خبر های ویژه

نگارگری "رویای شیرین"

1 مرداد 1403

استاد هنر تبریز علی کوهپایه درگذشت

1 مرداد 1403

بسیاری از جشنواره های آتش بازی تابستانی در ژاپن به دلیل شکایت لغو شدند

1 مرداد 1403

فونا هرزوگا دایناسور کوچولویی که ۹۹ میلیون سال پیش گور خود را کنده بود

1 مرداد 1403

کلاس درس با گوشی تلفن

1 مرداد 1403

نگوین فو ترونگ، رهبر قدرتمند ویتنامی، در 80 سالگی درگذشت

31 تیر 1403

پروانه روی اسطوخودوس

31 تیر 1403

سیب سیاه

31 تیر 1403

آیا می خواهید رشد فکری فرزندتان را تقویت کنید؟ از کتاب های صوتی به جای فیلم استفاده کنید

31 تیر 1403

قطعی عظیم فناوری اطلاعات آسیب‌پذیری‌های عمده در اکوسیستم اطلاعات جهانی را نشان می‌دهد

30 تیر 1403

کارتون های از جف کوتربا

30 تیر 1403

رزمایش نظامی آمریکا در ارمنستان

30 تیر 1403

چگونه اوکراینی ها – بدون نیروی دریایی – ناوگان دریای سیاه روسیه را شکست دادند

29 تیر 1403

عشاق بر روی چمن

29 تیر 1403

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

29 تیر 1403

استگوزاروس گرانقیمت ترین فسیل حراجی ساتبیز نیویورک

29 تیر 1403

آخرین خبر ها

1 مرداد 1403

فونا هرزوگا دایناسور کوچولویی که ۹۹ میلیون سال پیش گور خود را کنده بود

به تازگی استخوان‌های یک گونه گیاه‌خوار از دایناسورها کشف شده که به صورت زیرزمینی در دوره کرتاسه میانی زندگی می‌کرده است. یافتن بقایای دایناسورها در صخره‌های ۹۹ میلیون ساله صحرای یوتا واقع در جنوب غربی آمریکا به ندرت اتفاق می‌افتد، چرا که اغلب به قطعاتی تبدیل می‌شوند که در طول زمان فرسایش می یابند. با این حال، گونه‌ای از دایناسور به نام «فونا هرزوگا» به تازگی شناسایی شده که از این قاعده مستثنی است. این گیاهخوار کوچک گودال‌هایی را در زیر زمین حفر میکرده است که از بقایای این دایناسورها برای میلیون ها سال نگهداری کرده است. در سلسله‌بندی خانواده دایناسورها، «فونا» به گروهی از گیاهخواران متوسط ​​به نام «تسلوساروس» تعلق داشت. این موجودات هیچ سنبله، شاخ، تاج یا بیرون زدگی تزئینی عجیب دیگری نداشتند، امری که آن‌ها را به گوسفندانی در میان دایناسورها شبیه می‌کرد. شواهد اخیر نشان می‌دهد که تسلوساروس از معدود گونه‌ دایناسورهای شناخته‌شده‌ای است که در زیر زمین زندگی می‌کردند، عادتی که باعث فسیل شدن آنها شده است.

1 مرداد 1403

کلاس درس با گوشی تلفن

گوشی های دنیای دیجیتال در مقابله با دانش آموزی کودکان هستند................................

31 تیر 1403

نگوین فو ترونگ، رهبر قدرتمند ویتنامی، در 80 سالگی درگذشت

نگوین فو ترونگ، دبیر کل تندرو حزب کمونیست ویتنام، که ریاست تحولات اقتصادی و ژئوپلیتیکی کشورش را برعهده داشت و با کمپین مبارزه با فساد "کوره فروزان" خود، رهبری آن را تغییر داد، روز جمعه در هانوی درگذشت. او 80 ساله بود.

31 تیر 1403

پروانه روی اسطوخودوس

اسطوخودوس سرده ای از 47 گونه شناخته شده از گیاهان گلدار چند ساله در خانواده نعناعیان است. این گیاه بومی دنیای قدیم است، که عمدتاً در مناطق خشک‌تر و گرم‌تر سرزمین اصلی اوراسیا یافت می‌شود، که به نسیم‌های دریایی میل دارد. بسیاری از اعضای سرده ی اسطوخودوس به طور گسترده در آب و هوای معتدل به عنوان گیاهان زینتی برای استفاده در باغ و مناظر، برای استفاده به عنوان گیاهان آشپزی، و همچنین به صورت تجاری برای استخراج اسانس کشت می شوند. اسطوخودوس در طب سنتی و به عنوان یک ماده در لوازم آرایشی استفاده می شود.

31 تیر 1403

سیب سیاه

گونه خاصی از سیب در اطراف شهر کوهستانی «Nyingchi» در تبت یافت می‌شود که آن را می‌توان یکی از کمیاب‌ترین انواع میوه در جهان دانست. این سیب خاص که آن را در زبان محلی «هوانیو» می‌نامند، پوستی تیره رنگ - بنفش متمایل به مشکی - دارد و به همین علت آن را «الماس سیاه» می‌نامند. سیب الماس سیاه سرشار از فیبر، ویتامین‌های آ، ب و ث و آنتی‌اکسیدان است و برای بیماری‌های پوستی و خودایمنی خواص درمانی دارد.

31 تیر 1403

آیا می خواهید رشد فکری فرزندتان را تقویت کنید؟ از کتاب های صوتی به جای فیلم استفاده کنید

امروزه دیدن کودکانی که به صفحه نمایش خود چسبیده اند غیرمعمول نیست. بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات پیو در سال 2020، در واقع، 80 درصد از والدینی که کودکان 11 ساله یا کمتر دارند، می گویند که فرزندانشان ویدیوهای یوتیوب را تماشا می کنند. نیمی از این والدین می گویند که فرزندانشان هر روز ویدئو تماشا می کنند – برخی حتی چندین بار در روز. اما خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش می تواند بر سلامت کودکان تأثیر منفی بگذارد - حتی ایجاد وابستگی. بر اساس تحقیقات، کودکان زمانی که زمان نمایش صفحه نمایش آنها بیش از یک ساعت در روز باشد، کنجکاوی، خودکنترلی و ثبات عاطفی کمتری از خود نشان می دهند. آنها همچنین احتمال بیشتری برای تجربه اضطراب و افسردگی دارند و از اختلالات خواب، چاقی و اختلال در مهارت های اجتماعی رنج می برند. حتی ویدیوهای کوتاه و سریع عواقبی دارد که بر خود تنظیمی و حافظه کاری کودکان خردسال تأثیر می گذارد. من معتقدم ضروری است که چگونگی استفاده از فناوری را به گونه ای بررسی کنیم که بتواند بر توانایی کودکان در تفکر و برقراری ارتباط تأثیر مثبت بگذارد. کتاب‌های صوتی مورد قانع‌کننده‌ای را ارائه می‌کنند. از حدود سه و نیم سالگی، اکثر کودکان می توانند داستان های ساده و افسانه ها را درک کنند. کتاب‌های صوتی می‌توانند به‌ویژه در هنگام ماشین‌سواری، روال قبل از خواب و زمان بازی آرام مفید باشند. برای کودکان مدرسه‌ای، می‌توانند با ارائه راهی جایگزین برای تجربه کتاب‌ها، خوانندگان بی‌میل را درگیر کنند. و مهمتر از همه، آنها می توانند رشد فکری بچه ها را - خیلی بیشتر از ویدیوها پرورش دهند .

30 تیر 1403

قطعی عظیم فناوری اطلاعات آسیب‌پذیری‌های عمده در اکوسیستم اطلاعات جهانی را نشان می‌دهد

قطع جهانی فناوری اطلاعات در 19 ژوئیه 2024 که باعث فلج شدن سازمان‌ها از خطوط هوایی گرفته تا بیمارستان‌ها و حتی تحویل لباس‌های فرم برای بازی‌های المپیک شد، نشان‌دهنده نگرانی فزاینده‌ای برای متخصصان امنیت سایبری، مشاغل و دولت‌ها است. این قطع نشانگر نحوه وابستگی شبکه های سازمانی، خدمات رایانش ابری و اینترنت و آسیب پذیری هایی است که این امر ایجاد می کند. در این مورد، به‌روزرسانی خودکار معیوب نرم‌افزار امنیت سایبری فالکون از CrowdStrike باعث از کار افتادن رایانه‌های شخصی با سیستم عامل ویندوز مایکروسافت شد. متأسفانه، بسیاری از سرورها و رایانه های شخصی باید به صورت دستی تعمیر شوند و بسیاری از سازمان های آسیب دیده هزاران مورد از آنها را در سراسر جهان پخش کرده اند. برای مایکروسافت، مشکل بدتر شد زیرا این شرکت تقریباً همزمان با به‌روزرسانی CrowdStrike، به‌روزرسانی را برای پلتفرم محاسبات ابری Azure منتشر کرد. مایکروسافت، CrowdStrike و سایر شرکت‌ها مانند آمازون راهکارهای فنی را برای مشتریانی که مایلند امور را به دست خود بگیرند، صادر کرده‌اند. اما برای اکثریت قریب به اتفاق کاربران جهانی، به ویژه شرکت ها، این یک راه حل سریع نیست. حوادث فناوری مدرن، چه حملات سایبری و چه مشکلات فنی، همچنان جهان را به روش های جدید و جالبی فلج می کند. حوادث عظیمی مانند گسل به روز رسانی CrowdStrike نه تنها باعث ایجاد هرج و مرج در دنیای تجارت می شود، بلکه خود جامعه جهانی را نیز مختل می کند. زیان های اقتصادی ناشی از چنین حوادثی - از دست رفتن بهره وری، بهبود، اختلال در فعالیت های تجاری و فردی - احتمالاً بسیار زیاد است.

30 تیر 1403

کارتون های از جف کوتربا

جف پس از 31 سال کاریکاتوریست بزرگترین روزنامه نبراسکا، ناگهان خود را بیکار کرد. بنابراین او از حمایت هواداران برای ادامه نقاشی قدردانی می کند. کارتون‌های سرمقاله‌ای درخشان و معتدل جف در سراسر جهان پخش می‌شود و نقاشی‌های اصلی او نیز در شاتل فضایی دیسکاوری پرواز کرده‌اند. او خواننده اصلی، گیتاریست و ترانه سرای گروه پریری کتس است، یک گروه سوئینگ و جامپ بلوز که در سراسر ایالات متحده از جمله جشنواره موسیقی South by Southwest اجرا داشته است. و او ممکن است محبوب ترین کاریکاتوریست با ویراستار در میان کارتونیست ها باشد

30 تیر 1403

رزمایش نظامی آمریکا در ارمنستان

یک مانور نظامی مشترک در حال انجام که شامل تعداد نسبتاً کمی از نیروهای آمریکایی و ارمنی در پایگاهی در حومه ایروان است، باعث خشم در کرملین شده است. بر اساس گزارشی که توسط فرماندهی اروپایی ایالات متحده توزیع شده است، رزمایش مشترک 11 روزه که Eagle Partner نامیده می شود، تا 24 ژوئیه ادامه خواهد داشت و هدف آن تقویت "همکاری بین ایالات متحده و ارمنستان در طول عملیات های حفظ صلح و ثبات" است. این تعداد سربازان درگیر نیست که مقامات روسی را درگیر می کند، بلکه بیشتر به زمان و نماد تمرین مشترک مربوط می شود. این معیاری محسوس از پیشرفت ارمنستان در محور ژئوپلیتیکی خود از روسیه به سمت غرب پس از از دست دادن قره باغ کوهستانی توسط ایروان است. کریستینا کوین سفیر ایالات متحده در ارمنستان در مراسم افتتاحیه Eagle Partner در 25 تیرماه در سخنانی گفت: "شما [نیروهای آمریکایی و ارمنستان] در خط مقدم یک رابطه و مشارکت مهم و رو به رشد هستید و کشورهای ما از تعهد شخصی شما برای تضمین صلح، امنیت و رفاه تشکر می کنند." به موازات این رزمایش، رسانه ارمنی هتق گزارش داد که یک مشاور مقیم از پنتاگون به وزارت دفاع ارمنستان ملحق خواهد شد. وظایف و مسئولیت های مشاور به طور عمومی فاش نشده است. علاوه بر این، ایالات متحده و ارمنستان در حال بررسی همکاری برای ساخت نیروگاه هسته ای جدید در ارمنستان هستند. در حال حاضر، روسیه در زمینه تولید برق اتمی در تاسیسات متسامور که 12 سال از چرخه عمر آن باقی مانده است، در تنگنا قرار دارد.

29 تیر 1403

چگونه اوکراینی ها – بدون نیروی دریایی – ناوگان دریای سیاه روسیه را شکست دادند

از زمان آغاز تهاجم روسیه در سال 2022، اوکراین با موفقیت در بسیاری از جبهه ها در برابر مخالفان خود مقاومت کرده است، اما شگفت انگیزترین موفقیت آن در تئاتری بود که کمتر کسی انتظار داشت اوکراین در دریای سیاه پیروز شود: . در سال 2022، توافق بین تحلیلگران نظامی این بود که ارتش ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه، به احتمال زیاد نیروهای اوکراینی را در هوا، زمین و دریا سرکوب خواهد کرد. با این حال، اوکراین با تزریق گسترده کمک های مالی و تسلیحاتی از سوی ایالات متحده و کشورهای غربی، تا حدی در خشکی با روسیه مبارزه کرده است. در دریا، اوکراینی‌ها موفقیت بیشتری داشته‌اند و انقلابی در سلاح‌ها و تاکتیک‌هایی به راه انداخته‌اند که هم درس‌ها و هم هشدارهایی را برای نیروی دریایی جهان ارائه می‌کنند. هنگامی که تهاجم مسکو آغاز شد، تنها کشتی جنگی اوکراین یک ناوچه متعلق به دوران شوروی بود که برای جلوگیری از افتادن آن به دست روسیه، باید در بندر میکولایف اوکراین غرق می شد. نیروی دریایی روسیه بدون چالش در دریاها، موشک‌های بالستیک را بر شهرهای اوکراین فرود آورد، از هواپیماهای نظامی محافظت کرد، بنادر اوکراین را محاصره کرد و در حال آماده‌سازی برای حمله آبی خاکی به بزرگترین بندر اوکراین، اودسا بود. اما با استقرار یک سری تاکتیک‌ها و سلاح‌های جدید در نبرد دریای سیاه، اوکراینی‌ها توانسته‌اند 26 کشتی روسی را از آغاز جنگ منهدم کنند و ناوگان قدرتمند دریای سیاه روسیه را مجبور به فرار از صدها مایل به بندر امن ترا کنند.این موفقیت تاریخی درسی را ارائه می دهد که چگونه قدرت های ضعیف می توانند از تفکر نوآورانه و فناوری جدید برای شکست دادن مخالفان قدرتمندتر استفاده کنند.

29 تیر 1403
29 تیر 1403

قطعات بلند پازل کووید در جای خود قرار می گیرند - تصویر ناراحت کننده است

از سال 2020، وضعیتی که به عنوان طولانی مدت کوید-19 شناخته می شود، به یک ناتوانی گسترده تبدیل شده است که بر سلامت و کیفیت زندگی میلیون ها نفر در سراسر جهان تأثیر می گذارد و برای اقتصادها میلیاردها دلار هزینه کاهش بهره وری کارکنان و کاهش کلی نیروی کار را به همراه دارد. تلاش علمی شدیدی که کووید برای مدت طولانی جرقه زد، منجر به خروجی بیش از 24000 مقاله در نشریه علمی شده است، که آن را به تحقیق‌شده‌ترین وضعیت سلامتی در هر چهار سال از تاریخ ثبت شده بشر تبدیل کرده است. کووید طولانی اصطلاحی است که مجموعه ای از اثرات بلندمدت سلامت ناشی از عفونت با ویروس سارس-CoV-2 را توصیف می کند. این موارد از علائم تنفسی مداوم، مانند تنگی نفس، تا خستگی ناتوان کننده یا مه مغزی که توانایی افراد را برای کار محدود می کند، و شرایطی مانند نارسایی قلبی و دیابت که تا پایان عمر باقی می مانند.

بین الملل

29 تیر 1403

استگوزاروس گرانقیمت ترین فسیل حراجی ساتبیز نیویورک

یک اسکلت دایناسور نادر در روز چهارشنبه (17 ژوئیه) در ساتبیز نیویورک به قیمت 44.6 میلیون دلار (با احتساب هزینه ها) فروخته شد و این استگوزاروس را به با ارزش ترین فسیلی تبدیل کرد که تا به حال در حراجی فروخته شده است. برنده مناقصه کسی نبود جز کلکسیونر کن گریفین، مدیر میلیاردر صندوق سرمایه گذاری که سیتادل را تاسیس کرد. گریفین قصد دارد در مورد امانت دادن نمونه با نام مستعار Apex به یک موسسه آمریکایی تحقیق کند.

ایران

5 مرداد 1401

رفتار پدرانه با همه،سلوک مردمی، مقابله با شبهات و تبیین مبانی انقلاب بویژه عدالت

ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نماز جمعه قشرها و سلایق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره معنویت و دین بنشاند. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان کردند: در این جشن همه جور آدمی حضور داشتند و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من در یکی از سفرهای استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره کردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌کردند که شاید شما در برخورد با آنها احتمال دهید که حتی اعتقادی به دین ندارند در حالی که همه آنها معتقد به دین هستند.

تبریز

19 تیر 1403

شوراي نگهبان در برابر دو تفسير

عملکرد شوراي نگهان در انتخابات رياست‌ جمهوري اخير را دو گونه مي‌توان تفسير کرد. يک تفسير اينست که عليرغم ادامه روش بسته عمل کردن اين شورا، این‌بار چون روزنه‌اي براي اعمال نظر عده‌اي از مردم در نشان دادن نظر و اعلام رأي خود به وجود آورد، ميزان مشارکت تا حدودي بالا رفت و گشايشي حاصل شد. تفسير ديگر چيزي است که يکي از نمايندگان مجلس در فضاي مجازي مطرح کرده و نوشته: «خدمت شوراي محترم نگهبان عرض مي‌کنم که نتيجه به دست آمده را بيش و پيش از همه، نتيجه اشتباه عجيب اين دوستان در چينش سياسي نامزدها مي‌دانم!

علم و تکنولوژی

27 تیر 1403

ملخ همرنگ عینالی

ملخ کوهستان عینالی آنقدر با کوه عجین است که همرنگ کوهستان شده است و در راز بقای خود لازم است که دیده نشود .....او در کوهستان با کوه همرنگ شده است یا آنکه کوه را بخاطر رنگ خود انتخاب کرده است سوالی با جواب های مختلف است

آموزش و زندگی

25 تیر 1403

عزیز کتاب فروش قدیمی رباط

عزیز که در سن 6 سالگی یتیم شده بود، سعی کرد برای تحقق رویای خود که فارغ التحصیل شدن از دبیرستان بود، به ماهیگیری بپردازد. در سن 15 سالگی، عزیز متوجه شد که نمی تواند تحصیلات خود را به پایان برساند - کتاب های درسی بسیار گران بودند. و از آن زمان بیش از نیم قرن فعالیت خود را به عنوان کتابفروش آغاز کرد. عزیز می گوید: «من اینگونه از کودکی، موقعیت و فقرم انتقام می گیرم. عزیز قدیمی ترین کتابفروش در مدینه (شهر قدیمی) رباط است. در طول زمان 55 سالی که عزیز کتاب می‌فروشد، نرخ بی‌سوادی در مراکش از 87 درصد در سال 1960 به 32 درصد در سال 2014 کاهش یافته است. کتابفروش ناامید عصبانی بود که از هر ده مراکشی سه نفر هنوز نمی توانند از کتاب های او یا هر کتاب دیگری لذت ببرند زیرا نمی توانند بخوانند. عزیز پایین بودن نرخ باسوادی در کشور را به درصد دانش آموزانی نسبت می دهد که مانند او مدرسه را تمام نمی کنند و مجبور به ترک تحصیل برای امرار معاش می شوند. فروشگاه عزیز تبدیل به دیگ ذوبی برای مردم از سراسر مراکش و جهان شده است. بسیاری از آنها کتاب های دست دوم خود را به کتابفروشی عزیز هدیه می کنند. عزیز با گفتگوهای طولانی با اهداکنندگان و سپس خواندن کمک های آنها، عربی، فرانسوی و اسپانیایی را به صورت خودآموز آموخت.

هنر و فرهنگ

29 تیر 1403

چودار

موضوع قدرت عنصری طبیعت روسیه در نقاشی های شیشکین در عظمت خشن جنگل های آن با ستون هایی از تنه های قدرتمند آشکار می شود. موضوع اصلی کار شیشکین جنگل است و جنگل، به طور معمول، از گونه های مخروطی و همیشه سبز است. زمان مورد علاقه سال برای شیشکین تابستان است، زمان مورد علاقه روز و ظهر است. شیشکین نسبت به حالات متغیر و انتقالی طبیعت بی تفاوت بود. و در این کشش به اشکال پایدار، تغییرناپذیر و بالغ، «کلاسیکیسم» عجیب شیشکین آشکار می شود.

کودک و نوجوان

26 تیر 1403

آیا مردم می توانند مریخ را به زمین دیگری تبدیل کنند؟ در اینجا چیزی است که برای تبدیل منظره بایر آن به دنیایی دوستدار زندگی لازم است

پس از ماه، مکان منطقی بعدی برای زندگی انسان در فراسوی زمین، مریخ است. اما آیا می‌توان مریخ را به شکل زمین درآورد - یعنی آن را به شکلی شبیه به زمین و پشتیبانی از حیات تبدیل کرد؟ یا این فقط تفکر علمی تخیلی است؟ برای زندگی در مریخ، انسان به آب مایع، غذا، سرپناه و فضایی با اکسیژن کافی برای تنفس و ضخامت کافی برای حفظ گرما و محافظت در برابر تشعشعات خورشیدی نیاز دارد. اما جو مریخ تقریباً تماماً دی اکسید کربن است و عملاً هیچ اکسیژنی ندارد. و فقط حدود 1٪ نسبت به چگالی زمین بسیار نازک است

14 تیر 1403

سفر

26 تیر 1403

آذربایجان هفته گذشته نزدیک به 150 مین را در مناطق آزاد شده خنثی کرد

آذربایجان هفته گذشته نزدیک به 150 مین را در مناطق آزاد شده خنثی کرد آژانس مین زدایی آذربایجان (ANAMA) به همراه وزارت دفاع، وزارت اورژانس و سرویس مرزی دولتی به عملیات مین زدایی در مناطق آزاد شده این کشور از اشغال ارامنه ادامه می دهند. به گزارش گروه خبرگزاری آنا، در جریان عملیات مین زدایی که طی هفته گذشته در اراضی آزاد شده آذربایجان انجام شد، 79 مین ضد نفر و 68 مین ضد تانک و همچنین 397 قطعه مهمات منفجر نشده (UXO) کشف و خنثی شد. آز گزارش می دهد. این آژانس اضافه کرد که در نتیجه، بیش از 1200 هکتار از مین ها و مواد منفجره پاکسازی شده است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت