خبر های ویژه

در مواجهه با مرگ، ویرانی و آوارگی، زیبایی نقشی حیاتی در غزه دارد

5 آذر 1402

لحظه توقیف شدن کشتی توسط حوثی های یمن

29 آبان 1402

صاعقه بر فراز غزه

24 آبان 1402

الرشید زیباترین خیابان در غزه که هرگز به خواب نمی رفت

21 آبان 1402

قاعده تناسب چیست و آیا در محاصره غزه توسط اسرائیل رعایت می شود؟

18 آبان 1402

در غزه، جنگ زیرزمینی بین نیروهای اسرائیلی و جنگجویان حماس در تونل ها آغاز می شود.

18 آبان 1402

واکنش پزشکان غزه به پزشکان اسرائیلی که بمباران بیمارستان ها را تایید کردند

16 آبان 1402

عاهد تمیمی دختر جوان فلسطینی بازداشت شد

15 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس، کشمکش بین آمریکا و ایران برای نفوذ در خاورمیانه را عمیق تر می کند

13 آبان 1402

نصرالله: آمریکا عامل اصلی جنایات است

12 آبان 1402

آغاز جنگ زمینی در غزه

9 آبان 1402

مسیحیان فلسطینی و مسلمانان قرن‌هاست که در غزه با هم زندگی می‌کنند - و ده ها نفر هنگام پناه گرفتن در کلیسای تاریخی سنت پورفیریوس کشته شدند.

8 آبان 1402

جنگ اسرائیل و حماس به نفع روسیه است، اما بازی صلح‌جو نیز به نفع روسیه است

8 آبان 1402

قطر قرارداد گازی 27 ساله با شل بریتانیا امضا کرد

8 آبان 1402

استارلینک از طریق گروه‌های کمک‌رسان ارتباط را در غزه فراهم می‌کند

6 آبان 1402

خبرنگار الجزیره از مرگ خانواده اش خبر می دهد

3 آبان 1402

20 تیر 1402

در مسکو ، شورای همکاری خلیج (فارس) و روسیه با هم بیانیه مشترک صادرکردند

متن کامل بیانیه شورای همکاری خلیج فارس با روسیه در دیپلماسی اقتصادی

در بخشی از بیانیه مشترک اعراب و روسیه آمده است: وزیران بر حمایت خود از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله ابتکار امارات متحده عربی و تلاش‌های آن برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای موضوع جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه یا دادگاه بین‌المللی تاکید کردند. قوه قضائیه با توجه به قواعد حقوق بین الملل و منشور ملل متحد، حل این موضوع مطابق با مشروعیت بین المللی است.

تبریز امروز:

مسکو - شورای همکاری خلیج- روسیه

وزیران بر اهمیت گفتگوی راهبردی میان شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه به منظور دستیابی به منافع مشترک و تقویت دوستی، اعتماد متقابل و همکاری بین دو طرف تاکید کردند.

خبرگزاری عربستان سعودی
11 جولای 2023
ششمین نشست مشترک وزیران گفتگوهای راهبردی بین شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه روز دوشنبه 10 ژوئیه 2023 در مسکو برگزار شد. ریاست طرف شورای همکاری خلیج فارس بر عهده سید بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی، وزیر امور خارجه سلطنت عمان، رئیس جلسه جاری شورای وزیران شورای همکاری و ریاست طرف روسی وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه به ریاست سرگئی لاوروف بود.  وزیران امور خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و  جاسم محمد آلبودایوی دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس در این نشست شرکت داشتند.

وزیران بر اهمیت گفتگوی راهبردی میان شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه به منظور دستیابی به منافع مشترک و تقویت دوستی، اعتماد متقابل و همکاری بین دو طرف تاکید کردند.

آنها همچنین بر نقش مهم کشورهایشان در حمایت از اقتصاد جهانی، تثبیت بازارهای انرژی و ارتقای رفاه تاکید داشتند.

وزرای امور خارجه در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی به شرح زیر بحث و تبادل نظر کردند:

وزیران بر اهمیت تلاش های هماهنگ برای دستیابی به صلح، امنیت، ثبات و رفاه در همه نقاط جهان و اولویت بازگرداندن صلح و امنیت بین المللی از طریق احترام متقابل و همکاری بین کشورها برای دستیابی به توسعه و پیشرفت تاکید کردند.

آنها همچنین بر اهمیت پایبندی به اصول حقوق بین الملل، حقوق بین الملل بشردوستانه و منشور سازمان ملل متحد، حسن همجواری و حفظ نظم بین المللی موجود بر اساس احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دولت ها و و عدم مداخله در امور داخلی آن، عدم استفاده یا تهدید به زور، رویارویی با چالش ها و بحران ها از طریق مسالمت آمیز، اولویت دادن به گفتگو و حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره اعلان نظر کردند.

وزیران از تلاش‌های کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در میانجی‌گری با هدف ایجاد شرایط برای راه‌حل سیاسی بحران اوکراین مطابق با قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد استقبال کردند و ابراز امیدواری کردند که این تلاش‌ها  صلح فراگیر و پایدار و بازگرداندن امنیت، صلح و ثبات در منطقه به یک راه حل عادلانه منجر شود.

وزیران بر اهمیت دسترسی بدون مانع به غذا و کود به بازارهای جهانی و همچنین کمک های بشردوستانه به منظور کمک به تامین امنیت غذایی کشورهای آسیب دیده تاکید داشتند.

علاوه بر این، وزرا محکومیت خود را نسبت به تروریسم، صرف نظر از منبع آن، و رد تمامی اشکال، انگیزه ها و توجیهات آن ابراز کردند. آنها بر اهمیت مقابله با گسترش ایدئولوژی تروریستی و افراط گرایی از جمله اینترنت و تلاش برای خشکاندن منابع تامین مالی تروریسم تاکید کردند. آنها عزم خود را برای تقویت تلاش های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی ابراز کردند. وزیران همچنین بر لزوم جلوگیری از تامین مالی، تسلیح و استخدام گروه‌های تروریستی توسط افراد یا نهادها و رسیدگی به تمامی فعالیت‌هایی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند، تاکید کردند.

وزرا تاکید کردند که مدارا و همزیستی مسالمت آمیز از مهم ترین ارزش ها و اصول روابط بین ملت ها و جوامع است. در این راستا، وزرا از تصویب قطعنامه 2686 شورای امنیت استقبال کردند که به موجب آن شورا به رسمیت شناخت که سخنان نفرت پراکنی، نژادپرستی، تبعیض نژادی، بیگانه هراسی و اشکال مربوط به عدم تحمل، تبعیض جنسیتی و اعمال افراط گرایی که می تواند به شیوع، تشدید بیماری و تکرار درگیری ها کمک کند، مقابله گردد.

وزیران از توافق پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در خصوص تلاش‌ها و میانجی‌گری‌های سلطان نشین عمان، جمهوری عراق و جمهوری خلق چین که شامل ازسرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور بود، استقبال کردند. با ابراز امیدواری از این که این توافقنامه گامی مثبت برای حل اختلافات و پایان دادن به همه مناقشات منطقه ای از طریق گفت و گو و دیپلماسی باشد و بر اهمیت روابط بین کشورها بر اساس تفاهم، احترام متقابل، حسن همجواری، احترام به حاکمیت و غیره تاکید کردند. - مداخله در امور داخلی و پایبندی به منشور ملل متحد و قوانین و هنجارهای بین المللی. وزیران همچنین حمایت خود را از اقدامات کاهش تنش و اعتمادسازی بین این دو مورد تأیید کردند

کشورهای منطقه به منظور تقویت و تضمین امنیت در این منطقه استراتژیک مهم جهان، بر اهمیت حفظ امنیت دریایی و امنیت آبراه ها در منطقه و رسیدگی به تهدیدات خطوط کشتیرانی دریایی، تجارت بین المللی و تاسیسات نفتی در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تاکید کردند.

وزیران بر حمایت خود از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله ابتکار امارات متحده عربی و تلاش‌های آن برای دستیابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز برای موضوع جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه یا دادگاه بین‌المللی تاکید کردند. قوه قضائیه با توجه به قواعد حقوق بین الملل و منشور ملل متحد، حل این موضوع مطابق با مشروعیت بین المللی است.

وزرا بر ضرورت از سرگیری روند صلح معتبر با هدف دستیابی به راه حلی عادلانه برای مسئله فلسطین بر اساس راه حل دو کشوری، مطابق با قطعنامه های مربوطه سازمان ملل متحد و ابتکار صلح عربی و ایجاد یک صلح مستقل تاکید کردند. دولت فلسطین در مرزهای 1967 با پایتختی قدس شرقی، شهرک سازی و تمامی اقدامات یکجانبه را متوقف کرده و به وضعیت تاریخی موجود در شهر قدس و اماکن متبرکه آن احترام می گذارد.

وزرا حمایت خود را از تلاش‌ها برای دستیابی به آشتی و وحدت ملی فلسطین بر اساس برنامه سیاسی سازمان آزادیبخش فلسطین ابراز کردند. آنها از تلاش های پادشاهی عربستان سعودی برای احیای ابتکار صلح عربی قدردانی کردند و به پیشنهادهای روسیه ارائه شده در این نشست با هدف تقویت حمایت بین المللی و منطقه ای از روند صلح توجه کردند.

وزرا نگرانی عمیق خود را در مورد حمله اخیر اسرائیل به جنین و تلفات انسانی ناشی از آن ابراز کردند. آنها بر لزوم ایجاد و حفظ محیطی تاکید کردند که به فلسطینی ها و اسرائیلی ها اجازه می دهد به گفت وگوهای جدی سیاسی بازگردند و از هرگونه اقدام یکجانبه ای که این تلاش ها را تضعیف می کند، خودداری کنند.

وزیران از تلاش‌های میانجی‌گری پادشاهی عربستان سعودی و سلطنت عمان برای حل و فصل سیاسی در یمن قدردانی کردند.

آنها حمایت خود را از شورای رهبری ریاست جمهوری در یمن به ریاست دکتر رشاد العلیمی تایید کردند. آنها با ابراز امیدواری برای دستیابی به راه حل سیاسی مطابق با ابتکار شورای همکاری خلیج فارس و مکانیسم اجرای آن، نتایج کنفرانس گفتگوی ملی یمن (NDC) و قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت. تحت حمایت سازمان ملل متحد، به ادامه آتش بس پایبند بوده و از نیازهای امدادی، بشردوستانه و توسعه مردم یمن حمایت می کند. وزیران همچنین از سازمان ملل متحد و همه کشورها خواستند تا در برابر اقدامات حوثی ها که در تضاد با تلاش های بین المللی برای حل بحران است، همکاری کنند و موضع قاطعی اتخاذ کنند.

در ادامه، وزیران بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی، استقلال، وحدت و حاکمیت جمهوری عربی سوریه تاکید کردند و حمایت خود را از تلاش های آقای گیر پدرسن، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه اعلام کردند. آنها بر ضرورت تلاش های بین المللی بیشتر برای حمایت از میانجیگری سازمان ملل در روند صلح میان سوری ها برای دستیابی به حل و فصل دائمی بحران سوریه مطابق با قطعنامه های مربوطه شورای امنیت تاکید کردند. در این راستا در جریان فعالیت های مذاکرات آستانه در سوریه قرار گرفتند.

وزرا بر اهمیت نقش کمیته قانون اساسی سوریه تاکید کردند و حمایت خود را از کار این کمیته از طریق ارتباط مستمر با طرف های سوری در این کمیته و با آقای گیر پدرسن، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه  به عنوان یک تسهیل کننده برای اطمینان از تداوم و اثربخشی آن اعلام کردند..
وزیران حمایت خود را از تلاش های انجام شده برای مراقبت از آوارگان و آوارگان سوری و تلاش برای اطمینان از بازگشت امن آنها به شهرها و روستاهایشان مطابق با استانداردهای بین المللی ابراز کردند. آنها به شدت هرگونه تلاش برای ایجاد تغییرات جمعیتی در سوریه را رد کردند. علاوه بر این، آنها بر اهمیت دسترسی بشردوستانه بدون مانع به همه مردم سوریه نیازمند در سراسر کشور تاکید کردند.

با توجه به کمک به بهبود وضعیت بشردوستانه در سوریه و پیشرفت در حل و فصل سیاسی، وزرا همچنین از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد و آژانس های بشردوستانه آن خواستند تا کمک های خود را به سوریه افزایش دهند.

وزیران از تلاش‌های کشورهای عربی برای حل و فصل گام به گام بحران سوریه که در نشست امان درباره بحران سوریه در 1 می 2023 توافق شد، استقبال کردند. وزیران همچنین از تصمیم اتحادیه کشورهای عربی در مورد از سرگیری حکومت سوریه مشارکت در جلسات نهادهای اتحادیه استقبال کردند. 

.همچنین وزیران ابراز امیدواری کردند که دولت سوریه ابتکار عمل را به دست گرفته و اقدامات لازم را برای دستیابی به یک راه حل جامع برای بحران آغاز کند.

شورا بر اهمیت تعهد عراق به حاکمیت کشور کویت و عدم نقض قطعنامه ها و توافقات بین المللی به ویژه قطعنامه شماره 833 شورای امنیت در مورد تعیین مرزهای بین دو کشور و موافقت نامه تنظیم مقررات دریایی تاکید کرد. دریانوردی در خور عبدالله بین دو کشور منعقد و نزد سازمان ملل سپرده شد. وزیران همچنین بر لزوم تکمیل تعیین مرزهای دریایی بین جمهوری عراق و کشور کویت فراتر از مرز 162 تاکید کردند.

وزرا حمایت خود را از قطعنامه شماره 2107 شورای امنیت در خصوص انتقال موضوع اسرا و مفقودین، اموال کویت و آرشیو ملی به نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) اعلام کردند و آرزوی عراق را برای ادامه همکاری اعلام کردند. برای اطمینان از پیشرفت در همه پرونده ها، و از عراق و سازمان ملل متحد می خواهد تا حداکثر تلاش را برای دستیابی به راه حلی برای این پرونده ها انجام دهند.

وزیران بر اهمیت حفاظت از منافع ملت برادر لیبی برای دستیابی به امنیت، ثبات و توسعه در لیبی، تضمین حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی لیبی، توقف مداخله در امور داخلی لیبی تاکید کردند و خواستار خروج تمامی نیروهای خارجی. و مزدوران از خاک لیبی بر اساس قطعنامه شماره 2656 شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند.

وزیران بر حمایت خود از تلاش‌های عبدالله بثیلی، فرستاده سازمان ملل متحد برای کمک به طرف‌های لیبیایی برای دستیابی به راه‌حل سیاسی، برگزاری انتخابات و متحد کردن نهادهای دولتی به منظور برآورده کردن خواسته‌های مردم لیبی و ایجاد پایه‌های امنیت و ثبات تاکید کردند. .

آنها از اجماع کمیته مشترک 6+6 که توسط مجلس نمایندگان و شورای عالی دولت لیبی در مورد قوانین تنظیم کننده انتخاب رئیس دولت و اعضای پارلمان تشکیل شده بود، استقبال کردند.

وزیران بر حمایت خود از مذاکرات صلح در جده و تلاش‌های دیپلماتیک با هدف توانمند ساختن طرف‌های سودانی برای آرام کردن تنش‌ها، اولویت دادن به گفتگو و پل زدن اختلافات به منظور دستیابی به توافقی که مردم سودان را از دردسرهای جنگ و درگیری در امان نگه دارد، تأیید کردند. آرمان های خود را دنبال می کند و به ارتقای امنیت، ثبات و رفاه کشور در همه زمینه ها کمک می کند. آنها از نقش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در تخلیه اتباع خارجی از سودان و ارائه کمک های بشردوستانه به سودان قدردانی کردند.

وزیران بر اهمیت بازگرداندن امنیت و ثبات در جمهوری اسلامی افغانستان و دستیابی به یک راه حل سیاسی توافقی که منافع همه اجزای مردم افغانستان را در نظر می گیرد، به گونه ای که به خواسته های مردم برادر افغانستان برسد، که به نفع صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است تاکید کردند.. آنها از مقامات رسمی خواستند تا تعهدات خود را برای اطمینان از عدم استفاده از اراضی افغانستان توسط هیچ گروه تروریستی یا سوء استفاده برای صادرات مواد مخدر اجرا کند و از آنها خواستند که حقوق و آزادی های بشر به آموزش، کار، آزادی رفت و آمد، مشارکت کامل و برابر در زندگی عمومی و همچنین حمایت از حقوق اقلیت ها از جمله حقوق زنان و دختران را رعایت و تضمین کنند.

کار مشترک:
هر دو طرف از تلاش های موفقیت آمیز کشورهای اوپک پلاس که به ثبات بازار جهانی نفت کمک کردند، ستایش کردند. آنها بر اهمیت تداوم این همکاری ها و لزوم پایبندی همه کشورهای شرکت کننده به توافقنامه اوپک پلاس، تامین منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و حمایت از رشد اقتصاد جهانی تاکید کردند.

به عنوان بخشی از اجرای یادداشت تفاهم برای گفتگوی استراتژیک که در اولین نشست مشترک وزیران گفتگوی استراتژیک بین دو طرف در اول نوامبر 2011 در ابوظبی، امارات متحده عربی امضا شد، وزراء برنامه اقدام مشترک را تصویب کردند. برای گفتگوی استراتژیک بین شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه برای دوره (2023-2028) برنامه ریزی می گردد.

در برنامه اقدام مشترک، اهداف مورد انتظار برای دستیابی در دوره آتی به همراه سازوکارها و برنامه‌های لازم برای اجرای آن‌ها و تبدیل آرمان‌های دو طرف به گام‌های عملی ملموس برای دستیابی به آن اهداف مشخص شد. این طرح شامل تقویت گفت‌وگوهای سیاسی بین دو طرف، ادامه ارتباطات منظم میان وزرای خارجه، مقامات ارشد و کارشناسان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه برای تبادل نظر مداوم در مورد مسائل سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه مشترک، و نظارت بر پیشرفت در انجام مذاکرات است. برنامه اقدام مشترک هر دو طرف با تعهد  موافقت کردند

ایجاد یک محیط مساعد برای افزایش تجارت و سرمایه گذاری و توسعه زنجیره های تامین انرژی با تشویق ارتباط بین نمایندگان تجاری برای بهره مندی از فرصت های سرمایه گذاری در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و روسیه. آنها همچنین توافق کردند که همکاری‌ها در بخش انرژی افزایش یابد و جلسات منظمی برای کارشناسان و تکنسین‌های این حوزه برای ایجاد چارچوب‌های لازم و همچنین همکاری در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، ایمنی هسته‌ای، برق، بهره‌وری انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر، انرژی، صنعت هیدروژن سبز و فناوری‌های اقتصاد دایره‌ای کربن، با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای برگزار شود. 

وزیران بر حمایت خود از همکاری در رسیدگی به چالش های تغییرات آب و هوایی، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و همچنین در شرایط اضطراری، بحران های زیست محیطی، سیاست های آب و حفظ تنوع زیستی تاکید کردند. آنها همچنین بر همکاری در زمینه کشاورزی از طریق تبادل تخصص در زمینه ارتقای امنیت غذایی، توسعه پایدار کشاورزی و ارتقاء تجارت محصولات کشاورزی بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و روسیه توافق کردند. در این راستا، وزیران رویدادها و ابتکارات منطقه‌ای در این زمینه از جمله طرح «خاورمیانه سبز»، هفته اقلیم خاورمیانه و شمال آفریقا که در اکتبر 2023 در عربستان سعودی برگزار می‌شود، علاوه بر نمایشگاه بین‌المللی باغبانی (اکسپو 2023 دوحه) در اکتبر 2023 ستودند.

وزرا از نقش پیشرو کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در رسیدگی به تغییرات آب و هوایی قدردانی کردند و بر استقبال و حمایت خود از امارات متحده عربی که میزبان کنوانسیون چارچوب سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی (COP28) در سال جاری برای حمایت از تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه خواهد بود، تاکید کردند.

برنامه اقدام مشترک همچنین شامل بهبود همکاری در بخش سلامت از طریق تبادل تخصص بین موسسات بهداشتی و همکاری در آموزش عالی و تحقیقات علمی از طریق ارتباطات، تبادل تخصص، مشاوره و همکاری علمی بین دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی علمی از هر دو سو است. .

وزیران بر اهمیت توسعه همکاری‌ها و ارتباطات فرهنگی میان مردمان فدراسیون روسیه و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که عنصری اساسی در افزایش درک متقابل و رکن اساسی برای گفت‌وگو و مشارکت در همه زمینه‌ها و حمایت از مبادلات فرهنگی و آموزشی تلقی می‌شود، تاکید کردند. ، گردشگری، تجارت و سرمایه گذاری. آنها توافق کردند که پیوندهای فرهنگی میان شورای همکاری خلیج فارس و روسیه را از طریق تشویق ارتباط بین نهادهای فرهنگی تقویت کنند و همچنین با طراحی برنامه های آموزشی برای تیم های ملی ورزشی دو طرف و برگزاری فعالیت ها و جلسات مشترک در اماکن ورزشی، برای همکاری در زمینه ورزش به توافق رسیدند.

در پایان این دیدار، وزراء ابراز امیدواری کردند که این گفتگوی راهبردی و نتایج به دست آمده در آن به تقویت دوستی و همکاری بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و فدراسیون روسیه و ارتقای ارتباطات بین مردم برای دستیابی به منافع مشترک کمک کند و منجر به حفظ امنیت، صلح، رفاه و ثبات در جهان شود. وزراء تصمیم گرفتند هفتمین نشست وزرای گفتگوهای راهبردی را در قطر در سال 2024 برگزار کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت