خبر های ویژه

قاصدک بهار؛ گل شادمانی

30 فروردین 1403

غروب دریاچه اورمیه

5 فروردین 1403

موش شهر یا موش روستایی؟

27 اسفند 1402

تأثیر انسان بر اقلیم حتی قبل از انقلاب صنعتی آغاز شد.آنتروپوسن یک دوره نیست - اما عصر انسان ها به طور قطع در حال وقوع است

17 اسفند 1402

دانشمندان اسرار تپه های ستاره ای بیابانی زمین را فاش می کنند

14 اسفند 1402

استاندارد سخت برای حفظ پاکی محیط زیست

14 اسفند 1402

آنجا ! پشت سر، کوه دند است!

7 اسفند 1402

کاکل زری زنده است

4 اسفند 1402

گرگ های سفید - ارواح قطب شمال + ویدئو

22 بهمن 1402

گروهی از نهنگ های قاتل در میان یخ در اقیانوس آرام گرفتار شده اند

17 بهمن 1402

لینوم ، گل وحشی کوهستان عینالی با موسیقی پالادیو اثر کارل جنکینز

15 بهمن 1402

کبک چیل در میان برف های آق داغ خلخال

12 بهمن 1402

رودخانه های اتمسفریک چیستند؟

11 بهمن 1402

آنها زباله ها را در پای کوه جمع می کنند

20 دی 1402

7 نوآوری غذایی و کشاورزی مورد نیاز برای محافظت از آب و هوا و تغذیه جهانی در کنفرانس تغییرات اقلیمی «کاپ 28»

13 آذر 1402

با رشد تولید پلاستیک، مذاکرات برای کاهش ضایعات پلاستیکی در دنده سنگین گیر کرده است

13 آذر 1402

1 شهریور 1402

ایزابلین پشت کوه عینالی

عکس از توفیق وحیدی آذر

ایزابلین گندم گون یک پرنده مهاجر کوچک است. پرنده ای حشره خوار مهاجر است. زیستگاه آن استپی و حومه باز است و در جنوب روسیه و آسیای مرکزی تا شمال پاکستان تولیدمثل می کند و در آفریقا و شمال غربی هند زمستان گذرانی می کند. این یک مهاجر بسیار نادر در اروپای غربی است. ماده از نظر رنگ‌آمیزی شبیه گندم‌زارهای شمالی است، اما در طول 15 تا 16.5 سانتی‌متر بزرگ‌تر، صاف‌تر و به رنگ قهوه‌ای تر است و در دم آن سیاه‌تر است. اصطلاح isabelline به رنگ پوست مانند اشاره دارد. زیر بال ها و زیر بال ها سفید هستند، در حالی که در پرنده معمولی رنگ خاکستری دارند. جنسشون شبیه هم هستند! گندم گون ایزابلین گونه ای مهاجر با محدوده تولید مثل پالئارکتیک شرقی است. این از جنوب روسیه، منطقه خزر، صحرای قزل کوم و مغولستان تا افغانستان، ایران، عراق، عربستان سعودی، سوریه، اردن و اسرائیل را در بر می گیرد. در آفریقا و شمال غربی هند زمستان می گذراند. به عنوان یک گردشگر تابستانی به یونان، قبرس، الجزایر و تونس وارد می شود

تبریز امروز:

ایزابلین -عینالی - توفیق وحیدی آذر -Tofigh Vahidi Azar

 ایزابلین گندم گون (Oenanthe isabellina) یک پرنده مهاجر کوچک است. پرنده ای حشره خوار مهاجر است. زیستگاه آن استپی و حومه باز است و در جنوب روسیه و آسیای مرکزی تا شمال پاکستان تولیدمثل می کند و در آفریقا و شمال غربی هند زمستان گذرانی می کند. این یک مهاجر بسیار نادر در اروپای غربی است.

ماده از نظر رنگ‌آمیزی شبیه گندم‌زارهای شمالی است، اما در طول 15 تا 16.5 سانتی‌متر (5.9 تا 6.5 اینچ) بزرگ‌تر، صاف‌تر و به رنگ قهوه‌ای تر است و در دم آن سیاه‌تر است. اصطلاح isabelline به رنگ پوست مانند اشاره دارد. زیر بال ها و زیر بال ها سفید هستند، در حالی که در پرنده معمولی رنگ خاکستری دارند. جنسشون شبیه هم هستند!
گندم گون ایزابلین گونه ای مهاجر با محدوده تولید مثل پالئارکتیک شرقی است. این از جنوب روسیه، منطقه خزر، صحرای قزل کوم و مغولستان تا افغانستان، ایران، عراق، عربستان سعودی، سوریه، اردن و اسرائیل را در بر می گیرد. در آفریقا و شمال غربی هند زمستان می گذراند. به عنوان یک گردشگر تابستانی به یونان، قبرس، الجزایر و تونس وارد می شود

در فصل تولید مثل،  در مناطق باز، زمین‌های بایر، مناطق خشک، استپ‌ها، فلات‌های مرتفع و در دامنه‌های پایین تپه‌ها یافت می‌شود. در فصل های زمستانی خود زیستگاه های مشابهی را در مناطق نیمه خشک، مناطق باز با بوته های پراکنده و مرزهای مناطق زیر کشت، اشغال می کند که علاقه خاصی به زمین های شنی نشان می دهد.


گندم گون ایزابلین پرنده ای فعال و بی قرار است که با قدم های  بلند در روی زمین حرکت می کند، در هوا پرواز می کند و روی برجستگی ها یا بوته های کوچک نشسته است. وضعیت بدنش نسبتاً قائم است و دائماً در حال چرخیدن است و دم خود را بالا و پایین می‌کند. گاهی اوقات برای شکار طعمه حشرات به هوا بال می زند اما بیشتر در امتداد زمین علوفه می کند و با منقار خود خاک را بررسی می کند. رژیم غذایی آن شامل مورچه ها، ملخ ها، پروانه ها، مگس ها، کنه ها، عنکبوت ها و لارو حشرات است و گاهی دانه ها را نیز می خورد.
گندم‌گون‌های ایزابلین پرندگانی منفرد در محله‌های زمستانی خود هستند و ممکن است در طول مهاجرت با دیگر گونه‌های Oenanthe ارتباط برقرار کنند. به محض رسیدن به محل پرورش خود، سرزمین هایی را ایجاد می کنند. گندم گون نر با آویزان شدن و سپس بازکردن بال های خود در حین آواز خواندن، جهش کوتاه در هوا، یا پرواز به ارتفاع پانزده متر (پنجاه فوت) یا بیشتر، شناور شدن و انجام بدلکاری، آواز خواندن تمام مدت، قبل از فرود، به ماده نشان می دهد. دوباره در کنار زن لانه معمولاً در زیر زمین است، معمولاً در لانه خالی پیکا، سنجاب زمینی یا موش صحرایی، یا ممکن است یک لانه تازه را حفر کنند. لانه حجیم است و از علف های خشک تشکیل شده است. چهار تا شش تخم آبی کمرنگ، معمولاً بدون علامت، اما گاهی با پراکندگی لکه‌های قرمز می‌گذارند. اندازه متوسط تخم مرغ ها 22.16 در 16.6 میلی متر (0.872 در × 0.654 اینچ) است. هر دو والدین جوجه ها را با کرم های کوچک و سایر حشرات تغذیه می کنند. جوجه ها پس از خروج از لانه، حدود دو هفته به تغذیه ادامه می دهند، اما پس از آن والدین آنها را از قلمرو بیرون می کنند.[4] فصل تولید مثل در ترکیه از اواخر ماه مارس شروع می شود اما در آسیای مرکزی تا ماه مه شروع نمی شود. احتمالاً دو مولد در قسمت های جنوبی این رشته وجود دارد. .

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت