خبر های ویژه

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

5 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

1 فروردین 1403

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

25 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

14 اسفند 1402

محمد شتیه نخست وزیر فلسطین در جلسه کابینه با اشاره به واقعیت جدید جنگ غزه استعفا داد

7 اسفند 1402

مبارزه روزانه خانواده من برای یافتن غذا در غزه

5 اسفند 1402

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

22 دی 1402

ترس از جنگ گسترده تر وقتی که ایالات متحده و بریتانیا یمن را بمباران کردند

یکی از منتقدان برجسته هشدار داد که حملات مجدد ایالات متحده به یمن به این معنی است که نه تنها حملات حوثی‌ها متوقف نمی‌شود، بلکه جنگ گسترده‌تری که بایدن به دنبال جلوگیری از آن است، احتمالاً به واقعیت تبدیل خواهد شد.

ایالات متحده و بریتانیا روز پنجشنبه به عنوان بخشی از تلاش بین‌المللی برای پایان دادن به حملات شورشیان حوثی به کشتی‌های دریایی دریای سرخ، حملات هوایی و موشکی را به یمن انجام دادند و این گروه مسلح پیشتر هشدار داده بود که چنین تجاوزی "بدون پاسخ نخواهد بود". حملات روز پنجشنبه به رهبری ایالات متحده به یمن، در بحبوحه نسل‌کشی مداوم اسرائیل در غزه و تشدید انتقام‌جویی توسط حزب‌الله مستقر در لبنان، نگرانی‌ها از یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه را تشدید کرد. نیروهای حوثی - که یک دهه جنگ داخلی علیه دولت یمن و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به راه انداخته‌اند - در پاسخ به حمله اسرائیل به غزه، موشک‌ها و پهپادها را به سمت اسرائیل پرتاب کردند و به ترافیک کشتی‌ها در دریای سرخ حمله کردند. در اوایل این هفته، حوثی‌ها رگبار پیچیده‌ای از 21 موشک و پهپاد را به سمت کشتی‌های جنگی ایالات متحده و بریتانیا که در یک ابتکار چندملیتی «امنیتی» در آبراه حیاتی شرکت داشتند، پرتاب کردند.

تبریز امروز:

کشتی بارانداز دوزیست USS Portland (LPD 27)، سمت راست، و ناوچه نیروی دریایی مصر اسکندریه (F911) طی یک تمرین گذرا، در 28 اکتبر 2021، از دریای سرخ عبور می کنند. (عکس: گروهبان الکسیس فلورس / سپاه تفنگداران دریایی ایالات متحده )
برت ویلکینز

ایالات متحده و بریتانیا روز پنجشنبه به عنوان بخشی از تلاش بین‌المللی برای پایان دادن به حملات شورشیان حوثی به کشتی‌های دریایی دریای سرخ، حملات هوایی و موشکی را به یمن انجام دادند و این گروه مسلح پیشتر هشدار داده بود که چنین تجاوزی "بدون پاسخ نخواهد بود".

حملات روز پنجشنبه به رهبری ایالات متحده به یمن، در بحبوحه نسل‌کشی مداوم اسرائیل در غزه و تشدید انتقام‌جویی توسط حزب‌الله مستقر در لبنان، نگرانی‌ها از یک جنگ گسترده‌تر در خاورمیانه را تشدید کرد. نیروهای حوثی - که یک دهه جنگ داخلی علیه دولت یمن و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به راه انداخته‌اند - در پاسخ به حمله اسرائیل به غزه، موشک‌ها و پهپادها را به سمت اسرائیل پرتاب کردند و به ترافیک کشتی‌ها در دریای سرخ حمله کردند. در اوایل این هفته، حوثی‌ها رگبار پیچیده‌ای از 21 موشک و پهپاد را به سمت کشتی‌های جنگی ایالات متحده و بریتانیا که در یک ابتکار چندملیتی «امنیتی» در آبراه حیاتی شرکت داشتند، پرتاب کردند.

منتقدان هشدار دادند که حمله به یمن خطر راه اندازی یک انبار باروت در خاورمیانه و احتمالا فراتر از آن را به همراه دارد.

تریتا پارسی، معاون اجرایی موسسه کوئینسی برای دولت‌های مسئول شبکه های اجتماعی پنجشنبه گفت: "اگر هدف متوقف کردن حملات حوثی‌ها بدون تشدید اوضاع به سمت یک جنگ کامل است، بمباران آنها در گذشته کاملاً ناکارآمد بوده است. فقط از سعودی‌ها بپرسید."


وی ادامه داد: «علاوه بر این، بمباران آنها به احتمال زیاد باعث تشدید اوضاع می شود، به این معنی که نه تنها حملات متوقف نمی شوند، بلکه جنگ گسترده تری که [رئیس جمهور ایالات متحده] جو بایدن به دنبال جلوگیری از آن است، احتمالاً به واقعیت تبدیل خواهد شد».

پارسی افزود: «در واقع، اگر هدف متوقف کردن آنها باشد، آتش‌بس در غزه به مراتب بیشتر به موفقیت می‌رسد». حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که در صورت توقف اسرائیل متوقف خواهند شد و در طول شش روز آتش‌بس (در ماه نوامبر) تنها یک حمله در دریای سرخ صورت گرفت که می‌توان آن را به حوثی‌ها نسبت داد.»

از زمان دولت جورج دبلیو بوش، نیروهای آمریکایی حملات هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر حملات هوایی را علیه یمن انجام داده اند. حملات زمینی ایالات متحده نیز گاه به گاه در این کشور خاورمیانه صورت گرفته است، از جمله حمله در ژانویه 2017 که ناور العولقی، دختر 8 ساله آمریکایی را کشت. پدر و برادر آمریکایی او در حملات جداگانه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا کشته شدند.

در واکنش به این حمله، روخانا، نماینده ایالات متحده (دکالیفرنیا) در رسانه های اجتماعی گفت که بایدن "قبل از حمله به حوثی ها در یمن و درگیر کردن ما در یک درگیری دیگر در خاورمیانه باید به کنگره بیاید. این ماده اول است. من از آن دفاع خواهم کرد، صرف نظر از اینکه یک دموکرات یا جمهوری خواه در کاخ سفید باشد.»


دیو دی کمپ سردبیر اخبار Antiwar.com ابراز تاسف کرد که "بایدن اکنون سوریه، عراق و یمن را بمباران کرده است تا اطمینان حاصل شود که اسرائیل می تواند به کشتار زنان و کودکان فلسطینی ادامه دهد."

در همین حال، ارین برنت، مجری CNN، به نظر می‌رسید که از این توسعه جنگ استقبال کرده و در نهایت هنگام اعلام حملات هوایی اعلام کرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت