خبر های ویژه

بسیاری از جشنواره های آتش بازی تابستانی در ژاپن به دلیل شکایت لغو شدند

1 مرداد 1403

نگوین فو ترونگ، رهبر قدرتمند ویتنامی، در 80 سالگی درگذشت

31 تیر 1403

سیب سیاه

31 تیر 1403

آذربایجان، قزاقستان و ازبکستان در جهت تحقق چشم انداز صادرات انرژی سبز گام برمی دارند

28 تیر 1403

تاجر چینی و فرصتی برای تجارت از سوقصد به ترامپ

26 تیر 1403

تونی بلر و همسرش در مراسم پرهزینه ی ازدواج وارث میلیاردر هندی آنانت آمبانی شرکت کردند

25 تیر 1403

«خدایان» هند: چگونه یک سیستم کاست سفت و سخت، نوع جدیدی از خدا را ایجاد کرده است

25 تیر 1403

«شانس» ترامپ و «خشونت» آمریکا بحث اینترنت چین است

25 تیر 1403

آذربایجان عامل نسل کشی خوجالی را به 15 سال زندان محکوم کرد

25 تیر 1403

علی اف آذربایجانی می‌خواهد گروه‌های ترک را به یک بازیگر بزرگ بین‌المللی تبدیل کند

24 تیر 1403

دو سال پس از مرگ آبه، محافظه کاران حزب لیبرال دمکراتیک هنوز فاقد جهت گیری هستند

21 تیر 1403

البان به علی موجانی، دیپلمات ایرانی چند ساعت فرصت داده‌اند افغانستان را ترک کند

20 تیر 1403

همه پرسی ساخت نیروگاه هسته ای در قزاقستان برگزار می شود

12 تیر 1403

نینومیا سونتوکو: نماد خودآموزی ژاپنی

10 تیر 1403

تصویر ایچی شیبوساوا پدر اقتصاد مدرن ژاپن بر روی اسکناس های ژاپنی قرار گرفت

8 تیر 1403

دولت اسلامی خراسان تهدیدی برای امنیت در آسیای میانه

8 تیر 1403

20 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

ازدهایی که اغلب نماد و سمبل چین است ، امسال نماد زودیاک چین می شود برگردان به فارسی کاوه وحیدی آذر

در میان تعطیلات و جشن های سنتی چین، هیچ کدام از نظر اهمیت بالاتر از سال نو قمری (農曆新年) نیستند. این جشن که به عنوان جشن بهار (春節) یا سال نو چینی نیز شناخته می شود، آغاز سال را طبق تقویم سنتی قمری نشان می دهد. سال نو قمری معمولاً از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه شروع می شود. در سرزمین اصلی چین، جشن های رسمی به مدت هفت روز به عنوان تعطیل رسمی ادامه می یابد. این سال نو قمری، که در 10 فوریه است، سال اژدها است.

تبریز امروز:

 

نمایش اژدها در شانگهای تصویر اژدها اغلب برای نماد خود چین استفاده می شود. 
ماریو پوچسکی
استاد مطالعات بودایی و ادیان چینی، دانشگاه فلوریدا

در میان تعطیلات و جشن های سنتی چین، هیچ کدام از نظر اهمیت بالاتر از سال نو قمری (農曆新年) نیستند. این جشن که به عنوان جشن بهار (春節) یا سال نو چینی نیز شناخته می شود، آغاز سال را طبق تقویم سنتی قمری نشان می دهد.

سال نو قمری معمولاً از اواخر ژانویه تا اواسط فوریه شروع می شود. در سرزمین اصلی چین، جشن های رسمی به مدت هفت روز به عنوان تعطیل رسمی ادامه می یابد. این سال نو قمری، که در 10 فوریه است، سال اژدها است.

من یک محقق تاریخ مذهبی و فرهنگ چین هستم که در سال اژدها به دنیا آمدم. آنچه بیش از همه مرا مجذوب خود می کند این است که چگونه جشن ها یادآور طول عمر و سرزندگی فرهنگ سنتی چین هستند.

نمایش اژدها در شانگهای تصویر اژدها اغلب برای نماد خود چین استفاده می شود.

نمایش اژدها در شانگهای تصویر اژدها اغلب برای نماد خود چین استفاده می شود

غذا، هدایا و جشن ها
در هسته خود، سال نو قمری جشنی است که خانواده را گرد هم می آورد. مقدمات از یک هفته قبل شروع می شود و شامل نظافت و تزیین منزل و همچنین خرید به خصوص هدایا و آذوقه و تهیه غذا می باشد.

یک رویداد اصلی، شام خانوادگی در آستانه سال جدید است. انتخاب غذاها متفاوت است و منعکس کننده آداب و رسوم خانواده و سنت های آشپزی محلی است. اغلب شامل کوفته ها، اسپرینگ رول، کیک، ماهی و غذاهای گوشت خوک است. همچنین مقدار زیادی نوشیدنی وجود دارد، به خصوص شراب های سنتی یا مشروب. به بسیاری از ظروف معانی نمادین اختصاص داده شده است. به عنوان مثال، به کوفته‌ها شکل شمش طلا داده می‌شود تا اقبال خوبی داشته باشند.

از دیگر آداب و رسوم مرتبط با جشن های سال نو قمری می توان به دادن پاکت های قرمز حاوی پول، معمولاً توسط بزرگ ترها به اعضای جوان تر خانواده اشاره کرد. رنگ قرمز که به طور برجسته در دکوراسیون سال نو قمری نیز به چشم می خورد، نمادی از رفاه و خوشبختی است.

به طور سنتی، خانواده ها و جوامع محلی برای جشن سال نو و دفع هیولاها ترقه می سوزانند. طبق افسانه، منشا این عمل به داستانی در مورد هیولایی به نام نیان برمی‌گردد که گمان می‌رود به برخی از روستاها آسیب زیادی وارد می‌کرده است. در پاسخ، گفته می شود که روستاییان برای ترساندن هیولا دست به انفجار زدند و این تمرین ادامه یافت. با این حال، اخیراً دولت چین این روش سنتی را به دلیل خطرناک و آلوده‌کننده بودن آن حذف کرده است.

سال اژدها
به طور سنتی، اژدها نمادی فرخنده از قدرت و اقتدار است. همچنین با خوش شانسی، خرد، موفقیت، محافظت و مردانگی همراه می باشد. در چین ماقبل دوران مدرن، اژدها با حکومت امپراتوری مرتبط بود و به طور برجسته بر روی اولین پرچم چین، که در ابتدا توسط سلسله چینگ در سال 1862 ایجاد شد، نمایش داده می شد. تا به امروز، اغلب از تصویر اژدها برای نماد خود چین استفاده می شود.

به دلیل ارتباطات خوشایند اژدها، سال های اژدها تمایل به افزایش نرخ باروری دارند. با توجه به کاهش جمعیت کنونی چین و عمیق‌تر شدن بحران باروری، برخی ابراز امیدواری می‌کنند که در سال آینده رشد تولد بچه‌ها ایجاد شود، زیرا ممکن است والدین خاصی انگیزه داشته باشند که بچه‌های اژدها را به دنیا بیاورند.

با توجه به علائم زودیاک چینی، هر سال در چرخه قمری با یک حیوان خاص همراه است. این یک چرخه 12 ساله است که خود را تکرار می کند. بنابراین، 12 حیوان وجود دارد که هر کدام مربوط به یک سال در چرخه هستند: موش، گاو، ببر، خرگوش، اژدها، مار، اسب، بز، میمون، خروس، سگ و خوک.

در میان اسطوره‌های رایج در مورد منشأ زودیاک چینی، یکی از اسطوره‌های مربوط به نژاد بزرگی است که توسط امپراتور یشم، فرمانروای بهشت، به منظور اندازه‌گیری زمان آغاز شد. همانطور که موش در مسابقه برنده شد، در فهرست 12 حیوان زودیاک قرار گرفت. ترتیب 11 حیوان دیگر نشان دهنده موقعیت نهایی آنها در مسابقه بود. هر یک از 12 حیوان زودیاک نشان دهنده ویژگی های خاصی است که اعتقاد بر این است که شخصیت افراد متولد شده در آن سال ها را شکل می دهد، به طوری که اژدها اغلب خوش شانس ترین از همه در نظر گرفته می شود.

خاستگاه تقویم قمری
به طور سنتی، چینی ها از تقویم قمری بومی خود پیروی می کنند که بر اساس مشاهدات و اندازه گیری ها است

وجود پدیده های نجومی در حالی که چین مدرن در سال 1912 تقویم میلادی را پذیرفت، جشنواره‌های سنتی مانند سال نو قمری هنوز از تقویم قمری قدیمی پیروی می‌کنند.

خاستگاه تقویم قمری ممکن است به طلوع تمدن چین برگردد، که به طور سنتی با سلسله افسانه ای شیا مرتبط است، گفته می شود که بین سال های 2070 تا 1600 قبل از میلاد حکومت می کردند. منشأ جشن‌های سال نو قمری نیز کاملاً مشخص نیست. برخی از محققان بر این باورند که آنها احتمالاً به حکومت سلسله شانگ بازمی‌گردند که از سال 1600 تا 1050 قبل از میلاد ادامه داشت.

زنی با لباس قرمز جشن چینی، چوب های بخور را با سر خمیده در دست دارد و آنها را به خدایی تقدیم می کند.

زنی با لباس قرمز جشن چینی، چوب های بخور را با سر خمیده در دست دارد و آنها را به خدایی تقدیم می کند.
 
 جشن سال نو قمری و مذهبی 
در حالی که سال نو قمری به طور کلی بر موضوع پیوند خانوادگی متمرکز است، مراسم مذهبی نیز بخشی جدایی ناپذیر از جشن ها هستند. اینها شامل آیین های داخلی مرتبط با خدایان محبوب چینی مانند خدای آشپزخانه و خدای ثروت است. اعضای خانواده نیز هدایایی می‌کنند و در مراسم دیگر مربوط به پرستش اجداد شرکت می‌کنند. معمولاً اینها شامل هدایای غذا و سوزاندن بخور دادن در محراب خانه است.

در این دوره افراد زیادی به معابد بودایی یا تائوئیستی و همچنین عبادتگاه های دیگر می روند. آنها به اشکال سنتی تقوا، از جمله دادن بخور دادن و دعا برای خوشبختی و اقبال می پردازند.

یک عنصر مدرن در آغاز سال نو قمری، تماشای جشن سال نو است، یک برنامه متنوع محبوب که شامل آواز، رقص، کمدی و درام است. اولین بار در سال 1983 پخش شد و از آن زمان تاکنون توسط CCTV، پخش کننده تلویزیون ملی، در سراسر کشور پخش شده است. این برنامه پربیننده ترین برنامه تلویزیونی در جهان است و بینندگان آن به 700 میلیون نفر می رسد.

ازدها نماد چین - نماد زودیاک امسال چین

بزرگترین مهاجرت انسان
در دهه‌های اخیر، چین تغییرات جمعیتی شدیدی را تجربه کرده است، به‌ویژه مهاجرت جمعیت‌های بزرگ روستایی به مراکز بزرگ شهری. علاوه بر این، سیاست تک فرزندی چین تأثیرات گسترده ای بر ساختار خانواده و در نتیجه بر آداب و رسوم و آداب سنتی داشته است.

میلیون‌ها کودک روستایی با پدربزرگ و مادربزرگ یا بستگان خود زندگی می‌کنند در حالی که والدینشان در شهرهای دور کار می‌کنند. در نتیجه، سال نو قمری بزرگترین مهاجرت انسانی در جهان را به همراه دارد، زیرا دانشجویان و کارگران مهاجر تمام تلاش خود را می کنند تا به آغوش خانواده خود بازگردند.

در این مدت قطارها، اتوبوس ها و هواپیماها مملو از مسافران هستند و بلیط ها باید از قبل رزرو شود. علیرغم چشم انداز تیره اقتصادی چین، این موضوع امسال همچنان ادامه دارد.

مردم در حال رقصیدن در خیابان ها در حالی که یک طرح بزرگ از یک اژدها را در طول سال نو چینی حمل می کنند.

مردم در حال رقصیدن در خیابان ها در حالی که یک طرح بزرگ از یک اژدها را در طول سال نو چینی حمل می کنند.
جشن های خارج از چین
سال نو قمری همچنین در سایر نقاط آسیا از جمله ویتنام و سنگاپور و همچنین در جوامع شرق آسیا در سراسر جهان جشن گرفته می شود. معمولاً این جشن‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند یا ویژگی‌های محلی به خود می‌گیرند. به عنوان مثال، در ویتنام، جایی که این جشنواره به عنوان تات شناخته می شود، غذاهای محلی مختلف به همراه رژه ها و نمایش های عمومی آماده می شود.

در ایالات متحده و استرالیا، که جمعیت قابل توجهی از لحاظ قومی چینی وجود دارد، جشنواره ها و رژه های سال نو چینی هر ساله برگزار می شود. برخی از آنها دارای رقص های سنتی اژدها هستند که جنبه اشتراکی جشن های سال نو قمری را برجسته می کند.

در طول قرن ها، گرد هم آمدن جشن سال نو قمری، بخش مهمی از میراث فرهنگی برای خانواده های چینی باقی مانده است و گذشته را به حال متصل می کند، هر کجا که اتفاق می افتد.

 

برگردان به فارسی:  کاوه وحیدی آذر

منبع: The Conversation

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت