خبر های ویژه

بازگشایی درهای آموزش؛ خواست دختران به عنوان عیدی از امارات اسلامی طالبان

20 فروردین 1403

"همه چیز همچنان در حال حرکت است": شوک و اندوه در هوالیان حکمفرماست

17 فروردین 1403

دانشگاه های چین به تازگی 8 رتبه از 10 رتبه برتر را در یک رتبه بندی علمی در سراسر جهان کسب کرده اند

14 فروردین 1403

کیفیت هوای آسیای مرکزی نمره پایینی می گیرد

14 فروردین 1403

نشت غیرقابل توضیح نگرانی در مورد پروژه کانال افغانستان را افزایش می دهد

14 فروردین 1403

حمله مسکو نشان دهنده گسترش ردپای گروه دولت اسلامی خراسان در آسیای مرکزی است

10 فروردین 1403

سیل عظیم قزاقستان را غافلگیر کرد

10 فروردین 1403

مهاجران تاجیک در روسیه پس از کشتار شهر کروکوس در وحشت زندگی می کنند

9 فروردین 1403

تهامات فساد در دهلی نو

5 فروردین 1403

چگونه برنامه بانک مرکزی ژاپن برای خروج نرم از محرک اقتصادی آشکار شد

1 فروردین 1403

ازبکستان: توسعه بخارا در میان مخالفت های فزاینده پیش می رود

26 اسفند 1402

رئیس جمهور قانون محدودکننده رسانه را پس گرفت

23 اسفند 1402

افزایش شدید رطوبت هوا

22 اسفند 1402

غارت میراث فرهنگی افغانستان؛ گنجینه‌های باستانی در ۱۶۲ مکان با بولدوزر تخریب شد

14 اسفند 1402

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

1 اسفند 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

21 بهمن 1402

15 بهمن 1401

زمین خواری ها و بازگرداندن آن از دست برادر رئیس جمهور

قزاقستان

با این وجود، علیرغم از دست دادن دارایی پشت سر هم، مقامات هنوز هیچ تلاشی برای دستگیری این تاجر که گفته می شود هم بیمار است و هم در خارج از کشور زندگی می کند، آغاز نکرده اند. امانت در 1 فوریه بیانیه ای در مورد مصادره زمین های متعلق به نظربایف جوان، یک لوله کش سابق که در طول سه دهه حکومت خواهر و برادرش به طرز خارق العاده ای ثروتمند شد، منتشر کرد. این حزب گفت که بخش‌هایی از زمین‌هایی را که بولات نظربایف به‌طور غیرقانونی به دست آورده بود، «با همکاری» مقامات شناسایی کرده است و به گفته مقامات، 299000 هکتار از زمین‌های نظربایف را در مناطق ژامبیل و منگیستاو مصادره کرده‌اند. این حزب گفت که زمین های بیشتری متعلق به نظربایف در دست بررسی است.

تبریز امروز:

بولات نظربایف و همسرش

: بخش هایی از زمین از برادر نظربایف قبل از رای گیری مصادره شد
نظربایف زدایی، یک استراتژی انتخاباتی مفید است که ممکن است توضیح دهد که چرا این خبر توسط حزب حاکم قزاقستان قبل از انتخابات ماه آینده اعلام شد.

مقامات ظاهراً بخش‌های وسیعی از زمین را از برادر نامحبوب اولین رئیس‌جمهور اول قزاقستان مصادره کرده‌اند، در حالی که حزب حاکم امانت می‌خواهد با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی این اعتبار را به دست آورد.

بولات نظربایف، برادر کوچک‌تر نورسلطان نظربایف، از زمانی که ناآرامی‌های خونین سال گذشته از بین خانواده‌ای که زمانی بی  مواخذه مانده بودند ولی به شدت آلوده شدند ، به نظر می‌رسد که مدتی تحت فشار بوده است.

با این وجود، علیرغم از دست دادن دارایی پشت سر هم، مقامات هنوز هیچ تلاشی برای دستگیری این تاجر که گفته می شود هم بیمار است و هم در خارج از کشور زندگی می کند، آغاز نکرده اند.

امانت در 1 فوریه بیانیه ای در مورد مصادره زمین های متعلق به نظربایف جوان، یک لوله کش سابق که در طول سه دهه حکومت خواهر و برادرش به طرز خارق العاده ای ثروتمند شد، منتشر کرد.

این حزب گفت که بخش‌هایی از زمین‌هایی را که بولات نظربایف به‌طور غیرقانونی به دست آورده بود، «با همکاری» مقامات شناسایی کرده است و به گفته مقامات، 299000 هکتار از زمین‌های نظربایف را در مناطق ژامبیل و منگیستاو مصادره کرده‌اند.

این حزب گفت که زمین های بیشتری متعلق به نظربایف در دست بررسی است.

در این بیانیه به نقل از یرلان سایروف، مسئول حکومتداری و مبارزه با فساد این حزب، آمده است: «اشراف» نام خانوادگی، شایستگی های گذشته و ضخامت کیف، مانعی برای احیای عدالت نیست. «تو آن را از مردم گرفتی؟ برگردان!»

حزب حاکم که قبلاً نور عطان نامیده می شد، با اشاره ای نه چندان ظریف به نظربایف، به رغم این واقعیت که به لطف تغییرات قانون اساسی الهام گرفته از توکایف، روسای جمهور دیگر اجازه عضویت در احزاب سیاسی را ندارند، همچنان یک نیروی مسلط باقی مانده است.

مردم عادی با مشکلاتی که باید حل شوند، اغلب ترجیح می دهند آنها را به شعبه های محلی حزب حاکم ببرند تا به سازمان های دولتی محلی خود. سائروف گفت که بر اساس چنین شکایاتی بود که امانت در مورد مسئله زمین اقدام کرد.

به نظر می رسد که امانت در انتخابات 19 مارس اکثریت مجلس 90 کرسی را به دست خواهد آورد، با وجود این واقعیت که یک سوم این کرسی ها به مستقلین می رسد.

به‌اصطلاح نظربایف‌زدایی – به طور کلی، فرآیند بیرون راندن اولین خانواده سابق از ثروت خصوصی و زندگی عمومی – این روزها یک استراتژی انتخاباتی مفید است.

در آستانه انتخاب مجدد توکایف در ماه نوامبر، او با تغییر نام پایتخت قزاقستان به آستانه پس از بیش از سه سال به عنوان «نورسلطان» موافقت کرد.

این که پیشنهاد نامگذاری پایتخت به نام نظربایف از سوی خود توکایف در روزی که او به عنوان رئیس جمهور جانشین مربی خود شد، به نظر نمی رسید مهم باشد.

گفتن این که چقدر از این تئاتر است دشوار است، اما بولات نظربایف، 69 ساله، به نظر می رسد که ثروت خود را سریعتر از سایر اعضای قبیله از دست می دهد.

همچنین در 1 فوریه، دادگاه آلماتی علیه استیناف وی علیه حکم قبلی که مالکیت او بر بازاری به نام باریس چهارم را باطل می کرد، رای داد.

دادستان قبل از صدور حکم علیه نظربایف در سال گذشته به دادگاه گفته بود که بازار Barys IV در سال 2013 با پنج برابر کمتر از ارزش بازار به شرکت بولات نظربایف فروخته شد و زیان هنگفتی در حدود 8 میلیون دلار به دولت وارد کرد.

در مارس سال گذشته، بولات نظربایف در گزارشی که جزئیات فعالیت‌های آژانس نظارت مالی برای تعطیل کردن آنچه که عملیات استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال نامیده می‌شود، معرفی و بی آبرو شد.

و با وجود تمام اشارات به غیرقانونی بودن برادر نظربایف، هیچ نشانه ای از تلاش برای زندانی کردن او وجود ندارد.

تا به امروز، برادرزاده او کایرات ساتیبالدی تنها خویشاوند خونی رئیس سابق دولت است که به جرمی مجرم شناخته شده است و در ماه سپتامبر به دلیل اختلاس به شش سال و نیم زندان محکوم شده است.

بولات نظربایف حتی توانست در یک پرونده دادگاهی که حکم داد تاجری که او را به نظارت بر تصرف خصمانه یک کارخانه شیشه‌گری متهم کرده بود، به تهمت متهم شده بود، یک پیروزی کوچک به دست آورد. به نظربایف 500,000 تنگه، کمی بیش از 1,000 دلار غرامت تعلق گرفت. رسانه های اصلی سال گذشته فیلم ها و تصاویری از بولوت را روی ویلچر نشان دادند، چیزی که منتقدان حدس می زدند تلاشی برای رام کردن احساسات عمومی برای زندانی کردن او بود.

موضوع مالکیت زمین در قزاقستان حساس است و توکایف مطمئناً در سمت راست آن قرار دارد.

در سال 2021 او ممنوعیت دائمی فروش و اجاره زمین کشاورزی به خارجی ها را امضا کرد و جنجالی را که در سال 2016 اعتراضات سراسری را برانگیخت، به رختخواب کشید.

وی در سخنرانی پاییزی که برنامه خود را برای برگزاری و نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام اعلام کرد، گفت که تلاش های دولتی 2.9 میلیون هکتار از زمین هایی را که به طور غیرقانونی توسط افراد و شرکت ها به دست آورده بود به دولت بازگردانده است. وی قول داد تا پایان آن سال حدود 5 میلیون هکتار زمین دیگر بازگردانده شود.

توکایف در اولین سخنرانی اش در سال 2019، «صاحبان به اصطلاح غایب» را مورد انتقاد قرار داد و به مقامات دستور داد تا در جستجوی زمین‌های کشاورزی که تصاحب شده بود اما به‌عنوان آیش رها شده بود، اقدام کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت