خبر های ویژه

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

1 اسفند 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

21 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

20 بهمن 1402

کشف زین مغولی باستان تاریخ اسب سواری را بازنویسی می کند

20 بهمن 1402

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است

17 بهمن 1402

تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است

17 بهمن 1402

طالبان در تخار ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کردند

16 بهمن 1402

دعا برای صلح

12 بهمن 1402

با افزایش گردشگری، کوهنوردان کوه فوجی از تابستان 2000 ین هزینه ورود به کوهستان پرداخت خواهند کرد

12 بهمن 1402

ده ها تصادف در یک بزرگراه

8 بهمن 1402

مجسمه های نماد استعمار در استرالیا رنگ پاشی شدند

5 بهمن 1402

نماد اتحاد دو کره

4 بهمن 1402

چهار نفر از سقوط هواپیما جان سالم بدر بردند یک زن و شوهر کشته شدند

2 بهمن 1402

کشاورزانی که به دنبال شکستن محدودیت های واردات چین هستند

1 بهمن 1402

ترکمنستان و ترکیه درباره ترانزیت گاز صحبت می کنند، اما عامل ایران تصویری غیر واضح دارد

17 دی 1402

بازداشت‌های گسترده زنان توسط طالبان؛ ده‌ها زن به اتهام «بدحجابی» شکنجه شده‌اند

15 دی 1402

1 آبان 1402

کمپین رسانه ای وابسته به القاعده/طالبان، دولت اسلامی خراسان را به عنوان یک گروه خارجی و تاجیک معرفی می کند.

آیا تاجیک ها هم در فغانستان گروه ترور ایجاد کرده اند

تاجیکستان تنها کشوری از پنج کشور آسیای مرکزی است که روابط دیپلماتیک سازنده با طالبان را دنبال نمی کند. دوشنبه از همان ابتدا منتقد رژیم در کابل بود و به طور مداوم در مورد تهدید تصور شده از سرریز ناآرامی ها سخن گفت. مفهوم این امر این بوده است که طالبان قادر به تامین امنیت مرزهای خود نیست و حتی بدتر از آن، ممکن است در همکاری با عناصر شبه نظامی که حملات گاه به گاه انجام می دهند، در همراهی عمل کند. مطمئناً، از اگوست 2021 مجموعه‌ای از حوادث در امتداد مرز جنوبی تاجیکستان رخ داده است که شاید مهم‌ترین آن حمله موشکی در ماه مه 2022 باشد که دولت اسلامی خراسان یا ISKP مسئولیت آن را بر عهده گرفت. این تصورات است که زیربنای ظهور اخیر یک شبکه تبلیغاتی همسو با طالبان است که با نام تجاری المرساد فعالیت می کند. این پوشش که صراحتاً هدف خود را از بافتن ضد روایت قرار داده است، خود را به عنوان "سنگر مبارزه ایدئولوژیک علیه فتنه گران (خوارج)" - اشاره به ISKP - قرار می دهد. در حالی که المرصاد اصرار دارد که کاملاً مستقل از حکومتی است که اکنون افغانستان را اداره می کند، این واقعیت که در کابل مستقر است مستلزم سطحی از هماهنگی است. در همین حال، محتوای سایت این آژانس به احتمال وابستگی به القاعده اشاره می کند که به نوبه خود نشان می دهد که المرصاد ممکن است به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین طالبان افغانستان و القاعده در نظر گرفته شده باشد. المرصاد رسماً در فوریه 2022 راه اندازی شد. از زمان آغاز به کار، محتوای فراوانی را منتشر کرده است که مستقیماً به کل دولت اسلامی و به ویژه ISKP حمله می کند.

تبریز امروز

این سایت دولت تاجیکستان را شرایطی ایده آل برای موفقیت گروه دولت اسلامی ایجاد کرده است.
لوکاس وبر، ریکاردو واله، 18 اکتبر 2023

این وب سایت ISKP را به عنوان جنبشی معرفی می کند که بومی افغانستان نیست، بلکه منحصراً توسط سازمان های اطلاعاتی خارجی هدایت می شود.
این وب سایت ISKP را به عنوان جنبشی معرفی می کند که بومی افغانستان نیست، بلکه منحصراً توسط سازمان های اطلاعاتی خارجی هدایت می شود.
این وب سایت ISKP را به عنوان جنبشی معرفی می کند که بومی افغانستان نیست، بلکه منحصراً توسط سازمان های اطلاعاتی خارجی هدایت می شود.
از زمانی که طالبان دو سال پیش قدرت را در کابل به دست گرفتند، امارت اسلامی افغانستان با همسایه نزدیک خود در شمال رابطه نادرستی داشته است.

تاجیکستان تنها کشوری از پنج کشور آسیای مرکزی است که روابط دیپلماتیک سازنده با طالبان را دنبال نمی کند. دوشنبه از همان ابتدا منتقد رژیم در کابل بود و به طور مداوم در مورد تهدید تصور شده از سرریز ناآرامی ها سخن گفت.

مفهوم این امر این بوده است که طالبان قادر به تامین امنیت مرزهای خود نیست و حتی بدتر از آن، ممکن است در همکاری با عناصر شبه نظامی که حملات گاه به گاه انجام می دهند، در همراهی عمل کند. مطمئناً، از اگوست 2021 مجموعه‌ای از حوادث در امتداد مرز جنوبی تاجیکستان رخ داده است که شاید مهم‌ترین آن حمله موشکی در ماه مه 2022 باشد که دولت اسلامی خراسان یا ISKP مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

این تصورات است که زیربنای ظهور اخیر یک شبکه تبلیغاتی همسو با طالبان است که با نام تجاری المرساد فعالیت می کند. این پوشش که صراحتاً هدف خود را از بافتن ضد روایت قرار داده است، خود را به عنوان "سنگر مبارزه ایدئولوژیک علیه فتنه گران (خوارج)" - اشاره به ISKP - قرار می دهد.

در حالی که المرصاد اصرار دارد که کاملاً مستقل از حکومتی است که اکنون افغانستان را اداره می کند، این واقعیت که در کابل مستقر است مستلزم سطحی از هماهنگی است.

در همین حال، محتوای سایت این آژانس به احتمال وابستگی به القاعده اشاره می کند که به نوبه خود نشان می دهد که المرصاد ممکن است به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین طالبان افغانستان و القاعده در نظر گرفته شده باشد.

المرصاد رسماً در فوریه 2022 راه اندازی شد. از زمان آغاز به کار، محتوای فراوانی را منتشر کرده است که مستقیماً به کل دولت اسلامی و به ویژه ISKP حمله می کند.

این رسانه، که فراتر از وب‌سایت آن، در چندین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی نیز حضور دارد، دشمنی خود را به دولت اسلامی در تجسم‌های مختلف آن محدود نمی‌کند. همچنین آتش خود را به دوشنبه معطوف کرده و ISKP را یک سازمان خارجی تاجیکستانی معرفی کرده است که دولت تاجیکستان و به طور خاص رئیس جمهور امامعلی رحمان مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم آن را بر عهده دارند.

همه اینها منطقی دارد. ISKP یک گروه تاجیک قابل توجه در صفوف خود دارد. این سازمان به تمرکز استراتژی توسعه خود بر آسیای مرکزی اشاره کرده است.

تلاش برای داماد کردن اتباع تاجیک به ویژه موفقیت آمیز بوده است. دستاوردها شامل یک شاخه تبلیغاتی رسمی به زبان تاجیکستانی ISKP تحت بنیاد العظیم برای تولید رسانه ای آن، توسعه جذب هدفمند و تلاش های جمع آوری کمک های مالی، معرفی شهدای تاجیک درگیر در بسیاری از حملات بزرگ به عنوان الگویی برای سایر آسیای میانه است که باید از آنها پیروی کنند. انتقاد و تهدید رئیس جمهور رحمان.

المرصاد فرصتی دید تا از این روندها برای منافع سیاسی استفاده کند و سعی کند سرزنش کمبود ظرفیت طالبان برای از بین بردن ISKP و جلوگیری از حملات در داخل افغانستان و علیه همسایگانش به تاجیکستان را از بین ببرد. در نیمه دوم سپتامبر، این گروه با انتشار بیانیه ای با عنوان «رحمونوف [sic]، محرک داعش، او را «کمونیست» معرفی کرد و او را به ایجاد شرایط داخلی متهم کرد که در آن «سلفی اندیش» و «فریب خورده و پوچ» است. جوانان متفکر تاجیکستان" طعمه تبلیغات داعش شده اند" و این اتباع خارجی حملاتی را در داخل افغانستان و علیه همسایگانش در ایران انجام داده اند و در زندان های طالبان فراوان هستند. در پایان، رحمان را تشویق می‌کند تا «دست نشانده امپریالیسم» نباشد و از کاشتن «بذر اختلاف بین ملت‌های برادر افغانستان و تاجیکستان» دست بردارد.

در اواخر ماه اوت، المرساد جامع ترین ویدئوی خود را منتشر کرد که کاملاً بر روی اتباع تاجیکستانی که اعضای ISKP هستند و یا دستگیر شده اند یا در گذشته اخیر عملیاتی را در افغانستان انجام داده اند، متمرکز شده است. این ویدئو به ابزار تبلیغاتی قدرتمندی تبدیل شد که توسط طالبان با هدف به تصویر کشیدن ISKP به عنوان جنبشی که بومی افغانستان نیست، بلکه منحصراً توسط سازمان های اطلاعاتی خارجی با هدف تضعیف دولت موقت افغانستان هدایت می شود، ابداع شد.

در این ویدئو، شش زندانی ISKP معرفی می شوند و دلایل سفر خود از تاجیکستان به افغانستان را برای بیعت با ISKP و مبارزه با طالبان بیان می کنند. در حالی که آنها عمدتاً به عدم امکان اجرای اسلام در تاجیکستان و دیدن ISKP به عنوان تنها جهادگر اشاره می کنن

پلتفرمی در منطقه که می تواند به آنها رویارویی مستقیم علیه تاجیکستان ارائه دهد، برخی از زندانیان همچنین روابط خود را با مهاجمان انتحاری ISKP که علیه طالبان عملیات انجام دادند، از جمله ابومحمد و ابوالیاس، که یک حمله انتحاری ادعا نشده انجام دادند، روشن کردند. در کابل، مسجدی را هدف قرار دادند که گلبدین حکمتیار، رهبر کهنه کار جهاد ضد شوروی در آن در دسمبر 2022 در نماز شرکت می‌کرد. حمله به فرودگاه بین دسامبر و ژانویه 2023؛ عبدالحق خراسانی، مهاجم انتحاری مسئول کشته شدن داود مزمل فرمانده ارشد طالبان در مزارشریف، ولایت بلخ، در مارس 2023؛ و زکریا (خیبر قندهاری) که حمله ژانویه 2023 به وزارت خارجه را انجام داد.

در حالی که این ویدئو توسط بازوی تبلیغاتی طالبان ضد داعش (داعش) منتشر شده است، شهادت اعضای دستگیر شده ISKP نور مهمی را بر محوریت حوزه انتخابیه تاجیکستان در ساختار سازمانی ISKP روشن می کند. این را نمونه گذشته استراتژیست برجسته ISKP و مهاجم انتحاری ابومحمد تاجیکی و همچنین انبوه کانال های رسانه ای وابسته به زبان تاجیکی که در فضاهای آنلاین پراکنده بودند و تبلیغات رسمی و غیررسمی ISKP را به اشتراک می گذاشتند، گواهی می دهد.

همانطور که المرساد همچنین از عملیات ضد تروریسم اداره کل اطلاعات طالبان (GDI) علیه داعش گزارش می دهد، اغلب جزئیاتی در مورد ترکیب هسته های ISKP ارائه می دهد و به قومیت ها و ملیت های اعضای آنها اشاره می کند. از این رو، به عنوان مثال، در 14 اوت، المرساد از کشته شدن دو تن از اعضای برجسته ISKP از ملیت های ازبک و تاجیک در کابل خبر داد که مسئول برنامه ریزی عملیات و مدیریت استان ها بودند. به طور مشابه، در همان روز، المرساد همچنین از دستگیری یک سلول ISKP در ولایت بلخ، که یک شهروند تاجیک نیز در آنجا نگهداری می شد، خبر داد.

با توجه به خون بد بین طالبان و دوشنبه، المرصاد احتمالاً به پیشدستی یا پاسخ به انتقادات خود ادامه خواهد داد. علاوه بر این، دیدن بهبود روابط به این زودی دشوار است و عنصر تاجیکستانی ISKP همچنان قابل توجه و پر سر و صدا است.

لوکاس وبر محققی است که بر ژئوپلیتیک و بازیگران غیردولتی خشن متمرکز است. او یکی از بنیانگذاران و سردبیر militantwire.com است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت