خبر های ویژه

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

عربستان سعودی می‌گوید که بر همه انواع انرژی تمرکز کرده است، نه فقط نفت

30 دی 1402

حمله اسرائیل به دمشق و شهادت پنج ایرانی

30 دی 1402

هیئت حماس در سفر مسکو

29 دی 1402

این مسئله شرافتمندان است

29 دی 1402

درخواست برای ارائه گزارش ، عکس و فیلم از جنایات اسراییل در فلسطین

24 دی 1402

به نظر می رسد قدرت های غربی تقریبا مشتاق تکرار اشتباهات مخرب خود در خاورمیانه هستند.

22 دی 1402

ترس از جنگ گسترده تر وقتی که ایالات متحده و بریتانیا یمن را بمباران کردند

22 دی 1402

درسي براي دولت‌هاي عرب و مسلمان

22 دی 1402

روشن کردن چوب و کاغذ برای گرم شدن بهانه برای کشته شدن !مرگ در فلسطین چه آسان !

20 دی 1402

کودکان قطع عضو غزه بدون مراقبت متخصص با خطرات بیشتری روبرو هستند

14 دی 1402

18 آبان 1402

قاعده تناسب چیست و آیا در محاصره غزه توسط اسرائیل رعایت می شود؟

رابرت گلدمن، استاد حقوق دانشگاه آمریکا

بیش از یک ماه پس از آنکه جنگجویان حماس 1400 اسرائیلی را در یک حمله غافلگیرانه کشتند، بمب‌ها همچنان در نوار غزه در حملات تلافی جویانه اسرائیل فرود می‌آیند. این عملیات هوایی تلفات سنگینی برجای گذاشته است - مقامات بهداشتی در منطقه تحت کنترل حماس تعداد کل فلسطینی‌های کشته شده را بیش از 10000 نفر اعلام کرده‌اند - که این پرسش‌ها را در مورد اینکه آیا پاسخ اسرائیل متناسب بوده است یا خیر. "تناسب" در آنچه به عنوان "قوانین جنگ" توصیف می شود، جایگاهی دارد. نشریه ما به رابرت گلدمن، کارشناس حقوق بین‌الملل بشردوستانه در کالج حقوق دانشگاه واشنگتن، برای راهنمایی در مورد برخی از مسائل مراجعه کرد.

تبریز امروز:

محاصره غزه

رابرت گلدمن
استاد حقوق دانشگاه آمریکا


بیش از یک ماه پس از آنکه جنگجویان حماس 1400 اسرائیلی را در یک حمله غافلگیرانه کشتند، بمب‌ها همچنان در نوار غزه در حملات تلافی جویانه اسرائیل فرود می‌آیند.

این عملیات هوایی تلفات سنگینی برجای گذاشته است - مقامات بهداشتی در منطقه تحت کنترل حماس تعداد کل فلسطینی‌های کشته شده را بیش از 10000 نفر اعلام کرده‌اند - که این پرسش‌ها را در مورد اینکه آیا پاسخ اسرائیل متناسب بوده است یا خیر.

"تناسب" در آنچه به عنوان "قوانین جنگ" توصیف می شود، جایگاهی دارد. نشریه ما به رابرت گلدمن، کارشناس حقوق بین‌الملل بشردوستانه در کالج حقوق دانشگاه واشنگتن، برای راهنمایی در مورد برخی از مسائل مراجعه کرد.

"قوانین جنگ" چیست؟
قوانین جنگ که به عنوان حقوق بشردوستانه بین المللی (IHL) نیز شناخته می شود، شامل چهار کنوانسیون ژنو 1949، دو پروتکل الحاقی آن در سال 1977، کنوانسیون های لاهه 1899 و 1907 و همچنین کنوانسیون های تسلیحاتی خاص است. همچنین شامل آنچه به عنوان "قانون عرفی" شناخته می شود - قوانینی است که توسط دولت ها به عنوان یک قانون الزام آور پذیرفته شده است، اما لزوماً بخشی از هیچ معاهده رسمی نیست.

به بیان ساده، این ابزارها با اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی برای انجام جنگ، به دنبال این هستند که غیرنظامیان و سایرینی را که دیگر جنگجویان فعال نیستند از تأثیرات خصومت‌ها در امان نگه دارند.

درک این نکته مهم است که IHL مدرن به دلایل یا قانونی بودن رفتن به جنگ توجهی ندارد. بلکه بر اساس منشور سازمان ملل متحد و رویه خود کشورهای عضو اداره می شود.

همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که نقض قوانین جنگ بسیار دشوار است که پیگرد قانونی داشته باشد و می تواند به دلیل عدم همکاری طرف های درگیر ناامید شود.

آیا هرگز می توان ساختارهای غیرنظامی را به طور قانونی مورد حمله قرار داد؟
بر اساس حقوق بین الملل حقوق بشر، اشیاء غیرنظامی – مانند خانه ها، بلوک های آپارتمانی، بیمارستان ها و مدارس – نمی توانند مستقیما مورد حمله قرار گیرند. این به این دلیل است که آنها، بر خلاف کارخانه های مهمات سازی و مراکز فرماندهی و کنترل، به طور موثر در عملیات نظامی کمک نمی کنند.

با این حال، یک هشدار وجود دارد. اگر نیروهای دشمن در این ساختارهای غیرنظامی موضع بگیرند، آنگاه به اهداف نظامی تبدیل می‌شوند و اگر حمله مزیت نظامی قطعی برای طرف مهاجم به همراه داشته باشد، می‌توانند به طور قانونی بمباران شوند.

با این حال، این بند مجوز نامحدود برای حمله به چنین سازه هایی را نمی دهد. غیرنظامیان مستقر در آن ساختمان ها اهداف قانونی نیستند. به این ترتیب، آنها مزایای آنچه را که به عنوان «قاعده تناسب» شناخته می‌شود، حفظ می‌کنند، زیرا مربوط به تلفات غیرنظامی جانبی می‌شود - یعنی مرگ‌هایی که هدف طرف مهاجم نبوده اما همچنان ناشی از اقدامات آنهاست.

قانون تناسب دقیقا چیست؟
قاعده تناسب در مورد تمام درگیری های مسلحانه به عنوان بخشی از حقوق بین الملل حقوق بشر رایج است.

قاعده تناسب به عنوان یک محدودیت کلی بر رفتار طرف‌های درگیر در خصومت عمل می‌کند و برای حملات علیه اهداف نظامی قانونی واقع در مجاورت غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی اعمال می‌شود. حمله ای را که ممکن است انتظار می رود منجر به مرگ یا جراحت تصادفی به غیرنظامیان یا تخریب اشیاء غیرنظامی شود که بیش از حد - یا نامتناسب - در رابطه با مزیت نظامی مشخص و مستقیم مورد انتظار باشد، ممنوع می کند.

به این ترتیب، این قانون در مورد جنگجویان دشمن یا غیرنظامیانی که مستقیماً در خصومت ها شرکت می کنند، اعمال نمی شود.

مردی کنار ردیفی از شمع ها زانو زده است. او پشت پرچم آبی و سفید اسرائیل است.

حمله حماس در 7 اکتبر، اسرائیلی ها را در سوگ 1400 کشته بر جای گذاشت. الکسی جی روزنفلد/گتی ایماژ.
قانون تناسب، کسانی را که برای عملیات نظامی برنامه ریزی می کنند، ملزم می کند که با حسن نیت، تجزیه و تحلیل قبل از حمله را برای تعیین تأثیرات حمله بر غیرنظامیان و اشیاء غیرنظامی انجام دهند.

چنین تصمیمی مستلزم تعادل احتمالاتی است که تلفات غیرنظامی و اهمیت نسبی یک هدف نظامی خاص را به همراه خواهد داشت. این یک مفهوم رابطه‌ای است - به عبارت دیگر، نمی‌توان آن را با ذکر تعداد ثابتی از غیرنظامیان کشته یا مجروح برای هر حمله اندازه‌گیری کرد.

با توجه به عدم قطعیت جنگ، تعداد تلفات غیرنظامیان ممکن است بیشتر یا کمتر از آن چیزی باشد که تحلیل پیش از حمله پیش بینی کرده بود.

همچنین ممکن است مزیت نظامی به دست بیاید.

به این ترتیب، قانونی بودن چنین حمله ای باید مبتنی بر درک صادقانه حقایق و شرایط شناخته شده برای برنامه ریزان نظامی در آن زمان باشد، و نه بر اساس آینده نگری.

علاوه بر این، طراحان یک حمله خاص باید سلاحی را انتخاب کنند که در حالت ایده آل از آسیب احتمالی غیرنظامی اجتناب کند یا آن را به حداقل برساند.

نکته مهم این است که برنامه ریزان هر حمله باید عملیات را تعلیق یا لغو کنند، اگر مشخص شود که هدف انتخاب شده یک هدف نظامی نیست، یا اگر حمله منجر به خسارات جانبی نامتناسب شود.

به این ترتیب، قاعده یا تناسب از طرف مهاجم می‌خواهد که اولویت بالایی را برای جمع‌آوری و ارزیابی به موقع اطلاعات هدف قائل شود.

آیا قانون تناسب در غزه رعایت می شود؟
به عبارت دقیق، قانون تناسب - و اقدامات پیشگیرانه مرتبط با آن - مستلزم آن است که ارتش اسرائیل، با حسن نیت، تجزیه و تحلیل پیش از حمله را از تلفات غیرنظامی احتمالی ناشی از هر حمله هوایی در غزه انجام دهد. آن تجزیه و تحلیل باید بر اساس هوش هدف به موقع، قابل اعتماد و دائماً به روز شود.

سخنگویان ارتش اسرائیل بارها اعلام کرده اند که تمام اقدامات ممکن را برای جلوگیری از خسارات جانبی بیش از حد در عملیات بمباران خود انجام می دهند.

اما با توجه به آمار نگران کننده تلفات غیرنظامیان در غزه، من می گویم که اکنون بار مسئولیت به عهده ارتش اسرائیل گذاشته شده است تا در توضیح معیارهای انتخاب هدف خود برای عموم مردم در آینده نزدیک باشد. این امر به ویژه در حملاتی که باعث مرگ غیرنظامیان گسترده شده است، ضروری است.

به ویژه با توجه به گزارش های اخیر مبنی بر استفاده از بمب های به اصطلاح "گنگ" به جای هدایت دقیق. مهمات در کارزار خود ، به همین دلیل، من معتقدم که اکنون وظیفه ارتش اسرائیل است تا توضیح دهد که چه اقدامات پیشگیرانه ای برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آسیب های جانبی انجام داده است، 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت