خبر های ویژه

حمله رفح: اسرائیل چگونه قصد دارد به حماس ضربه بزند و جنگ را کمتر کند

1 اسفند 1402

حمله به رفح در غزه

22 بهمن 1402

مجوز فعالیت بانک ملی ایران در عراق ابطال شد

16 بهمن 1402

مشاور نخست وزیر عراق: در شرایط مالی ایده آل قرار داریم

16 بهمن 1402

خطرات حمله به حوثی ها در یمن

11 بهمن 1402

«کتائب حزب‌الله» عملیات خود علیه امریکا را متوقف کرد

10 بهمن 1402

عربستان سعودی می‌گوید که بر همه انواع انرژی تمرکز کرده است، نه فقط نفت

30 دی 1402

حمله اسرائیل به دمشق و شهادت پنج ایرانی

30 دی 1402

هیئت حماس در سفر مسکو

29 دی 1402

این مسئله شرافتمندان است

29 دی 1402

درخواست برای ارائه گزارش ، عکس و فیلم از جنایات اسراییل در فلسطین

24 دی 1402

به نظر می رسد قدرت های غربی تقریبا مشتاق تکرار اشتباهات مخرب خود در خاورمیانه هستند.

22 دی 1402

ترس از جنگ گسترده تر وقتی که ایالات متحده و بریتانیا یمن را بمباران کردند

22 دی 1402

درسي براي دولت‌هاي عرب و مسلمان

22 دی 1402

روشن کردن چوب و کاغذ برای گرم شدن بهانه برای کشته شدن !مرگ در فلسطین چه آسان !

20 دی 1402

کودکان قطع عضو غزه بدون مراقبت متخصص با خطرات بیشتری روبرو هستند

14 دی 1402

18 آبان 1402

در غزه، جنگ زیرزمینی بین نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس در تونل ها آغاز می شود.

جنگ در سرزمین های فلسطینی

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که به حومه شهر غزه رسیده اند و انتظار می رود به زودی وارد این شهر شوند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، سربازان اسرائیلی مرحله خطرناک جدیدی از کارزار نظامی علیه جنگجویان حماس را در یک منطقه شهری پرجمعیت که شامل ساختمان‌های پرجمعیت بالای زمین و پیچ و خم نگران‌کننده‌ای از تونل‌ها در زیر است، آغاز خواهند کرد. تا کنون، به نظر می‌رسد که کارزار اسرائیل علیه حماس عمدتاً از هوا انجام می‌شد، از جمله از طریق بمب‌های سنگر شکن هدایت‌شونده لیزری، که مجهز به کلاهک‌های نفوذی عمیق و فیوزهای تاخیری هستند تا آنها را قادر به انفجار در زیر زمین کند. اما در 29 اکتبر 2023، نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که نیروهایشان به افراد مسلح حماس در یک تونل حمله کرده و جنگجویان حماس را که از یک تونل بیرون آمده بودند تا به مواضع آنها در شمال غربی غزه حمله کنند، کشتند.

تبریز امروز:

جنگ زیر زمینی غزه
برایان گلین ویلیامز
استاد تاریخ اسلام، UMass Dartmouth


نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که به حومه شهر غزه رسیده اند و انتظار می رود به زودی وارد این شهر شوند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، سربازان اسرائیلی مرحله خطرناک جدیدی از کارزار نظامی علیه جنگجویان حماس را در یک منطقه شهری پرجمعیت که شامل ساختمان‌های پرجمعیت بالای زمین و پیچ و خم نگران‌کننده‌ای از تونل‌ها در زیر است، آغاز خواهند کرد.

تا کنون، به نظر می‌رسد که کارزار اسرائیل علیه حماس عمدتاً از هوا انجام می‌شد، از جمله از طریق بمب‌های سنگر شکن هدایت‌شونده لیزری، که مجهز به کلاهک‌های نفوذی عمیق و فیوزهای تاخیری هستند تا آنها را قادر به انفجار در زیر زمین کند.

اما در 29 اکتبر 2023، نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که نیروهایشان به افراد مسلح حماس در یک تونل حمله کرده و جنگجویان حماس را که از یک تونل بیرون آمده بودند تا به مواضع آنها در شمال غربی غزه حمله کنند، کشتند.

متعاقباً حماس ویدئویی از حمله مشابه از دیدگاه یکی از جنگجویان خود منتشر کرد که در حال حرکت در یک ساحل شنی برای حمله به اسرائیلی‌ها است.

و در 5 نوامبر 2023، اسرائیل گزارش داد که سه جنگجوی حماس از یک تونل مخفی بیرون آمدند و به سربازان اسرائیلی در پشت آنچه که نیروهایش فکر می کردند خط مقدم بودند، کمین کردند.

من جنگ تونل را در طول کار میدانی خود در عراق مطالعه کردم، جایی که گروه دولت اسلامی یک قلعه تونلی زیرزمینی وسیعی را برای دفاع از شهر موصل ایجاد کرد. و من تونل زیرزمینی و فاضلاب آلمانی "rattenkrieg" یا "جنگ موش" را که برای شکست شوروی در یکی از بزرگترین نبردهای شهری تاریخ، نبرد 1942-1943 استالینگراد، جنگیدند، تحلیل کرده ام.

این نبردهای تاریخی و دیگر نبردهای تاریخی یک درس مهم را به ما می‌آموزد: جنگ تونلی مزایای بسیاری را که مهاجم قوی‌تر و پیشرفته‌تر ممکن است انتظار داشته باشد کاهش می‌دهد - و به نفع مدافعان پنهان شده در زیر زمین است.

مردانی با لباس های استتار به سوراخی عظیم در زمین نگاه می کنند.

نیروهای امنیتی فلسطین تونلی از نوار غزه به اسرائیل را بررسی می کنند که در سال 2017 توسط یک حمله هوایی اسرائیل ویران شد. 
حماس قصد دارد یک تله در زیر زمین ایجاد کند
از گزارش‌های خبری، پژوهشگران و منابع اسرائیلی و حماس، مشخص می‌شود که حماس به‌طور سیستماتیک یک شهر زیرزمینی پیچیده با استحکامات دفاعی قوی در زیر غزه ساخته است.

یحیی سینوار، رهبر سیاسی حماس، مدعی شده است که این گروه 500 کیلومتری تونل در زیر نوار غزه حفر کرده است. گروگان‌های این جنگ و گروگان‌های گذشته روایت‌های شاهدان عینی از نگهداری در این مجموعه وسیع تونل زیرزمینی را ارائه کرده‌اند.

ارتش اسرائیل وب سایتی دارد که آن را «شهر زیرزمینی ترور» می نامد، که در آن مدعی است حماس گذرگاه های بتونی تقویت شده را با مصالح ساختمانی دزدیده شده از کمک های بین المللی به منظور کمک به مردم غزه ساخته است. سازمان ملل متحد مدعی شده است که حماس اقلام مختلف بشردوستانه را برای خود برداشته است، اما حماس این اتهامات را نیز رد کرده است.

اسرائیل می‌گوید بسیاری از ورودی‌های تونل‌ها «میان مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و دیگر ساختمان‌های غیرنظامی پنهان شده‌اند». در سال 2014، نیروهای اسرائیلی حتی گزارش دادند که ورودی تونلی را که در یک ماشین لباسشویی در یک خانه فلسطینی پنهان شده بود، پیدا کردند.

طبق گزارش‌ها، جنگجویان حماس تونل‌ها را با ریل‌های حمل‌ونقل پوشانده‌اند تا راکت‌ها را به مکان‌هایی که می‌توان از سکوهای شلیک پنهان شده توسط درهای تله پرتاب کرد، منتقل کرد. تونل‌های حماس نیز ظاهراً محل‌هایی برای خواب، تهویه و چاه‌های تغذیه، امکانات پزشکی و مراکز فرماندهی ساخته‌اند. همچنین مناطقی برای نگهداری مواد غذایی برای محاصره، سوخت، سلاح و مهمات وجود دارد - و حتی مناطقی برای ساخت موشک. طبق گزارش‌ها، این شبکه تونل پیشرفته همگی توسط یک سیستم تلفن سیمی به هم متصل است و توسط مین‌ها و تله‌های انفجاری محافظت می‌شود.

حتی اگر فقط برخی از این ادعاها درست باشد، واضح است که حماس یک قلعه زیرزمینی مهیب در زیر شهر غزه ساخته است که قرار است تله ای برای اسرائیلی ها و همچنین پناهگاهی برای حماس باشد.

 

شخصی از تونل سیمانی عبور می کند.

یک جوان فلسطینی در طول یک نمایشگاه سلاح در اردوگاه تابستانی جوانان حماس در غزه سیت در داخل تونلی که برای تمرینات نظامی استفاده می شود قدم می زند.


نقشه های اسرائیل برای شکست قلعه تونل
نیروهای اسرائیلی قبلا با این تونل ها برخورد کرده بودند. ، برای مثال، در سال 2013، سربازان اسرائیلی یک تونل تهاجمی بزرگ را کشف کردند که تقریباً سه چهارم مایل (1 کیلومتر) در داخل مرز غزه آغاز شده بود و 72 فوت (22 متر) عمق داشت. زیر دیوار مرزی حفر شد و تقریباً 60 فوت (18 متر) زیر سطح 1000 فوت (300 متر) در داخل اسرائیل شناسایی شد.

در سال 2014، نیروهای اسرائیلی در طول تهاجم زمینی 51 روزه به غزه که برای تخریب برخی از تونل ها انجام شد، زیرزمینی جنگیدند. بر اساس تحلیل اندیشکده رند کورپوریشن، در طی آن کارزار، نیروهای اسرائیلی از الزامات جنگ تونلی غافلگیر شدند. آن‌ها در یافتن، جنگیدن و تخریب آنچه که «مترو غزه» نامیده می‌شوند، مشکل داشتند.

پس از آن تجربه، اسرائیل یک واحد جنگ تونلی ویژه، معروف به سامور، که در عبری به «راسوها» ترجمه می‌شود، ایجاد کرده است که به طور خاص برای جنگیدن زیرزمینی آموزش دیده است.

واحد سامور سال هاست که برای توسعه حسگرهایی کار می کند که می تواند تونل های زیرزمینی، تله های انفجاری و مواد منفجره را شناسایی کند. این نیروها همچنین رادارهای نفوذی زمینی را برای شناسایی تونل ها توسعه داده اند. و وقتی یک تونل را پیدا کردند، می توانند ورودی آن را با سلاح های تخصصی معروف به "بمب اسفنجی" تخریب یا مهر و موم کنند. اینها مواد منفجره ندارند، اما در عوض حاوی فوم در حال انبساط سریع هستند که مانند بتن سخت می شود تا گذرگاه ها را ببندد.

یگان سامور همچنین دارای سگ های نظامی آموزش دیده ویژه است که می توانند مواد منفجره را در تونل ها شناسایی کرده و به نیروهای مخالف حمله کنند.

به نیروهای سپاه تونل آموزش داده می شود که با روبات های متحرک مجهز به دوربین هایی کار کنند که می توانند تونل ها را کاوش کنند، تصاویر را ارسال کنند و تله های انفجاری را بدون به خطر انداختن جان انسان ها منفجر کنند.

بر اساس گزارش ها، افرادی که برای این واحد انتخاب می شوند، سربازانی هستند که می توانند محیط تیره و سخت تونل ها را تحمل کنند. گفته می شود که شرایط در معابر زیرزمینی "تاریک، وحشتناک و کلاستروفوبیک" است و "ارواح" برای حمله از تاریکی بیرون می آیند.

 


در سال 2014، Vice News تصویر نادری از آموزش نیروهای اسرائیلی برای نبرد شهری در تأسیساتی که شبیه شهر غزه طراحی شده بود، دریافت کرد.
سربازان اسرائیل برای نبردهای شهری، از جمله در تونل ها، در یک شهر ماکت فلسطینی در پایگاه نظامی واقع در صحرای نقب آموزش می بینند. آنها همچنین از محیط های واقعیت مجازی ساخته شده از اسکن دیجیتال تونل های واقعی کشف شده در عملیات های نظامی قبلی برای آموزش نیروهای خود برای جنگ زیرزمینی استفاده می کنند.

بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره در 20 اکتبر 2023، به احتمال زیاد برخی از این تسهیلات و فناوری ها توسط مالیات دهندگان آمریکایی پرداخت شده است، به عنوان بخشی از بودجه نظامی ایالات متحده 320 میلیون دلار که برای همکاری ایالات متحده و اسرائیل برای "تشخیص" است. نقشه برداری و خنثی کردن تونل های زیرزمینی که هر یک از کشورها را تهدید می کند.

اما این همه تمرین و آمادگی ممکن است کافی نباشد. هارل چورف، مورخ فلسطینی در مرکز مطالعات خاورمیانه و آفریقا موشه دایان دانشگاه تل‌آویو، می‌گوید: «هیچ‌کس واقعاً نمی‌داند جنگ زیرزمینی چیست. من نمی بینم که سربازان اسرائیلی بتوانند به این تونل ها حمله کنند.

اما از آنجایی که سربازان اسرائیلی آماده فرو رفتن در قلب متراکم شهر غزه در تلاش برای اشغال شهر بالای زمین می شوند، احتمالاً در نهایت در یک شهر خطرناک زیر زمین نیز به نبرد خواهند رسید.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت