خبر های ویژه

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

یک فلسطینی که به یهودیت گرویده بود توسط یک سرباز اسرائیلی مورد تیراندازی قرار گرفت

28 اردیبهشت 1403

با طولانی شدن جنگ غزه، حزب الله سلاح ها و تاکتیک های جدیدی را علیه اسرائیل معرفی می کند

28 اردیبهشت 1403

تصاویر ماهواره ای رفح نشان دهنده گریز فلسطینی ها از شهر است

26 اردیبهشت 1403

در حالی که اسرائیل به رفح حمله می کند، هشدار سازمان ملل در مورد کمک به صدا در می آید

21 اردیبهشت 1403

واردات 100 هزار نهال نخل از انگلستان

20 اردیبهشت 1403

تحصیل بیش از 600 دانشجوی عراقی در دانشگاه تهران

18 اردیبهشت 1403

عراق در رتبه 30 ذخایر طلای جهان

16 اردیبهشت 1403

اعلام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر باستانی اور

16 اردیبهشت 1403

19 خرداد 1403

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

رویترز

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ ؛ متولد 3 ژانویه 2003 یک فعال محیط زیست سوئدی است که به دلیل به چالش کشیدن رهبران جهان برای انجام اقدامات فوری برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی شناخته شده است. فعالیت‌های اقلیمی تونبرگ زمانی آغاز شد که والدینش را متقاعد کرد که سبک زندگی‌هایی را اتخاذ کنند که تولید کربن درخانواده‌اش را کاهش می‌داد. در 20 اوت 2018، در سن 15 سالگی، تونبرگ شروع به ترک مدرسه کرد و قول داد تا پس از انتخابات ملی سوئد در تلاش برای تأثیرگذاری بر نتیجه کارهایش، از مدرسه خارج شود. او در خارج از پارلمان سوئد اعتراض کرد و در آنجا با در دست گرفتن تابلوی Skolstrejk för Klimatet (اعتصاب مدرسه برای آب و هوا) و توزیع بروشورهای اطلاعاتی خواستار اقدام شدیدتر در مورد تغییرات آب و هوا شد. پس از انتخابات، تونبرگ در مقابل هوادارانش سخنرانی کرد و به آنها گفت که از تلفن خود برای فیلمبرداری از او استفاده کنند. او سپس گفت که هر جمعه به اعتصاب مدرسه برای آب و هوا ادامه خواهد داد تا زمانی که سوئد با توافقنامه آب و هوای پاریس در سال 2015 مطابقت داشته باشد. جوانی تونبرگ و شیوه سخن گفتن صریح او باعث شد تا او به جایگاه یک نماد جهانی برسد.

تبریز امروز:

 

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ ؛ متولد 3 ژانویه 2003 یک فعال محیط زیست سوئدی است که به دلیل به چالش کشیدن رهبران جهان برای انجام اقدامات فوری برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی شناخته شده است.

فعالیت‌های اقلیمی تونبرگ زمانی آغاز شد که والدینش را متقاعد کرد که سبک زندگی‌هایی را اتخاذ کنند که تولید کربن  درخانواده‌اش را کاهش می‌داد. در 20 اوت 2018، در سن 15 سالگی، تونبرگ شروع به ترک مدرسه کرد و قول داد تا پس از انتخابات ملی سوئد در تلاش برای تأثیرگذاری بر نتیجه کارهایش، از مدرسه خارج شود. او در خارج از پارلمان سوئد اعتراض کرد و در آنجا با در دست گرفتن تابلوی Skolstrejk för Klimatet (اعتصاب مدرسه برای آب و هوا) و توزیع بروشورهای اطلاعاتی خواستار اقدام شدیدتر در مورد تغییرات آب و هوا شد. پس از انتخابات، تونبرگ در مقابل هوادارانش سخنرانی کرد و به آنها گفت که از تلفن خود برای فیلمبرداری از او استفاده کنند. او سپس گفت که هر جمعه به اعتصاب مدرسه برای آب و هوا ادامه خواهد داد تا زمانی که سوئد با توافقنامه آب و هوای پاریس در سال 2015 مطابقت داشته باشد. جوانی تونبرگ و شیوه سخن گفتن صریح او باعث شد تا او به جایگاه یک نماد جهانی برسد.

مدت کوتاهی پس از اولین اعتصاب مدارس تونبرگ برای اعتراض آب و هوا، دانش آموزان دیگری در جوامع خود دست به تظاهرات مشابهی زدند. آنها سپس متحد شدند و اعتصاب مدرسه برای جنبش آب و هوا را تحت پرچم جمعه ها برای آینده سازماندهی کردند. پس از سخنرانی تونبرگ در کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در سال 2018، اعتراضات هفتگی دانشجویان در اعتصاب آب و هوا در روزهای جمعه در سراسر جهان برگزار شد. در سال 2019، تظاهرات چند شهر هماهنگ شده، بیش از یک میلیون دانش آموز را درگیر کرد. تونبرگ برای جلوگیری از گسترش کربن فشرده، با یک قایق بادبانی بدون کربن از پلیموث، انگلستان، به شهر نیویورک رفت و در آنجا در جلسه شرکت کرد و در اجلاس اقدام اقلیمی سازمان ملل در سال 2019 سخنرانی کرد.] تونبرگ در سخنرانی خود رهبران جهان را با فریاد "چطور جرات داری" به دلیل بی تفاوتی و انفعال آنها نسبت به بحران آب و هوا سرزنش کرد. هشدار او در سرتاسر جهان سرفصل خبرها شد.

رسیدن تونبرگ به شهرت جهانی، او را به یک رهبر موقت در جامعه فعالان آب و هوا تبدیل کرد. او همچنین با انتقادات شدیدی مواجه شد که بیشتر آنها او را به عنوان یک نوجوان ساده لوح تمسخر می کردند. نفوذ تونبرگ در صحنه جهانی توسط گاردین و سایر رسانه ها به عنوان "اثر گرتا" توصیف شده است. او افتخارات و جوایز متعددی دریافت کرده است، از جمله بورسیه افتخاری انجمن سلطنتی جغرافیای اسکاتلند، گنجاندن در 100 فرد تأثیرگذار تایم، نامگذاری جوانترین فرد سال تایم در سال 2019، قرار گرفتن در فهرست فوربس از 100 زن قدرتمند جهان. (2019)،  و چندین نامزدی برای جایزه صلح نوبل.

پس از فارغ‌التحصیلی تونبرگ از دبیرستان در ژوئن 2023، تاکتیک‌های اعتراضی او شروع به تشدید کرد. به عنوان یک بزرگسال، اعتراضات او شامل سرپیچی از دستورات قانونی برای متفرق شدن - رویارویی سرکش اما مسالمت آمیز با پلیس - بود که منجر به دستگیری، محکومیت و یک تبرئه شد. فعالیت‌های تونبرگ نیز به گونه‌ای تکامل یافته است که دلایلی غیر از تغییرات اقلیمی را شامل می‌شود که مهم‌ترین آن اتخاذ موضع طرفدار فلسطین در جنگ اسرائیل و حماس است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت