقوق ملبورن در استرالیا برای نقشه‌برداری مجوز برداشت از آب‌های زیرزمینی - فرآیند جستجوی مجوز برای برداشت آب‌های زیرزمینی - در سراسر غرب ایالات متحده است.

سازمان‌های دولتی و محلی می‌توانند مجوزهای آب زیرزمینی را به روش‌هایی توزیع کنند که به تثبیت سطوح پایین‌تر آب‌های زیرزمینی در بلندمدت کمک کند، یا به روش‌هایی که مصرف‌کنندگان خاص آب را در اولویت قرار دهند. تصویب و اجرای سیاست‌هایی که برای محدود کردن کاهش آب‌های زیرزمینی طراحی شده‌اند، می‌تواند به محافظت از چاه‌ها در برابر خشک شدن کمک کند. در حالی که محدود کردن استفاده از منبعی به اندازه آب ضروری است، اما ما معتقدیم که در بیشتر موارد، حفاری ساده تر چاه مسیر پایداری به جلو نیست.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت