خبر های ویژه

نجات شیرهای صحرای نامیبیا

21 تیر 1403

کلاس درس در نیجریه

17 تیر 1403

756000 سودانی در ماه های آینده با گرسنگی روبرو می شوند

24 خرداد 1403

توافق سودان و قطر درباره تأسیس مرکز پالایش طلا در دوحه

13 اردیبهشت 1403

با ظهور قحطی در سودان، گرسنگان خاک و برگ می خورند

11 اردیبهشت 1403

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

16 بهمن 1402

 سیرالئون رئیس جمهور سابق کوروما را به دلیل تدارک کودتا به خیانت متهم می کند

14 دی 1402

خودروهای الکتریکی در سال 2023 در آفریقای جنوبی بسیار ارزان تر شدند

9 دی 1402

پارک ملی ساحل اسکلت، نامیبیا

28 آذر 1402

آیا شکار غیرقانونی فیل در بوتسوانا در حال افزایش است؟

28 آذر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

شهر مراکش

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

18 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

17 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

10 شهریور 1402

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

زمین لرزه مراکش را در هم ریخت

در روستای آمیزمیز نزدیک مرکز زمین لرزه، نیروهای امدادی با دست خالی از میان آوارها مشغول کشف مصدومین شدند. سنگ های افتاده خیابان های باریک را پر کرده است. بیرون از یک بیمارستان، حدود 10 جسد پوشیده از پتو در حالی که بستگان سوگوار در آن نزدیکی ایستاده بودند. جمع شده است.

تبریز امروز:

 

آمیزمیز، مراکش، 9 سپتامبر (رویترز) - پس از مرگبارترین زمین لرزه این کشور طی بیش از 6 دهه اخیر، که بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران روز شنبه برای بازماندگان خانه های فروریخته در روستاهای کوهستانی دورافتاده مراکش از میان آوار حفر کردند.

زمین‌لرزه‌ای که اواخر جمعه شب در کوه‌های اطلس عالی مراکش رخ داد، به ساختمان‌های تاریخی مراکش - نزدیک‌ترین شهر به مرکز زمین‌لرزه - آسیب رساند، در حالی که بیشترین تلفات در مناطق کوهستانی در جنوب گزارش شده است.

 

وزارت کشور اعلام کرد بر اثر این زمین لرزه با قدرت 6.8 ریشتر و مرکز آن در 72 کیلومتری جنوب غربی مراکش، 1037 نفر کشته و 672 نفر دیگر زخمی شدند.

در روستای آمیزمیز نزدیک مرکز زمین لرزه، نیروهای امدادی با دست خالی از میان آوارها  مشغول کشف مصدومین شدند. سنگ های افتاده خیابان های باریک را پر کرده است. بیرون از یک بیمارستان، حدود 10 جسد پوشیده با پتو در حالی که بستگان سوگوار در آن نزدیکی ایستاده بودند. جمع شده است.

محمد عزاو گفت: «وقتی احساس کردم زمین زیر پایم می‌لرزد و خانه تکیه می‌کند، عجله کردم تا بچه‌هایم را بیرون بیاورم. اما همسایه‌هایم نتوانستند.» متأسفانه هیچ کس در آن خانواده زنده پیدا نشد. پدر و پسر مرده پیدا شدند و آنها همچنان به دنبال مادر و دختر هستند.

 امدادگران بالای طبقات پنکیک یک ساختمان در آمیزمیز ایستاده بودند و تکه‌هایی از فرش و مبلمان از زیر آوار بیرون زده بودند. در حالی که مردم به دنبال لوازم بودند، صف طولانی بیرون از تنها مغازه باز تشکیل شد. سنگ های سقوط کرده با تاکید بر چالش های پیش روی امدادگران، جاده ای از آمیزمیز به روستای مجاور را مسدود کردند.

این زمین لرزه حوالی ساعت 11 شب رخ داد. (2200 GMT)، جاروب رشته کوه های اطلس را تحت تاثیر قرار داد. لرزه ها تا دوردست های هوئلوا و ژائن در اندلس در جنوب اسپانیا احساس شد.

تصاویر دوربین های خیابانی در مراکش لحظه شروع به لرزش زمین را نشان می دهد، زیرا مردان ناگهان به اطراف نگاه می کنند و از جای خود می پرند، و دیگران برای سرپناه به یک کوچه دویده و سپس فرار می کنند، زیرا گرد و غبار و آوار در اطراف آنها می ریزد.

در مراکش، جایی که مرگ 13 نفر تایید شد، ساکنان از ترس رفتن به خانه شب را در فضای باز سپری کردند، در قلب شهر قدیمی آن، یکی از میراث جهانی یونسکو، یک مناره مسجد در میدان جماع الفنا سقوط کرده بود.

افراد مجروح از نواحی اطراف به مراکش رفته و به دنبال درمان بودند.

 تصاویر تلویزیون دولتی از منطقه مولای ابراهیم در حدود 40 کیلومتری (25 مایلی) جنوب مراکش، ده ها خانه را نشان می دهد که در دامنه کوه فرو ریخته است و ساکنان در حال کندن قبر در حالی که گروه هایی از زنان در خیابان ایستاده بودند.

منتصیر ایتری، یکی از اهالی روستای اسنی در نزدیکی مرکز زمین لرزه، گفت که بیشتر خانه ها در آنجا آسیب دیده اند.

وی گفت: همسایگان ما زیر آوار هستند و مردم با استفاده از وسایل موجود در روستا برای نجات آنها تلاش می کنند.

در مراکش، جایی که آوار به خیابان‌ها ریخته شده بود، ساکنان صحنه‌های ناامیدکننده‌ای را هنگام فرار مردم برای امنیت توصیف کردند.

جوهری محمد، یکی از ساکنان قدیمی شهر گفت: «هنوز به دلیل شوک و همچنین به دلیل اینکه شهر قدیمی از خانه های قدیمی تشکیل شده است، نمی توانم در خانه بخوابم.

تلویزیون دولتی مراکش تصاویری از اعزام نیروها را پخش کرد.

این زمین لرزه در عمق 18.5 کیلومتری زمین ثبت شده است که معمولاً ویرانگرتر از زمین لرزه های عمیق تر با همان بزرگی است. بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این مرگبارترین زمین لرزه مراکش از سال 1960 بوده است، زمانی که زمین لرزه ای حداقل 12000 کشته برجای گذاشته است.

ترکیه، که در آن زمین لرزه های قوی در ماه فوریه بیش از 50000 نفر را کشت، اعلام کرد که آماده ارائه پشتیبانی است.

الجزایر که در سال 2021 به دلیل وضعیت سیاسی صحرای غربی روابط خود را با مراکش قطع کرد، اعلام کرد که حریم هوایی خود را برای پروازهای بشردوستانه و پزشکی باز خواهد کرد.

محمد کاشانی، دانشیار مهندسی سازه و زلزله در دانشگاه ساوتهمپتون گفت: «زلزله‌های کم عمق معمولاً مخرب‌تر هستند.

او صحنه های پس از آن را با تصاویری از ترکیه در ماه فوریه مقایسه کرد: "این منطقه مملو از ساختمان های قدیمی و تاریخی است که عمدتاً بنایی هستند. سازه های بتون مسلح فروریخته ای که من دیدم... یا قدیمی بودند یا غیر استاندارد."

دولت‌های سراسر جهان همبستگی خود را اعلام کردند و به آنها کمک کردند.

مراکش قرار است میزبان نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در اوایل اکتبر باشد.

در مراکش، برخی از خانه‌ها در شهر قدیمی شلوغ فرو ریخته بود و مردم در حالی که منتظر تجهیزات سنگین بودند، از دستان خود برای برداشتن آوار استفاده کردند.

عید وزیر حسن، یکی از ساکنان شهر گفت که شهر قدیمی فرو ریخته بود و مردم در حالی که منتظر تجهیزات سنگین بودند، از دستان خود برای برداشتن آوار استفاده کردند.

مردم شهر رباط، پایتخت، در حدود 350 کیلومتری شمال ایغیل، و در شهر ساحلی ایمسوانه، در 180 کیلومتری غرب آن، نیز از ترس زمین لرزه شدیدتر، خانه های خود را ترک کردند.

در کازابلانکا، حدود 250 کیلومتری شمال ایغیل، مردمی که شب را در خیابان ها گذرانده بودند، آنقدر ترسیده بودند که نمی توانستند به خانه های خود بازگردند.

محمد تقفی یکی از ساکنان شهر گفت: «خانه به شدت تکان خورد، همه ترسیده بودند.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت