خبر های ویژه

756000 سودانی در ماه های آینده با گرسنگی روبرو می شوند

24 خرداد 1403

توافق سودان و قطر درباره تأسیس مرکز پالایش طلا در دوحه

13 اردیبهشت 1403

با ظهور قحطی در سودان، گرسنگان خاک و برگ می خورند

11 اردیبهشت 1403

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

16 بهمن 1402

 سیرالئون رئیس جمهور سابق کوروما را به دلیل تدارک کودتا به خیانت متهم می کند

14 دی 1402

خودروهای الکتریکی در سال 2023 در آفریقای جنوبی بسیار ارزان تر شدند

9 دی 1402

پارک ملی ساحل اسکلت، نامیبیا

28 آذر 1402

آیا شکار غیرقانونی فیل در بوتسوانا در حال افزایش است؟

28 آذر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

شهر مراکش

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

18 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

17 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

10 شهریور 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

31 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

8 تیر 1402

6 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

این وضعیت "بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا در آزمایشگاه داریم."

در میان آتش بس 72 ساعته در سودان، یک مقام سازمان ملل روز سه شنبه فاش کرد که یکی از طرف های درگیر کنترل یک آزمایشگاه ملی در پایتخت خارطوم را به دست گرفته است که نمونه هایی از چندین بیماری را نگهداری می کند که تهدیدی برای سلامت عمومی است. دکتر نیما سعید عابد، نماینده سازمان جهانی بهداشت در سودان، از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران از این کشور آفریقایی صحبت کرد، جایی که درگیری بین نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) درگرفت. عابد توضیح داد که قبل از آتش‌بس که در نیمه شب اجرایی شد، دوشنبه تلفنی به او هشدار داده شد که آزمایشگاه «توسط یکی از طرف‌های جنگ اشغال شده است و آنها همه تکنسین‌ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون به عنوان پایگاه نظامی کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی است.» آنها تمام تکنسین ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی به عنوان پایگاه نظامی است.» وی افزود: "و این بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا را در آزمایشگاه داریم." بنابراین یک خطر بیولوژیکی بزرگ در ارتباط با اشغال آزمایشگاه مرکزی بهداشت عمومی در خارطوم توسط یکی از طرف های درگیر وجود دارد.

تبریز امروز:

این وضعیت "بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا در آزمایشگاه داریم."
جسیکا کوربت
25 آوریل 2023

در میان آتش بس 72 ساعته در سودان، یک مقام سازمان ملل روز سه شنبه فاش کرد که یکی از طرف های درگیر کنترل یک آزمایشگاه ملی در پایتخت خارطوم را به دست گرفته است که نمونه هایی از چندین بیماری را نگهداری می کند که تهدیدی برای سلامت عمومی است.

دکتر نیما سعید عابد، نماینده سازمان جهانی بهداشت  در سودان، از طریق ویدئو کنفرانس با خبرنگاران از این کشور آفریقایی صحبت کرد، جایی که درگیری بین نیروهای مسلح سودان (SAF) و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) درگرفت. 

عابد توضیح داد که قبل از آتش‌بس که در نیمه شب اجرایی شد، دوشنبه تلفنی به او هشدار داده شد که آزمایشگاه «توسط یکی از طرف‌های جنگ اشغال شده است و آنها همه تکنسین‌ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون به عنوان پایگاه نظامی کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی است.»

آنها تمام تکنسین ها را از آزمایشگاه بیرون کردند، بنابراین اکنون کاملاً تحت کنترل یکی از طرف های جنگی به عنوان پایگاه نظامی است.»

وی افزود: "و این بسیار خطرناک است، زیرا ما ایزوله های فلج اطفال در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های سرخک در آزمایشگاه داریم، ما ایزوله های وبا را در آزمایشگاه داریم." بنابراین یک خطر بیولوژیکی بزرگ در ارتباط با اشغال آزمایشگاه مرکزی بهداشت عمومی در خارطوم توسط یکی از طرف های درگیر وجود دارد.

در حالی که ابید مشخص نکرد که جنگجویان در کدام سمت هستند، یک منبع پزشکی عالی رتبه ناشناس به سی ان ان گفت که آزمایشگاه توسط نیروهای RSF تصرف شده است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که «تکنسین‌های آزمایشگاهی آموزش‌دیده دیگر به آزمایشگاه دسترسی ندارند و با قطع برق، مدیریت صحیح مواد بیولوژیکی که در آزمایشگاه برای مقاصد پزشکی ذخیره می‌شوند، امکان‌پذیر نیست».

سی‌ان‌ان به نقل از مدیرکل آزمایشگاه اشاره کرد که «قطع برق همچنین به معنای خطر خراب شدن ذخایر کیسه‌های خون است.»

این آزمایشگاه در نزدیکی مرکز خارطوم و فرودگاه پایتخت قرار دارد. همانطور که بی بی سی توضیح داد:

این منطقه درست خارج از منطقه ای است که مقر نظامی سودان در آن قرار دارد و درگیری های زیادی در آن در حال وقوع است.

جغرافیای خاص خارطوم به این معنی است که مکان‌های استراتژیک کلیدی که مورد هدف قرار می‌گیرند، مانند ساختمان‌های نظامی، نزدیک به زیرساخت‌های حیاتی هستند.

هم مقر نظامی و هم فرودگاه درست در کنار یک منطقه مسکونی قرار دارند و چندین مدرسه و بیمارستان در نزدیکی آن قرار دارند.

تنها بخشی از مراکز بهداشتی در خارطوم به دلیل کمبود کارکنان، دارو و سایر کمبودهای تامین، قطع برق یا حملات خدمات ارائه می دهند.
همراه با به صدا درآوردن زنگ خطر در مورد آزمایشگاه، ابید روز سه شنبه به سایر خطرات بهداشتی مرتبط با خشونت مداوم اشاره کرد و نسبت به شیوع احتمالی وبا، تب دنگی، مالاریا و سرخک هشدار داد. این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت که از زمان آغاز درگیری ها، حداقل 459 نفر کشته و بیش از 4000 نفر زخمی شده اند، اگرچه آمار واقعی به احتمال زیاد بسیار بیشتر است.

حتی قبل از شروع جنگ در اوایل ماه جاری، طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، حدود 15.8 میلیون نفر یا تقریباً یک سوم جمعیت سودان در سال جاری به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

ینس لرکه، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز سه شنبه گفت: «در مناطقی که درگیری های شدید عملیات های بشردوستانه ما را با مشکل مواجه کرده است، ما مجبور شده ایم ردپای خود را کاهش دهیم». اما ما متعهد هستیم که به ارائه خدمات برای مردم سودان ادامه دهیم.»

در حالی که شهروندان سودانی و سایرین در این کشور از خارطوم و سایر جوامع متاثر از جنگ فرار می‌کنند، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، انتقال موقت صدها پرسنل سازمان ملل و خانواده‌هایشان را تایید کرد.

گوترش به شورای امنیت سازمان ملل گفت: "اجازه دهید واضح بگویم: سازمان ملل سودان را ترک نمی کند. تعهد ما به مردم سودان برای حمایت از آرزوهای آنها برای آینده ای صلح آمیز و امن است. ما در این زمان وحشتناک در کنار آنها هستیم." دوشنبه.

\u201cمن اجازه جابجایی موقت برخی از پرسنل @UN را در سودان داده‌ام.\n\nاما اجازه دهید واضح بگویم: سازمان ملل خارج نمی‌شود.\n\nما به انجام کار خود در داخل و خارج از کشور ادامه خواهیم داد.\n \nتعهد ما به مردم سودان در حمایت از آینده ای صلح آمیز است.\u201d
— Ant\u00f3nio Guterres (@Ant\u00f3nio Guterres) 1682385840
گوترش گفت: "خشونت باید متوقف شود. این خطر یک آتش سوزی فاجعه بار در سودان است که می تواند کل منطقه و فراتر از آن را فرا بگیرد." وی از طرف‌های درگیر خواست "عملیات جنگی در مناطق پرجمعیت را متوقف کنند و اجازه دهند عملیات کمک‌های بشردوستانه بدون مانع" و همچنین "تنش‌زدایی و بازگشت به میز مذاکره" انجام شود.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از اعضای شورای امنیت خواست تا حداکثر اهرم را با احزاب برای پایان دادن به خشونت اعمال کنند.

برقراری نظم، و بازگشت به مسیر انتقال دموکراتیک، و اعلام می کند که "همه ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا سودان را از لبه پرتگاه عقب بکشیم."

نیروهای SAF و RSF - به ترتیب توسط ژنرال‌های متحد سابق، عبدالفتاح البرهان و محمد حمدان داگالو یا "همدی"، قبلاً یکدیگر را به نقض آتش‌بس سه روزه فعلی متهم کرده‌اند که با کمک ایالات متحده مذاکره شده است. کشورهای عضو دائم شورای امنیت و عربستان سعودی.

به گزارش گاردین، «صبح روز سه‌شنبه، حملات هوایی به شهر Omdurman، شهری در آن سوی رود نیل از خارطوم، با حداقل یک بمب به یک خانه غیرنظامی اصابت کرد». بعداً در همان روز، یک درمانگاه خصوصی در شهر مورد اصابت راکت ضد هوایی قرار گرفت و 10 نفر مجروح شدند و درگیری‌ها به گوشه‌هایی از شمال خارطوم گسترش یافت.

همانطور که عطیه عبدالله عطیا از سندیکای پزشکان سودان به آسوشیتدپرس گفت: "آنها به آتش بس احترام نمی گذارند."

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت