خبر های ویژه

بعد از دعوا. فیزیکدان وسوولود در دانشگاه مسکو

6 آذر 1402

قوانین جدید برچسب‌گذاری اتحادیه اروپا برای ماندگاری طولانی‌تر باتری‌ها و دور نگه داشتن آنها از محل‌های دفن زباله

28 آبان 1402

هوش مصنوعی به این معنی است که مردم دیگر نیازی به کار ندارند.

12 آبان 1402

هوای پاک از فناوری دریچه مکش کنار جاده ای

11 آبان 1402

تماس صوتی و تصویری از ایکس

4 آبان 1402

آمازون برای اینترنت ماهواره ای قدم جلو می گذارد

18 مهر 1402

توضیح شرکت «اپل» درباره دلیل داغ شدن بیش از حد آیفون ۱۵

12 مهر 1402

کیف پول رمزگذاری شده در تلگرام

1 مهر 1402

تفسیر قدقد مرغ ها با هوش مصنوعی

31 شهریور 1402

اتومبیل‌های شاسی بلند و وانت های بزرگ‌تر باعث ایجاد یک بحران ایمنی در خیابان‌ها می‌شوند

15 مرداد 1402

هوش مصنوعی برنده مسابقه هوش مصنوعی است

13 مرداد 1402

از توییتر تا X: ایلان ماسک شروع به پاک کردن یک برند اینترنتی نمادین می کند

3 مرداد 1402

چگونه آژانس های حمل و نقل برای اختلالات ترافیکی در مقیاس بزرگ برنامه ریزی می کنند

9 تیر 1402

خلق جنین انسان بدون نیاز به اسپرم و تخمک

25 خرداد 1402

هیدروژن چیست و آیا واقعاً می تواند به یک راه حل تغییر آب و هوا تبدیل شود؟

22 خرداد 1402

جعبه سیاه چیست؟

2 خرداد 1402

18 دی 1401

باران آسیای مرکزی ممکن است ناشی از آلودگی هند و چین باشد

آلودگی هزاران مایل دورتر ممکن است عامل بارندگی‌های شدید تابستانی در آسیای مرکزی باشد.

با وجود خشکسالی ویرانگر در سال‌های اخیر، تابستان‌ها در آسیای مرکزی و سین‌کیانگ مرطوب‌تر شده‌اند و طوفان‌های شدیدتر و سیل‌های ناگهانی را به همراه دارد. تحقیقات جدید به یک علت بالقوه در هزاران مایل دورتر اشاره می کند. هنگامی که کارخانه ها، خودروها و نیروگاه ها در مناطق صنعتی شمال هند و شرق چین سوخت های فسیلی را می سوزانند، سولفات های آئروسل آزاد می کنند. این ذرات، مانند دی اکسید گوگرد، نور خورشید را منعکس می کنند، اتمسفر را خنک می کنند و باعث تغییرات فشار می شوند که جریان های هوا را تغییر می دهد.

تبریز امروز:

بارندگی در آسیای مرکزی

بارندگی های شدید تابستانی در دهه های اخیر در آسیای مرکزی بیشتر شده است. (دیوید تریلینگ)

به گزارش اوراسیانت با وجود خشکسالی ویرانگر در سال‌های اخیر، تابستان‌ها در آسیای مرکزی و سین‌کیانگ مرطوب‌تر شده‌اند و طوفان‌های شدیدتر و سیل‌های ناگهانی را به همراه دارد. تحقیقات جدید به یک علت بالقوه در هزاران مایل دورتر اشاره می کند.

هنگامی که کارخانه ها، خودروها و نیروگاه ها در مناطق صنعتی شمال هند و شرق چین سوخت های فسیلی را می سوزانند، سولفات های آئروسل آزاد می کنند. این ذرات، مانند دی اکسید گوگرد، نور خورشید را منعکس می کنند، اتمسفر را خنک می کنند و باعث تغییرات فشار می شوند که جریان های هوا را تغییر می دهد.

به گفته خیاانینگ خی از آکادمی علوم چین و همکارانش در مقاله جدیدی در  مجله نیچر  " ارتباط زمین  و محیط زیست "  این آلودگی جریان جت غرب آسیایی (نقشه را ببینید) به سمت جنوب منتقل می کند در حالی که هوای مرطوب را از اقیانوس هند به آسیای مرکزی می کشد.

علت طوفان‌های تابستانی آسیای مرکزی قبلاً مورد بحث قرار گرفته است و سایر محققان اثرات گازهای گلخانه‌ای یا یخچال‌های طبیعی منطقه را که به سرعت در حال آب شدن هستند بررسی کرده‌اند.

خی و همکارانش در عوض بر مدل‌سازی اثر غلظت‌های فرضی سولفات بر الگوهای باد و ابر تمرکز می‌کنند، با استفاده از یک روش ثابت که تشعشعات خورشیدی و تبدیل‌های ابر به باران حاصل را محاسبه می‌کند. شبیه‌سازی‌های آن‌ها بارش‌های موسمی خشک‌کننده در شبه قاره و شرق چین و افزایش قابل‌توجهی در بارندگی تابستان و فراوانی رویدادهای بارش شدید در آسیای مرکزی را نشان می‌دهد.

جریان جت غربی آسیایی (به رنگ زرد) به سمت جنوب در حال حرکت است در حالی که بادهای جنوب غربی (پیکان سبز) رطوبت را از اقیانوس هند به آسیای مرکزی می برد. نقاط نارنجی نشان دهنده سولفات های آئروسل از آلودگی های ساخته شده توسط انسان است.

جریان شدید هوا غربی آسیایی (به رنگ زرد) به سمت جنوب در حال حرکت است در حالی که بادهای جنوب غربی (پیکان سبز) رطوبت را از اقیانوس هند به آسیای مرکزی می برد. نقاط نارنجی نشان دهنده سولفات های آئروسل از آلودگی های ساخته شده توسط انسان است. (خی و همکاران)
خی و تیمش همچنین اثر یک سنبله فرضی در دوده کربن سیاه را مدل‌سازی می‌کنند، که آنها دریافتند که جریان جت غربی آسیایی را در جهت مخالف (به سمت شمال) سوق می‌دهد و باران‌های تابستانی را در آسیای مرکزی کاهش می‌دهد. آنها دریافتند که افزایش گازهای گلخانه ای دی اکسید کربن باعث افزایش بارندگی در آسیای مرکزی فقط در بهار و پاییز می شود.

این تحقیق توسط هر دو دولت چین و ایالات متحده تامین مالی شد.

سولفات های آئروسل حتی ممکن است خشکسالی آسیای مرکزی در سال 2021 را توضیح دهند که بدترین خشکسالی در دهه های اخیر است. کووید در سال‌های 2020 و 2021 فعالیت اقتصادی در سراسر جهان را کند کرد و کارخانه‌های هند و چین را به کاهش تولید سوق داد. کاهش آلودگی و بارندگی با یافته های نویسندگان مطابقت دارد.

همانطور که خی و تیمش نشان داده اند، فعالیت های انسانی در یک منطقه می تواند مناطق دوردست را تحت تاثیر قرار دهد.

شرایط آب و هوایی آسیای مرکزی ممکن است به تلاش های چین برای کاهش آلودگی در ساحل شرقی آن بستگی داشته باشد. نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که انتشارات منطقه‌ای در آسیا از سال 2010 به سرعت در حال تغییر بوده است، در شرق چین کاهش یافته و در شبه قاره افزایش یافته است. "این تغییر توزیع انتشار آئروسل چگونه بر بارش [آسیای مرکزی] تاثیر می گذارد، لازم به بررسی بیشتر است."

دیوید تریلینگ سردبیر اوراسیا نت 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت