خبر های ویژه

هوش مصنوعی اپل! چت‌جی‌پی‌تی ، آیفون‌، آی‌پد و مک را متحول کرد؟

23 خرداد 1403

پاسخ‌های جستجوی هوش مصنوعی غذای سریع رژیم غذایی شما هستند - راحت و خوشمزه، اما جایگزینی برای تغذیه خوب نیستند

18 خرداد 1403

حرفه ناپیدا قدمی به پیش بگذار و از تاریکی به درآی

5 اسفند 1402

تحقیقات اولیه کووید-19 مملو از روش‌های ضعیف و نتایج با کیفیت پایین بود- مشکلی برای علم که شیوع کرونا بدتر شد اما انگیزش تحقیقاتی صحیح ایجاد نکرد.

4 اسفند 1402

عاشیق ویسل به شکل ربات انسان نما کنسرت برگزار کرد

27 بهمن 1402

سیستم تصفیه آب تزریقی می تواند دسترسی به آب آشامیدنی تمیز را بهبود بخشد

12 بهمن 1402

مدهای لباس 3 بعدی در عصر دیجیتال

1 بهمن 1402

اولین دبیرستان متاورس در ژاپن افتتاح شد

29 دی 1402

میدان مغناطیسی زمین از حیات در برابر تشعشع محافظت می کند، اما می تواند حرکت کند و قطب های مغناطیسی حتی می توانند چرخش کنند.

6 دی 1402

ممنوعیت دیگ بخار در خانه های جدید در بریتانیا، هیدروژن را به عنوان منبع گرمایش رد می کند

4 دی 1402

«دیپ‌فیک‌های» ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی بسیار تأثیرگذار و خطرناک هستند. در اینجا نحوه تشخیص آنها آمده است

29 آذر 1402

بهتر از دیوار: یک سیستم تشخیص می تواند به نظارت بر مرزها کمک کند

29 آذر 1402

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

4 فروردین 1402

چاپ سه بعدی رگ های خونی مغز با سیلیکون می تواند جراحی مغز و اعصاب را بهبود بخشد

چاپ سه بعدی در پزشکی کاربردهایش را پیدا می کند

رینترهای سه بعدی می توانند چیزی بیش از لایه های پلاستیک ذوب شده را تولید کنند . بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده ما، یک تکنیک جدید چاپ سه بعدی با استفاده از سیلیکون می‌تواند مدل‌های دقیقی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کند و جراحان مغز و اعصاب را قادر می‌سازد تا قبل از عمل با شبیه‌سازی‌های واقعی‌تر تمرین کنند. بسیاری از جراحان مغز و اعصاب هر عمل جراحی را قبل از ورود به اتاق عمل بر اساس مدل هایی از آنچه در مورد مغز بیمار می دانند، انجام می دهند. اما مدل‌های فعلی که جراحان مغز و اعصاب برای تمرین استفاده می‌کنند، رگ‌های خونی واقعی را به خوبی نشان نمی دهند. آنها بازخورد لمسی غیر واقعی را ارائه می دهند که فاقد جزئیات ساختاری کوچک اما مهم هستند و اغلب تمام اجزای تشریحی لازم را حذف می کنند. کپی‌های واقعی و شخصی‌شده مغز بیمار در طول شبیه‌سازی‌های قبل از جراحی می‌تواند خطا در جراحی واقعی را کاهش دهد.

تبریز امروز:

سنتیل کومار دورایول
Ph.D.  علوم و مهندسی مواد، دانشگاه فلوریدا

توماس آنجلینی
دانشیار مهندسی مکانیک و هوافضا، دانشگاه فلوریدا

 تصویر لایه های مغز انسان در حال افزایش عمق


پرینترهای سه بعدی می توانند چیزی بیش از لایه های پلاستیک ذوب شده را تولید کنند . بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده ما، یک تکنیک جدید چاپ سه بعدی با استفاده از سیلیکون می‌تواند مدل‌های دقیقی از رگ‌های خونی مغز ایجاد کند و جراحان مغز و اعصاب را قادر می‌سازد تا قبل از عمل با شبیه‌سازی‌های واقعی‌تر تمرین کنند.

بسیاری از جراحان مغز و اعصاب هر عمل جراحی را قبل از ورود به اتاق عمل بر اساس مدل هایی از آنچه در مورد مغز بیمار می دانند، انجام می دهند. اما مدل‌های فعلی که جراحان مغز و اعصاب برای تمرین استفاده می‌کنند، رگ‌های خونی واقعی را به خوبی نشان نمی دهند. آنها بازخورد لمسی غیر واقعی را ارائه می دهند که فاقد جزئیات ساختاری کوچک اما مهم هستند و اغلب تمام اجزای تشریحی لازم را حذف می کنند. کپی‌های واقعی و شخصی‌شده مغز بیمار در طول شبیه‌سازی‌های قبل از جراحی می‌تواند خطا در جراحی واقعی را کاهش دهد.

با این حال، پرینت سه بعدی می تواند ماکت هایی با حس نرم و دقت ساختاری مورد نیاز جراحان ایجاد کند.

پرینت سه بعدی معمولاً به عنوان فرآیندی در نظر گرفته می‌شود که شامل قرار دادن لایه‌ای بعد از لایه‌ای از پلاستیک ذوب شده است که به عنوان یک ساختار خود نگهدار جامد می‌شود. اما، بسیاری از مواد نرم مانند رشته پلاستیکی که معمولاً چاپگرهای سه بعدی استفاده می کنند، ذوب نمی شوند و دوباره جامد می شوند. کاربران فقط یک عکس با مواد نرم مانند سیلیکون دریافت می کنند - آنها باید در حالت مایع چاپ شوند و سپس به طور غیر قابل برگشت جامد شوند.

محققان در حال بررسی اندام های پرینت سه بعدی با استفاده از سلول های زنده هستند.

چگونه از یک مایع یک شکل سه بعدی پیچیده بسازید بدون اینکه به یک گودال یا یک حباب خمیده ختم شود؟

محققان برای این منظور رویکرد گسترده ای به نام چاپ سه بعدی تعبیه شده ایجاد کردند. با استفاده از این تکنیک، "جوهر" در داخل یک مخزن از یک ماده پشتیبان دوم که برای جریان در اطراف نازل چاپ طراحی شده است و بلافاصله پس از دور شدن نازل، جوهر را در محل قرار می‌دهد. این به کاربران اجازه می دهد تا با نگه داشتن آنها در فضای سه بعدی تا زمان جامد شدن ساختار چاپ شده، اشکال پیچیده ای از مایعات ایجاد کنند. چاپ سه بعدی تعبیه شده برای ساختاربندی انواع مواد نرم مانند هیدروژل ها، میکروذرات و حتی سلول های زنده موثر بوده است.

با این حال، چاپ با سیلیکون همچنان چالش برانگیز است. سیلیکون مایع یک روغن است، در حالی که بیشتر مواد پشتیبان بر پایه آب هستند. روغن و آب دارای کشش سطحی بالایی هستند، که نیروی محرکه ای است که چرا قطرات روغن در آب شکل دایره ای به خود می گیرند. این نیرو همچنین باعث تغییر شکل ساختارهای سیلیکونی چاپ سه بعدی حتی در یک محیط حمایتی می شود.

 نمای نزدیک از قطرات روغن روی آب

کشش سطحی چیزی است که باعث می شود قطرات روغن روی آب تشکیل شود و سیلیکون تغییر شکل دهد.
بدتر از آن، این نیروهای سطحی، ویژگی های سیلیکونی با قطر کوچک را هدایت می کنند تا در حین چاپ به قطرات تبدیل شوند. تحقیقات زیادی در مورد ساخت مواد سیلیکونی انجام شده است که می توانند بدون پشتیبان چاپ شوند، اما این تغییرات سنگین همچنین ویژگی هایی را که کاربران به آن اهمیت می دهند، مانند نرمی و کشش سیلیکون، تغییر می دهند.

سیلیکون پرینت سه بعدی با AMULIT
به عنوان محققانی که در رابط فیزیک ماده نرم، مهندسی مکانیک و علم مواد کار می‌کنند، تصمیم گرفتیم با ایجاد یک ماده پشتیبانی ساخته شده از روغن سیلیکون، با مشکل کشش سطحی مقابله کنیم.

ما استدلال کردیم که بیشتر جوهرهای سیلیکونی از نظر شیمیایی شبیه به مواد پشتیبان سیلیکونی ما هستند، بنابراین کشش سطحی را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهند، اما همچنین به اندازه‌ای متفاوت هستند که وقتی برای چاپ سه‌بعدی کنار هم قرار می‌گیرند، جدا باقی می‌مانند. ما بسیاری از مواد پشتیبان جایگزین ایجاد کردیم اما دریافتیم که بهترین روش ساخت امولسیون متراکم از روغن سیلیکون و آب است. می توان در مورد آن مانند سس مایونز شفاف کریستالی فکر کرد که از ریز قطرات بسته بندی شده آب در زنجیره ای از روغن سیلیکون ساخته شده است. ما این روش را تولید افزودنی در کشش سطحی بسیار کم یا AMULIT می نامیم.

نمودار تکنیک AMULIT چاپ برون

 یک مدل ریه در یک حمام از مواد نگهدارنده، با نمای نزدیک از سوزن که لایه‌هایی از سیلیکون را برای ساختن بافت رسوب می‌کند.

این نمودار روش AMULIT را نشان می‌دهد که برونش‌های یک مدل ریه را در داخل حمام مواد نگهدارنده چاپ می‌کند. در سمت راست نمای نزدیک از سوزن است که لایه‌های سیلیکونی را برای ساختن بافت رسوب می‌کند.


با رسانه پشتیبانی AMULIT خود، توانستیم سیلیکون را با وضوح بالا چاپ کنیم و ویژگی هایی به قطر 8 میکرومتر (حدود 0.0003 اینچ) ایجاد کنیم. سازه های چاپ شده به اندازه نمونه های قالب گیری سنتی خود کشسان و بادوام هستند.

این قابلیت‌ها ما را قادر می‌سازد تا مدل‌های دقیق رگ‌های خونی مغز بیمار را براساس یک اسکن سه‌بعدی و همچنین یک مدل عملکرد دریچه قلب بر اساس آناتومی متوسط انسان چاپ کنیم.

چاپ سیلیکونی سه بعدی در مراقبت های بهداشتی
سیلیکون جزء حیاتی محصولات بی‌شماری است، از کالاهای مصرفی روزمره مانند وسایل آشپزی و اسباب‌بازی گرفته تا فناوری‌های پیشرفته در صنایع الکترونیک، هوافضا و مراقبت‌های بهداشتی است.

محصولات سیلیکونی معمولاً با ریختن یا تزریق سیلیکون مایع در قالب و برداشتن قالب پس از انجماد ساخته می شوند. هزینه و دشواری تولید قالب‌های با دقت بالا، تولیدکنندگان را به محصولاتی با اندازه‌ها، شکل‌ها و طرح‌های از پیش تعیین‌شده محدود می‌کند. حذف ساختارهای ظریف سیلیکونی از قالب ها بدون آسیب یک مانع اضافی است و هنگام قالب گیری ساختارهای بسیار پیچیده، نقص های ساخت افزایش می یابد.

غلبه بر این چالش‌ها می‌تواند امکان توسعه فناوری‌های پیشرفته مبتنی بر سیلیکون را در صنعت مراقبت‌های بهداشتی فراهم کند، جایی که ایمپلنت‌های شخصی‌شده یا تقلیدهای خاص بیمار از ساختارهای فیزیولوژیکی می‌توانند مراقبت را متحول کنند.

 برگردان به فارسی: مهندس نوفیق وحیدی آذر 

The Conversation

 

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت