خبر های ویژه

دبی پس از باران های شدید که شهر صحرایی پر زرق و برق را باتلاق کرد، پاکسازی می شود

30 فروردین 1403

تنها راه تأمين ثبات در منطقه

26 فروردین 1403

دیپلمات ارشد آمریکایی به اسرائیل درباره انزوای جهانی در صورت حمله به رفح هشدار داد

5 فروردین 1403

آیا چشم داماد ترامپ به دنبال املاک ساحلی نوار غزه است؟

1 فروردین 1403

حماس پیشنهاد آتش بس مبنی بر تبادل گروگان ها و اسیران را ارائه می کند

25 اسفند 1402

جنگ در غزه ادامه خواهد داشت

25 اسفند 1402

از سیاست تا کارگری و مزدوری؛ چرا هند از اسراییل حمایت می‌کند؟

14 اسفند 1402

کاخ عنکبوت ، کاخ صدام

14 اسفند 1402

محمد شتیه نخست وزیر فلسطین در جلسه کابینه با اشاره به واقعیت جدید جنگ غزه استعفا داد

7 اسفند 1402

مبارزه روزانه خانواده من برای یافتن غذا در غزه

5 اسفند 1402

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

20 دی 1402

روشن کردن چوب و کاغذ برای گرم شدن بهانه برای کشته شدن !مرگ در فلسطین چه آسان !

آسوشیتدپرس از حمله به سه جوان فلسطینی غیر مسلح خبر می دهد

ویدئوی دوربین امنیتی از روستایی در کرانه باختری نشان می دهد که مرد جوانی در میدان مرکزی ایستاده است که ناگهان مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و روی زمین می افتد. دو نفر دیگر که به کمک او می شتابند نیز مورد اصابت قرار می گیرند و لحظاتی قبل از برگشتن جیپ های نظامی اسرائیل، یک جوان 17 ساله کشته می شود. بررسی آسوشیتدپرس از ویدئو و مصاحبه با دو بازمانده مجروح نشان می‌دهد که سربازان اسرائیلی در حالی که به نظر نمی‌رسید تهدیدی به همراه داشته باشند، به روی آنها تیراندازی کردند. یکی از فلسطینی‌های مجروح پس از بلند شدن و تلاش برای فرار، برای بار دوم مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

تبریز امروز:

 

بیت ریما، کرانه باختری (AP) - ویدئوی دوربین امنیتی از روستایی در کرانه باختری نشان می دهد که مرد جوانی در میدان مرکزی ایستاده است که ناگهان مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و روی زمین می افتد. دو نفر دیگر که به کمک او می شتابند نیز مورد اصابت قرار می گیرند و لحظاتی قبل از برگشتن جیپ های نظامی اسرائیل، یک جوان 17 ساله کشته می شود.

بررسی آسوشیتدپرس از ویدئو و مصاحبه با دو بازمانده مجروح نشان می‌دهد که سربازان اسرائیلی در حالی که به نظر نمی‌رسید تهدیدی به همراه داشته باشند، به روی آنها تیراندازی کردند. یکی از فلسطینی‌های مجروح پس از بلند شدن و تلاش برای فرار، برای بار دوم مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

یراندازی مرگبار در روستای بیت ریما در هفته گذشته آخرین مورد از مجموعه حوادثی است که در آن سربازان به نظر می‌رسیدند بدون تحریک شلیک می‌کنند، روندی که فلسطینیان می‌گویند از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در غزه سه ماه پیش بدتر شده است.

ارتش اسراییل اعلام کرد که نیروهای نظامی در شب پنج شنبه تا جمعه به عنوان بخشی از «عملیات ضد تروریسم» وارد بیت ریما شدند. این گزارش گفت که سربازان به سمت مظنونانی که مواد منفجره و بمب های آتش زا به سمت آنها پرتاب کردند، شلیک کردند.

ویدئویی که توسط AP از یک مغازه سیگار فروشی محلی به دست آمده است، هیچ فردی را در حال پرتاب مواد منفجره نشان نمی دهد.

پس از بررسی این فیلم، سخنگوی ارتش گفت که سربازان گزارش دادند که یکی از فلسطینی ها - که در خارج از کادر قابل مشاهده است - در حال مشتعل کردن یک کوکتل مولوتوف بود که به او شلیک شد.

این ویدئو اما نشان می دهد که اولین گلوله به مرد زانو زده اصابت نمی کند، بلکه به یک مرد فلسطینی دیگر به نام نادر ریماوی برخورد می کند. نادر به آسوشیتدپرس گفت که این شی، پشته‌ای از جعبه‌های مقوایی و تکه‌های کاغذ بود که اسعید ریماوی 17 ساله جمع‌آوری کرده بود و آماده می‌شد تا آن‌ها را روشن کند تا مردان را گرم نگه دارد.

مردی در روز یکشنبه، 7 ژانویه 2024، در یک مغازه دود فروشی در روستای بیت ریما در کرانه باختری اشغالی، بازپخش فیلم دوربین های امنیتی را تماشا می کند. این فیلم که دو روز پیش از آن از بیرون مغازه گرفته شده است، نشان می‌دهد که سه فلسطینی در میدان روستا توسط نیروهای اسرائیلی تیراندازی می‌شوند که یکی از آنها کشته شده است. (عکس آسوشیتدپرس/محمود ایلیان)

سایر ویدیوهای تیراندازی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده و توسط AP بازبینی شده‌اند، به نظر می‌رسد با توصیف نادر از شیئی که اسعید برای روشن کردن آن آماده می‌شد، مطابقت دارد. این امکان وجود دارد که ویدیوهای گرفته شده از زوایای دیگر بتواند آنچه اتفاق افتاده را بیشتر روشن کند.

ساکنان زخمی روستا در مصاحبه با AP، پرتاب مواد منفجره را انکار کردند و گفتند که تیراندازی ها در حدود ساعت 2 بامداد جمعه بی دلیل بوده است.

دو نفر از شش برادر ریماوی در میدان شهر بودند که خبرهایی مبنی بر حضور سربازان اسرائیلی در روستا منتشر شد. آنها گفتند که از حضور ارتش مطلع هستند، اما هیچ برخوردی صورت نگرفته است. محمد ریماوی، 25 ساله، گفت: "ما با مردان جوانی بودیم که در دوربرگردان شهر ایستاده بودند."

ویدئوی نیم ساعته دوربین امنیتی حدود 20 دقیقه قبل از تیراندازی با مردانی که در گروه‌های کوچک جمع می‌شوند و در حالی که ماشین‌ها می‌آیند و می‌روند به داخل و خارج می‌شوند، شروع می‌شود. برخی از مردان در جای دیگری از روستا ژست می گیرند.

جمعیت در قاب در نهایت به کمتر از 10 مرد کاهش می یابد. سپس با اصابت گلوله به پای چپ برادر محمد، نادر 29 ساله، پراکنده می شوند.

این ویدیو نشان می دهد که محمد قبل از تیراندازی برای کمک می دود.

این ویدئو نشان می‌دهد که اسعید در حالی که چیزی را در جیب خود می‌برد به کمک آنها می‌شتابد. او به سرعت مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و بعداً بر اثر جراحات وارده می میرد. برادرش اسلام ریماوی بعداً به AP گفت که در جیب اسعید یک فندک، 20 مثقال (5.36 دلار) و یک بسته سیگار پیدا کرد.

محمد توانست بخزد، اما دو نفر دیگر روی زمین غلت خوردند. نادر از جا برخاست و سعی کرد از جا پرید و دوباره روی زمین افتاد. نادر که چند روز بعد از روی تخت بیمارستانش صحبت می کرد، گفت که پس از اصابت گلوله به پای راستش از بدنش سقوط کرد.

به غیر از سربازان اسرائیلی که اسلحه حمل می کنند، هیچ سلاحی در سراسر ویدیو قابل مشاهده نیست. تیرانداز نیز قابل مشاهده نیست.

پوستری  در ویدئو اسعید ریماوی 17 ساله را در روز یکشنبه 7 ژانویه 2024 نشان می دهد، دو روز پس از آن که توسط نیروهای اسرائیلی به ضرب گلوله کشته شد و دو نفر دیگر در روستای بیت ریما در کرانه باختری اشغالی زخمی شدند.

این ویدئو چهار خودروی زرهی اسرائیلی را نشان می‌دهد که حدود 2 دقیقه پس از تیراندازی وارد می‌شوند و تقریباً 12 سرباز در حال بیرون آمدن با اسلحه هستند. دور محمد جمع شدند. یکی از سربازان اسعید را با پای خود تکان می دهد. در عرض 4 دقیقه، سربازان فلسطینی های مجروح را روی زمین رها کردند و بدون توجه به پشته جعبه ها و امتناع از دستگیری آنها، فرار کردند.

ویدئوی دیگری از تیراندازی که توسط آسوشیتدپرس بررسی شده است نشان می‌دهد که پشته جعبه‌ها توسط یک خودروی فلسطینی که برای تخلیه مجروحان عجله می‌کند سرنگون می‌شود.

اندکی بعد، اسعید - دانش آموز دبیرستانی که برای آرایشگری درس می خواند - در بیمارستانی در همان نزدیکی مرده اعلام شد.

سخنگوی ارتش گفت که موارد دیگری نیز وجود داشت که فلسطینی ها در آن شب به سمت نیروهای بیت ریما کوکتل مولوتف پرتاب کردند اما گفت که او نمی داند چه زمانی. مردانی که در این ویدئو تیراندازی شده بودند گفتند این تنها درگیری در بیت ریما بود که آن شب از آن مطلع بودند.

ارتش در پاسخ به این سوال که آیا سربازان سیاست نظامی را نقض کرده‌اند یا خیر پاسخی ندادند و نگفتند که آیا تحقیقات رسمی انجام خواهد شد یا خیر.

گروه حقوق بشر اسرائیلی B'Tselem گفت که حتی اگر تیراندازی های مشکوک توسط دوربین ضبط شود و توسط ارتش بررسی شود، به ندرت منجر به کیفرخواست می شود.

درور سادوت، سخنگوی این گروه گفت: «مواردی از این دست به‌طور مرتب اتفاق می‌افتد، اما کسی در مورد آنها چیزی نمی‌شنود. «ارتش خواهد گفت که در حال آغاز تحقیقات است. و این تحقیق تا سال ها ادامه خواهد داشت، احتمالاً بدون اینکه هیچ رسانه ای آن را پوشش دهد. و سپس در زهکشی شسته خواهد شد.»

در پاسخ به ادعای سادوت، سخنگوی نظامی این بیانیه را ارائه کرد: «هر پرونده تحقیقاتی با توجه به شرایطش بررسی می‌شود. در موارد مقتضی اقدامات اجرایی مختلفی از جمله تنظیم کیفرخواست انجام می شود.»

گروه‌های حقوق بشر قبلاً مواردی را ارائه کرده بودند که در آن سربازان بدون اینکه جانشان در خطر باشد تیراندازی کردند و این امر نقض آشکار قوانین درگیری ارتش بود. در بیشتر موارد، قربانیان فلسطینی‌ها بودند، اما اسرائیلی‌ها نیز در جریان تیراندازی‌های سرشناس در طول جنگ کشته شدند.

سادوت گفت که سازمان او از زمان شروع جنگ شاهد خشونت بی سابقه ای از سوی سربازان و شهرک نشینان در کرانه باختری بوده است. به گفته ناظران سازمان ملل، کرانه باختری یکی از مرگبارترین مراحل تاریخ را تجربه می کند.

احمد ریماوی، یکی از ساکنان بیت ریما، که دو برادرش در تیراندازی زخمی شدند، گفت که او معتقد است که سربازان از آغاز جنگ تهاجمی تر شده اند. در گذشته، آنها ابتدا نارنجک های شوکر را برای متفرق کردن جمعیت در روستا شلیک می کردند. اکنون، او گفت: "آنها مستقیماً به روی مردم آتش می زنند."

مقامات بهداشتی فلسطین اعلام کردند که 340 فلسطینی در سه ماه پرتنش از زمان حمله شبه نظامیان حماس به جنوب اسرائیل و کشته شدن حدود 1200 نفر که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، کشته شده اند.

حمله حماس اسرائیل را بر آن داشت تا عملیات هوایی و زمینی تاولناکی را در نوار غزه به راه بیندازد که منجر به کشته شدن بیش از 23000 نفر شده است - و کنترل خود را بر کرانه باختری از طریق حملات تقریباً شبانه، اغلب مرگبار، محکم کند. اسرائیل می گوید هدف از سرکوب حماس و دیگر گروه های شبه نظامی است.

محمد و نادر در حال بهبودی از زخم های خود هستند. هر دو معمولاً در یک کارخانه در یک روستای فلسطینی در نزدیکی کار می کنند و سالادهای آماده را برای بازار بسته بندی می کنند. آنها گفتند تا زمانی که نتوانند راه بروند دیگر کار نخواهند کرد.

نادر روز یکشنبه به دلیل آسیب دیدگی از ناحیه ران تحت عمل جراحی قرار گرفت. محمد از بیمارستان مرخص شده است اما نمی تواند روی پای راست خود وزن بیاورد. او با کمک یک واکر فلزی در اطراف خانه کوچک پرآذین خانواده در بیت ریما - روستایی با حدود 4000 نفر جمعیت در شمال شهر رام الله - می چرخد.

در پشت اطراف روستا، دیوارها با چهره های هوازده مردان محلی که در درگیری یا درگیری با نیروهای اسرائیلی کشته شده اند پوشیده شده است. در میان صفوف آنها اکنون عکس اسعید دیده می شود که به نقطه ی در زمینی که در آن کشته شد خیره شده است.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت