خبر های ویژه

آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان در جهت تحقق چشم انداز صادرات انرژی سبز گام برمی دارند

28 تیر 1403

تاجر چینی و فرصتی برای تجارت از سوقصد به ترامپ

26 تیر 1403

تونی بلر و همسرش در مراسم پرهزینه ی ازدواج وارث میلیاردر هندی آنانت آمبانی شرکت کردند

25 تیر 1403

«خدایان» هند: چگونه یک سیستم کاست سفت و سخت، نوع جدیدی از خدا را ایجاد کرده است

25 تیر 1403

«شانس» ترامپ و «خشونت» آمریکا بحث اینترنت چین است

25 تیر 1403

آذربایجان عامل نسل کشی خوجالی را به 15 سال زندان محکوم کرد

25 تیر 1403

علی اف آذربایجانی می‌خواهد گروه‌های ترک را به یک بازیگر بزرگ بین‌المللی تبدیل کند

24 تیر 1403

دو سال پس از مرگ آبه، محافظه کاران حزب لیبرال دمکراتیک هنوز فاقد جهت گیری هستند

21 تیر 1403

البان به علی موجانی، دیپلمات ایرانی چند ساعت فرصت داده‌اند افغانستان را ترک کند

20 تیر 1403

همه پرسی ساخت نیروگاه هسته ای در قزاقستان برگزار می شود

12 تیر 1403

نینومیا سونتوکو: نماد خودآموزی ژاپنی

10 تیر 1403

تصویر ایچی شیبوساوا پدر اقتصاد مدرن ژاپن بر روی اسکناس های ژاپنی قرار گرفت

8 تیر 1403

دولت اسلامی خراسان تهدیدی برای امنیت در آسیای میانه

8 تیر 1403

پیمان جدید کیم-پوتین باعث ناراحتی و صحبت از کمک بیشتر به اوکراین شده است

3 تیر 1403

فعالان محیط زیست در مورد ازسرگیری استخراج اورانیوم هشدار دادند - برای دولت اهمیت درامد مالی- اقتصادی احتمالی بیشتر از خطرات زیست محیطی است.

30 خرداد 1403

آستانه به دنبال مشارکت عمومی برای طرح مدیریت آب است

30 خرداد 1403

12 تیر 1403

همه پرسی ساخت نیروگاه هسته ای در قزاقستان برگزار می شود

نگرانی اصلی این است که آیا شرکت روسی قرارداد ساخت و ساز را خواهد گرفت یا خیر.

بخش برق قزاقستان بر سر دوراهی قرار دارد، نقطه‌ای که دولت می‌خواهد انتشار CO2 را متنوع و کاهش دهد. انرژی هسته ای حداقل به عنوان یک راه حل جزئی برای چالش های موجود تلقی می شود و مقامات با برنامه ریزی یک همه پرسی سراسری اولین گام را به سمت ساخت یک راکتور برداشته اند. رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف، رفراندوم را در اواخر ژوئن بدون تعیین تاریخ مشخصی برای آن اعلام کرد. این کشور دارای ذخایر فراوان نفت و گاز طبیعی است، اما رئیس جمهور بر نیاز به توسعه سایر منابع انرژی برای تقویت رشد اقتصادی تاکید کرد. او در ادامه به مخاطبان خود اطمینان داد که دولت متعهد به توسعه پتانسیل انرژی هسته‌ای خود به شیوه‌ای سنجیده شده است. این کشور فرصت های زیادی برای توسعه انرژی هسته ای دارد. مهم است که از آنها به طور صحیح و موثر استفاده کنید. توکایف در خطاب به خبرنگاران گفت: تصمیم نهایی در مورد این موضوع توسط مردم اتخاذ خواهد شد. سوال فوری در ذهن اکثر مردم این است که چه کسی به قزاقستان در ساخت یک راکتور کمک خواهد کرد؟ چهار نهاد از روسیه، فرانسه، چین و کره جنوبی برای این کار در دست بررسی هستند. مقامات می گویند که این انتخاب پس از همه پرسی انجام می شود، به شرطی که موضوع مورد تایید مردم قرار گیرد. با توجه به اینکه قزاقستان یک محیط سیاسی کاملاً کنترل شده دارد، رأی «آری» محتمل به نظر می رسد.

 تبریز امروز:

آلماز کومنوف 2 ژوئیه 2024

نیروگاه برق بلخاش با سوخت زغال سنگ قدیمی ترین نیروگاه در قزاقستان است که برای اولین بار در سال 1937 راه اندازی شد. حدود 80 درصد برق در قزاقستان با سوزاندن زغال سنگ تولید می شود، اما زیرساخت های انرژی دوران شوروی مستعد خرابی های مکرر است. انرژی هسته ای توسط مقامات به عنوان یک راه حل سریع برای مشکلات موجود تلقی می شود. (عکس: مالکیت عمومی)
نیروگاه برق بلخاش با سوخت زغال سنگ قدیمی ترین نیروگاه در قزاقستان است که برای اولین بار در سال 1937 راه اندازی شد. حدود 80 درصد برق در قزاقستان با سوزاندن زغال سنگ تولید می شود، اما زیرساخت های انرژی دوران شوروی مستعد خرابی های مکرر است. انرژی هسته ای توسط مقامات به عنوان یک راه حل سریع برای مشکلات موجود تلقی می شود. (عکس: مالکیت عمومی)
بخش برق قزاقستان بر سر دوراهی قرار دارد، نقطه‌ای که دولت می‌خواهد انتشار CO2 را متنوع و کاهش دهد. انرژی هسته ای حداقل به عنوان یک راه حل جزئی برای چالش های موجود تلقی می شود و مقامات با برنامه ریزی یک همه پرسی سراسری اولین گام را به سمت ساخت یک راکتور برداشته اند.

رئیس جمهور قاسم جومارت توکایف، رفراندوم را در اواخر ژوئن بدون تعیین تاریخ مشخصی برای آن اعلام کرد. این کشور دارای ذخایر فراوان نفت و گاز طبیعی است، اما رئیس جمهور بر نیاز به توسعه سایر منابع انرژی برای تقویت رشد اقتصادی تاکید کرد. او در ادامه به مخاطبان خود اطمینان داد که دولت متعهد به توسعه پتانسیل انرژی هسته‌ای خود به شیوه‌ای سنجیده شده است.

این کشور فرصت های زیادی برای توسعه انرژی هسته ای دارد. مهم است که از آنها به طور صحیح و موثر استفاده کنید. توکایف در خطاب به خبرنگاران گفت: تصمیم نهایی در مورد این موضوع توسط مردم اتخاذ خواهد شد.

سوال فوری در ذهن اکثر مردم این است که چه کسی به قزاقستان در ساخت یک راکتور کمک خواهد کرد؟ چهار نهاد از روسیه، فرانسه، چین و کره جنوبی برای این کار در دست بررسی هستند. مقامات می گویند که این انتخاب پس از همه پرسی انجام می شود، به شرطی که موضوع مورد تایید مردم قرار گیرد. با توجه به اینکه قزاقستان یک محیط سیاسی کاملاً کنترل شده دارد، رأی «آری» محتمل به نظر می رسد.

اما بسیاری از این بیم دارند که ژئوپلیتیک مقامات قزاقستان را وادار کند که قرارداد ساخت و ساز را به Rosatom، شرکت تحت کنترل دولتی روسیه، واگذار کنند. حتی برخی معتقدند که این یک معامله تمام شده است، فقط منتظر زمان مناسب برای اعلام آن هستند. این احتمال باعث ایجاد ناراحتی در مورد خطرات ایمنی و حاکمیت می شود.

Aset Nauryzbaev، اقتصاددان و یکی از مقامات ارشد سابق KEGOC، شرکتی که شبکه برق قزاقستان را اداره می کند، معتقد است که راکتور ساخت روسیه سیاست خارجی چندبردارگرایی قزاقستان را که مدت ها تمرین کرده بود، تضعیف می کند، که در آن قزاقستان روابط بین قدرت های جهانی و منطقه ای را متعادل می کند. که هیچ کدام تأثیر کنترلی بر انتخاب های سیاست آستانه ندارد.

نوریزبایف به اوراسیا نت گفت: «روسیه با ساخت نیروگاه هسته‌ای خود در اینجا می‌تواند قزاقستان را در حوزه نفوذ خود نگه دارد - ما به فناوری‌های تولید، سوخت، متخصصان آن‌ها وابسته خواهیم بود و آنها مطمئناً در صورت لزوم از این اهرم استفاده خواهند کرد».

وادیم نی، مدیر صندوق اجتماعی و زیست محیطی، یک سازمان غیرانتفاعی زیست محیطی، نیز نگران این چشم انداز است که آستانه، با تعمیق مشارکت هسته ای خود با مسکو، با خطرات ژئوپلیتیکی مواجه شود. نی به Eurasianet گفت: همزمان با توسعه انرژی سبز، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی همزمان تلاش می کنند نقش روسیه در صنعت هسته ای را محدود کنند و ما ممکن است خود را بین دو آتش گرفتار کنیم.

تیمور ژانتیکین، مدیر کل شرکت نیروگاه هسته ای قزاقستان، گفت که اورانیوم مورد نیاز برای سوخت نیروگاه هسته ای از منابع داخلی تامین خواهد شد و در نتیجه توانایی روسیه برای اعمال فشار بر قزاقستان پس از شروع به کار راکتور محدود می شود.

به نظر می‌رسد که صحبت‌های رسانه‌های اجتماعی در میان تفاسیر قزاقستان به شدت مخالف دخالت Rosatom در هر پروژه نیروگاه هسته‌ای است. میراث فاجعه هسته ای چرنوبیل در سال 1986، و همچنین تماس های نزدیک در نیروگاه هسته ای Zaporizhzhiya در طول جنگ روسیه و اوکراین، این تصور را در بسیاری ایجاد کرده است که روسیه در مورد ایمنی هسته ای سست است. قزاقستان "تاریخ هسته ای" پیچیده خود را دارد، با انرژی هسته ای که با میراث سمی پالاتینسک، یکی از سایت های اصلی آزمایش هسته ای اتحاد جماهیر شوروی مرتبط است.

در حال حاضر حدود 80 درصد برق قزاقستان از طریق سوزاندن زغال سنگ، 15 درصد دیگر از طریق برق آبی و بقیه از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین می شود. در همین حال، زیرساخت‌های انرژی دوران اتحاد جماهیر شوروی مستعد خرابی‌های مکرر است که باعث قطعی طولانی برق در سراسر کشور می‌شود. افزودن انرژی هسته ای به ترکیب کنونی توسط مقامات به عنوان یک راه حل سریع برای مشکلات موجود تلقی می شود.

در عین حال، انرژی هسته ای نباید به عنوان یک منبع انرژی "سبز" در نظر گرفته شود که قادر به جایگزینی نیروگاه های زغال سنگ بدون خطر است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت