خبر های ویژه

حرفه ناپیدا قدمی به پیش بگذار و از تاریکی به درآی

5 اسفند 1402

تحقیقات اولیه کووید-19 مملو از روش‌های ضعیف و نتایج با کیفیت پایین بود- مشکلی برای علم که شیوع کرونا بدتر شد اما انگیزش تحقیقاتی صحیح ایجاد نکرد.

4 اسفند 1402

عاشیق ویسل به شکل ربات انسان نما کنسرت برگزار کرد

27 بهمن 1402

سیستم تصفیه آب تزریقی می تواند دسترسی به آب آشامیدنی تمیز را بهبود بخشد

12 بهمن 1402

مدهای لباس 3 بعدی در عصر دیجیتال

1 بهمن 1402

اولین دبیرستان متاورس در ژاپن افتتاح شد

29 دی 1402

میدان مغناطیسی زمین از حیات در برابر تشعشع محافظت می کند، اما می تواند حرکت کند و قطب های مغناطیسی حتی می توانند چرخش کنند.

6 دی 1402

ممنوعیت دیگ بخار در خانه های جدید در بریتانیا، هیدروژن را به عنوان منبع گرمایش رد می کند

4 دی 1402

«دیپ‌فیک‌های» ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی بسیار تأثیرگذار و خطرناک هستند. در اینجا نحوه تشخیص آنها آمده است

29 آذر 1402

بهتر از دیوار: یک سیستم تشخیص می تواند به نظارت بر مرزها کمک کند

29 آذر 1402

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

4 دی 1402

ممنوعیت دیگ بخار در خانه های جدید در بریتانیا، هیدروژن را به عنوان منبع گرمایش رد می کند

ران بویدل دانشیار توسعه پایدار، دانشگاه هریوت وات - برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

بر اساس یک مشاوره طولانی مدت در انتظار دولت در مورد استانداردهای بهره وری انرژی در صنعت خانه سازی، بویلرها در خانه های نوساز در بریتانیا از سال 2025 ممنوع خواهند شد. در این گزارش آمده است که «هیچ راه عملی» وجود ندارد که نصب دیگ‌های بخار از هر نوع «صرفه‌جویی قابل توجهی در کربن و خانه‌های «آماده کربن صفر» را به ارمغان بیاورد. شگفت‌انگیزتر این است که هیدروژن نیز به عنوان منبع گرمایش بالقوه رد شده است. پیش از این، هیدروژن توسط دولت و صنعت انرژی به عنوان جایگزینی منطقی برای گاز طبیعی (سوخت فسیلی و عامل تغییرات آب و هوایی) که از طریق شبکه ملی پمپ می شود و در دیگ های بخار در سراسر بریتانیا سوزانده می شود، تبلیغ شده بود. به شرطی که هیدروژن بدون انتشار کربن ساخته شود، معمولاً با استفاده از برق تجدیدپذیر برای جداسازی مولکول‌های آب، هیدروژن یک سوخت "پاک" است. اما اکثریت قریب به اتفاق هیدروژن مورد استفاده در سراسر جهان با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود که آن را به یک جایگزین سبز مشکوک تبدیل می‌کند. گزارشی در مارس 2023 توسط مشاور دولت بریتانیا، ترکیب تا 20 درصد هیدروژن را در شبکه گاز توصیه کرد. برخی از بزرگترین تولید کنندگان دیگ بخار خواستار این شدند که "همه دیگ ها از سال 2025 با هیدروژن سازگار باشند". و در دسامبر 2022، دولت در نظر گرفت که تمام دیگ‌های گازی که از سال 2026 به خانه‌ها فروخته می‌شوند قادر به سوختن هیدروژن یک روزه باشند. سه شهر، ویتبی در چشایر، ردکار در یورکشایر شمالی و لونموث در فایف، حتی برای میزبانی آزمایشاتی انتخاب شدند که در آن چندین خانه با هیدروژن گرم می شد.

تبریز امروز:


ران بویدل
دانشیار توسعه پایدار، دانشگاه هریوت وات

 هیدروژن


بر اساس یک مشاوره طولانی مدت در انتظار دولت در مورد استانداردهای بهره وری انرژی در صنعت خانه سازی، بویلرها در خانه های نوساز در بریتانیا از سال 2025 ممنوع خواهند شد. در این گزارش آمده است که «هیچ راه عملی» وجود ندارد که نصب دیگ‌های بخار از هر نوع «صرفه‌جویی قابل توجهی در کربن و خانه‌های «آماده کربن صفر» را به ارمغان بیاورد.

شگفت‌انگیزتر این است که هیدروژن نیز به عنوان منبع گرمایش بالقوه رد شده است. پیش از این، هیدروژن توسط دولت و صنعت انرژی به عنوان جایگزینی منطقی برای گاز طبیعی (سوخت فسیلی و عامل تغییرات آب و هوایی) که از طریق شبکه ملی پمپ می شود و در دیگ های بخار در سراسر بریتانیا سوزانده می شود، تبلیغ شده بود.

به شرطی که هیدروژن بدون انتشار کربن ساخته شود، معمولاً با استفاده از برق تجدیدپذیر برای جداسازی مولکول‌های آب، هیدروژن یک سوخت "پاک" است. اما اکثریت قریب به اتفاق هیدروژن مورد استفاده در سراسر جهان با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود که آن را به یک جایگزین سبز مشکوک تبدیل می‌کند.

گزارشی در مارس 2023 توسط مشاور دولت بریتانیا، ترکیب تا 20 درصد هیدروژن را در شبکه گاز توصیه کرد. برخی از بزرگترین تولید کنندگان دیگ بخار خواستار این شدند که "همه دیگ ها از سال 2025 با هیدروژن سازگار باشند". و در دسامبر 2022، دولت در نظر گرفت که تمام دیگ‌های گازی که از سال 2026 به خانه‌ها فروخته می‌شوند قادر به سوختن هیدروژن یک روزه باشند.

سه شهر، ویتبی در چشایر، ردکار در یورکشایر شمالی و لونموث در فایف، حتی برای میزبانی آزمایشاتی انتخاب شدند که در آن چندین خانه با هیدروژن گرم می شد.

Redcar Hydrogen Community sign in Redcar, North Yorkshire.

حدود 2000 خانه در Redcar برای آزمایش مناسب بودن هیدروژن برای استفاده در خواص انتخاب شدند.
خارج از حباب متورم شده توسط دولت و ارقام صنعت، تعداد کمی فکر می کردند که استفاده از هیدروژن برای گرمایش خانه ایده خوبی است. هیدروژن هیچ یک از دو چالش بزرگ انرژی را حل نخواهد کرد: هزینه و انتشار کربن. فرآیند ساخت هیدروژن به طور قابل توجهی گرانتر از پمپاژ گاز طبیعی است و به سادگی هیدروژن "تمیز" کافی در دسترس نیست.

گزارش سال 2022 توسط دکتر یان روزنو از دانشگاه آکسفورد، 32 مطالعه بین المللی در مورد استفاده از هیدروژن برای گرمایش را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که استفاده گسترده از آن قابل توجیه نیست. در این بیانیه آمده است: «استفاده از هیدروژن برای گرمایش خانگی نسبت به جایگزین‌هایی مانند پمپ‌های حرارتی کمتر اقتصادی، کارآمد، منابع فشرده‌تر و با اثرات زیست‌محیطی بزرگ‌تر همراه است».

پمپ های حرارتی به سرعت در حال تبدیل شدن به انتخاب پیش فرض برای گرمایش (و سرمایش) در سطح جهان هستند. با استفاده از فناوری مشابه یخچال یا تهویه مطبوع، پمپ‌های حرارتی که با عصاره الکتریسیته کار می‌کنند و گرما را به مکان مورد نیاز منتقل می‌کنند.

آیا COP28 حباب هیدروژن را ترکاند؟
زمان مشاوره جالب است. در ابتدا قرار بود در اواخر سال 2020 منتشر شود اما چندین بار به تعویق افتاد. سرانجام در 13 دسامبر 2023 منتشر شد، در همان روزی که نزدیک به 200 کشور موافقت کردند در اجلاس آب و هوای COP28 در دبی، از سوخت‌های فسیلی دور شوند.

چند روز قبل از این در 8 دسامبر، طیف گسترده ای از دولت، صنعت و سازمان های داوطلبانه بیانیه مشترکی را در COP28 در مورد استقرار مسئولانه هیدروژن مبتنی بر انرژی های تجدید پذیر ارائه کردند.

این اعلامیه شامل تعهدی برای اولویت دادن به هیدروژن پاک برای «جایگزینی استفاده فعلی از هیدروژن مبتنی بر فسیل» است که در حال حاضر به مقدار زیادی نیاز است، یا برای «بخش‌هایی که به سختی کاهش می‌یابد» مانند صنایع سنگین که در آن موارد بسیار بیشتری مورد نیاز است. در ادامه بیان کرد که استفاده از آن برای گرمایش «به طور بالقوه انسان‌خواری برق تجدیدپذیر» است. این به این دلیل است که شما در نهایت تنها دو سوم انرژی را در هیدروژنی که از الکتریسیته شروع کرده اید به دست می آورید.

در مورد سه پروژه آزمایشی، دو پروژه قبلاً به دلیل اعتراضات و عدم پذیرش توسط ساکنان لغو شده است. به سختی می توان دید که باقی مانده در فایف چگونه می تواند معقولانه عمل کند - به خصوص که دولت اسکاتلند اعلامیه مسئول هیدروژن را امضا کرد.

Port Talbot Steelworks at sunset.

کارخانه فولاد پورت تالبوت در جنوب ولز. کریس گدارد
چه چیزی در آینده نهفته است
این فقط یک مشاوره است. به عبارت دیگر، یک سند سیاست دولتی ارائه شده برای بازخورد عمومی. هیچ تضمینی وجود ندارد که

ممنوعیت دیگ های هیدروژنی توسط مجلس اجرا می شود. این احتمال وجود دارد که گروه های صنعت انرژی برای تغییرات از طریق فرآیند مشاوره لابی کنند و در نهایت این سیاستمداران هستند که تصمیم می گیرند.

اما جهت سفر مشخص شده است. به گفته سایمون استیل، دبیر اجرایی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در سخنرانی پایانی خود در COP28، این «آغاز پایان» دوران سوخت‌های فسیلی است.

جنیفر مورگان، فرستاده آب و هوای آلمان گفت: «اکنون سیگنال‌ها واضح هستند. اگر سرمایه گذار هستید، آینده قابل تجدید است. سوخت‌های فسیلی دارایی‌های سرگردان هستند.» هیدروژن پاک بخشی از این انتقال خواهد بود، اما تنها در جایی که هیچ جایگزین مناسبی وجود نداشته باشد.

صرف نظر از اینکه آیا توصیه های مشاوره خانه های آینده به قانون تبدیل می شود، می توانیم با خیال راحت چند چیز را بگوییم:

هیدروژن به هیچ وجه برای گرمایش خانه استفاده نخواهد شد. حتی اگر دولت مشاوره را نادیده بگیرد، نه حمایت علمی و نه عمومی برای استفاده از آن وجود دارد و باعث کاهش هزینه های انرژی نمی شود.
فرض کنید که تمام خانه‌های نوساز از چند سال آینده به پمپ‌های حرارتی مجهز خواهند شد. واقعیت این است که نصب و راه اندازی آنها مقرون به صرفه است، به ویژه با افزایش سطح عایق به طوری که نیاز به گرمایش فضا به حداقل می رسد.
تنها جایگزین واقعی برای پمپ‌های حرارتی، به‌ویژه برای آپارتمان‌ها، شبکه‌های حرارتی منطقه‌ای هستند که در آن آب گرم از یک منبع مرکزی به اطراف کل محله پمپاژ می‌شود. اینها در بسیاری از کشورهای سردسیر رایج هستند، بنابراین باید انتظار داشته باشیم که تعداد بیشتری از آنها را در بریتانیا ببینیم.
قطعیت دیگر این است که دیگ های خانگی خیلی زود وارد قلمرو نوستالژی خواهند شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت