خبر های ویژه

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

عربستان سعودی می‌گوید که بر همه انواع انرژی تمرکز کرده است، نه فقط نفت

30 دی 1402

حمله اسرائیل به دمشق و شهادت پنج ایرانی

30 دی 1402

هیئت حماس در سفر مسکو

29 دی 1402

این مسئله شرافتمندان است

29 دی 1402

درخواست برای ارائه گزارش ، عکس و فیلم از جنایات اسراییل در فلسطین

24 دی 1402

به نظر می رسد قدرت های غربی تقریبا مشتاق تکرار اشتباهات مخرب خود در خاورمیانه هستند.

22 دی 1402

ترس از جنگ گسترده تر وقتی که ایالات متحده و بریتانیا یمن را بمباران کردند

22 دی 1402

درسي براي دولت‌هاي عرب و مسلمان

22 دی 1402

روشن کردن چوب و کاغذ برای گرم شدن بهانه برای کشته شدن !مرگ در فلسطین چه آسان !

20 دی 1402

کودکان قطع عضو غزه بدون مراقبت متخصص با خطرات بیشتری روبرو هستند

14 دی 1402

5 آذر 1402

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

غزه ، درد ، مرگ! اما زندگی

گروه کوچکی از کودکان در غزه روی یک پتوی اسطوخودوس و سفید دور یک سینی کوچک نوشیدنی نشسته اند و برای دختر جوانی «تولدت مبارک» می خوانند. او مانند بچه های هم سن و سال خود در سرتاسر جهان، پیراهنی با نقش های السا و آنا، شخصیت های «یخ زده» می پوشد. برخلاف اکثر بچه‌ها، او در پس‌زمینه‌ای از جنگی جشن می‌گیرد که بر اساس برآوردهای سازمان ملل در 10 نوامبر 2023، تاکنون بیش از 4500 کودک فلسطینی کشته شده‌اند. جشن گرفتن هر چیزی ممکن است در مواجهه با این همه ویرانی عجیب یا حتی نامناسب به نظر برسد - و در میانه چیزی که بسیاری آن را نسل کشی می نامند..............وقتی مردم خود را آواره از خانه‌هایشان می‌بینند، یافتن یا خلق زیبایی می‌تواند به اندازه غذا، آب و سرپناه حیاتی باشد.................زیبایی ویژگی بارز تمدن هر انسانی بوده است. آرتور دانتو، فیلسوف هنر، نوشت که زیبایی، اگرچه برای هنر اختیاری است، اما گزینه ای برای زندگی نیست. دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند که مغز ما از نظر بیولوژیکی برای زیبایی طراحی شده است: مکانیسم های عصبی که بر توجه و ادراک تأثیر می گذارند با توجه به رنگ، فرم، تناسب و الگو سازگار شده اند. ما دریافته‌ایم که پناهندگان در سراسر جهان، اغلب با حقوق محدود یا بدون حقوق قانونی، هنوز تلاش زیادی برای زیباسازی محیط اطراف خود انجام می‌دهند. آنها چه در پناهگاه ها و چه در آپارتمان های موقتی اقامت داشته باشند، دیوارها را نقاشی می کنند، تصاویر را آویزان می کنند، کاغذ دیواری اضافه می کنند و کف را فرش می کنند. آنها اقامتگاه های ساده و به ظاهر موقت را به فضاهای شخصی به ظاهری از خانه تبدیل می کنند .

تبریز امروز:

انتشار: 22 نوامبر 2023 14:17 CET
Autoría
استفانی آکر
محقق مدعو توسعه بین المللی، جامعه و محیط زیست، دانشگاه کلارک

In the face of death, destruction and displacement, beauty plays a vital  role in Gaza
گروه کوچکی از کودکان در غزه روی یک پتوی اسطوخودوس و سفید دور یک سینی کوچک نوشیدنی نشسته اند و برای دختر جوانی «تولدت مبارک» می خوانند. او مانند بچه های هم سن و سال خود در سرتاسر جهان، پیراهنی با نقش های السا و آنا، شخصیت های «یخ زده» می پوشد. برخلاف اکثر بچه‌ها، او در پس‌زمینه‌ای از جنگی جشن می‌گیرد که بر اساس برآوردهای سازمان ملل در 10 نوامبر 2023، تاکنون بیش از 4500 کودک فلسطینی کشته شده‌اند.

جشن گرفتن هر چیزی ممکن است در مواجهه با این همه ویرانی عجیب یا حتی نامناسب به نظر برسد - و در میانه چیزی که بسیاری آن را نسل کشی می نامند.

با این حال، در تحقیقاتی که در مورد پناهندگان با هنرمند و محقق بین رشته‌ای دوورا نیومارک انجام داده‌ام، متوجه شده‌ایم که میل به زیباسازی محیط اطراف بسیار گسترده و عمیقاً سودمند است – به‌ویژه در شرایط دلخراش از دست دادن عزیزان، آوارگی و خطر.

وقتی مردم خود را آواره از خانه‌هایشان می‌بینند، یافتن یا خلق زیبایی می‌تواند به اندازه غذا، آب و سرپناه حیاتی باشد.

غزه امروز
در شش هفته اول جنگ اسرائیل و حماس، 70 درصد از 2.3 میلیون ساکن غزه مجبور به ترک یا خانه های خود شده اند.

بیش از نیمی از آنها در برخی از پناهگاه‌های اضطراری جمع می‌شوند، در حالی که دیگران به خانه‌های اقوام و همسایگان می‌روند. غذا کمیاب است و به طور فزاینده ای گران می شود. طبق گزارش سازمان ملل، مردم روزانه تنها 3 درصد از آب مورد نیاز خود را دریافت می کنند. بسیاری از آبی که دارند آلوده است.

Bird's eye view of buildings destroyed by bombs.
آوارهای مسجد یاسین، در اردوگاه آوارگان شاطی در شهر غزه، در یک حمله هوایی اسرائیل در اکتبر 2023 ویران شد. حاتم موسی/عکس AP
محصولات کشاورزی در حال مرگ هستند. مادران شیر ندارند. مردم مریض می شوند. کمبود شدید شیر خشک و همچنین بیهوشی برای کسانی که نیاز به جراحی دارند وجود دارد. کمبود فضا و استرس و ترس طاقت فرسا، خواب را به لیست چیزهایی اضافه می کند که به سختی به دست می آیند.

این نیازها ضروری و ضروری هستند. بدون آنها مردم خواهند مرد. بسیاری از آنها قبلاً چنین کرده اند، در حالی که شرایط برای کسانی که زندگی می کنند وحشتناک است. آنها دیدن چیزهای دیگر را سخت می کنند.

اما تصاویر بی پایان بمب و خون داستان زندگی، رنگ و خلاقیت موجود در غزه را پنهان می کند. و زیبایی را پنهان می کنند که با وجود جنگ ادامه دارد.

زیبایی اغلب به عنوان یک تجمل تلقی می شود. اما این مورد نیست. برعکس است.

یک انگیزه انسانی
زیبایی ویژگی بارز تمدن هر انسانی بوده است. آرتور دانتو، فیلسوف هنر، نوشت که زیبایی، اگرچه برای هنر اختیاری است، اما گزینه ای برای زندگی نیست. دانشمندان علوم اعصاب نشان داده اند که مغز ما از نظر بیولوژیکی برای زیبایی طراحی شده است: مکانیسم های عصبی که بر توجه و ادراک تأثیر می گذارند با توجه به رنگ، فرم، تناسب و الگو سازگار شده اند.

ما دریافته‌ایم که پناهندگان در سراسر جهان، اغلب با حقوق محدود یا بدون حقوق قانونی، هنوز تلاش زیادی برای زیباسازی محیط اطراف خود انجام می‌دهند. آنها چه در پناهگاه ها و چه در آپارتمان های موقتی اقامت داشته باشند، دیوارها را نقاشی می کنند، تصاویر را آویزان می کنند، کاغذ دیواری اضافه می کنند و کف را فرش می کنند. آنها اقامتگاه های ساده و به ظاهر موقت را به فضاهای شخصی به ظاهری از خانه تبدیل می کنند .

Three people cover a tent with decorative fabricیک برزنت تزئینی به یک پناهگاه در اردوگاه جده در عراق اضافه شد. سامی عبدالله
پناهندگان فضاها را برای به اشتراک گذاشتن وعده های غذایی، جشن گرفتن تعطیلات و میزبانی مهمانی ها - برای خوشامدگویی به دوستان، برگزاری رقص و خداحافظی دوباره ترتیب می دهند. عود می سوزانند، چای را در چینی های تزئینی سرو می کنند و روی حصیرهای تزئین شده دعا می خوانند. این اقدامات ساده، حتی در میان چالش ها، اهمیت عمیقی دارند.

لیلا زیبار، نورهان ابوجیدی و برونو دی مولدر، محققین مطالعات شهری داستان ام ابراهیم، یک پناهنده سوری را روایت کرده اند. زمانی که او باردار بود، او و همسرش چادری را که در اردوگاه پناهندگان در اقلیم کردستان عراق گذاشته بودند به خانه تبدیل کردند. دیوارهای آجری ساختند. او رنگ های رنگ و مبلمان را برنامه ریزی کرد. اطراف او، همسایه‌ها گیاهان گلدانی می‌گذاشتند و صندلی‌هایی برای ایجاد ایوان‌های جلویی در سرپناه‌های موقت خود می‌گذاشتند تا بتوانند با دوستان خود دور هم جمع شوند. آنها جاده ها را به مکان هایی برای جشن گرفتن مناسبت های خاص تبدیل کردند. پرچمی را نقاشی کردند

در ورودی کمپ

آنها خانه جدیدی ساختند، اما در عین حال این احساس را در آن ایجاد کردند که «در سوریه قبلاً بود».

ایجاد امید در یک مکان ناامید
مزایای زیبایی هم عملی و هم متحول کننده است، به ویژه برای پناهندگان.

بسیاری از پناهندگان دچار تروما می شوند. همه از دست دادن تجربه زیباسازی راهی برای اعمال عاملیت، اندوهگین شدن و التیام است.

اقدامات ساده - چیدمان مجدد یک خانه، جارو کردن زمین یا قرار دادن عمدی یک شی - به پناهندگان این امکان را می دهد که هویت و سلیقه خود را به یک منطقه القا کنند. آنها راهی برای مقابله با زمانی که فرد کنترل کمی بر هر چیز دیگری دارد، فراهم می کند. اغلب، هنگامی که فردی برچسب پناهنده می گیرد، تمام هویت های دیگر او تحت الشعاع قرار می گیرد یا ناپدید می شود.

مطالعه Devora Neumark روی بیش از 200 فردی که جابجایی اجباری را تجربه کردند، نشان داد که زیباسازی خانه به بهبود آسیب بین نسلی ناشی از جابجایی اجباری کمک می کند.

نیومارک مشاهده کرد که وقتی کودکان در تلاش‌ها برای زیباسازی خانه‌شان مشارکت می‌کردند، به نظر می‌رسید که تأثیر مثبتی بر مکانیسم‌های مقابله و رفاه آنها داشته باشد.

علاوه بر این، اگر کودکان می توانستند خانه های خود را قبل از جابجایی از طریق داستان ها و تصاویری که با آنها به اشتراک گذاشته شده است تصور کنند - آنچه محقق ماریان هیرش آن را "پساخاطرات" می نامد - اقدامات انجام شده برای زیباسازی خانه های امروزی آنها می تواند دگرگون کننده باشد. آنها به عنوان پل ارتباطی گذشته با حال عمل کردند و روند مداوم درمان و حفظ هویت را تسهیل کردند.

در نهایت، ایجاد فضایی راحت‌تر، امن‌تر و شخصی‌تر، بیان ملموسی از امید به آینده است.

پرورش عشق و زندگی
حتی قبل از شروع جنگ اسرائیل و حماس، فلسطینی ها در مواجهه با بی عدالتی و خشونت بی اندازه زندگی می کردند.

شریک پژوهشی فلسطینی ما، که به دلایل امنیتی باید ناشناس بماند، توضیح داد که خانه آنها در کمپ پناهندگان مانند زندگی در زندان است، اما آنها هنوز آن را به مکانی زیبا برای زندگی تبدیل می کنند.

قبل از شروع آخرین جنگ، محله‌ها دارای نقاشی‌های دیواری و دیوارهای تزئین شده بودند. موزاییک های پیچیده ساختمان ها را تزیین می کرد و رنگ نمای خانه ها را زنده می کرد. همسایه‌ها برای دعا جمع می‌شدند، لباس‌های نو می‌پوشیدند، عطر می‌پاشیدند و بخور می‌زدند تا برای مراسم آماده شوند. با نزدیک شدن به کریسمس، مسیحیان فلسطینی به همراه برخی از مسلمانان خانه های خود را تزئین می کردند. هر دو مذهب برای روشنایی سالانه درختان گرد هم می آمدند.

People sit on a colorful carpet on a makeshift table eating prepared food.فلسطینی ها در نوامبر 2020 در یک اردوگاه پناهندگان در غزه برای صرف غذا از گوشت بلدرچین می نشینند. محمد تالاتین/تصویر اتحاد از طریق گتی ایماژ
دیوید مارشال جغرافیدان توضیح داد که چگونه جوانانی که در یک اردوگاه آوارگان فلسطینی زندگی می کنند از زیبایی استفاده می کنند تا بر نکات مثبت محیط خود تمرکز کنند و در مورد آینده ای فراتر از اردوگاه خود - و دیوارهایی که زندگی آنها را محدود کرده اند - رویاپردازی کنند.

در پروژه داستان سرایی مبتنی بر جامعه در یک اردوگاه پناهندگان فلسطینی در تابستان گذشته، ما شاهد تعهد به زیباسازی خانه‌ها در باغ‌های پررونق بودیم که در محله‌های بسیار شلوغ ایجاد شده بودند. همسایه ها به اشتراک گذاشتند که چگونه باغ هایشان آنها را آرام می کند، مکانی برای جمع شدن با دوستان فراهم می کند و به عنوان یادآور مزارعی است که زمانی از آنها مراقبت می کردند.

در تحقیقات خود در سال 2021، کورین ون امریک، دکتری. نامزد جامعه شناسی، فاتنه، فلسطینی را که در یک اردوگاه پناهندگان زندگی می کرد، توصیف کرد. او روی همه چیز گل داشت - سقف، دیوارها و طاقچه ها. آنها گران بودند و به "عشق زیاد" نیاز داشتند. اما، فاتنا افزود، آنها "عشق" را به او پس دادند.

نوعی مقاومت و انعطاف پذیری
یکی از پناهندگان گینه ای که به عنوان بخشی از مطالعه نیومارک با او مصاحبه کرد، گفت: "به عنوان پناهنده، حس زیبایی خود را از دست می دهیم، و زمانی که این اتفاق می افتد، ما حس خود را نسبت به همه چیز، خود زندگی از دست می دهیم."

اگر برعکس این درست باشد، پس به وضوح زیبایی را نمی توان سطحی یا پس از آن تصور کرد. یک مطالعه روی پناهندگان بوسنیایی نشان داد که توانایی آنها در توجه به زیبایی نشانه بهبود سلامت روان است.

خلق، مشاهده و تجربه زیبایی، پیوندی با آشنا ارائه می دهد، کارهایی برای حفظ هویت فرهنگی و پرورش تعلق.

این چیزی است که تضمین می کند که یک دختر کوچک در غزه نه تنها تولد خود را جشن می گیرد، بلکه آن را تا حد امکان زیبا می کند.

A girl wears a birthday hat and holds three balloons in front of a destroyed building.

یک دختر فلسطینی در مقابل خانه ای که در جریان جنگ 2014 اسرائیل و حماس ویران شده بود، جشن می گیرد. 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت