خبر های ویژه

ایالات متحده در حال تلاش برای افزایش حمایت از ارمنستان است

30 آبان 1402

صبح مه آلود کیف

24 آبان 1402

ببری بنام تیگریولیا زخمی شد

20 آبان 1402

یکی از مسافران پوبدا موش خود را به داخل هواپیما آورد

4 آبان 1402

جنگ و تنها دارایی یک زن

1 آبان 1402

ازبکستان بر سر کانال قوش تپه با افغانستان به بحث می نشیند

30 مهر 1402

مذاکرات صلح ارمنستان و آذربایجان در مسیر جدید

30 مهر 1402

روسیه با یک واقعیت بسیار دشوار بیدار خواهد شد

30 مهر 1402

بلگورود در یک قاب

22 مهر 1402

شهر نور در محاصره خونخواران شبانه - "ساس ها تبعیض قائل نمی شوند": "آفت" پاریس باعث ترس از انتقال بین المللی می شود

15 مهر 1402

با تسلط آذربایجان بر قره باغ، روابط ارمنستان و روسیه به کمترین حد می رسد

9 مهر 1402

ارمنستان تلاش می کند تا ارامنه قره باغ را در خود جای دهد

8 مهر 1402

رژه نظامی در آبخازیا به مناسبت سی‌امین سالگرد جدایی از گرجستان

8 مهر 1402

مسکو ادعای خیانت نخست وزیر ارمنستان را رد کرد

3 مهر 1402

گردهمایی افرادی که خود را سگ می دانند در برلین برگزار شد.

2 مهر 1402

راهپیمایی بریتانیایی‌ها برای پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا در لندن

2 مهر 1402

30 مهر 1402

ازبکستان بر سر کانال قوش تپه با افغانستان به بحث می نشیند

آب چگونه برداشته می شود

امید کابل برای قوش تپه این است که پس از تکمیل، این کانال 285 کیلومتری برای آبیاری 550000 هکتار از زمین‌های زراعی که اکنون خشک هستند، استفاده شود. (عکس: وزارت زراعت افغانستان) مقامات ازبکستان گفته اند که یک هیئت دولتی در ماه های آینده به افغانستان سفر خواهد کرد تا در مورد پروژه جاه طلبانه کانال که نگرانی عمیقی را در مورد امنیت آب در منطقه ایجاد کرده است، مذاکره کند. روزنامه گازتا.وز مستقر در تاشکند در 19 اکتبر به نقل از اولوگ بیک کوسیموف، فرماندار منطقه جنوبی سرخانداریو، که هم مرز با افغانستان است، گفت که این مذاکرات ممکن است قبل از پایان سال انجام شود. این اعلامیه پس از انتشار اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه دولت تحت کنترل طالبان در کابل آماده آغاز کار روی فاز دوم کانال قوش تپه است که از سوی مقامات افغان به عنوان راهی برای افغانستان برای تامین نیازهای کشاورزی خود اعلام شده است. شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزیر امور خارجه در دولت طالبان، هفته گذشته در مراسمی به مناسبت آغاز برنامه ریزی شده مرحله دوم، تلاش کرد تا به کشورهای همسایه در مسیر رودخانه آمودریا که آب قوش تپا از آن سرازیر می شود، اطمینان دهد.

تبریز امروز:

امید کابل برای قوش تپه این است که پس از تکمیل، این کانال 285 کیلومتری برای آبیاری 550000 هکتار از زمین‌های زراعی که اکنون خشک هستند، استفاده شود.

امید کابل برای قوش تپه این است که پس از تکمیل، این کانال 285 کیلومتری برای آبیاری 550000 هکتار از زمین‌های زراعی که اکنون خشک هستند، استفاده شود. 


مقامات ازبکستان گفته اند که یک هیئت دولتی در ماه های آینده به افغانستان سفر خواهد کرد تا در مورد پروژه جاه طلبانه کانال که نگرانی عمیقی را در مورد امنیت آب در منطقه ایجاد کرده است، مذاکره کند.

روزنامه گازتا.وز مستقر در تاشکند در 19 اکتبر به نقل از اولوگ بیک کوسیموف، فرماندار منطقه جنوبی سرخانداریو، که هم مرز با افغانستان است، گفت که این مذاکرات ممکن است قبل از پایان سال انجام شود.

این اعلامیه پس از انتشار اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه دولت تحت کنترل طالبان در کابل آماده آغاز کار روی فاز دوم کانال قوش تپه است که از سوی مقامات افغان به عنوان راهی برای افغانستان برای تامین نیازهای کشاورزی خود اعلام شده است.

شیرمحمد عباس استانکزی، معاون وزیر امور خارجه در دولت طالبان، هفته گذشته در مراسمی به مناسبت آغاز برنامه ریزی شده مرحله دوم، تلاش کرد تا به کشورهای همسایه در مسیر رودخانه آمودریا که آب قوش تپا از آن سرازیر می شود، اطمینان دهد. 

به نقل از طلوع نیوز، وی گفت: اگر همسایگان ما در این زمینه نگرانی دارند، ما آماده ایم از طریق مجاری دیپلماتیک با آنها تماس بگیریم.

اما آن لحن آشتی جویانه با سرپیچی آمیخته شد. مولوی محمد یعقوب مجاهد سرپرست وزارت دفاع گفت که نیروهای مسلح طالبان با قدرت در برابر هرگونه تلاش تهاجمی برای جلوگیری از این پروژه مقاومت خواهند کرد.

به نقل از طلوع نیوز، وی افزود: همه ما به ویژه ارتش های ملی و اسلامی وزارت دفاع پشت اجرای این گونه پروژه ها هستیم و با تمام توان از آن حمایت خواهند کرد.

امید کابل برای قوش تپا این است که پس از تکمیل، این کانال 285 کیلومتری برای آبیاری 550000 هکتار از زمین‌های زراعی که اکنون خشک هستند، استفاده شود.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان، در اواسط سپتامبر، شاید در قوی‌ترین تظاهرات سطح بالای نگرانی در مورد این کانال، در اواسط سپتامبر از روسای جمهور آسیای مرکزی خواست که جبهه‌ای متحد برای رسیدگی به این موضوع اتخاذ کنند.

او در نشستی با رهبران در دوشنبه، تاجیکستان، گفت: «راه اندازی [این کانال] می تواند رژیم آب و تعادل را در آسیای مرکزی به طور اساسی تغییر دهد. ما معتقدیم تشکیل یک کارگروه مشترک برای بررسی تمام جوانب ساخت کانال قوش تپا و تأثیر آن بر رژیم آبی آمودریا ضروری است.

عجله ای که دولت طالبان با آن کار را پیش می برد نشان می دهد که آنها تمایل دارند که دعوت ها برای انجام مطالعات امکان سنجی بیشتر را نادیده بگیرند. ارزیابی‌های قابلیت اجرا در این پروژه قبلاً انجام شده است، البته در زمان حکومتی که توسط خالقان امارت اسلامی خودخوانده افغانستان برکنار شده است.

عدم نظارت آشکار کارشناسان را نگران کرده است.

در بررسی دقیق کار در حال انجام روی قوش تپه که برای پورتال تحلیلی CABAR.asia نوشته شده است، محقق کندوز آدلبکوا خاطرنشان کرد که روش‌های ساخت و ساز در این پروژه ابتدایی به نظر می‌رسند، که به طور قابل توجهی احتمال تلفات آب را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، تأثیر آن بر اقتصاد ازبکستان و ترکمنستان احتمالاً قابل توجه است.

ادیل بیکووا نوشت: «پیامدهای برداشت آب در افغانستان بر ازبکستان سنگینی می‌کند و در درجه اول به کمبود منابع آب حیاتی برای آبیاری مزارع مهم پنبه که در سرتاسر بخارا، مناطق خوارزم و قره‌قلپا پراکنده شده‌اند، تبدیل می‌شود». با توجه به اینکه پنبه به عنوان محصول اولیه کشاورزی کشور حاکم است و تقریباً 17 درصد از [تولید ناخالص داخلی] آن را به خود اختصاص می دهد، بخش کشاورزی ازبکستان به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش اساسی در معیشت تقریباً 40 درصد جمعیت آن ایفا می کند. چنین اتکای به آبیاری عملاً برای کشت محصولات عمده همه جانبه است.»

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت