خبر های ویژه

قاراقولاق بولبول در میان نخاله های ساختمانی

26 خرداد 1403

ایزابلین پرنده کوهستان سرخاب در روز محیط زیست

16 خرداد 1403

آلوده سازی بدون مجازات محیط زیست توسط متخلفین در سکوت سازمان های مسئول

4 خرداد 1403

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

15 شهریور 1402

دیاسیا با رنگ های ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند.

مهندس میترا فرهنگ فر

دیاسیا با گل ها و رنگ های لطیف و ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند. با این حال، هر چقدر هم که دیاسیا شکننده به نظر برسد، قوی و مراقبت از آن بسیار آسان است. شکوفه های رنگارنگ و رشد توده ای، دیاسیا را به یک گیاه گلدانی ایده آل تبدیل می کند دیاسیا با گل شکیل خود حال و هوای دلربایی را به باغ می آورد. دیاسیا حساس به یخبندان که در ظروف یا سبدهای آویزان کاشته شده به عنوان یک گل پاسیو چند ساله و زینتی بالکن زیبایی می آفریند .

تبریز امروز:

دیاسیا با گل ها و رنگ های لطیف و ظریف، باغ و بالکن را به منظره ای از شکوفه تبدیل می کند. با این حال، هر چقدر هم که دیاسیا شکننده به نظر برسد، قوی و مراقبت از آن بسیار آسان است.

شکوفه های رنگارنگ و رشد توده ای، دیاسیا را به یک گیاه گلدانی ایده آل تبدیل می کند 
دیاسیا با گل شکیل خود حال و هوای دلربایی را به باغ می آورد. دیاسیا حساس به یخبندان که در ظروف یا سبدهای آویزان کاشته شده  به عنوان یک گل پاسیو چند ساله و زینتی بالکن زیبایی می آفریند .
دیاسیا به تیره گیاهی اشاره دارد که به خانواده انجیر (Scrophulariaceae) تعلق دارد. دیاسیا شامل حدود 50 گونه بومی آفریقای جنوبی است که در طبیعت رایج هستند. با این حال، با محافظت مناسب در برابر سرما یا زمستان گذرانی ماهرانه، دیاسیا را می توان در عرض های جغرافیایی بسیاری نیز کشت کرد. در این کشور، هیبریدهای دیاسیا عمدتاً به عنوان گیاهان بالکن و کانتینری مورد استفاده قرار می گیرند، اگرچه حتی می توانند در بسترهای آب و هوایی گرمتر نیز رشد کنند.

چه آویزان باشد و چه به زمین، دیاسیا در هر ارتفاعی خوب به نظر می رسد
گیاه علفی چند ساله به صورت عمودی، خزنده یا آویزان به شکل گسترده و توده ای رشد می کند. در اینجا، گیاه دیاسیا می تواند به ارتفاع بین 15 تا 50 سانتی متر برسد. برگهای کوچک، نیزه ای یا گرد تا نواری دیاسیا دارای ساختار حاشیه ای دندانه دار بوده و روی ساقه پراکنده شده اند. اغلب دانه های آبی که توسط گیاه تراوش می شود، سطح برگ آن را تزئین می کند. از اواخر آوریل تا اولین یخبندان پاییز، دیاسیا به طور پیوسته در طول دوره شکوفایی خود گلهای جدید خوشه ای شکل و پرتوی شکل می دهد. ویژگی دیاسیا دو خار شهد آن است. بسته به تنوع و گونه، رنگ گل از قرمز یا صورتی تا نارنجی و همچنین سفید متغیر است. گلهای دیاسیا گرده افشانی می توانند متعاقباً غلاف بذر ایجاد کنند. دیاسیا در کشور بومی خود، دیاسیا توسط گونه ای تخصصی از زنبورها گرده افشانی می شود.


دیاسیااغلب با Nemesia اشتباه گرفته می شود که همچنین عضوی از خانواده انجیر است. با این حال، از آنجایی که هر دو گونه غیر سمی هستند، در صورت سردرگمی خطری وجود ندارد. اقوام نزدیک مشابه، snapdragon (Antirrhinum)، چشم چشم (Euphrasia officinalis) و درخت روباه (Paulownia tomentosa) هستند - وقتی شباهت را در گل ها کشف کردید، به سختی می توانید از آن غافل شوید.

آیا دیاسیا زنبور دوست است؟ از گل دیاسیا دو خار شهد وجود دارد که غذای فراوانی را برای گونه های تخصصی زنبورهای جنوب آفریقا فراهم می کند. با جفت پاهای جلویی دراز خود، اینها به داخل هاگ می رسند. پاهای جلویی آن‌ها مانند برس مجهز به مو است، بنابراین از آن برای جمع‌آوری و انتقال شهد و گرده استفاده می‌کنند. عرضه شهد در شهد هاگ ها به نوزاد زنبورها به عنوان غذا و در عین حال به عنوان مصالح ساختمانی لانه آنها خدمت می کند. در اروپا، این گونه تخصصی زنبور عسل وجود ندارد - گونه های زنبور عسل و پروانه ما به دلیل نداشتن ابزار مناسب از دیاسیا استفاده می کنند.

گونه ها و تنوع تنوع
حدود 50 گونه دیاسیا وجود دارد که همه آنها به نام دیاسیا شناخته می شوند. گونه های خاصی نیز کاشته می شوند که از برخی از گونه های محبوب دیاسیا پرورش داده شده اند. در اینجا ما زیباترین گونه ها و گونه های دیاسیا را ارائه می دهیم:


به طور مطلوب، دیاسیا در یک مکان کامل آفتاب رشد می کند، اگرچه در سایه جزئی نیز به خوبی رشد می کند. دیاسیا نباید در معرض شرایط آب و هوایی شدید مانند باران یا باد شدید قرار گیرد، بنابراین توصیه می شود گیاه را در مکانی سرپوشیده قرار دهید.

دیاسیا یک بستر خوب نگهدارنده آب، غنی از مواد مغذی و در عین حال با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. زهکشی برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه مهم است. خاک های لومی قوی هیومیک مناسب هستند. خاک توصیه شده برای کشت گلدان، خاک گلدانی با کیفیت بالا مانند کمپوست همه منظوره ارگانیک Plantura ما است. برای حفظ محیط زیست، این بستر بدون ذغال سنگ نارس است و با توجه به نیازهای دیاسیا به طور متوسط از پیش بارور شده است. به دلیل محتوای بالای الیاف چوب، ظرفیت زهکشی خوبی دارد. برای جلوگیری از غرقابی، کف ظرف باید همچنان با یک لایه زهکشی از شن یا خاک رس منبسط شده پوشانده شود.


دیاسیا در گلدان به طور ایده آل به عنوان یک گیاه بالکن مناسب است. با این حال، می توان از آن به عنوان یک گیاه بستر نیز با عادت رشد فشرده خود استفاده کرد. با این حال، عوامل مزاحم مانند غرقابی و رطوبت بالا به راحتی در خارج از منزل کنترل نمی شوند. افزایش عوامل بیماری زا مانند بوتریتریس، فیتیوم یا ریزوکتونیا می تواند از طریق آنها پخش شود و منجر به پوسیدگی در دیاسیا شود. بر این اساس، توصیه می شود دیاسیا را ترجیحاً در وان کشت کنید تا با درجه رطوبت خاک و هوا تطبیق بیشتری داشته باشد.


در گلدان، و همچنین در بستر، دیاسیا بهتر است در بهار، پس از آخرین یخبندان در ماه مه، کاشته شود. به دلیل عادت رشد کلوخه ای، فاصله کاشت 20 تا 30 سانتی متر در فضای باز و مکانی در لبه بستر توصیه می شود. بسته به اندازه، گلدان باید حداکثر 4 گیاه را در خود جای دهد.

از طرف دیگر، می توانید نهال ها را خودتان با دانه های دیاسیا خریداری شده یا خودتان پرورش دهید:

 

حتی با وجود اینکه گیاه چند ساله آفتاب را دوست دارد، دیاسیا باید به طور منظم آبیاری شود، حتی روزانه در هنگام گرمای شدید. خاک باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. دیاسیا فقط کمی خشک شدن را تحمل می کند. دیاسیا را در صبح و عصر تا حد امکان نزدیک به زمین آبیاری کنید. این به این دلیل است که به آب اجازه می دهد تا به سرعت نفوذ کند و مستقیماً توسط ریشه ها جذب شود و تبخیر را به حداقل می رساند، به خصوص در روزهای گرم.

دیاسیای مقرون به صرفه فقط هر از گاهی نیاز به لقاح دارد. 4 تا 6 هفته پس از کاشت می توانید برای اولین بار به آنها کود دهید. اگر گیاه در کمپوست همه منظوره ارگانیک پلانتورا از قبل کوددهی شده در گلدان قرار داده شده باشد، حتی تا بعد از 2 ماه نیازی به کود برای اولین بار نخواهد بود. از این زمان ممکن است هر 2 هفته یکبار مواد مغذی را در اختیار دیاسیا قرار دهید. یک کود مایع مانند غذای گل مایع Plantura ما برای این منظور ایده آل است. کود آلی ما با محتوای نیتروژن بالای خود رشد و گلدهی سالم دیاسیا را تضمین می کند و می تواند به راحتی به آب آبیاری اضافه شود.
برای اینکه گیاه دیاسیا به طور پیوسته گل های جدید تولید کند، می توانید مستقیماً گل های پژمرده یا خشک شده را حذف کنید. در غیر این صورت، دیاسیا انرژی بیشتری برای تشکیل بذر و کمتر برای گل های تازه می گذارد. قسمت های مریض گیاه نیز باید حذف شوند. اگر Diascia به طور ناگهانی از شکوفه خود خارج شد، توصیه می شود کل گیاه دوقلو را به یک سوم کاهش دهید تا به زودی گل های جدید باز شود. هرس سنگین پس از اولین دوره گلدهی در پاییز باعث رشد شاخه های جدید می شود.
همچنین توصیه می شود گیاه دیاسیا را قبل از زمستان گذرانی قطع کنید. در این فرآیند، شاخه های بالقوه تحت تأثیر عوامل بیماری زا حذف می شوند و گسترش بیشتر آنها در فصل زمستان یا تحت پوشش زمستانی مهار می شود.


گونه های دیاسیا سمی نیستند. از آنجایی که هیچ ناسازگاری یا اثرات سمی شناخته شده ای وجود ندارد، دیاسیا را می توان بدون تردید توسط سگ، گربه و انسان لمس کرد. با این حال، از آنجایی که دیاسیا گیاه مفیدی نیست، همچنان باید برای احتیاط از مصرف آن خودداری شود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت