خبر های ویژه

در حالی که رسانه ها شیفته رقابت های ریاست جمهوری آمریکا شده اند، قتل عام اسرائیل در غزه حتی مرگبارتر می شود

27 تیر 1403

شرکت نفت کویت از کشف "غول" نفت خبر داد

26 تیر 1403

کلید خانه وزن نمادینی برای خانواده های غزه ای دارد که بارها در اثر جنگ آواره شده اند

19 تیر 1403

زندان های اسراییل بیش از ظرفیت خود پر شده اند

12 تیر 1403

سرباز اسراییلی عکس به آتش کشیدن خانه ی یک فلسطینی را در غزه به نمایش گذاشت

12 تیر 1403

مدیر اجرایی ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله گفت: در مکان هایی مانند غزه، علاوه بر تلفات هولناک جانی، خود آموزش نیز مورد حمله قرار گرفته است.

1 تیر 1403

بیش از 1000 نفر در حج در میان گرمای شدید جان خود را از دست می دهند

1 تیر 1403

«هیچ چیز تغییر نکرده است. ارتش اسرائیل همچنان با استفاده از گرسنگی در شمال و جنوب همان قتل عام را انجام می دهد.

1 تیر 1403

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

نتانیاهو تحت تعقیب قرار می گیرد

کریم خان گفت که معتقد است نتانیاهو، وزیر دفاع او یوآو گالانت و سه رهبر حماس - یحیا سنوار، محمد دیف و اسماعیل هنیه - مسئول جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در نوار غزه و اسرائیل هستند............ دادستان ارشد دادگاه عالی جنایات جنگی جهان روز دوشنبه برای رهبران اسرائیل و حماس، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به دلیل اقدامات انجام شده در طول جنگ هفت ماهه آنها، به دنبال حکم بازداشت شد. در حالی که نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاعش، با دستگیری قریب‌الوقوع مواجه نیستند، اعلامیه دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی ضربه نمادینی بود که انزوای اسرائیل را بر سر جنگ غزه عمیق‌تر کرد. کریم خان، دادستان دادگاه، نتانیاهو، گالانت و سه رهبر حماس - یحیی سنوار، محمد دیف و اسماعیل هنیه - را به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در نوار غزه و اسرائیل متهم کرد. نتانیاهو و دیگر رهبران اسرائیل این اقدام را شرم آور و یهودی ستیزانه محکوم کردند. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز از دادستان انتقاد کرد و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حماس حمایت کرد...............................ایدن گفت که تلاش برای دستگیری نتانیاهو و گالانت در مورد جنگ غزه "وحشیانه" بود و افزود: "هر چه این دادستان ممکن است به آن اشاره کند، هیچ تعادلی بین اسرائیل و حماس وجود ندارد." حماس همچنین اقدامات دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کرد و گفت که درخواست برای دستگیری رهبران آن «قربانی را با جلاد برابر می‌کند». نتانیاهو برای پایان دادن به جنگ در داخل تحت فشار شدیدی قرار گرفته است. هزاران اسرائیلی به تظاهرات هفتگی پیوستند و از دولت خواستند تا به توافقی برای بازگرداندن گروگان های اسرائیلی در اسارت حماس به خانه برسند، زیرا می ترسند زمان تمام شود. در روزهای اخیر، گالانت و بنی گانتز، دو عضو دیگر کابینه جنگ وی، تهدید کرده‌اند که اگر نتانیاهو چشم‌انداز روشنی برای غزه پس از جنگ ارائه نکند، استعفا خواهند داد. اما روز دوشنبه، نتانیاهو حمایت دیوار به دیوار را دریافت کرد، زیرا سیاستمداران در سراسر طیف این اقدام دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کردند. آنها شامل رئیس جمهور اسرائیل، آیزاک هرتزوگ، و دو رقیب سیاسی اصلی او، گانتز و یایر لاپید، رهبر مخالفان بودند.

تبریز امروز:

حماس - اسراییل

اورشلیم (AP) - دادستان ارشد دادگاه عالی جنایات جنگی جهان روز دوشنبه برای رهبران اسرائیل و حماس، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به دلیل اقدامات انجام شده در طول جنگ هفت ماهه آنها، به دنبال حکم بازداشت شد.

در حالی که نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاعش، با دستگیری قریب‌الوقوع مواجه نیستند، اعلامیه دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی ضربه نمادینی بود که انزوای اسرائیل را بر سر جنگ غزه عمیق‌تر کرد.

کریم خان، دادستان دادگاه، نتانیاهو، گالانت و سه رهبر حماس - یحیی سنوار، محمد دیف و اسماعیل هنیه - را به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در نوار غزه و اسرائیل متهم کرد.

نتانیاهو و دیگر رهبران اسرائیل این اقدام را شرم آور و یهودی ستیزانه محکوم کردند. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز از دادستان انتقاد کرد و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حماس حمایت کرد.


ساگار مگانی، خبرنگار AP واشنگتن گزارش داد که ایالات متحده اقدام دادگاه کیفری عالی جهان برای صدور حکم بازداشت برای رهبران اسرائیل و حماس را محکوم می کند.

هیئتی متشکل از سه قاضی تصمیم خواهند گرفت که آیا حکم بازداشت را صادر کنند و اجازه ادامه پرونده را بدهند. قضات معمولاً دو ماه طول می کشند تا چنین تصمیماتی بگیرند.

اسرائیل عضوی از دادگاه نیست، بنابراین حتی اگر حکم بازداشت صادر شود، نتانیاهو و گالانت با خطر فوری پیگرد قانونی مواجه نیستند. اما تهدید به دستگیری می تواند سفر به خارج از کشور را برای رهبران اسرائیل دشوار کند.

 

این ترکیب عکس‌ها، یحیی سینوار، رئیس حماس در غزه، در شهر غزه، چهارشنبه، ۱۳ آوریل ۲۰۲۲، سمت چپ، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را در تل‌آویو، اسرائیل در ۲۸ اکتبر ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. (عکس از آسوشیتدپرس)
رهبران اسرائیل و حماس به لیست افرادی که توسط دادگاه جنایات جنگی متهم شده اند، ملحق می شوند
بایگانی - امل کلونی، چپ، و جورج کلونی در اکران فیلم «نوار مناقصه»، 3 اکتبر 2021، در انجمن کارگردانان آمریکا در لس آنجلس می‌رسند. کلونی دوشنبه، 20 مه 2024 اعلام کرد، امل کلونی یکی از کارشناسان حقوقی است که به دادگاه عالی جنایات جنگی جهان توصیه کرده است که برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رهبران گروه شبه نظامی حماس، حکم دستگیری صادر کند. (عکس از ریچارد شاتول/اینویژن /AP، فایل)
امل کلونی یکی از کارشناسان حقوقی است که اتهامات جنایات جنگی در جنگ اسرائیل و حماس را توصیه کرد
این عکس ماهواره‌ای گرفته شده توسط Planet Labs PBC اردوگاه تخلیه شده در رفح، غزه، 8 مه 2024 را نشان می‌دهد. (Planet Labs PBC via AP)
این عکس ها خروج سریع فلسطینی ها از رفح را پس از صدور دستور تخلیه اسرائیل نشان می دهد
نتانیاهو اتهامات دادستان علیه خود را «ننگ» و حمله به ارتش اسرائیل و کل اسرائیل خواند. او قول داد که جنگ اسرائیل علیه حماس را ادامه دهد.

بایدن گفت که تلاش برای دستگیری نتانیاهو و گالانت در مورد جنگ غزه "وحشیانه" بود و افزود: "هر چه این دادستان ممکن است به آن اشاره کند، هیچ تعادلی بین اسرائیل و حماس وجود ندارد."

حماس همچنین اقدامات دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کرد و گفت که درخواست برای دستگیری رهبران آن «قربانی را با جلاد برابر می‌کند».

نتانیاهو برای پایان دادن به جنگ در داخل تحت فشار شدیدی قرار گرفته است. هزاران اسرائیلی به تظاهرات هفتگی پیوستند و از دولت خواستند تا به توافقی برای بازگرداندن گروگان های اسرائیلی در اسارت حماس به خانه برسند، زیرا می ترسند زمان تمام شود.

در روزهای اخیر، گالانت و بنی گانتز، دو عضو دیگر کابینه جنگ وی، تهدید کرده‌اند که اگر نتانیاهو چشم‌انداز روشنی برای غزه پس از جنگ ارائه نکند، استعفا خواهند داد.

اما روز دوشنبه، نتانیاهو حمایت دیوار به دیوار را دریافت کرد، زیرا سیاستمداران در سراسر طیف این اقدام دادستان دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کردند. آنها شامل رئیس جمهور اسرائیل، آیزاک هرتزوگ، و دو رقیب سیاسی اصلی او، گانتز و یایر لاپید، رهبر مخالفان بودند.

مشخص نیست این اقدام خان چه تأثیری بر جایگاه عمومی نتانیاهو خواهد داشت. احتمال صدور حکم بازداشت علیه نتانیاهو می‌تواند به او کمک کند تا اسرائیلی‌ها پشت پرچم جمع شوند. اما مخالفان او همچنین می توانند او را به دلیل ایجاد یک فاجعه دیپلماتیک برای کشور سرزنش کنند.

یووال شانی، کارشناس حقوق بین‌الملل در دانشگاه عبری و مؤسسه دموکراسی اسرائیل، یک اندیشکده اورشلیم، گفت که بسیار مطمئن‌تر است که جایگاه بین‌المللی آشفته نتانیاهو بیشتر تضعیف شود.

شانی گفت: «این نتانیاهو را به یک فرد طرد شده تبدیل می کند و توانایی او برای حرکت در سراسر جهان به طور جدی به خطر خواهد افتاد. حتی اگر دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت صادر نکند، کشورهای دیگر ممکن است اکنون صادر کنند

او گفت که تمایل بیشتری به ارائه حمایت و کمک ندارد.

حماس در حال حاضر توسط غرب به عنوان یک گروه تروریستی بین المللی شناخته می شود. اعتقاد بر این است که سینوار و دیف هر دو در غزه پنهان شده اند. اما هنیه، رهبر عالی گروه شبه نظامی اسلامی، در قطر مستقر است و اغلب در سراسر منطقه سفر می کند. قطر نیز مانند اسرائیل عضو دیوان بین المللی کیفری نیست.

آخرین جنگ بین اسرائیل و حماس در 7 اکتبر آغاز شد، زمانی که شبه نظامیان غزه وارد اسرائیل شدند و حدود 1200 نفر را که عمدتا غیرنظامی بودند، کشتند و 250 نفر دیگر را گروگان گرفتند.

از آن زمان، اسرائیل کارزار وحشیانه ای را برای از بین بردن حماس در غزه به راه انداخته است. بر اساس آخرین برآوردهای مقامات بهداشتی غزه، بیش از 35000 فلسطینی در این درگیری ها کشته شده اند که حداقل نیمی از آنها زن و کودک هستند.

به گفته مقامات سازمان ملل، جنگ باعث ایجاد یک بحران انسانی در غزه شده است و تقریباً 80 درصد از جمعیت را آواره کرده و صدها هزار نفر را در آستانه قحطی قرار داده است.

تبلیغات

خان درباره اقدامات اسرائیل گفت: «اثرات استفاده از گرسنگی به عنوان یک روش جنگی، همراه با سایر حملات و مجازات دسته جمعی علیه مردم غیرنظامی غزه حاد، قابل مشاهده و به طور گسترده شناخته شده است».

سازمان ملل متحد و دیگر آژانس‌های امدادی بارها اسرائیل را به ممانعت از ارسال کمک‌ها در طول جنگ متهم کرده‌اند. اسرائیل این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید هیچ محدودیتی برای ورود کمک‌ها به غزه وجود ندارد و سازمان ملل را به کوتاهی در توزیع کمک‌ها متهم می‌کند.

از اقدامات حماس در 7 اکتبر، خان که در ماه دسامبر از منطقه بازدید کرد، گفت که "صحنه های ویرانگر این حملات و تاثیر عمیق جنایات غیر وجدان" را برای خود دید.

تبلیغات

ستیزه جویان حماس در تظاهرات خود، تعداد زیادی از افراد عیاشی را در یک مهمانی رقص به ضرب گلوله کشتند و تمام خانواده ها را در حالی که در خانه هایشان جمع شده بودند، کشتند. خان گفت: «این اعمال مستلزم پاسخگویی است.

امل کلونی، وکیل بین‌المللی حقوق بشر، در یک هیئت پنج نفره متخصص که به خان مشاوره می‌دادند، خدمت می‌کرد. او گفت که این هیئت به اتفاق آرا موافقت کرده است که «مبنای معقولی» وجود دارد تا باور کنیم که رهبران حماس و اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده اند.

آفریقای جنوبی که پرونده نسل کشی اسرائیل را در دادگاه جهانی سازمان ملل رهبری می کند، از اعلامیه خان برای دستگیری رهبران اسرائیل و حماس استقبال کرد. دفتر رئیس جمهور سیریل رامافوزا گفت: "قانون باید به طور یکسان برای همه اعمال شود تا از حاکمیت قانون بین المللی حمایت شود."

دیوان کیفری بین‌المللی در سال 2002 به‌عنوان آخرین دادگاه دائمی برای محاکمه افراد مسئول فجیع‌ترین جنایات جهان - جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت، نسل‌کشی و جنایت تجاوز، تأسیس شد.

مجمع عمومی سازمان ملل دیوان کیفری بین‌المللی را تأیید کرد، اما دادگاه مستقل است.

ده ها کشور صلاحیت دادگاه در مورد جنایات جنگی، نسل کشی و سایر جنایات را نمی پذیرند. آنها شامل اسرائیل، ایالات متحده، روسیه و چین هستند.

دیوان بین‌المللی کیفری در سال 2015، یک سال پس از پذیرش صلاحیت دادگاه توسط فلسطینی‌ها، «کشور فلسطین» را به عنوان عضو پذیرفت.

در سال 2020، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، دادستان دیوان بین المللی کیفری و یک دادستان ارشد دیگر را تحریم اقتصادی و مسافرتی صادر کرد. کارکنان دیوان بین المللی کیفری در حال بررسی نیروهای ایالات متحده و متحدانشان برای جنایات جنگی احتمالی در افغانستان بودند. بایدن تحریم ها را در سال 2021 لغو کرد.

سال گذشته، دادگاه حکمی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به اتهام مسئولیت ربودن کودکان از اوکراین صادر کرد. روسیه با صدور حکم بازداشت خود برای خان و قضات دیوان بین المللی کیفری پاسخ داد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت