خبر های ویژه

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

5 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

1 فروردین 1403

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

25 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

14 اسفند 1402

محمد شتیه نخست وزیر فلسطین در جلسه کابینه با اشاره به واقعیت جدید جنگ غزه استعفا داد

7 اسفند 1402

مبارزه روزانه خانواده من برای یافتن غذا در غزه

5 اسفند 1402

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

22 دی 1402

به نظر می رسد قدرت های غربی تقریبا مشتاق تکرار اشتباهات مخرب خود در خاورمیانه هستند.

جنگی که گسترش می یابد

اوایل روز جمعه، ایالات متحده و بریتانیا حملات نظامی را علیه بیش از ده ها هدف در یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی هستند، آغاز کردند. این حملات در پاسخ به بیش از 25 حمله حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ از نوامبر تا کنون انجام شده است - کارزاری که توسط شبه‌نظامیان پس از تهاجم اسرائیل به غزه آغاز شد. رهبران غربی، و به ویژه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اصرار دارند که می خواهند خطر گسترش جنگ در غزه به سایر مناطق خاورمیانه را کاهش دهند. اما حملات هوایی و دریایی به رهبری ایالات متحده به یمن، مهم ترین گسترش درگیری از زمان آغاز حمله ویرانگر اسرائیل به غزه پس از حملات 7 اکتبر توسط حماس است. ایالات متحده و متحدانش به جای اجتناب از یک جنگ گسترده تر، تنش های منطقه ای را تشدید می کنند و به درگیری که قبلاً به لبنان، سوریه، عراق، یمن و دریای سرخ سرایت کرده است، می افزایند. این آتش سوزی می تواند از کنترل خارج شود، شاید بیشتر تصادفی باشد تا طراحی قبلی. بایدن چهارمین رئیس‌جمهور متوالی آمریکا شد که دستور حمله نظامی به یمن را صادر می‌کند و ادامه دو دهه سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا و غرب بر بمب‌گذاری، عملیات‌های ضد تروریسم در فقیرترین کشور خاورمیانه است. به نظر می رسد واشنگتن تقریباً مشتاق تکرار اشتباهات خود است: سال ها بمباران متحدان ایالات متحده در طول جنگ داخلی طولانی یمن نتوانست حوثی ها را از این کشور خارج کند یا آنها را متقاعد کند که مسیر خود را تغییر دهند. در واقع حوثی ها پس از هر درگیری نظامی قوی تر می شدند.

تبریز امروز:

یک پسر یمنی از کنار یک نقاشی دیواری که یک پهپاد آمریکایی را در صنعا پایتخت این کشور به تصویر می‌کشد می‌گذرد. (عکس: AFP/Getty Images)
حملات ایالات متحده و بریتانیا به یمن درس عبرت نگرفته است
محمد بزی
12 ژانویه 2024
روزنامه گاردین

اوایل روز جمعه، ایالات متحده و بریتانیا حملات نظامی را علیه بیش از ده ها هدف در یمن که تحت کنترل شبه نظامیان حوثی هستند، آغاز کردند. این حملات در پاسخ به بیش از 25 حمله حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ از نوامبر تا کنون انجام شده است - کارزاری که توسط شبه‌نظامیان پس از تهاجم اسرائیل به غزه آغاز شد.

رهبران غربی، و به ویژه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، اصرار دارند که می خواهند خطر گسترش جنگ در غزه به سایر مناطق خاورمیانه را کاهش دهند. اما حملات هوایی و دریایی به رهبری ایالات متحده به یمن، مهم ترین گسترش درگیری از زمان آغاز حمله ویرانگر اسرائیل به غزه پس از حملات 7 اکتبر توسط حماس است. ایالات متحده و متحدانش به جای اجتناب از یک جنگ گسترده تر، تنش های منطقه ای را تشدید می کنند و به درگیری که قبلاً به لبنان، سوریه، عراق، یمن و دریای سرخ سرایت کرده است، می افزایند. این آتش سوزی می تواند از کنترل خارج شود، شاید بیشتر تصادفی باشد تا طراحی قبلی.

بایدن چهارمین رئیس‌جمهور متوالی آمریکا شد که دستور حمله نظامی به یمن را صادر می‌کند و ادامه دو دهه سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا و غرب بر بمب‌گذاری، عملیات‌های ضد تروریسم در فقیرترین کشور خاورمیانه است. به نظر می رسد واشنگتن تقریباً مشتاق تکرار اشتباهات خود است: سال ها بمباران متحدان ایالات متحده در طول جنگ داخلی طولانی یمن نتوانست حوثی ها را از این کشور خارج کند یا آنها را متقاعد کند که مسیر خود را تغییر دهند. در واقع حوثی ها پس از هر درگیری نظامی قوی تر می شدند.

انتقام‌جویی به رهبری ایالات متحده علیه حوثی‌ها همچنین فشار فرضی دولت بایدن بر اسرائیل برای خنثی کردن تهاجم خود به غزه را که بیش از 23000 فلسطینی را کشته است، رد می‌کند - و تعداد تلفات روزانه آن از هر درگیری بزرگ دیگری در قرن بیست و یکم بیشتر است. بر اساس گزارش آکسفام حمله اسرائیل همچنین 1.9 میلیون نفر را آواره کرده است که تقریباً 85 درصد از جمعیت غزه است. ایالات متحده و متحدانش در برابر روشن ترین مسیر برای کاهش تنش در منطقه مقاومت می کنند: فشار بر اسرائیل برای پایان دادن به تهاجم خود و پذیرش آتش بس.

ایالات متحده و متحدانش در برابر روشن ترین مسیر برای کاهش تنش در منطقه مقاومت می کنند: فشار بر اسرائیل برای پایان دادن به تهاجم خود و پذیرش آتش بس.

آتش‌بس منطق حوثی‌ها را برای تجاوز به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ از بین می‌برد – و رهبران این جنبش گفته‌اند زمانی که اسرائیل بمباران غزه را متوقف کند، مختل کردن تجارت جهانی را متوقف خواهند کرد. حملات نظامی به رهبری ایالات متحده احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت: در حال حاضر، رهبران حوثی سرپیچی کرده اند و قول داده اند به حملات خود به کشتیرانی ادامه دهند و کشتی های ایالات متحده و متحدانش را در منطقه هدف قرار دهند.

حوثی‌ها که پیش از جنگ غزه حمایت خود را در یمن از دست می‌دادند، انگیزه چندانی برای تغییر تاکتیک ندارند، زیرا درگیری‌ها محبوبیت آنها را در سراسر خاورمیانه افزایش داده است. این شبه نظامیان به عنوان یکی از معدود بازیگران منطقه در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند هزینه‌های راهبردی را به آمریکا و متحدان غربی آن برای حمایت از اسرائیل تحمیل کنند، برخلاف دولت‌های عربی که نتوانسته‌اند واشنگتن را متقاعد کنند که به اسرائیل تکیه کند.

حوثی‌ها همچنین از جنگ غزه برای ارتقای جایگاه خود در «محور مقاومت»، شبکه‌ای از شبه‌نظامیان و دیگر بازیگران غیردولتی مورد حمایت ایران استفاده کرده‌اند. این ائتلاف شامل حماس، حوثی‌ها، گروه شبه‌نظامی لبنانی حزب‌الله و چندین شبه‌نظامی شیعه در عراق و سوریه است و این گروه‌ها به عنوان بخشی از کارزار فشار برای برهم زدن جنگ غزه، به اهداف آمریکا و اسرائیل در سراسر منطقه حمله کرده‌اند.

از 7 اکتبر، حزب‌الله و نیروهای اسرائیلی تقریباً روزانه در سراسر مرز اسرائیل و لبنان تبادل آتش دارند و حزب‌الله می‌گوید تلاش می‌کند برخی از منابع نظامی اسرائیل را از جبهه غزه دور نگه دارد. قبل از حملات آمریکا و انگلیس به اهداف حوثی ها در یمن، دولت بایدن بیش از همه نگران وقوع یک جنگ تمام عیار بین اسرائیل و حزب الله بود. در همین حال، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه از اواسط اکتبر 130 حمله پهپادی، موشکی و موشکی به نیروهای آمریکایی در این دو کشور انجام داده‌اند که منجر به زخمی شدن 66 سرباز شده است. در 4 ژانویه، ایالات متحده فرمانده یک شبه نظامی عراقی را در یک حمله هوایی در بغداد کشت و گفت که او در طراحی حملات به نیروهای آمریکایی دست داشته است. این حمله هوایی خشم دولت عراق را برانگیخت و درخواست‌های گروه‌های عراقی را برای اخراج حدود 2500 سرباز آمریکایی که هنوز در عراق مستقر هستند برای کمک به مبارزه با داعش، تسریع کرد.

حمایت تزلزل ناپذیر واشنگتن و ارسال میلیاردها دلار تسلیحات به اسرائیل، دیگر اتحادهای آمریکا در منطقه را تحت فشار قرار داده است. قابل توجه است که دو تن از نزدیکترین متحدان ایالات متحده در جهان عرب، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، در برابر پیوستن به ائتلاف دریایی بین المللی که توسط رئیس بایدن گردآوری شده است مقاومت کرده اند.

جیره ماه گذشته، برای مقابله با حوثی ها و حفاظت از کشتیرانی در دریای سرخ. رهبران سعودی مشتاق حفظ آتش بس ضعیف با حوثی ها هستند و از حمایت گسترده از فلسطینی ها و خشم از اقدامات اسرائیل در غزه و در سراسر جهان عرب آگاه هستند. به ویژه یمنی ها سابقه طولانی در حمایت از آرمان های فلسطینی ها دارند.

جنگ داخلی یمن برای سال‌ها یک درگیری پیچیده بوده است - با حمایت حاکمان عربستان سعودی و ایران از طرف‌های مختلف - اما در سپتامبر 2014، زمانی که حوثی‌ها به پایتخت، صنعا لشکرکشی کردند و تهدید به تسخیر بقیه مناطق شدند، به شدت تشدید شد. کشور. در مارس 2015، عربستان سعودی با حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی ایالات متحده، ائتلافی از کشورهای عربی سنی را رهبری کرد تا در جنگ مداخله کنند و تلاش کردند حوثی‌ها را از بین ببرد و دولت شناخته شده بین‌المللی یمن را به قدرت بازگردانند.

علیرغم محاصره و هزاران حمله هوایی، ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی نتوانست حوثی ها را از صنعا خارج کند. حوثی ها اساساً در جنگ پیروز شدند و با میانجیگری سازمان ملل در سال 2022 با عربستان سعودی به آتش بس رسیدند، اگرچه دو طرف هنوز در حال مذاکره برای آتش بس دائمی هستند. در ماه مارس گذشته، پس از مذاکراتی که توسط چین تسهیل شد، ایران و عربستان سعودی بر سر بازگرداندن روابط دیپلماتیک و کاهش تنش توافق کردند. این توافق راه را برای توافق گسترده تری بر سر یمن هموار کرد.

برای ایالات متحده و بریتانیا، این تاریخ باید به عنوان یک داستان هشدار دهنده باشد: قدرت منطقه ای که آنها از آنها حمایت می کردند، سال ها تلاش کرد تا حوثی ها را نابود کند، اما پس از آن سرنگون شد و مجبور به مذاکره برای حل و فصل شد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت