خبر های ویژه

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

توضیح شرکت «اپل» درباره دلیل داغ شدن بیش از حد آیفون ۱۵

12 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

1 مهر 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

31 شهریور 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

15 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

13 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

3 مرداد 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

9 تیر 1402

خلق جنین انسان بدون نیاز به اسپرم و تخمک

25 خرداد 1402

هیدروژن چیست و آیا واقعاً می تواند به یک راه حل تغییر آب و هوا تبدیل شود؟

22 خرداد 1402

جعبه سیاه چیست؟

2 خرداد 1402

2 اردیبهشت 1402

زباله‌های یک انسان گنج انسان دیگری است: چگونه سوئد بازیافت را به یک صنعت چند میلیون دلاری تبدیل کرد.

تبدیل زباله به انرژی: انقلاب بازیافت سوئد

به گفته کارشناسان، جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای به سمت افزایش فاجعه بار دو درجه سانتی گرادی در دما پیش می رود. سوخت‌های فسیلی همواره در حال کاهش هستند در حالی که انتظار می‌رود تقاضای جهانی انرژی در سال 2030 به میزان 50 درصد افزایش یابد. با ادامه رشد جمعیت جهان، تولید زباله به شدت افزایش خواهد یافت. در مواجهه با این پیش‌بینی‌های غم‌انگیز، یک کشور یک فرصت اقیانوس آبی را شناسایی کرد و یک انقلاب بازیافت را آغاز کرد و زباله‌ها را به انرژی تبدیل کرد . از طریق یک استراتژی بازیافت فراگیر در سراسر کشور، سوئد بار پرهزینه زباله را به یک سرمایه گذاری سودآور تبدیل کرده است.............به طور خلاصه، سوئد سه گزاره ضروری برای موفقیت استراتژی اقیانوس آبی خود را هماهنگ کرد. ارزش اقدام پیشنهادی برای مردم سوئد، محیطی پاک‌تر را ممکن می‌سازد و انرژی کم‌هزینه‌ای را برای بیش از یک میلیون خانه فراهم می‌کند. امکان سود، تضمین می کند که سوئد نه تنها هزینه ها را از طریق حذف هزینه های بالای سوخت فسیلی کاهش می دهد، بلکه درآمد سالانه 100 میلیون دلاری را برای بازیافت زباله های وارداتی ایجاد می کند. و در نهایت، امکان تعامل اجتماعی مردم در یک سیستم فراگیر برای همه افراد درگیر ایجاد می‌کند، انگیزه‌های جذابی را برای شهروندان سوئدی برای بازیافت فراهم می‌کند و به کودکان بازیافت را از سنین پایین آموزش می‌دهد.

تبریز امروز:

تفکیک زباله

نوشته چان کیم و رنه موبورن

به گفته کارشناسان، جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه ای به سمت افزایش فاجعه بار دو درجه سانتی گرادی در دما پیش می رود. سوخت‌های فسیلی همواره در حال کاهش هستند در حالی که انتظار می‌رود تقاضای جهانی انرژی در سال 2030 به میزان 50 درصد افزایش یابد. با ادامه رشد جمعیت جهان، تولید زباله به شدت افزایش خواهد یافت.

بازیافت موثر زباله  به انرژی

زباله یک نفر گنج دیگری است
در مواجهه با این پیش‌بینی‌های غم‌انگیز، یک کشور یک فرصت اقیانوس آبی را شناسایی کرد و یک انقلاب بازیافت را آغاز کرد و زباله‌ها را به انرژی تبدیل کرد . از طریق یک استراتژی بازیافت فراگیر در سراسر کشور، سوئد بار پرهزینه زباله را به یک سرمایه گذاری سودآور تبدیل کرده است.

تبدیل زباله به انرژی: استراتژی بازیافت سوئد
سوئد نه تنها با جایگزینی سوخت فسیلی با زباله برای تولید انرژی در هزینه ها صرفه جویی می کند. سالانه 100 میلیون دلار از طریق واردات زباله و بازیافت زباله های تولید شده توسط کشورهای دیگر تولید می شود. بریتانیا، نروژ، ایرلند و ایتالیا حاضرند برای هر تن زباله ای که سوئد وارد می کند، 43 دلار بپردازند.


سوئد با تبدیل زباله به انرژی، گرمایش بیش از 1 میلیون خانوار را فراهم می کند.

به جای ارسال زباله به محل های دفن زباله، زباله ها به نیروگاه های انرژی فرستاده می شوند و وارد چرخه تولید  انرژی می کنند که سپس به شکل برق برای خانه ها و مشاغل تحویل می شود.

تنها 1 درصد از زباله های سوئد به محل های دفن زباله فرستاده می شود. با سوزاندن زباله، 52 درصد دیگر به انرژی تبدیل می شود و 47 درصد باقی مانده بازیافت می شود. مقدار انرژی تولید شده از زباله به تنهایی گرمایش یک میلیون خانه و برق را برای 250000 خانه فراهم می کند. در همین حال، بریتانیا تنها 44 درصد از زباله های خود را بازیافت می کند.

آنها چگونه این کار را انجام می دهند؟  اول از همه، سوئد به سرعت تقاضای رو به رشد را شناسایی کرد. آنها در اوایل فهمیدند که کمبود منابع و تغییرات آب و هوایی هر دو روندهای برگشت ناپذیر با مسیرهای مشخص هستند. سوئد با نگاه کردن به این روندها از منظر درست - یعنی ترسیم بینش هایی در مورد اینکه چگونه این روندها به مشتریان ارزش افزوده می دهند و کشور را در طول زمان تحت تاثیر قرار می دارند - توانست از فرصت اقیانوس آبی استفاده کند.

دختری که سطل های بازیافت را سازماندهی می کند
سوئد با تبدیل زباله های خود به انرژی، انتشار کربن خود را کاهش داده است.

انقلاب بازیافت سوئد
اولین تلاش ها برای تبدیل زباله به انرژی در اواسط قرن بیستم با اجرای یک سیاست ملی بازیافت منسجم در طول زمان آغاز شد. این امر نرخ بازیافت را افزایش داد و کشور را به عنوان یک رهبر جهانی در بازیافت قرار داد.
سوئد با تبدیل زباله های خود به انرژی، میزان انتشار دی اکسید کربن خود را 2.2 میلیون تن در سال کاهش داده است. بین سال‌های 1990 تا 2006، انتشار دی‌اکسید کربن 34 درصد کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود که انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 به میزان 76 درصد در مقایسه با سال 1990 کاهش یابد.

در مرحله دوم آنها کار را زود شروع می کنند. از سنین بسیار پایین، بازیافت به کودکان آموزش داده می‌شود و این امر به یک روش زندگی در جوامع سوئدی تبدیل می‌شود. حتی یک روز ملی وجود دارد که در آن کودکان در سراسر کشور گرد هم می آیند تا زباله ها را جمع کنند و اطراف خود را تمیز کنند. معلمان تحت آموزش های ویژه قرار می گیرند تا کودکان را در فعالیت های عملی مشارکت دهند، مانند تهیه کاغذ خودشان یا اجرای سیاست های زباله در مدارس.

بالاخره همه درگیر می شوند. سوئد بازیافت را آسان، در دسترس و راحت کرده است. یک ایستگاه بازیافت را می توان در حداکثر 300 متری هر منطقه مسکونی یافت. مشوق‌هایی هم وجود دارد: شهروندان سوئدی برای استفاده از ماشین‌های بازیافت ، کوپن‌های تخفیف دریافت می‌کنند.

و بزرگترین انگیزه از همه؟ در توسعه‌های شهری جدید مانند آنچه در استکهلم وجود دارد، کانال‌های زباله طراحی شده‌اند تا زباله‌ها را مستقیماً به زباله‌سوزهای انرژی تبدیل کنند. این بدان معناست که زباله های تولید شده توسط ساکنان یک ساختمان به طور مستقیم به انرژی برای خانه های خود تبدیل می شود.

 

دختری که سطل های بازیافت را سازماندهی می کند

دختری که سطل های بازیافت را سازماندهی می کند
تبدیل زباله به انرژی: استراتژی بازیافت سوئد

چگونه سوئد زباله های خود را به روش اقیانوس آبی به طلا تبدیل می کند
به طور خلاصه، سوئد سه گزاره ضروری برای موفقیت استراتژی اقیانوس آبی خود را هماهنگ کرد. ارزش اقدام پیشنهادی برای مردم سوئد، محیطی پاک‌تر را ممکن می‌سازد و انرژی کم‌هزینه‌ای را برای بیش از یک میلیون خانه فراهم می‌کند. امکان سود، تضمین می کند که سوئد نه تنها هزینه ها را از طریق حذف هزینه های بالای سوخت فسیلی کاهش می دهد، بلکه درآمد سالانه 100 میلیون دلاری را برای بازیافت زباله های وارداتی ایجاد می کند. و در نهایت، امکان تعامل اجتماعی مردم در یک سیستم فراگیر برای همه افراد درگیر ایجاد می‌کند، انگیزه‌های جذابی را برای شهروندان سوئدی برای بازیافت فراهم می‌کند و به کودکان بازیافت را از سنین پایین آموزش می‌دهد.

 

با وجود فشارهای فزاینده، سوئد همه چیز را در دست گرفته است. به جای انطباق با تغییرات اقلیمی و به جای انطباق با تغییرات آب و هوایی و کمبود منابع، به پیشگام در صنعت بازیافت تبدیل شده است و اقیانوس آبی را ایجاد می کند، فناوری متحد، مسئولیت اجتماعی و مقرون به صرفه بودن را ایجاد می کند. شاید وقت آن رسیده است که بقیه ما هم همین کار را انجام دهیم.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت