خبر های ویژه

بازداشت ده ها جادوگر در سراسر افغانستان

9 مهر 1402

شهر مدرن ، شهر ییوو "جاده ابریشم"، تصویر چین را در خارج از کشور تغییر می دهد !

7 مهر 1402

رها سازی 30 پرنده وحشی در بلخ

6 مهر 1402

رقص برای پایان جنگ

31 شهریور 1402

اسد سوریه در چین به دنبال خروج از انزوای دیپلماتیک است

30 شهریور 1402

معتاد کردن مردم چین و جنگ تریاک با بریتانیا در عهد ملکه ویکتوریا

25 شهریور 1402

پرونده حضانت کودک یتیم افغان توسط تفنگ‌دار دریایی-امریکا می‌گوید نقض قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود

24 شهریور 1402

ستایش رییس اتاق مشترک تجارت افغانستان–امریکا از برنامه اقتصادی امارت اسلامی

23 شهریور 1402

روایت سقوط کابل؛ مقصر کیست؟

19 شهریور 1402

بایدن قرارداد خرید مواد معدنی با دولت ویتنام امضا کرد

19 شهریور 1402

زیردریایی مجهز به کلاهک اتمی کره شمالی به آب انداخته شد

19 شهریور 1402

 دست‌کم سه عضو گروه انصارالله در درگیری با نیروهای مرزی تاجیکستان کشته شدند

15 شهریور 1402

اکسیر جاودانگی در قبر 2000 ساله چه بود؟

14 شهریور 1402

ژاپن در بحبوحه بحران جمعیت با دیدگاه های خود در مورد "مردم بیرون" دست و پنجه نرم می کند

13 شهریور 1402

ممنوعیت قطع درختان، جنگل‌ها و تخریب ساحه‌ی سبز

12 شهریور 1402

طالبان از شناسایی یک محل باستانی در پنجشیر خبر دادند

10 شهریور 1402

15 خرداد 1402

پول های روسی بانک های قزاق را رونق می دهند

صدها هزار روس برای دور زدن تحریم های غرب حساب بانکی قزاقستان باز کرده اند.

به محض اینکه کشورهای غربی اعمال تحریم ها را علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین آغاز کردند، بسیاری از روس ها برای کمک به قزاقستان روی آوردند. و بنابراین، همانطور که ارقام رسمی نشان می دهد، شهروندان روسیه در سال 2022 حدود 500هزار حساب بانکی در قزاقستان افتتاح کردند تا راهی برای دور زدن محدودیت ها در عملیات بانکی بین المللی در کشور خود باشند. اکنون، بانک‌های قزاقستانی که ظاهراً از چشم‌انداز تحریم‌های ثانویه نگران شده‌اند، قوانین خود را برای کار با مشتریان روسی و وام‌دهندگان همتا سخت‌تر می‌کنند. یا حداقل از این کار نمایشی می سازند. با اخباری که ماه گذشته منتشر شد، توجه تازه‌ای به این وضعیت جلب شد. در ماه مارس، رسانه‌ها در روسیه گزارش دادند که بانک Tinkoff متعهد شده است به مشتریان ممتاز کمک کند تا کارت‌های اعتباری MasterCard صادر شده توسط Freedom Bank را دریافت کنند. ایده این بود که دارندگان این کارت‌ها می‌توانند در هر کشوری که مسترکارت پذیرفته می‌شود، تراکنش انجام دهند. بانک آزادی به سرعت برای رد این گزارش‌ها اقدام کرد و اصرار داشت که از راه دور برای اتباع خارجی کارت صادر نمی‌کند. با این حال، اتباع روسیه که دارای شماره مالیاتی صادر شده توسط دولت قزاقستان هستند، می توانند به راحتی با سفر به این کشور و مراجعه حضوری به شعب بانک آزادی، کارت ها را دریافت کنند.

تبریز امروز:

Rolling out the red carpet: Russia's Tinkoff Bank has sought to use Freedom Bank as a way to give its clients access to international payment systems. (Photo: Freedom Bank)

پهن کردن فرش قرمز: بانک Tinkoff روسیه به دنبال استفاده از Freedom Bank به عنوان راهی برای دسترسی مشتریان خود به سیستم های پرداخت بین المللی است. 
به محض اینکه کشورهای غربی اعمال تحریم ها را علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین آغاز کردند، بسیاری از روس ها برای کمک به قزاقستان روی آوردند.

و بنابراین، همانطور که ارقام رسمی نشان می دهد، شهروندان روسیه در سال 2022 حدود 500هزار حساب بانکی در قزاقستان افتتاح کردند تا راهی برای دور زدن محدودیت ها در عملیات بانکی بین المللی در کشور خود باشند.

اکنون، بانک‌های قزاقستانی که ظاهراً از چشم‌انداز تحریم‌های ثانویه نگران شده‌اند، قوانین خود را برای کار با مشتریان روسی و وام‌دهندگان همتا سخت‌تر می‌کنند. یا حداقل از این کار نمایشی می سازند.

با اخباری که ماه گذشته منتشر شد، توجه تازه‌ای به این وضعیت جلب شد.

در ماه مارس، رسانه‌ها در روسیه گزارش دادند که بانک Tinkoff متعهد شده است به مشتریان ممتاز کمک کند تا کارت‌های اعتباری MasterCard صادر شده توسط Freedom Bank را دریافت کنند. ایده این بود که دارندگان این کارت‌ها می‌توانند در هر کشوری که مسترکارت پذیرفته می‌شود، تراکنش انجام دهند.

بانک آزادی به سرعت برای رد این گزارش‌ها اقدام کرد و اصرار داشت که از راه دور برای اتباع خارجی کارت صادر نمی‌کند. با این حال، اتباع روسیه که دارای شماره مالیاتی صادر شده توسط دولت قزاقستان هستند، می توانند به راحتی با سفر به این کشور و مراجعه حضوری به شعب بانک آزادی، کارت ها را دریافت کنند.

در اوایل این هفته، در 30 مه، Tinkoff Bank یک سرویس وسوسه انگیز دیگر انتقال فوری روبل از طریق سیستم پرداخت روسی و انتقال دلار از طریق سیستم پرداخت بین المللی SWIFT به حساب های Freedom Bank ارائه کرد.

پس از فیلتر شدن این خبر، یک حساب کاربری تلگرام با تمرکز بر امور مالی به نام MarketOverview گزارش داد که بانک آزادی از 30 می به طور موقت صدور کارت های نقدی برای مشتریان را به حالت تعلیق در می آورد.

این بانک هیچ اظهارنظری علنی در مورد هیچ یک از این موارد نداده است، اما در نگاه اول به نظر می رسد که سعی دارد این تصور را که با کاهش بار تحریم ها بر روی پس انداز کنندگان روسی سود می برد، از بین ببرد.

همانطور که یکی از نویسندگان روزنامه تجاری کورسیو در مقاله ای در ماه گذشته استدلال کرد، بخش مالی قزاقستان، و نه اقتصاد به عنوان یک کل، مطمئناً از آشفتگی ژئوپلیتیک سود برده است. در حالی که اقتصاد روسیه در سال 2022  به میزان 2.1 درصد کوچک شد، قزاقستان 3.2 درصد رشد کرد. یکی از بانک ها، فورت بانک، سود رکورد 98 میلیارد تنگه (220 میلیون دلار) را اعلام کرد.

«کالاهایی که نمی‌توانستند مستقیماً به روسیه عرضه شوند از طریق قزاقستان سرازیر شدند و اقتصاد هجوم سرمایه‌ای را از مهاجران فراری از روسیه دریافت کرد.»

مورات کاستایف، مدیر اجرایی شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه دامو، به کورسیو گفت. "کسب و کار به اعتبار نیاز داشت و فورت بانک توانست از آن استفاده کند."

داده های رسمی در مورد 500000 حساب بانکی که توسط اتباع روسیه افتتاح شده است ممکن است کم شمار باشد. همانطور که کورسیو اشاره کرد، تعداد کارت های بانکی صادر شده توسط قزاقستان تنها در مدت یک سال 8 میلیون افزایش یافته است. از این تعداد، 4.5 میلیون کارت سیستم پرداخت بین المللی بود.

در روزهای اخیر، صحبت هایی پیرامون یکی دیگر از بانک های قزاقستانی CenterCredit به وجود آمده است: . در 31 مه، پیام‌هایی در یک انجمن آنلاین ظاهر شد که در آن اعضا نکاتی را در مورد نحوه ارسال پول از روسیه به قزاقستان در مورد اینکه چگونه CenterCredit آماده است تا از 5 ژوئن پذیرش انتقال از بانک Tinkoff را متوقف کند، به اشتراک می‌گذارند.

علاوه بر این، CenterCredit معاملات خود را با دو بانک دیگر روسی  Sberbank و VTB که تحت تحریم قرار داشتند، قطع کرده است .

نگرانی در قزاقستان در مورد تهدید احتمالی تحریم‌های ثانویه در اواخر آوریل و پس از دیدار الیزابت روزنبرگ، دستیار وزیر در امور تامین مالی تروریسم و جرایم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا تشدید شد. روزنبرگ در یک میزگرد در آستانه هشدار داد که خطر تحریم‌های ثانویه مرتبط با روسیه برای شرکت‌های قزاقستانی در حال افزایش است و باید به خلاءها رسیدگی شود.

مدینا آبیلکاسیموا، رئیس تنظیم کننده بازار مالی دولت، زمانی که در مورد این موضوع سؤال شد، اصرار داشت که همه بانک‌های درجه دوم و شرکت‌های خدمات مالی در قزاقستان به طور قابل توجهی رویه‌های انطباق را تقویت کرده‌اند.  بانک ملی گزارش داده است،"همه الزامات رعایت می شود. مسئله اصلی این است که وقتی عملیات تجاری انجام می شود، سیستم بانکی نباید برای دور زدن تحریم ها مورد سوء استفاده قرار گیرد.داده ها حاکی از کاهش حجم پولی است که از روسیه به قزاقستان سرازیر می شود.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت