خبر های ویژه

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

1 اسفند 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

21 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

20 بهمن 1402

کشف زین مغولی باستان تاریخ اسب سواری را بازنویسی می کند

20 بهمن 1402

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است

17 بهمن 1402

تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است

17 بهمن 1402

طالبان در تخار ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کردند

16 بهمن 1402

دعا برای صلح

12 بهمن 1402

با افزایش گردشگری، کوهنوردان کوه فوجی از تابستان 2000 ین هزینه ورود به کوهستان پرداخت خواهند کرد

12 بهمن 1402

ده ها تصادف در یک بزرگراه

8 بهمن 1402

مجسمه های نماد استعمار در استرالیا رنگ پاشی شدند

5 بهمن 1402

نماد اتحاد دو کره

4 بهمن 1402

چهار نفر از سقوط هواپیما جان سالم بدر بردند یک زن و شوهر کشته شدند

2 بهمن 1402

کشاورزانی که به دنبال شکستن محدودیت های واردات چین هستند

1 بهمن 1402

ترکمنستان و ترکیه درباره ترانزیت گاز صحبت می کنند، اما عامل ایران تصویری غیر واضح دارد

17 دی 1402

بازداشت‌های گسترده زنان توسط طالبان؛ ده‌ها زن به اتهام «بدحجابی» شکنجه شده‌اند

15 دی 1402

3 آذر 1402

افغانستان در میان گذشته و آینده

نشست مخالفان طالبان در مسکو

دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.» او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است. روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد. نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود. احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.

تبریز امروز:

طالبان در واکنش به نشست مخالفانش در مسکو: برخی کشورها می‌خواهند مهره‌های سوخته را دوباره زنده کنند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان
 

دولت طالبان از نشست مخالفان خود که روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد، انتقاد کرد و از کشورهای همسایه افغانستان خواست در میان افغان‌ها «فتنه» ایجاد نکنند.

 ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به تلویزیون طلوع‌نیوز گفت که بعضی کشورها می‌خواهند «مهره‌های سوخته» را دوباره زنده و ایجاد فتنه کنند.»

او در ادامه با بیان اینکه روسیه نباید در امور کشورهای دیگر دخالت کند، گفت که طالبان اعتراض خود را به مسکو منتقل کرده است.

روز پنج‌شنبه، نشستی با عنوان «افغانستان در میان گذشته و آینده» در مسکو و با حضور مخالفان طالبان برگزار شد. حزب «روسیه عادل» که میزبان این نشست بود، ۲۰ درصد کرسی‌های پارلمان روسیه را در اختیار دارد.

نشست مخالفان طالبان در حالی روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شد که در ۲۹ سپتامبر، نمایندگان کشورهای منطقه برای بررسی وضعیت افغانستان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» در شهر قازان، مرکز جمهوری تاتارستان روسیه گردهم آمده‌ بودند. امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان یکی از شرکت‌کنندگان در پنجمین نشست «فرمت مسکو» بود.

احمد مسعود، رهبر «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در سخنانی در نشست «افغانستان در میان گذشته و آینده» گفت که کشورش در ۲ سال گذشته و با تسلط طالبان در «یک سیاهچاله خفقان‌آور و یک بن‌بست تاریک» فرو رفته است.

در کنار آقای مسعود، شماری دیگر از چهره‌های ضد طالبان مانند محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، فوزیه کوفی و شکریه بارکزی، اعضای پیشین پارلمان افغانستان در این نشست حاضر بودند.

آقای محقق در این نشست، وضعیت هزاره‌های افغانستان را «تراژیک‌» توصیف کرد و گفت که هزاره‌های افغانستان هم‌زمان با «تبعیض قومی و مذهبی» مواجه هستند.

او گفت که در دولت جمهوری افغانستان، هزاره‌های این کشور حدود «بیست تا بیست و پنج در صد» از قدرت سیاسی را در دست داشتند اما در حال حاضر حتی یک وزیر هزاره هم وجود ندارد و علاوه بر این، دولت طالبان فقه جعفری را به صورت رسمی حذف کرده است.

 

نماینده ایران هم در نشست مسکو اگرچه از طالبان برای تأمین امنیت در افغانستان تمجید کرد اما گفت که آن‌ها اقدام قابل قبولی برای تشکیل حکومت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌های سیاسی افغانستان انجام نداده‌اند.

در همین راستا، تهران بر آمادگی این کشور برای میزبانی نشستی برای بحث در مورد تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تأکید کرد.

به نظر شکریه بارکزی، سفیر پیشین افغانستان در نروژ که در این نشست سخن می‌گفت، کشورهای همسایه افغانستان بدون «افغانستان باثبات» آرام نخواهند بود.

روسیه در ۲ سال گذشته در کنار حفظ ارتباط خود با طالبان، ارتباط خود را با نیروهای ضد طالبان قطع نکرده است. با وجود این، مسکو تاکنون دولت طالبان را به رسمیت نشناخته اما سفارت افغانستان در روسیه را به نماینده طالبان واگذار کرده است.

 مخالفان طالبان که در نشست مسکو حاضر بودند، خواستار حمایت کشورهای منطقه و جهان برای رسیدن به «یک راه حل» برای حل بحران افغانستان شدند.

آقای مسعود در این نشست پیشنهاد داد که برای مشخص کردن نوع نظام سیاسی در افغانستان از گزینه «همه‌پرسی» استفاده شود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت