خبر های ویژه

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

16 بهمن 1402

 سیرالئون رئیس جمهور سابق کوروما را به دلیل تدارک کودتا به خیانت متهم می کند

14 دی 1402

خودروهای الکتریکی در سال 2023 در آفریقای جنوبی بسیار ارزان تر شدند

9 دی 1402

پارک ملی ساحل اسکلت، نامیبیا

28 آذر 1402

آیا شکار غیرقانونی فیل در بوتسوانا در حال افزایش است؟

28 آذر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

شهر مراکش

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

18 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

17 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

10 شهریور 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

31 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

8 تیر 1402

تراژدی استعمار! خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

3 خرداد 1402

هزاران امضا برای بازگرداندن جواهرات افریقا توسط شاه چارلز

17 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

6 اردیبهشت 1402

10 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

دیرینه شناسی عطر

پس از شناسایی و بازآفرینی عطر مرهم های مورد استفاده در مومیایی کردن یک نجیب زاده مصری باستان، بازدیدکنندگان موزه قرار است با بو کشیدن به بیش از 3500 سال قبل منتقل شوند. در حالی که مومیایی کردن ممکن است صحنه‌هایی از بانداژها و کوزه‌ها را تداعی کند، این فرآیند یک امر معطر بود که در آن بدن و اعضای بدن مومیایی می‌شدند تا برای زندگی پس از مرگ حفظ شوند. با این حال، با کمبود متون مصر باستان که مواد تشکیل دهنده دقیق مورد استفاده را آشکار می کند، دانشمندان از تجزیه و تحلیل های مدرن برای انتخاب مواد درگیر استفاده می کنند. اکنون محققانی که در حال مطالعه بقایای مومیایی‌های مورد استفاده در مومیایی کردن یک زن نجیب زاده به نام ینت نای هستند، نه تنها نشان داده‌اند که بسیاری از مواد تشکیل دهنده آنها از خارج از مصر آمده‌اند، بلکه عطر آنها را نیز تولید می‌کنند.

تبریز امروز:

"بوی ابدیت": دانشمندان مومیایی های مورد استفاده در مومیایی مصر باستان را بازسازی کردند
بازدیدکنندگان موزه به 1450 سال قبل از میلاد توسط بوی روغن، رزین و موم زنبور عسل که نجیب زنی، Senetnay با آن مومیایی می شود، منتقل می شوند.

خبرنگار علمی نیکولا دیویس
@NicolaKSDavis
پس از شناسایی و بازآفرینی عطر مرهم های مورد استفاده در مومیایی کردن یک نجیب زاده مصری باستان، بازدیدکنندگان موزه قرار است با بو کشیدن به بیش از 3500 سال قبل منتقل شوند.

در حالی که مومیایی کردن ممکن است صحنه‌هایی از بانداژها و کوزه‌ها را تداعی کند، این فرآیند یک امر معطر بود که در آن بدن و اعضای بدن مومیایی می‌شدند تا برای زندگی پس از مرگ حفظ شوند.

با این حال، با کمبود متون مصر باستان که مواد تشکیل دهنده دقیق مورد استفاده را آشکار می کند، دانشمندان از تجزیه و تحلیل های مدرن برای انتخاب مواد درگیر استفاده می کنند.

اکنون محققانی که در حال مطالعه بقایای مومیایی‌های مورد استفاده در مومیایی کردن یک زن نجیب زاده به نام سنت نای هستند، نه تنها نشان داده‌اند که بسیاری از مواد تشکیل دهنده آنها از خارج از مصر آمده‌اند، بلکه عطر آنها را نیز تولید می‌کنند.


باربارا هوبر، اولین نویسنده این تحقیق از موسسه ژئوانتروپولوژی ماکس پلانک، می گوید: مومیایی مومیایی  سنت نای به عنوان یکی از پیچیده ترین و پیچیده ترین مومیایی های آن دوران برجسته است.

این تیم با نوشتن در ژورنال Scientific Reports می‌گوید  سنت نای در حدود سال 1450 قبل از میلاد زندگی می‌کرده و پرستار فرعون Amenhotep II بوده است.

کوزه‌های سایبان سنتنی - ظروفی که اندام‌های مومیایی متوفی در آن ذخیره می‌شد - در سال 1900 توسط هوارد کارتر، باستان‌شناس بریتانیایی که بعدها به دلیل نقشش در کشف مقبره توت عنخ آمون مشهور شد، در مقبره‌ای در دره پادشاهان کشف شد.

هوبر و همکارانش شش نمونه از بقایای مومیایی مومیایی را از داخل دو شیشه که زمانی حاوی ریه‌ها و جگر سنتنی بودند، تجزیه و تحلیل کردند، همانطور که کتیبه‌های هیروگلیف نشان می‌دهند.

این تیم متوجه شد که مومیایی‌ها حاوی ترکیب پیچیده‌ای از مواد شامل چربی‌ها و روغن‌ها، موم زنبور عسل، قیر، رزین‌های درختان خانواده کاج، ماده‌ای به نام کومارین است که رایحه‌ای شبیه وانیل دارد و اسید بنزوئیک که می‌تواند در بسیاری از منابع گیاهی از جمله دارچین و میخک.

آنها خاطرنشان می کنند که بسیاری از مواد تشکیل دهنده، باید به مصر وارد می شد.

هوبر می‌گوید: «برای مثال، رزین‌های خاصی مانند رزین درخت کاج اروپایی احتمالاً از شمال مدیترانه و اروپای مرکزی آمده‌اند. یک ماده دیگر به رزینی به نام داممار - منحصر به جنگل های استوایی جنوب شرق آسیا - یا رزین درخت پسته محدود شد. در صورتی که دممار بود، این امر شبکه‌های تجاری گسترده مصری‌ها را در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد برجسته می‌کرد که مواد اولیه را از دور وارد می‌کرد.

اما همه مواد تشکیل‌دهنده شناسایی‌شده در هر دو شیشه وجود نداشت، یافته‌ای که ممکن است نشان دهد این مومیایی‌ها مختص اندام‌ها هستند، اگرچه تیم تحقیقاتی خاطرنشان کرد که ممکن است این مواد در اصل یکسان بوده اما ترکیب ضعیفی داشته باشند یا به طور متفاوتی تجزیه شده باشند.

محققان گفتند که تعداد کمی از مومیایی‌ها درمان مفصلی را دریافت کرده‌اند که به Senetnay داده شده است، که با منشأ غیر محلی بسیاری از مواد تشکیل دهنده، از این دیدگاه حمایت می‌کند که او جایگاه اجتماعی بالایی دارد - وضعیتی که قبلاً توسط محل دفن او نشان داده شده است و عنوان او، زینت پادشاه.

هوبر اضافه کرد که تیم با همکاری یک عطرساز، رایحه مومیایی ها را بازسازی کرده است که قرار است در نمایشگاهی در موزه موسگارد دانمارک در پاییز امسال استفاده شود.

بوی این مومیایی با عنوان "رایحه ابدیت" شناخته شده است.

دکتر ویلیام تولت، کارشناس تاریخ حسی در دانشگاه یورک، که در این کار دخالتی نداشت، گفت که بازآفرینی بوهای تاریخ برای درک رابطه بین گذشته و حال بسیار مهم است.

برای بینی ما، بوی گرم، صمغی و کاج مانند کاج اروپایی ممکن است بیشتر یادآور محصولات پاک کننده باشد و رایحه گوگردی قیر ممکن است ما را در ذهن آسفالت قرار دهد. اما برای مصری‌ها، این بوها به وضوح معانی دیگری مرتبط با معنویت و موقعیت اجتماعی داشتند.» این مقایسه‌های آشکار بین بوی اینجا و اکنون است که تفریحات را بسیار جالب می‌کند.»

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت