خبر های ویژه

در حالی که رسانه ها شیفته رقابت های ریاست جمهوری آمریکا شده اند، قتل عام اسرائیل در غزه حتی مرگبارتر می شود

27 تیر 1403

شرکت نفت کویت از کشف "غول" نفت خبر داد

26 تیر 1403

کلید خانه وزن نمادینی برای خانواده های غزه ای دارد که بارها در اثر جنگ آواره شده اند

19 تیر 1403

زندان های اسراییل بیش از ظرفیت خود پر شده اند

12 تیر 1403

سرباز اسراییلی عکس به آتش کشیدن خانه ی یک فلسطینی را در غزه به نمایش گذاشت

12 تیر 1403

مدیر اجرایی ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله گفت: در مکان هایی مانند غزه، علاوه بر تلفات هولناک جانی، خود آموزش نیز مورد حمله قرار گرفته است.

1 تیر 1403

بیش از 1000 نفر در حج در میان گرمای شدید جان خود را از دست می دهند

1 تیر 1403

«هیچ چیز تغییر نکرده است. ارتش اسرائیل همچنان با استفاده از گرسنگی در شمال و جنوب همان قتل عام را انجام می دهد.

1 تیر 1403

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

29 خرداد 1402

ترويج عبادت با بودجه دولتي؟!

رئيس ستاد اقامه نماز در نامه‌اي به رئيس‌ جمهور خواستار بازنگري در آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز، ايجاد ساختار سازماني براي ترويج و توسعه فرهنگ نماز در دستگاه‌هاي اجرائي توسط سازمان اداري و استخدامي کشور و در نظر گرفتن طرح و بودجه براي کارهاي فرهنگي در تمامي وزارتخانه‌ها شد. وي در همين نامه همچنين خواستار توجه ويژه سازمان برنامه و بودجه و شوراي عالي انقلاب فرهنگي به ترويج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و ارتقاء جايگاه مساجد در اسناد بالادستي مانند برنامه هفتم توسعه اجتماعي شده است. خبرگزاري مهر که اين خبر را مخابره کرده، اين نکته از نامه را هم آورده که رئيس ستاد اقامه نماز خواستار برگزاري شوراي عالي اقامه نماز در نهاد رياست‌ جمهوري با مسئوليت معاون اول حداقل سالي يکبار و پيگيري مفاد آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوبه هيئت وزيران شد. براساس همين خبر، رئيس دفتر رئيس‌جمهور در نامه‌اي خطاب به معاون اول و وزرا، موافقت رئيس ‌جمهور با نامه ارسالي حجت‌الاسلام قرائتي را ابلاغ کرد. ممکن است افرادي با ديدن اين خبر خوشحال شوند و بگويند که بحمدالله مسئولان سطح بالاي کشورمان در فکر ترويج نماز و فرهنگ ديني هستند و حتي براي آن بودجه در نظر مي‌گيرند و در عالي‌ترين سطوح جلسه برگزار مي‌کنند. نگاه ديگر اينست که چرا کار جمهوري اسلامي به جائي رسيده که بايد با بودجه دولتي، مردم را به خواندن نماز و انجام عبادات ترغيب و تشويق کند؟ علت پيدايش اين سؤال اينست که فلسفه وجودي نظام جمهوري اسلامي ايجاب مي‌کند مردم را با عمل خود به سوي دينداري که خواندن نماز و انجام ساير عبادات از اقتضائات آنست ببرد و نيازي به اختصاص بودجه و تبليغات دولتي براي پاي‌بند شدن مردم به عبادت خدا وجود نداشته باشد. اينکه بعد از گذشت 44 سال از استقرار نظام جمهوري اسلامي و آنهمه تبليغات ديني که در اين چهار دهه و نيم توسط رسانه ملي صورت گرفته و آنهمه برنامه که دستگاه‌هاي متعدد و مختلف فرهنگي با بودجه‌هاي کلان اجرا کرده‌اند و آنهمه نيرو که براي اين کار استخدام شده‌اند، هنوز به بازنگري در آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز و ايجاد ساختار سازماني براي ترويج و توسعه فرهنگ نماز در دستگاه‌هاي اجرائي نياز داريم، نشانه بي‌نتيجه بودن آنهمه فعاليت و بيهودگي هزينه کردن آنهمه بودجه براي ترويج نماز و توسعه فرهنگي است. به همين دليل، نه‌تنها کسي نمي‌تواند با شنيدن اين خبر خوشحال شود بلکه همگي بايد به خاطر ناکامي بزرگي که در بخش فرهنگي داريم نگران باشيم.

تبریز امروز:

بسم‌الله الرحمن الرحيم
⬅️ رئيس ستاد اقامه نماز در نامه‌اي به رئيس‌ جمهور خواستار بازنگري در آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز، ايجاد ساختار سازماني براي ترويج و توسعه فرهنگ نماز در دستگاه‌هاي اجرائي توسط سازمان اداري و استخدامي کشور و در نظر گرفتن طرح و بودجه براي کارهاي فرهنگي در تمامي وزارتخانه‌ها شد. وي در همين نامه همچنين خواستار توجه ويژه سازمان برنامه و بودجه و شوراي عالي انقلاب فرهنگي به ترويج و توسعه فرهنگ اقامه نماز و ارتقاء جايگاه مساجد در اسناد بالادستي مانند برنامه هفتم توسعه اجتماعي شده است. خبرگزاري مهر که اين خبر را مخابره کرده، اين نکته از نامه را هم آورده که رئيس ستاد اقامه نماز خواستار برگزاري شوراي عالي اقامه نماز در نهاد رياست‌ جمهوري با مسئوليت معاون اول حداقل سالي يکبار و پيگيري مفاد آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ اقامه نماز مصوبه هيئت وزيران شد. براساس همين خبر، رئيس دفتر رئيس‌جمهور در نامه‌اي خطاب به معاون اول و وزرا، موافقت رئيس ‌جمهور با نامه ارسالي حجت‌الاسلام قرائتي را ابلاغ کرد.
ممکن است افرادي با ديدن اين خبر خوشحال شوند و بگويند که بحمدالله مسئولان سطح بالاي کشورمان در فکر ترويج نماز و فرهنگ ديني هستند و حتي براي آن بودجه در نظر مي‌گيرند و در عالي‌ترين سطوح جلسه برگزار مي‌کنند.
نگاه ديگر اينست که چرا کار جمهوري اسلامي به جائي رسيده که بايد با بودجه دولتي، مردم را به خواندن نماز و انجام عبادات ترغيب و تشويق کند؟
علت پيدايش اين سؤال اينست که فلسفه وجودي نظام جمهوري اسلامي ايجاب مي‌کند مردم را با عمل خود به سوي دينداري که خواندن نماز و انجام ساير عبادات از اقتضائات آنست ببرد و نيازي به اختصاص بودجه و تبليغات دولتي براي پاي‌بند شدن مردم به عبادت خدا وجود نداشته باشد. اينکه بعد از گذشت 44 سال از استقرار نظام جمهوري اسلامي و آنهمه تبليغات ديني که در اين چهار دهه و نيم توسط رسانه ملي صورت گرفته و آنهمه برنامه که دستگاه‌هاي متعدد و مختلف فرهنگي با بودجه‌هاي کلان اجرا کرده‌اند و آنهمه نيرو که براي اين کار استخدام شده‌اند، هنوز به بازنگري در آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز و ايجاد ساختار سازماني براي ترويج و توسعه فرهنگ نماز در دستگاه‌هاي اجرائي نياز داريم، نشانه بي‌نتيجه بودن آنهمه فعاليت و بيهودگي هزينه کردن آنهمه بودجه براي ترويج نماز و توسعه فرهنگي است. به همين دليل، نه‌تنها کسي نمي‌تواند با شنيدن اين خبر خوشحال شود بلکه همگي بايد به خاطر ناکامي بزرگي که در بخش فرهنگي داريم نگران باشيم.
نگراني از ناکامي فرهنگي هنگامي نمايان‌تر مي‌شود که امروز را با دوران قبل از انقلاب مقايسه کنيم که در آن زمان بدون آنکه حتي يک ريال بودجه دولتي به ترويج نماز اختصاص يابد، مردم با شوق فراوان و با بودجه شخصي خود به ساختن مساجد، ايجاد نمازخانه در ادارات و پرداخت هزينه‌هاي تبليغات ديني اقدام مي‌کردند و روز به روز بر تعداد نمازخوان‌ها و افراد متدين اضافه مي‌شد. در آن دوران، نه‌تنها دولت براي ترويج نماز بودجه‌اي نمي‌داد بلکه به شکل‌هاي مختلف عليه ترويج نماز و عبادات و ترويج دين کارشکني مي‌کرد و حتي کساني را که از بودجه شخصي خود براي کمک به ترويج نماز و دينداري هزينه مي‌کردند تحت تعقيب قرار مي‌داد. بنابراين، اگر قرار است جلسه شوراي عالي تشکيل شود بايد براي يافتن پاسخ اين سؤال باشد که چرا با اينهمه صرف بودجه، بکار گرفتن نيرو، اختصاص دادن اينهمه ساختمان و تجهيزات، ايجاد آنهمه سازمان و تشکيلات و انجام آنهمه تبليغات ديني، امروز کار جمهوري اسلامي به جائي رسيده که نيازمند بازنگري در آئين‌نامه ترويج و توسعه فرهنگ نماز است؟
نمي‌خواهيم بگوئيم اين ناکامي به اين يا آن دولت يا اين دستگاه و آن دستگاه و يا اين شخص و آن شخص مربوط است. واقعيت اينست که اين ناکامي فراتر از دولت‌ها و ناشي از نوع نگاه به حکمراني است. در نظام جمهوري اسلامي، بايد اين تفکر حاکم باشد که «دوصد گفته چون نيم‌ کردار نيست»، همان حديث عرشي که مي‌فرمايد «کونوا دعاة‌ الناس بغير السنتکم» مردم را نه با زبان بلکه با عمل به خدا و درستکاري دعوت کنيد. اين اصل اسلامي، اکنون چند دهه است که به فراموشي سپرده شده و عدم انطباق گفتار و کردار جاي آن را گرفته است. وقتي حکمراني، «حرف‌ محور» باشد نه «عمل ‌محور»، مردم به همه چيز بي‌اعتماد مي‌شوند و تبليغات ديني هم هر قدر پرهزينه و پرزرق و برق باشد بي‌نتيجه خواهد بود. براي ترويج نماز و رشد دينداري در جامعه، نيازي به بودجه ستاد اقامه نماز و برگزاري شوراي عالي اقامه نماز و سازمان‌هاي عريض و طويل تبليغات و تحقيقات و تشريفات نيست، حکمراني در جمهوري اسلامي اگر «عمل‌ محور» باشد و عطر و بوي صداقت داشته باشد، نماز خواندن و دينداري خود به خود فراگير خواهد شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت