خبر های ویژه

در حالی که رسانه ها شیفته رقابت های ریاست جمهوری آمریکا شده اند، قتل عام اسرائیل در غزه حتی مرگبارتر می شود

27 تیر 1403

شرکت نفت کویت از کشف "غول" نفت خبر داد

26 تیر 1403

کلید خانه وزن نمادینی برای خانواده های غزه ای دارد که بارها در اثر جنگ آواره شده اند

19 تیر 1403

زندان های اسراییل بیش از ظرفیت خود پر شده اند

12 تیر 1403

سرباز اسراییلی عکس به آتش کشیدن خانه ی یک فلسطینی را در غزه به نمایش گذاشت

12 تیر 1403

مدیر اجرایی ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله گفت: در مکان هایی مانند غزه، علاوه بر تلفات هولناک جانی، خود آموزش نیز مورد حمله قرار گرفته است.

1 تیر 1403

بیش از 1000 نفر در حج در میان گرمای شدید جان خود را از دست می دهند

1 تیر 1403

«هیچ چیز تغییر نکرده است. ارتش اسرائیل همچنان با استفاده از گرسنگی در شمال و جنوب همان قتل عام را انجام می دهد.

1 تیر 1403

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

8 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

نتانیاهو حمله به رفح را یک تراژدی خواند

به گفته پزشکان، حمله هوایی اسرائیل که باعث آتش سوزی عظیم در منطقه چادری آوارگان در رفح شد، 45 کشته برجای گذاشت و تصاویر کودکان ذغالی شده و تکه تکه شده اعتراض رهبران جهانی را برانگیخت و مذاکرات آتش بس را به خطر انداخت.

تبریز امروز:

 

دست کم 45 نفر از جمله بسیاری از زنان و کودکان در حمله ای کشته شدند که اعتراض بین المللی را برانگیخت

بتان مک کرنان در اورشلیم

به گفته پزشکان، حمله هوایی اسرائیل که باعث آتش سوزی عظیم در منطقه چادری آوارگان در رفح شد، 45 کشته برجای گذاشت و تصاویر کودکان ذغالی شده و تکه تکه شده اعتراض رهبران جهانی را برانگیخت و مذاکرات آتش بس را به خطر انداخت.

بمباران شبانه ای که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) گفتند، هدف قرار دادن شبه نظامیان ارشد حماس در یک حمله دقیق به نظر می رسد باعث شعله ور شدن آتش شده است که به سرعت در چادرها و اقامتگاه های موقت گسترش یافته و یک بیمارستان صحرایی در مجاورت که توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ اداره می شود را تحت تاثیر قرار داده است. 

محمد ابوعسا که با عجله خود را به محل حادثه در شمال غربی محله تل السلطان رسانده است، به آسوشیتدپرس گفت: «ما افرادی را که در وضعیت غیرقابل تحملی بودند بیرون کشیدیم. ما بچه هایی را که تکه تکه شده بودند بیرون کشیدیم. جوانان و سالمندان را بیرون کشیدیم. آتش سوزی در کمپ غیر قابل تصور بود.»

وزارت بهداشت در منطقه تحت کنترل حماس گفت که حدود نیمی از کشته شدگان زن، کودک و افراد مسن بودند. کودکان پابرهنه روز دوشنبه در اطراف لاشه های سیگار پرسه زدند، زیرا جستجو برای یافتن کشته شدگان ادامه داشت و خانواده های عزادار برای دفن عزیزان خود آماده می شدند.

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، در پارلمان گفت که "متاسفانه ماجرا در حمله هوایی به طرز غم انگیزی پیش رفت." وی گفت: "ما در حال بررسی این حادثه هستیم و به نتیجه خواهیم رسید، زیرا این سیاست ماست."

ایالات متحده، سرسخت ترین متحد اسرائیل و تامین کننده تسلیحات، تصاویر پس از آن را ویرانگر توصیف کرد.

این حمله که یکی از مرگبارترین حوادث در جنگ هشت ماهه تا به امروز است، دو روز پس از آن رخ داد که دادگاه بین المللی لاهه، که داوری بین دولت هاست، به اسرائیل دستور داد تا فورا عملیات خود در رفح را متوقف کند.

تلاش مردم برای خاموش کردن آتش ناشی از حمله هوایی اسرائیل به منطقه ای که برای آوارگان در رفح در نظر گرفته شده است.به  شدت ادامه داشت.

مردم تلاش می کنند آتش ناشی از حمله هوایی اسرائیل به منطقه ای را که برای آوارگان در رفح در نظر گرفته شده است خاموش کنند. عکس: محمد سالم/ رویترز
بیش از 85 درصد از جمعیت فلسطین به دنبال سرپناهی در منطقه هستند و از جنگ به جاهای دیگر گریخته اند و از زمان آغاز عملیات زمینی اسرائیل در 6 مه، یک میلیون نفر مجبور به کوچ مجدد شده اند. نیروهای زمینی اسرائیل تاکنون حومه های جنوبی و شرقی رفح را به جای مرکز پر ازدحام آن بررسی کرده اند.

تحویل کمک‌ها تا حدی کاهش یافته است و گذرگاه‌های رفح و کرم شالوم در نزدیکی آن مسدود شده‌اند.

انتقاد بین المللی از جنگ اسرائیل علیه حماس به طور پیوسته همراه با تلفات و بحران انسانی در این نوار افزایش یافته است، اما مقامات اسرائیلی بارها گفته اند که عملیات زمینی در رفح انجام می شود، جایی که معتقد است رهبری حماس و چهار گردان از جنگجویان در آن اردوگاه وارد شده اند. آزادای گروگان های اسرائیلی برای "پیروزی کامل" ضروری است.

دستور روز جمعه از ICJ الزام آور است، اما قابل اجرا نیست. در پی حمله رفح، چندین کشور از اسرائیل خواستند که از تصمیم اکثریت 13-2 قضات تبعیت کند.

قطر، یک میانجی کلیدی بین اسرائیل و حماس در تلاش برای تضمین آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها، گفت که تلفات رفح مذاکرات طولانی را پیچیده می‌کند. روزنامه اسرائیلی هاآرتص اواخر روز دوشنبه گزارش داد که حماس تصمیم گرفته است از آخرین مذاکرات پیشنهادی در مورد آنچه که رهبری ارشد آن به عنوان قتل عام توصیف کرده اند، خارج شود.

مصر و اردن همسایه که ده ها سال پیش با اسرائیل صلح کردند نیز حمله رفح را محکوم کردند.

مردم بیروت به یاد کشته شدگان این حمله هوایی شمع روشن می کنند

مردم بیروت به یاد کشته شدگان این حمله هوایی شمع روشن می کنند. عکس: حسن عمار/AP
روابط مصر و اسراییل که در بهترین زمان سرد بود، از زمان آغاز عملیات رفح به نادری رسیده است. وضعیت روز دوشنبه پس از تایید ارتش اسرائیل مبادله آتش بین سربازان اسرائیلی و مصری در منطقه گذرگاه رفح که در آن حداقل یک نفر از نیروهای امنیتی مصر کشته شد، بدتر شد. نظامیان هر دو کشور در حال بررسی این حادثه هستند.

فرانسه، متحد اروپایی اسرائیل گفت که از حمله رفح خشمگین است. امانوئل مکرون، رئیس جمهور کشور، در پستی در X نوشت: «این عملیات باید متوقف شود. هیچ منطقه امنی در رفح برای غیرنظامیان فلسطینی وجود ندارد. من خواستار احترام کامل به قوانین بین المللی و آتش بس فوری هستم.»

گزارش ها حاکی از آن است که چند هزار تظاهرکننده عصر دوشنبه در پاریس برای تظاهرات علیه حمله نظامی اسرائیل به غزه تجمع کردند.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نوشت: «از اخبار منتشر شده از رفح درباره حملات اسرائیل که منجر به کشته شدن ده‌ها آواره از جمله کودکان خردسال شد، وحشت‌زده شدم. من این را به شدت محکوم می کنم.»

گیدو کروستو، وزیر دفاع ایتالیا، گفت که بمب‌گذاری‌هایی مانند یکشنبه شب عواقب طولانی مدتی برای اسرائیل خواهد داشت. وی در گفتگو با Sky TG24 گفت: «اسرائیل با این انتخاب نفرت پراکنی می کند، نفرتی را ریشه می دهد که فرزندان و نوه های آنها را درگیر می کند. ترجیح می دادم تصمیم دیگری بگیرم.»

موسی فکی مهامت، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، گفت: «دولت اسراییل همچنان به نقض قوانین بین‌المللی بدون مجازات و در بی‌اعتنایی به حکم دادگاه بین‌المللی دادگستری که دستور پایان دادن به اقدام نظامی خود در رفح را صادر می‌کند، ادامه می‌دهد.»

صدها معترض با حمل پرچم ها و بنرهای فلسطینی در پاریس تجمع کردند.

صدها معترض با حمل پرچم ها و بنرهای فلسطینی در پاریس تجمع کردند. عکس: Anadolu/Getty Images
وزیر خارجه کانادا گفت که از این حملات "وحشت زنده " شده است و افزود که کانادا از عملیات نظامی اسرائیل در رفح حمایت نمی کند.

این سطح از رنج بشر باید به پایان برسد. ملانی جولی گفت: ما خواستار آتش بس فوری هستیم.

پس از انتقاد از حمله رفح، ارتش اسرائیل اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان را پیش بینی نکرده است و منطقه ای خارج از آخرین "منطقه تخلیه" را بمباران کرده است، جایی که فلسطینیان دستور حرکت داده اند، اگرچه به نظر می رسد این ادعا با "منطقه امن" قبلی در تناقض است. نقشه از 22 می.

ارتش اسرائیل گفت که این بمباران باعث کشته شدن رئیس ستاد حماس در کرانه باختری و یک مقام ارشد دیگر مسئول حملات مرگبار به اسرائیلی‌ها شد.

در حمله 7 اکتبر حماس که منجر به درگیری اخیر شد، حدود 1200 اسرائیلی کشته و 250 نفر دیگر گروگان گرفته شدند. به گفته وزارت بهداشت محلی، بیش از 36000 فلسطینی در عملیات تلافی جویانه اسرائیل کشته شده اند که غیرنظامیان مستاصل را بدون مراقبت های بهداشتی، غذا یا آب رها کرده و بیشتر مناطق ساحلی را به ویرانه تبدیل کرده است.

پس از یک هفته که جایگاه جهانی اسرائیل به شدت کاهش یافته بود، حمله روز یکشنبه بیش از حد معمول توجه رسانه‌های عبری زبان را به خود جلب کرد، رسانه‌هایی که اغلب از گزارش روزانه صحنه‌های مرگ و ویرانی در غزه اجتناب می‌کردند.

چندین روزنامه نگار راستگرای اسرائیلی حمله رفح را با حضور در تلویزیون اسرائیل و توییتر جشن گرفتند و آن را به جشنواره آتش سوزی یهودیان در این هفته، Lag B'Omer تشبیه کردند. مفسر ینون درومی پست کاربر دیگری را که آتش سوزی در رفح را نشان می داد، بازتوییت کرد و نوشت: «تعطیلات مبارک».

خصومت ها روز دوشنبه نیز در مرز شمالی اسرائیل شعله ور شد. گروه قدرتمند حزب الله لبنان اعلام کرد که در پاسخ به حمله مرگبار اسرائیل به بیرون بیمارستانی در جنوب لبنان در اوایل روز جاری، موشکی را به خاک اسرائیل شلیک کرده است.

اسرائیل از 8 اکتبر، زمانی که حزب الله برای کمک به حماس شروع به شلیک موشک به سوی دولت یهودی کرد، درگیر نبرد فرسایشی با شبه نظامیان مورد حمایت ایران بود.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت