خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

5 شهریور 1402

آب سرزمین در کجا ناپدید می شود ، آب نهند به عنوان بخشی از آب منطقه در کجا جاری است

آب های جاری و سفره های آب های زیر زمینی چگونه ناپدید می شوند - توفیق وحیدی آذر

باغات شخصی تفریحی بدون محصول برای ارائه به بازار ، ویلاهای کوچک و بزرگ و استخرهای پر از آب برای یک بار شنای هفتگی لذت جویانه و بدون آشنایی با فنون حفظ آب از جلبک و خزه زدن و حفرچاه های مختلف در اتاقک های باغات و پنهان کردن این چاه ها از چشم ناظرین بخشی از آب را با خود می برند و این در حالی است که در بخش کشاورزی صنعتی و صنایع آب بر نیز جهالت فنی و مدیریتی حاکم بر مدیریت آب است! فرهنگ ،قانون و مقررات ، مهندسی و نظارت در این ساختار اساسی و در نگهداری از آب بعنوان یکی از عناصر اربعه کوتاهی می کنند ،

تبریز امروز:

 

سال هاست که این جمله پدرم  وقتی که باغچه های خانه را آب می دادم طنین انداز در گوش هایم است ، او در موقع آبیاری در زیر نور خورشید و در زمان ظهر  این جمله را بیان می کرد، "آب را به خورشید نده " !و این ماجرا هنوز در منطقه ما جاری است ! 

***

 ماشین تیره رنگ شاسی بلند با یک تک سرنشین با سرعت در حال حرکت در جاده مجاور شهر است ، جلوتر از این خودرو ماشین کوچک سفید رنگی با بوی تیز ادکلن بنحوی که جاده را معطر می سازد به سرعت در این مسیر به سوی خانه ی ویلایی می رود که اغلب چراغ های آن خاموش هستند!

چراغ های خانه ی لوکس هر از گاهی روشن می شود ولی استخر آن همیشه آماده است ! یک چاه نیمه عمیق مخفی شده در گوشه ای از باغ که درون یک اتاق نشیمن معمولی قرار دارد ،  تامین کننده آب استخری است که در بازه های زمانی کم فاصله عوض می شود!  چون هیچ آگاهی از روش های حفظ آب در استخر ندارند ، دور تا دور استخر  هم چمن کاری است که نگهبان آنها را دائم آبیاری می کند !

در این محل کسی کاری به کار دیگران ندارد، سکونت ها موعدی است ، درختان میوه باغ نه برای فروش و نه برای چیدن است ! فقط گاهی چند عدد کنده و در همان جا خورده می شود!

باغ شکل تجاری یا صنعتی برای تولید میوه را ندارد ! فقط تفریح و فرصت استفاده از لحظه ها!!! آنها لذت جویی از دنیا را خوب بلد هستند!!!

***

این یک کارخانه ی دارویی است که محصول آن بر روی آب تکیه دارد ، آبی که به بازار می رسد ثمره پروسه ای است که از 16 لیتر آب فقط یک لیتر آب را استحصال می کند! آنها مالک کارخانه نیستند ، سواد و دانش علمی کار را هم فرا نگرفته اند ، کارخانه به بخش امور اجتماعی جامعه تعلق دارد ولی مدیر آن توسط صاحبان قدرت پشت پرده انتخاب می گردد! دولت ها عوض می شوند ، وزیرها می آینده و می روند اما مردان ناتوانی که هیچ دانش و علم فنی و مدیریتی ندارند و حتی در طول سال آنرا تجربه نکرده اند و یاد نگرفته اند میزهای میلیاردی خود را نگه داشته اند. یک لیتر آبی که می توانست  فقط از 3 لیتر بدست بیاید ، هنوز از 16 لیتر بدست می آید ! هر چند ابزار کار در دست آنهاست!

در سال های گذشته  با کنار رانده شدن مدیران و کارکنان توانمند برای تصفیه پساب شرکت آب تمیز روی آن اضافه می شد در حدی که آثاری از علائم پساب بر روی خروجی آن باقی نماند. 

***

آب برای مصرف کشاورزی یک ضرورت است ؛ امنیت غذایی مردم یک امر حتمی و لازم است ! اما  آبی که فقط برای لذت جویی در استخرها و در چمن زارها و یا باغ های تفریحی اتلاف می گردد، هرگز نمی تواند مصرف آن توجیه شده باشد ! استفاده آب حتی اگر برای آبیاری درخت باشد نمی تواند بعنوان یک عمل کشاورزی محسوب گردد.

سدهایی که آب را بیشتر از رسانیدن به کشتزارها  موجبات تبخیر آن می شوند و یا در در دریاچه اورمیه فاجعه زیست محیطی را رقم می زنند ، بحران خبرگی و ناتوانی کار با آب رانشان می دهند!

***

 نهند و سدی که آن را برای انتقال به شهر آماده می کرد ! اکنون بعد از سال های بسیار خالی شده اند! پاسخ ساده و بی مسئولیت  برای این معضل چنین است ؛ نزولات جوی کم بود ، آب پشت سد خالی شد!!! نهند در سال های بسیار دور در امتداد آجی برای کشاورزی استفاده می شد ؛ ماهی های بسیار و فراوان آن منبع غذایی روستا و فرصتی برای ماهیگیری در آن بود ! اکنون خشکی آن را فرا گرفته است و در بالا دست های روستا باغات تفریحی و غیر مثمر و غیر اقتصادی در حال رشد سریع هستند ! استخرها از آب پر می شوند تا با دادن آب به خورشید ، هفته ای و یا گاه از هر چند هفته لذت زندگی را در بازی با آب و در توی آن به عده ای یادآور شوند!

***

باغات شخصی تفریحی بدون محصول برای ارائه به بازار ، ویلاهای کوچک و بزرگ و استخرهای پر از آب برای یک بار شنای هفتگی لذت جویانه و بدون آشنایی با فنون حفظ آب از جلبک و خزه و حفرچاه های مختلف  در اتاقک های باغات و پنهان کردن این چاه ها از چشم ناظرین بخشی از آب را با خود می برند و این در حالی است که در بخش فضای سبز شهری و مبلمان شهری،کشاورزی صنعتی و صنایع آب بر نیز جهالت فنی و مدیریتی حاکم بر مدیریت آب است! هنوز دیدن شستن پیاده روها ، پارکینگ های ساختمان ها و حتی خودروهای موجود در مغازه های دلال ها با آب شرب در تبریز عجیب به نظر نمی رسد !  فرهنگ، قانون و مقررات ، مهندسی و نظارت در این ساختار اساسی و در نگهداری از آب  بعنوان یکی از عناصر اربعه کوتاهی می کنند ،   

به نظر می رسد اجرای قانون و نظارت بر اجرای صحیح آن، راهبردی سریع جهت نجات آب و شهر و سرزمین یک ضرورت باشد ، که فرهنگ سازی و بکار گیری علم و مهندسی و تکنولوژی یاور این اقدام در دراز مدت خواهند بود!

 

توفیق وحیدی آذر

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت