خبر های ویژه

در حالی که رسانه ها شیفته رقابت های ریاست جمهوری آمریکا شده اند، قتل عام اسرائیل در غزه حتی مرگبارتر می شود

27 تیر 1403

شرکت نفت کویت از کشف "غول" نفت خبر داد

26 تیر 1403

کلید خانه وزن نمادینی برای خانواده های غزه ای دارد که بارها در اثر جنگ آواره شده اند

19 تیر 1403

زندان های اسراییل بیش از ظرفیت خود پر شده اند

12 تیر 1403

سرباز اسراییلی عکس به آتش کشیدن خانه ی یک فلسطینی را در غزه به نمایش گذاشت

12 تیر 1403

مدیر اجرایی ائتلاف جهانی برای محافظت از آموزش در برابر حمله گفت: در مکان هایی مانند غزه، علاوه بر تلفات هولناک جانی، خود آموزش نیز مورد حمله قرار گرفته است.

1 تیر 1403

بیش از 1000 نفر در حج در میان گرمای شدید جان خود را از دست می دهند

1 تیر 1403

«هیچ چیز تغییر نکرده است. ارتش اسرائیل همچنان با استفاده از گرسنگی در شمال و جنوب همان قتل عام را انجام می دهد.

1 تیر 1403

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

21 اردیبهشت 1403

در حالی که اسرائیل به رفح حمله می کند، هشدار سازمان ملل در مورد کمک به صدا در می آید

سازمان ملل متحد روز جمعه هشدار داد که کمک‌ها به نوار غزه ممکن است طی چند روز متوقف شود، زیرا نیروهای اسرائیلی جنگ زمینی خود را با مبارزان فلسطینی به شهر شلوغ رفح، یک کریدور کمک‌رسانی کلیدی نوار در معرض خطر قحطی، آغاز کردند. تانک‌های اسرائیلی جاده اصلی را که بخش‌های شرقی و غربی رفح را تقسیم می‌کند، به تصرف خود درآوردند و عملاً بخش شرقی شهر را محاصره کردند، در حمله‌ای که باعث شده واشنگتن برخی از کمک‌های نظامی به متحد خود را مسدود کند. ساکنان از انفجارها و تیراندازی تقریباً مداوم در شرق و شمال شرق شهر در لبه جنوبی نوار غزه در روز جمعه و درگیری شدید بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان حماس و جهاد اسلامی خبر دادند. حماس گفت که به تانک های اسرائیلی در نزدیکی مسجدی در شرق شهر کمین کرده است، نشانه ای که اسرائیلی ها چندین کیلومتر از شرق تا حومه منطقه ساخته شده نفوذ کرده اند. اسرائیل به غیرنظامیان دستور داده است که از بخش شرقی رفح خارج شوند و ده‌ها هزار نفر را مجبور به جستجوی سرپناه در خارج از شهر کرده است. اسرائیل می گوید بدون حمله به رفح برای ریشه کن کردن هزاران جنگجوی حماس که معتقد است در آنجا پناه گرفته اند، نمی تواند در جنگ پیروز شود. حماس می گوید برای دفاع از آن مبارزه خواهد کرد.

تبریز امروز:

رفح - غزه -اسراییل

نوشته نضال المغربی

قاهره، 10 می (رویترز) - سازمان ملل متحد روز جمعه هشدار داد که کمک‌ها به نوار غزه ممکن است طی چند روز متوقف شود، زیرا نیروهای اسرائیلی جنگ زمینی خود را با مبارزان فلسطینی به شهر شلوغ رفح، یک کریدور کمک‌رسانی کلیدی نوار در معرض خطر قحطی، آغاز کردند. 
تانک‌های اسرائیلی جاده اصلی را که بخش‌های شرقی و غربی رفح را تقسیم می‌کند، به تصرف خود درآوردند و عملاً بخش شرقی شهر را محاصره کردند، در حمله‌ای که باعث شده واشنگتن برخی از کمک‌های نظامی به متحد خود را مسدود کند.
ساکنان از انفجارها و تیراندازی تقریباً مداوم در شرق و شمال شرق شهر در لبه جنوبی نوار غزه در روز جمعه و درگیری شدید بین نیروهای اسرائیلی و شبه نظامیان حماس و جهاد اسلامی خبر دادند.
حماس گفت که به تانک های اسرائیلی در نزدیکی مسجدی در شرق شهر کمین کرده است، نشانه ای که اسرائیلی ها چندین کیلومتر از شرق تا حومه منطقه ساخته شده نفوذ کرده اند.
اسرائیل به غیرنظامیان دستور داده است که از بخش شرقی رفح خارج شوند و ده‌ها هزار نفر را مجبور به جستجوی سرپناه در خارج از شهر کرده است.
اسرائیل می گوید بدون حمله به رفح برای ریشه کن کردن هزاران جنگجوی حماس که معتقد است در آنجا پناه گرفته اند، نمی تواند در جنگ پیروز شود. حماس می گوید برای دفاع از آن مبارزه خواهد کرد.
آژانس‌های امدادی سازمان ملل اعلام کردند که منابع در حال حاضر کم بود و عملیات کمک‌رسانی ممکن است ظرف چند روز متوقف شود، زیرا ذخایر سوخت و مواد غذایی تمام می‌شود.
همیش یانگ، هماهنگ کننده ارشد اورژانس یونیسف در نوار غزه گفت: «به مدت پنج روز هیچ سوخت و عملاً هیچ کمک بشردوستانه وارد نوار غزه نشد و ما در حال خراشیدن ته بشکه هستیم».
آژانس‌های امدادی می‌گویند که این جنگ صدها هزار غیرنظامی را که قبلاً آواره شده‌اند، در معرض آسیب قرار داده است.
ابوحسن، 50 ساله، یکی از ساکنان تل السلطان در غرب رفح، از طریق یک اپلیکیشن چت به رویترز گفت: «اینجا امن نیست، تمام رفح امن نیست، زیرا گلوله های تانک از دیروز در همه جا فرود آمد.
او گفت: "من در تلاشم تا آنجا را ترک کنم، اما نمی توانم 2000 مثقال (540 دلار) برای خرید یک چادر برای خانواده ام بپردازم." حرکت فزاینده ای از مردم به خارج از رفح حتی از مناطق غربی وجود دارد، هرچند که توسط اشغالگران به عنوان مناطق قرمز تعیین نشده است.
تانک‌های اسرائیلی شرق رفح را از جنوب محاصره کرده‌اند و تنها گذرگاه بین این منطقه و مصر را تصرف کرده و بسته‌اند. پیشروی روز جمعه به سمت جاده صلاح الدین که نوار غزه را به دو نیم می کند، محاصره "منطقه قرمز" را تکمیل کرد، جایی که آنها به ساکنان دستور خروج دادند.
جیمز اسمیت، پزشک اورژانس بریتانیایی که داوطلب در رفح است، گفت: «در طول حدود سه روز گذشته، وضعیت واقعاً به طرز فوق‌العاده‌ای در رفح بدتر شده است. او در یک پیام صوتی که توسط یکی از همکارانش به رویترز فرستاده شد، گفت:"تعداد حملات هوایی افزایش یافته است. تعداد حملات توپخانه ای افزایش یافته است و ما شنیده ایم که تجهیزات نظامی سنگین، تانک ها و غیره در خیابان های شرق رفح و همچنین به گذرگاه مرزی رفح با مصر بوده است." 
بریجیت روچیوس، یک مامای آمریکایی داوطلب در زایشگاه اصلی رفح، در پیامی گفت که هنوز هم موفق به درمان برخی از زنان باردار با اورژانس‌های پزشکی می‌شود، اما برخی دیگر باید به جای دیگری فرستاده می‌شوند تا در مراکزی که کمتر مجهز هستند زایمان کنند. حدود نیمی از کارکنان به دلیل دستور تخلیه اسرائیل از ورود خودداری کردند.
ارتش اسرائیل گفت که نیروهایش در شرق رفح چندین چاه تونل را پیدا کرده اند و سربازان با حمایت یک حمله هوایی در محله های نزدیک با گروه هایی از جنگجویان حماس درگیر شدند و چندین نفر را کشتند. این گزارش می‌گوید که جت‌های اسرائیلی چندین سایت را که از آن‌ها راکت‌ها و خمپاره‌ها به سمت اسرائیل شلیک شده‌اند در روزهای اخیر، از جمله در گذرگاه کرم شلمون، هدف قرار داده‌اند.
"با ناخن های ما بجنگیم"
دورنمای حمله کامل به رفح در این هفته یکی از بزرگترین شکاف‌ها را برای نسل‌ها بین اسرائیل و نزدیک‌ترین متحدش ایالات متحده ایجاد کرده است که برای اولین بار از زمان آغاز جنگ، ارسال سلاح به اسرائیل را مسدود کرده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه گفت که اسرائیل اگر لازم باشد «با ناخن هایمان می جنگد» و امیدوار است اختلافات با جو بایدن، رئیس جمهور این کشور حل شود.
عملیات رفح اسرائیل ارسال کمک از طریق هر دو ایست بازرسی به جنوب غزه را مسدود کرده است: تنها گذرگاه مصر و کرم شالوم در نزدیکی اسرائیل. اسرائیل گفته است که کرم شالوم را بازگشایی کرده است، اما آژانس‌های امدادی می‌گویند که نتوانسته‌اند از این طریق تدارکات را دریافت کنند.
در شرق اورشلیم، تظاهرکنندگان اسرائیلی با سر دادن شعار، بخش هایی از محوطه یک مجتمع متعلق به آنروا، آژانس اصلی سازمان ملل متحد برای کمک به فلسطینیان را به آتش کشیدند.
جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در X می‌نویسد: «آنروا برای میلیون‌ها نفر در غزه و منطقه یک راه نجات غیرقابل جایگزین است. عاملان باید پاسخگو باشند. این مسئولیت اسرائیل است که از ایمنی کارکنان بشردوستانه اطمینان حاصل کند.»
مذاکرات آتش بس روز پنجشنبه بدون توافق برای توقف جنگ و آزادی گروگان های اسیر شده در حملات 7 اکتبر تحت رهبری حماس که باعث تسریع جنگ شد، متوقف شد.
حماس گفته بود که در آغاز هفته با پیشنهادی که میانجی‌های قطری و مصری ارائه کرده بود و قبلاً توسط اسرائیل پذیرفته شده بود، موافقت کرد. اسرائیل گفت پیشنهاد حماس حاوی عناصری است که نمی تواند بپذیرد.
به گفته مقامات بهداشتی در منطقه تحت کنترل حماس که می گویند احتمالاً هزاران کشته دیگر در زیر آوار مدفون شده اند، بیش از 34000 غزه در هفت ماه جنگ کشته شده اند. اسرائیل پس از حملات 7 اکتبر که در آن 1200 نفر بر اساس آمار اسرائیل کشته شدند، حمله را برای نابودی حماس آغاز کرد.

گزارش اضافی توسط جیمز مکنزی در اورشلیم و مگی فیک. نوشته پیتر گراف؛ ویرایش توسط اندرو هیونز

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت