خبر های ویژه

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

1 اسفند 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

21 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

20 بهمن 1402

کشف زین مغولی باستان تاریخ اسب سواری را بازنویسی می کند

20 بهمن 1402

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است

17 بهمن 1402

تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است

17 بهمن 1402

طالبان در تخار ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کردند

16 بهمن 1402

دعا برای صلح

12 بهمن 1402

با افزایش گردشگری، کوهنوردان کوه فوجی از تابستان 2000 ین هزینه ورود به کوهستان پرداخت خواهند کرد

12 بهمن 1402

ده ها تصادف در یک بزرگراه

8 بهمن 1402

مجسمه های نماد استعمار در استرالیا رنگ پاشی شدند

5 بهمن 1402

نماد اتحاد دو کره

4 بهمن 1402

چهار نفر از سقوط هواپیما جان سالم بدر بردند یک زن و شوهر کشته شدند

2 بهمن 1402

کشاورزانی که به دنبال شکستن محدودیت های واردات چین هستند

1 بهمن 1402

ترکمنستان و ترکیه درباره ترانزیت گاز صحبت می کنند، اما عامل ایران تصویری غیر واضح دارد

17 دی 1402

بازداشت‌های گسترده زنان توسط طالبان؛ ده‌ها زن به اتهام «بدحجابی» شکنجه شده‌اند

15 دی 1402

18 مهر 1402

زلزله هرات و سراب طالبان

طالبان برای مدیریت ضعیف هستند

گزارش‌ها حکايت از ويراني صد درصدي چندين روستا در مناطق زلزله‌زده دارند که تقريباً تمام افراد حاضر در روستاها جان باختند و تعداد کمي از اهالي که در بيرون خانه‌ها بودند و يا به سفر رفته بودند جان سالم به ‌در بردند. تمام خانه‌ها و هر ساختماني که در اين روستا بود کاملاً ويران و روستاها با خاک يکسان شدند.

تبریز امروز:

بسم‌الله الرحمن الرحيم
⬅️ زلزله ويرانگري که منطقه هرات افغانستان را دچار خسارت‌هاي جاني و مالي شديد کرد، علاوه بر اينکه مصيبتي بر مصائب مردم مظلوم افغانستان افزود، يکبار ديگر عدم شايستگي طالبان را براي مديريت اين کشور نشان داد.
1- گزارش‌ها حکايت از ويراني صد درصدي چندين روستا در مناطق زلزله‌زده دارند که تقريباً تمام افراد حاضر در روستاها جان باختند و تعداد کمي از اهالي که در بيرون خانه‌ها بودند و يا به سفر رفته بودند جان سالم به ‌در بردند. تمام خانه‌ها و هر ساختماني که در اين روستا بود کاملاً ويران و روستاها با خاک يکسان شدند.
2- در فيلم‌هائي که طي روزهاي گذشته از عمليات کمک‌رساني به مردم براي نجات افرادي که ممکن است زير آوار هنوز زنده باشند منتشر شده، هيچ نشاني از مأمورين دولتي ديده نمي‌شود و فقط مردم مناطق اطراف به کمک زلزله‌زدگان شتافته‌اند. مردم نيز از امکانات لازم براي نجات دادن افراد زير آوار بي‌بهره هستند و فقط با بيل و کلنگ به آواربرداري مي‌پردازند.
3- يک تاجر افغاني با شنيدن خبر زلزله و خسارت‌هاي وارده به مردم، اعلام کرد 200 ميليون افغاني به زلزله‌زدگان کمک مي‌کند. مردم هرات و بعضي ديگر از مناطق افغانستان نيز هر کدام به تناسب مقدورات خود مبالغي را براي کمک به زلزله‌زدگان در نظر گرفته‌اند. آنها در عين حال که با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند، اعلام کرده‌اند هر قدر که در توان داشته باشند و به هر شکل که برايشان ممکن باشد به هموطنان زلزله‌‌زده‌شان کمک خواهند کرد.
4- حکومت خودخوانده طالبان از يکطرف ناتواني خود را در ياري رساندن به زلزله‌زدگان به اثبات رسانده و از طرف ديگر براي اينکه ظاهرسازي کند اعلام کرده 100 ميليون افغاني به زلزله‌زدگان کمک خواهد کرد! طالبان با اعلام اين مطلب نشان داد توانائي کمک کردن به مردمي که مي‌خواهد بر آنها حکومت کند را حتي به اندازه يک تاجر متوسط افغاني هم ندارد.
5- اين زلزله، 26 ماه بعد از تسلط طالبان بر افغانستان اتفاق افتاده و ناتواني طالبان براي کمک‌‌رساني به زلزله‌زدگان نشان مي‌دهد اين گروه در مدت 2 سال و 2 ماه گذشته نتوانسته حداقل سازماندهي را براي امداد به وجود بياورد. به عبارت روشن‌تر، در مدت 2 سال و 2 ماهي که از استقرار حاکميت خودخوانده طالبان بر افغانستان مي‌گذرد، اين گروه فقط مشغول قلع و قمع مخالفين، سرکوب قوميت‌ها، محروم ساختن پيروان مذاهب از حقوق قانوني‌شان، تبعيض‌هاي جنسيتي و محروم کردن زنان و دختران از تحصيل و کار بوده است و اين اشتغالات شرم‌آور و ضدانساني اجازه پرداختن به نيازهاي مردم را به کساني که مدعي نمايندگي خدا براي حکومت بر مردم هستند نداده است!
6- ريشه اين بيگانگي از حکومت‌داري و مديريت را بايد در سوابق طالبان جستجو کرد. اين گروه در تاريک‌ترين پستوهاي جمود فکري به تحصيل مشغول بودند و بخش مهمي از عمر خود را به کشتار هرکس که تفکر متحجرانه‌شان را قبول نداشت گذراندند و در تمام دوران زندگي حاضر نشدند سخن غير از خود را بشنوند و به اين احتمال حتي فکر کنند که ممکن است افراد ديگري هم در کره زمين وجود داشته باشند که سخن و نظر قابل تأمل و توجهي داشته باشند. اينکه طالبان همواره در زمره گروه‌هاي «تروريستی - تکفيري» محسوب مي‌شدند و تا قبل از رنگ عوض کردن دو سال قبل هرگز کسي آنها را به چيزي غير از آدم‌کشي و غارت و توحش قبول نداشت، به دليل همين ويژگي‌ها بود. در دو سال اخير نيز با اينکه تلاش مي‌کنند در جايگاه حاکميت بر افغانستان، خود را اهل تعامل جلوه دهند و عده‌اي نيز درصدد هستند آنها را تطهير کنند، هنوز هيچ کشوري حاضر نشده اين حکومت را به رسميت بشناسد. علت اين خودداري معنادار همان ماهيت طالبان است که همگان با آن آشنائي دارند بطوري که حتي نزد مردم خود افغانستان نيز جايگاهي ندارند و به همين دليل است که از مراجعه به آراء عمومي و برگزاري انتخابات مي‌ترسند.
7- کارنامه خالي از هرگونه نقطه مثبت و مالامال از عملکرد سرتاسر ننگين و لکه‌هاي سياه طالبان در حاکميت خودخوانده 2 سال و 2 ماه گذشته بر افغانستان که بخشي از آن در زلزله هرات نمايان شد، بايد براي مسئولين ما نشانه روشني باشد بر غيرقابل اعتماد بودن اين گروه که مي‌خواهد خود را به زور بر مردم افغانستان تحميل کند. مسئولان ما نبايد به اين سراب به عنوان يک همسايه قابل تعامل دل ببندند. تشخيص سره از ناسره يکي از مهم‌ترين شاخص‌هاي حکمراني موفق است که مسئولان ما بايد از آن برخوردار باشند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت