خبر های ویژه

پزشکان کارآموز کره جنوبی علیه افزایش سهمیه دانشکده پزشکی دست از کار کشیدند

1 اسفند 1402

"انتخاب"، نه "انتخابات"

21 بهمن 1402

امسال ، سال اژدها در زودیاک چینی است که نماد خوش شانسی، خرد و موفقیت است

20 بهمن 1402

کشف زین مغولی باستان تاریخ اسب سواری را بازنویسی می کند

20 بهمن 1402

۸.۳ میلیون گودال برای جمع‌شدن برف‌‌ و باران در افغانستان حفر شده است

17 بهمن 1402

تاجیکستان گزارش داده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به این کشور کاهشی نداشته است

17 بهمن 1402

طالبان در تخار ۱۰ تن را به‌دلیل «دایره‌زنی» در یک محفل بازداشت کردند

16 بهمن 1402

دعا برای صلح

12 بهمن 1402

با افزایش گردشگری، کوهنوردان کوه فوجی از تابستان 2000 ین هزینه ورود به کوهستان پرداخت خواهند کرد

12 بهمن 1402

ده ها تصادف در یک بزرگراه

8 بهمن 1402

مجسمه های نماد استعمار در استرالیا رنگ پاشی شدند

5 بهمن 1402

نماد اتحاد دو کره

4 بهمن 1402

چهار نفر از سقوط هواپیما جان سالم بدر بردند یک زن و شوهر کشته شدند

2 بهمن 1402

کشاورزانی که به دنبال شکستن محدودیت های واردات چین هستند

1 بهمن 1402

ترکمنستان و ترکیه درباره ترانزیت گاز صحبت می کنند، اما عامل ایران تصویری غیر واضح دارد

17 دی 1402

بازداشت‌های گسترده زنان توسط طالبان؛ ده‌ها زن به اتهام «بدحجابی» شکنجه شده‌اند

15 دی 1402

14 بهمن 1401

بانک های ارمنستان سودهای بزرگی را ثبت می کنند، اما اقتصاد آن را حس نمی کند

بخش بانکی ارمنستان به لطف هجوم سرمایه روسیه به دلیل جنگ در اوکراین در حال رونق است. اما فقط مقدار ناچیزی وارد اقتصاد ارمنستان می شود.

بانک‌های تجاری ارمنستان در سال 2022 سود بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساندند، این بخش پس از جنگ روسیه و اوکراین سود زیادی کسب کرد. ده‌ها هزار شهروند روسیه از فوریه گذشته به ارمنستان نقل مکان کرده‌اند و فعالانه از خدمات بانک‌های ارمنستان استفاده می‌کنند و از خانه خود حواله دریافت می‌کنند. بر اساس داده های بانک مرکزی، نقل و انتقالات از روسیه در سال 2022 به 3.5 میلیارد دلار افزایش یافت که از 865 میلیون دلار در سال 2021 افزایش یافت و 70 درصد از کل نقل و انتقالات را تشکیل می داد. ایالات متحده در رتبه دوم به عنوان منبع انتقال 670 میلیون دلاری قرار دارد. این هجوم نقدی به بانک ها این امکان را داده است که سرمایه گذاری در خارج از کشور را افزایش دهند. به گفته موسسه مشاوره تحقیقات مالی Modex، بین ژانویه تا سپتامبر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی که توسط بخش بانکداری ارمنستان نگهداری می‌شد از کمتر از یک میلیارد دلار به ۲.۵۸ میلیارد دلار افزایش یافت. در همین حال، بر اساس گزارش Modex که محاسبه می کند سود خالص بانک ها در سال 2022 سه برابر بیشتر از سال 2021 بوده است، در سه ماهه اول سال 2022، حجم کل سپرده ها و سایر پول ها در حساب های مشتریان بانک های ارمنستان 980 میلیون دلار افزایش یافته است. بیشتر این رشد به دلیل انتقال تعداد زیادی از روس‌ها به ارمنستان است. به گفته یکی از نمایندگان سرویس مهاجرت، داده های آینده نشان می دهد که حدود 65000 شهروند روسیه در سال 2022 به ارمنستان نقل مکان کرده اند. در حالی که سیستم بانکی و اقتصاد در حال پیشرفت هستند و در حالی که دولت انتظار رشد 13 تا 14 درصدی را برای سال 2022 دارد، مشکلات در سایه بخش مالی پنهان شده است.

تبریز امروز:

بانک های ارمنستان  سود می کنند اقتصاد ارمنستان نه!
 به گزارش اوراسیا نت بانک‌های تجاری ارمنستان در سال 2022 سود بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساندند، این بخش پس از جنگ روسیه و اوکراین سود زیادی کسب کرد.

ده‌ها هزار شهروند روسیه از فوریه گذشته به ارمنستان نقل مکان کرده‌اند و فعالانه از خدمات بانک‌های ارمنستان استفاده می‌کنند و از خانه خود حواله دریافت می‌کنند. بر اساس داده های بانک مرکزی، نقل و انتقالات از روسیه در سال 2022 به 3.5 میلیارد دلار افزایش یافت که از 865 میلیون دلار در سال 2021 افزایش یافت و 70 درصد از کل نقل و انتقالات را تشکیل می داد. ایالات متحده در رتبه دوم به عنوان منبع انتقال 670 میلیون دلاری قرار دارد.

این هجوم نقدی به بانک ها این امکان را داده است که سرمایه گذاری در خارج از کشور را افزایش دهند. به گفته موسسه مشاوره تحقیقات مالی Modex، بین ژانویه تا سپتامبر، سرمایه‌گذاری‌های خارجی که توسط بخش بانکداری ارمنستان نگهداری می‌شد از کمتر از یک میلیارد دلار به ۲.۵۸ میلیارد دلار افزایش یافت.

در همین حال، بر اساس گزارش Modex که محاسبه می کند سود خالص بانک ها در سال 2022 سه برابر بیشتر از سال 2021 بوده است، در سه ماهه اول سال 2022، حجم کل سپرده ها و سایر پول ها در حساب های مشتریان بانک های ارمنستان 980 میلیون دلار افزایش یافته است.

بیشتر این رشد به دلیل انتقال تعداد زیادی از روس‌ها به ارمنستان است. به گفته یکی از نمایندگان سرویس مهاجرت، داده های آینده نشان می دهد که حدود 65000 شهروند روسیه در سال 2022 به ارمنستان نقل مکان کرده اند.

در حالی که سیستم بانکی و اقتصاد در حال پیشرفت هستند و در حالی که دولت انتظار رشد 13 تا 14 درصدی را برای سال 2022 دارد، مشکلات در سایه بخش مالی پنهان شده است.

به عنوان مثال، حجم اعطای وام به اقتصاد ارمنستان (وام های صادر شده توسط بانک های ارمنستان به شهروندان و شرکت های ارمنی) که در سال 2022 به 11.8 میلیارد دلار رسید، تنها 4.5 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

مدیر پورتال خبری اقتصادی آرم اینفو، امانویل مکرتچیان، دلایل متعددی را برای رکود در وام‌دهی ذکر می‌کند که با افزایش نرخ‌های بهره برای مهار تورم شروع شد.

ثانیاً، فعالیت تجاری پایین در بخش واقعی [کالاها و خدمات] اقتصاد وجود دارد که در نتیجه حجم وام دهی به این بخش رو به کاهش است. مکرتچیان به اوراسیا نت گفت: اصلاً انگیزه ای برای ایجاد یا یافتن پروژه های سرمایه گذاری نقدینگی در ارمنستان که با ریسک ها و هزینه های زیادی همراه است، ندارم.

بانک مرکزی این ایده را رد می کند که اقدامات این بانک برای افزایش نرخ کلیدی بازپرداخت از 4.25 به 10.75 درصد از پایان سال 2020 سرعت اعطای وام را کند کرده است و استدلال می کند که مشاغل به دلایل دیگر پول نقد خود را نگه می دارند.

مارتین گالستیان، رئیس بانک مرکزی به خبرنگاران گفت: "در طول سال، سپرده‌های اشخاص حقوقی در بانک‌ها بیش از 44 درصد افزایش یافته است. بنگاه‌ها دارای وجوه هستند، فقط کارآفرینان ترجیح داده‌اند آنها را سرمایه‌گذاری نکنند، بلکه سپرده‌های خود را در بانک‌ها افزایش دهند." 31 ژانویه.

با این حال، گالستاین به این احتمال که نرخ‌های بهره بالا می‌تواند بنگاه‌ها را وادار کند که پول را به‌عنوان سپرده نگهداری کنند، به جای هدایت آنها به سمت سرمایه‌گذاری، توجه نکرد.

از دیدگاه بانک مرکزی، دو ریسک مرتبط، کسب‌وکارها را به توقف سرمایه‌گذاری سوق می‌دهد.

اولین مورد عدم اطمینان برای آینده است، زیرا افق برنامه ریزی به دلیل نگرانی در مورد رکود جهانی و بی ثباتی در مرزهای ارمنستان بسیار کاهش یافته است.

دوم درک این نکته است که وضعیت کنونی فرصت‌های استثنایی برای انباشت سرمایه ارائه می‌دهد، فرصتی که دوام نخواهد داشت. بنابراین، کسب‌وکارها تشویق می‌شوند به جای سرمایه‌گذاری این سرمایه‌ها در پروژه‌های پرخطر، ذخیره های مالی ایجاد کنند.

آرشالوئیس مگدسیان روزنامه نگار ایروان 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت