خبر های ویژه

گرتا تنتین الئونورا ارنمن تونبرگ فعال زیست محیط در تظاهرات به نفع فلسطینیها حاضر شد

19 خرداد 1403

"ما چیکار کردیم؟ هیچ آدم مسلحی تو مدرسه نیست. اونایی که اونجا، بچه هان که دارن بازی می کنن. ما با هم بازی می کنیم... چرا ما رو بمباران کردند؟"

17 خرداد 1403

حماس کوچک به حالت گروه شورشی در غزه شکل می گیرد

17 خرداد 1403

ما خیلی خسته ایم و نمی توانیم راه برویم و نمی دانیم با بچه هایمان کجا برویم.

12 خرداد 1403

روی این زمین چیزی ارزش زندگی کردن ندارد

12 خرداد 1403

شوک جهانی پس از حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه چادری رفح که ده ها کشته برجای گذاشت

8 خرداد 1403

اعلام ابتلای همسر بشار اسد به سرطان خون

1 خرداد 1403

دادستان جنایات جنگی خواستار دستگیری رهبران اسرائیل و حماس از جمله نتانیاهو شد

1 خرداد 1403

یک فلسطینی که به یهودیت گرویده بود توسط یک سرباز اسرائیلی مورد تیراندازی قرار گرفت

28 اردیبهشت 1403

با طولانی شدن جنگ غزه، حزب الله سلاح ها و تاکتیک های جدیدی را علیه اسرائیل معرفی می کند

28 اردیبهشت 1403

تصاویر ماهواره ای رفح نشان دهنده گریز فلسطینی ها از شهر است

26 اردیبهشت 1403

در حالی که اسرائیل به رفح حمله می کند، هشدار سازمان ملل در مورد کمک به صدا در می آید

21 اردیبهشت 1403

واردات 100 هزار نهال نخل از انگلستان

20 اردیبهشت 1403

تحصیل بیش از 600 دانشجوی عراقی در دانشگاه تهران

18 اردیبهشت 1403

عراق در رتبه 30 ذخایر طلای جهان

16 اردیبهشت 1403

اعلام فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر باستانی اور

16 اردیبهشت 1403

7 فروردین 1402

مصونیت برای نتایاهو ، ناامنی برای او و اسرائیل بوجود آورد

بحران در سرزمین های فلسطین

ناآرامی‌های شدید در بخش‌هایی از اسرائیل یکشنبه شب پس از آن آغاز شد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، وزیر دفاع خود را به دلیل انتقاد از اصلاحات قضایی تفرقه‌انگیز دولت برکنار کرد، که باعث شد معترضان به خیابان‌ها بیایند، دانشگاه‌ها درهای خود را ببندند و رهبران اتحادیه‌ها به یک ژنرال دیکتاتور در حال ظهور اشاره کنند. . برکناری یوآو گالانت که در بیانیه‌ای تک خطی توسط دفتر نخست‌وزیری اعلام شد، یک بحران داخلی دراماتیک را تشدید کرد - یکی از شدیدترین‌ها در تاریخ اسرائیل - که با تلاش دولت برای کنترل بیشتر بر انتخاب قضات و محدود کردن اختیارات دادگاه بر پارلمان دادگاه عالی آغاز شد. . برکناری گالانت تظاهرات پر هرج و مرج آخر شب را در تل آویو و اطراف آن به راه انداخت، جایی که معترضان یک بزرگراه چند خطی را مسدود کردند و حداقل دو جاده اصلی را آتش زدند، و در اورشلیم، جایی که جمعیت از موانع پلیس خارج از محل اقامت شخصی نتانیاهو عبور کردند. با نزدیک شدن به نیمه شب، روسای دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو اسرائیل به طور جمعی اعلام کردند که اتاق های کلاس خود را برای آینده نزدیک می بندند. استعفای سرکنسول اسرائیل در نیویورک و هیستادروت، بزرگترین اتحادیه کارگران کشور، هشدار می دهند که ممکن است روز دوشنبه یک اعتصاب عمومی را همراه با مشاغل پیشرو اعلام کند.......................بحران آینده قوه قضائیه اسرائیل هفته ها اعتراض، تنش با دولت بایدن و ناآرامی در ارتش را برانگیخته بود. اکنون باعث ایجاد شکاف در خود ائتلاف حکومتی، هماهنگی سیاسی غیرمعمول از سوی دانشگاهیان ارشد و مداخله سیاسی نادر از سوی اتحادیه‌های کارگری شده است.

تبریز امروز:

آرامی‌های شدید در بخش‌هایی از اسرائیل یکشنبه شب پس از آن آغاز شد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، وزیر دفاع خود را به دلیل انتقاد از اصلاحات قضایی تفرقه‌انگیز دولت برکنار کرد، که باعث شد معترضان به خیابان‌ها بیایند، دانشگاه‌ها درهای خود را ببندند و رهبران اتحادیه‌ها به یک ژنرال دیکتاتور در حال ظهور اشاره کنند. .

برکناری یوآو گالانت که در بیانیه‌ای تک خطی توسط دفتر نخست‌وزیری اعلام شد، یک بحران داخلی دراماتیک را تشدید کرد - یکی از شدیدترین‌ها در تاریخ اسرائیل - که با تلاش دولت برای کنترل بیشتر بر انتخاب قضات و محدود کردن اختیارات دادگاه بر پارلمان دادگاه عالی آغاز شد. .

برکناری گالانت تظاهرات پر هرج و مرج آخر شب را در تل آویو و اطراف آن به راه انداخت، جایی که معترضان یک بزرگراه چند خطی را مسدود کردند و حداقل دو جاده اصلی را آتش زدند، و در اورشلیم، جایی که جمعیت از موانع پلیس خارج از محل اقامت شخصی نتانیاهو عبور کردند.

 

با نزدیک شدن به نیمه شب، روسای دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو اسرائیل به طور جمعی اعلام کردند که اتاق های کلاس خود را برای آینده نزدیک می بندند. استعفای سرکنسول اسرائیل در نیویورک و هیستادروت، بزرگترین اتحادیه کارگران کشور، هشدار می دهند که ممکن است روز دوشنبه یک اعتصاب عمومی را همراه با مشاغل پیشرو اعلام کند.

A line of shadowed figures across a multilane highway at night, in front of some barricades, behind which are a dozen or so emergency vehicles with sirens flashing.

اعضای نیروهای امنیتی اسرائیل در تل آویو بامداد دوشنبه، در بزرگراهی که توسط معترضان مسدود شده بود. 

بحران آینده قوه قضائیه اسرائیل هفته ها اعتراض، تنش با دولت بایدن و ناآرامی در ارتش را برانگیخته بود. اکنون باعث ایجاد شکاف در خود ائتلاف حکومتی، هماهنگی سیاسی غیرمعمول از سوی دانشگاهیان ارشد و مداخله سیاسی نادر از سوی اتحادیه‌های کارگری شده است.

آقای گالانت پس از اینکه شنبه شب خواستار تعویق قانون قضایی شد و هشدار داد که این قانون باعث آشفتگی در ارتش شده و بنابراین تهدیدی برای امنیت اسرائیل است، اخراج شد.

گالانت یک روز قبل از برکناری در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: "شکاف در جامعه ما در حال گسترش است و به نیروهای دفاعی اسرائیل نفوذ می کند." او گفت که این انشعابات باعث "خطری آشکار، فوری و ملموس برای امنیت کشور شده است - من طرف این موضوع نخواهم بود."

اعلامیه وی در پی افزایش امتناع نیروهای ذخیره نظامی از انجام وظیفه داوطلبانه خود در اعتراض به اصلاحات قضایی بود. رهبران نظامی هشدار داده بودند که کاهش نیروهای ذخیره، که بخش مهمی از خلبان نیروی هوایی را تشکیل می‌دهند، ممکن است به زودی بر ظرفیت عملیاتی ارتش تأثیر بگذارد.

 

 نتانیاهو توضیح کاملی درباره تصمیم خود برای برکناری آقای گالانت ارائه نکرد. اما دفتر وی در گزارشی به خبرنگاران خبری اسرائیل گفت که آقای گالانت به اندازه کافی برای منصرف کردن نیروهای ذخیره از خدمت سربازی نکرده است و به این معناست که آقای گالانت به افزایش خطرات امنیتی که او درباره آنها هشدار داده کمک کرده است.

Prime Minister Benjamin Netanyahu, flanked by four men.

نتانیاهو هفته پیش. دفتر وی در بیانیه ای تک خطی برکناری وزیر دفاع را اعلام کرد. 

 نتانیاهو بعداً در شبکه های اجتماعی بدون ارائه جزئیات بیشتر گفت: «همه ما باید قویاً در برابر امتناع بایستیم».

تصمیم نتانیاهو سیگنالی غیرقابل انکار به نظر می رسد مبنی بر اینکه دولت قصد دارد در اوایل این هفته در پارلمان به رای گیری نهایی درباره بخش اول بازنگری پیشنهادی خود ادامه دهد: قانونی که به دولت کنترل بیشتری بر حضور در دادگاه عالی می دهد.

آنچه درباره بازنگری قوه قضاییه اسرائیل باید بدانید
یک پیشنهاد تفرقه انگیز بسته‌ای از قوانین پیشنهادی برای بازنگری گسترده در سیستم قضایی در اسرائیل، اعتراضات گسترده‌ای را از سوی کسانی که می‌گویند پایه‌های دموکراتیک این کشور را نابود می‌کند، برانگیخته است. در اینجا چیزی است که باید بدانید:

چه تغییراتی پیشنهاد می شود؟ دولت راست‌گرای اسرائیل می‌خواهد ترکیب کمیته‌ای را تغییر دهد که قضات را برای دادن اکثریت به نمایندگان و منصوبان دولت انتخاب می‌کند. این قانون همچنین توانایی دیوان عالی را برای لغو قوانین تصویب شده توسط پارلمان محدود می کند و اختیارات دادستان کل را که مستقل از دولت است، تضعیف می کند.

مخالفان این طرح چه می گویند؟ جبهه مخالف این قانون، که عمدتاً اسرائیلی‌های میانه و چپ را در بر می‌گیرد، استدلال می‌کند که اصلاحات اساسی ضربه مهلکی به استقلال قوه قضاییه وارد می‌کند که به نظر آنها تنها کنترل قدرت دولت است. آنها می گویند که قانونگذاری، سیستم اسرائیل را از یک لیبرال دموکراسی با حمایت از اقلیت ها به یک حکومت استبداد اکثریت تغییر می دهد.

بنیامین نتانیاهو کجا ایستاده است؟ در گذشته، نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل، مدافع سرسخت استقلال دادگاه ها بود. انتصاب اخیر او یاریو لوین، رهبر اصلاحات قضایی، به سمت وزیر دادگستری حاکی از یک چرخش بود، حتی اگر نتانیاهو علناً قول داد که هرگونه تغییری سنجیده و مسئولانه با آن برخورد خواهد شد.

آیا جایی برای سازش وجود دارد؟ سیاستمدارانی که این طرح را هدایت می‌کردند، گفتند که آماده گفتگو هستند و در این میان، گروهی از دانشگاهیان و قانون‌گذاران هفته‌ها در پشت صحنه برای یافتن مصالحه با یکدیگر ملاقات کردند. در 15 مارس، دولت مصالحه ایساک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل را که بلافاصله پس از انتشار توسط نتانیاهو برکنار شد، رد کرد.

دولت و حامیان آن می گویند این تغییر برای اینکه دادگاه بیشتر نماینده تنوع جامعه اسرائیل باشد و قانونگذاران منتخب بر قضات غیر منتخب اولویت داشته باشند، ضروری است. منتقدان می گویند که این اقدام به دولت قدرت بیش از حد بر قوه قضائیه می دهد، یکی از معدود کنترل های مربوط به تخلفات دولت را حذف می کند و شاید منجر به حکومت استبدادی شود.

 

اگر هدف نتانیاهو از اخراج گالانت این بود که تغییرات قضایی را به چالش بکشد، کشورش را در معرض یک واقعه انجام‌شده قرار دهد و مخالفان را خنثی کند، ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. همانطور که برخی از اعتراضات تا به امروز سرکش بوده اند، اما هیچ کدام با شدت اعتراضاتی که در اواخر روز یکشنبه و در عرض چند دقیقه پس از اعلام نخست وزیر به طور خودجوش انجام شد، مطابقت نداشت.

دانیل چاموویتز، رئیس دانشگاه بن گوریون، یکی از کالج‌هایی که اعلام کرد دانشگاه بن گوریون را تعطیل می‌کند، «زمانی در تاریخ یک مردم یا شخص یا سازمانی فرا می‌رسد که باید بایستید و حساب شوید. درهای دوشنبه، در یک مصاحبه تلفنی گفت. با اتفاقاتی که در سه ماه گذشته و قطعاً در سه ساعت گذشته در اسرائیل رخ داد، تصمیم گرفتیم که زمان آن فرا رسیده است که موضع گیری کنیم.»

اعتراضات به حدی شدید بود که قانونگذاران حاکم که ساعاتی قبل به نظر می رسید از رای دادن به تغییرات خود در روزهای آینده مطمئن بودند، شروع به ابراز تردید کردند که می توانند چنین کنند.

A chaotic protest scene, with a fire burning in the background and numerous people waving large Israeli flags. Several police officers on horseback are in the foreground.

صحنه اعتراضی آشفته، با آتش در پس زمینه و افراد متعددی که پرچم های بزرگ اسرائیل را به اهتزاز در می آورند. چند افسر پلیس سوار بر اسب در پیش زمینه هستند.
میکی زوهار، یک قانونگذار از حزب نخست وزیر، لیکود، در مصاحبه تلویزیونی در اوایل گفت: «اگرچه اصلاحات قضایی ضروری است،اما خانه در آتش است، شکاف در کشور در حال افزایش است و وظیفه ما متوقف کردن آن است». ساعات روز دوشنبه آقای زوهر گفت: «اگر نتانیاهو تصمیم بگیرد تصمیمی را به بعد از روز استقلال به تعویق بیاندازد» - در اواخر آوریل - آقای زهار گفت: «همه ما باید از او حمایت کنیم. اسرائیل بالاتر از همه چیز و امنیت ما بالاتر از همه.»

تبلیغات

به خواندن داستان اصلی ادامه دهید

برکناری آقای گالانت در زمان افزایش تهدیدات نظامی برای اسرائیل صورت گرفت و رهبران اپوزیسیون و کارشناسان نظامی را بر آن داشت که این سوال را مطرح کنند که آیا آقای نتانیاهو سیاست را بر امنیت گذاشته است یا خیر.

در نیروهای دفاعی اسرائیل، روحیه در بحبوحه نارضایتی در مورد اقدام علیه دادگاه در حال سقوط بود. بحران سیاسی در پس زمینه شورش فزاینده فلسطین در کرانه باختری اشغالی رخ می دهد. افزایش تنش با حزب الله، شبه نظامیان لبنانی؛ و ترس از رویارویی قریب الوقوع با حماس، گروه اسلامگرا که نوار غزه را کنترل می کند.

اخراج آقای گالانت همچنین اصطکاک بین آقای نتانیاهو و دولت بایدن را تشدید کرد که به طور فزاینده ای در مورد ملاحظات خود در مورد طرح قضایی پر سر و صدا شده است.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در بیانیه‌ای گفت: «ما عمیقاً نگران تحولات امروز خارج از اسرائیل هستیم که بر نیاز فوری به سازش تأکید می‌کند». همانطور که رئیس جمهور اخیراً با نخست وزیر نتانیاهو گفت و گو کرد، ارزش های دموکراتیک همیشه نشانه روابط ایالات متحده و اسرائیل بوده و باید باقی بماند.

A man in his 60s wearing a dark suit and tie, a furled Israeli flag behind him.
مردی حدودا 60 ساله با کت و شلوار و کراوات تیره و پرچم اسرائیل افراشته پشت سرش.
یوآو گالانت اواخر سال گذشته به دلیل رقبای محافظه کارتر به عنوان وزیر دفاع منصوب شد. اعتبار... گیل کوهن ماگن/ خبرگزاری فرانسه — گتی ایماژ

 

 

آقای گالانت، 64 ساله، کمتر از سه ماه پیش منصوب شد و از رقابت با یک عضو افراطی تر ائتلاف با تجربه نظامی بسیار کمتر جلوگیری کرد. انتصاب او نگرانی واشنگتن را در مورد اینکه نتانیاهو ممکن است یک قانونگذار راست افراطی را برای نظارت بر ارتش قدرتمند اسرائیل که کمک و کمک های فنی قابل توجهی از ایالات متحده دریافت می کند، منصوب کند، کاهش داد.

آقای گالانت، یک کماندوی سابق نیروی دریایی، با تماس‌های همکاران نظامی سابق خود مواجه شده بود تا علیه آن صحبت کند

بازنگری قضایی در روزهای اخیر، نیروهای کماندوی سابق نیروی دریایی تظاهراتی را در خارج از خانه او برگزار کردند تا او را تحت فشار قرار دهند تا درجات شکسته شود. و خلبانان ذخیره هر بار که تصمیم به تعلیق خدمات در اعتراض به طرح دادگاه می گرفت برای او پیامک می فرستادند.

گالانت در واکنش به برکناری خود در شبکه های اجتماعی گفت: "امنیت کشور اسرائیل همیشه رسالت زندگی من بوده و خواهد بود." هیچ اطلاعیه فوری در مورد جایگزینی او وجود ندارد.

برکناری او موجب تعجب قانونگذاران مخالف و تحلیلگران نظامی شد.

یوسی یوشوا، مفسر امور نظامی برای یدیعوت آحرونوت، یک روزنامه میانه‌روی بزرگ، در رسانه‌های اجتماعی گفت که اخراج آقای گالانت در زمانی که چنین خطری برای اسرائیل وجود داشت، «خطری برای امنیت کشور بود که می‌تواند به قیمت جان انسان‌ها تمام شود».

یوشوا گفت: «راه دیگری برای بیان آن وجود ندارد.

Police vehicles using water cannons against protesters.
خودروهای پلیس با استفاده از ماشین های آب پاش علیه معترضان.
پلیس بامداد دوشنبه علیه معترضان در تل آویو از ماشین های آب پاش استفاده کرد. اعتبار...احمد قرابلی/ خبرگزاری فرانسه — گتی ایماژ

 

گیدئون سار، یک قانونگذار مخالف و متحد سابق نتانیاهو، در شبکه های اجتماعی گفت که این اقدام "یک اقدام جنون آمیز" است.

وی گفت: «هیچ سابقه ای در تاریخ اسرائیل وجود ندارد که یک وزیر امنیت برکنار شود، زیرا او همانطور که در موقعیت خود لازم است، نسبت به یک خطر امنیتی هشدار داده است». نتانیاهو مصمم است اسراییل را به ورطه بکشد.

سرکنسول اسرائیل در نیویورک، آسف ضمیر، یکی از نمایندگان سابق مخالفان، در اعتراض به برکناری آقای گالانت از سمت خود استعفا داد.

دو متحد میانه رو آقای نتانیاهو روز یکشنبه حمایت خود را از این قانون اعلام کردند و شایعاتی مبنی بر اینکه آنها در شرف شکستن صفوف هستند را رد کردند. اما دو عضو دیگر ائتلاف از درخواست آقای گالانت برای توقف این روند حمایت کردند. اگر یک سوم از آنها پیروی کنند، دولت اکثریت خود را از دست خواهد داد.

در صورت تصویب، این قانون اولین گام از طرحی را برای محدود کردن اختیارات قضایی تکمیل می‌کند که موجب ناراحتی گسترده‌ای فراتر از ارتش شده است، از جمله در میان سرمایه‌گذاران، یهودیان با نفوذ آمریکایی و متحدان خارجی اسرائیل.

نیروهای ذخیره نظامی که مخالفت خود را با اصلاحات اعلام کرده اند، نگرانی های مختلفی را بیان می کنند.

برخی مخالف تضعیف قوه قضائیه هستند. اما نیروهای ذخیره می گویند که اگر دیوان عالی قدرت لازم برای بررسی دقیق فعالیت های دولت را نداشته باشد، از صدور دستورات نظامی غیرقانونی نیز بیم دارند. و اگر سیستم قضایی اسرائیل برای محاکمه سربازان ضعیف تلقی شود، می ترسند که در دادگاه های بین المللی متهم شوند.

رهبران نظامی به طور خصوصی گفته اند که نگران این هستند که سربازان تمام وقت نیز شروع به استعفا کنند. مقامات نظامی گفتند، روز یکشنبه، هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش، به همه فرماندهان دستور داد تا با زیردستان خود در مورد لزوم دور نگه داشتن سیاست از ارتش و حفظ انسجام صحبت کنند.

Two demonstrators at night, flanked by Israeli flags.
دو تظاهرکننده در شب، در کنار پرچم های اسرائیل. تظاهرکنندگان یکشنبه شب در اورشلیم با پرچم های اسرائیل در کنارشان بودند

اما علی‌رغم آن هشدارها، قانون‌گذاران ائتلافی در کمیته قانون اساسی، قانون و عدالت، نهادی در پارلمان که وظیفه تهیه متن قانون را بر عهده دارد، از اکثریت خود در کمیته روز یکشنبه استفاده کردند تا به صدها اعتراض مطرح‌شده توسط نمایندگان مخالف رسیدگی کنند.

حداقل تا زمانی که اعتراضات یک شبه شروع شد، به نظر می رسید دولت نتانیاهو مصمم به تصویب این قانون در این هفته بود، قبل از اینکه پارلمان برای یک تعطیلات یک

این اصرار منجر به هیاهو در کمیته قانون اساسی در روز یکشنبه شد، به طوری که رئیس، سیمچا روتمن، اغلب تنها چند ثانیه به اعضای هیئت مدیره اجازه می داد تا هر یک از صدها مخالفت مخالف را قبل از رأی گیری در مورد آنها بررسی کنند.

روتمن آنقدر سریع ادامه یافت و جلسه آنقدر با هیاهو مواجه شد که اغلب برای قانونگذاران سخت بود که آنچه را که در حال بحث بود دنبال کنند. اکثر قانونگذاران اپوزیسیون در این کمیته به طور موقت توسط آقای روتمن به اتهام اخلال در روند اخراج شدند.

"آیا می توانید برای یک بار هم که شده مانند یک انسان رفتار کنید؟" کارینه الحرار، یک قانونگذار مخالف، طی یک تبادل نظر تلخ به آقای روتمن گفت.

آقای روتمن با تمسخر پاسخ داد: "من می توانم از شما یاد بگیرم که چگونه مانند انسان ها رفتار کنم."

پیش از این، خانم الحرار به قانونگذاران ائتلاف در کمیته گفته بود: "شما دقیقاً مانند مینیون ها هستید"، با اشاره به شخصیت های بی فکر فیلم کارتونی.

او گفت: "شما حتی نمی دانید به چه چیزی رای می دهید."

این بازسازی به نماینده ای برای اختلافات اجتماعی بسیار عمیق تر در جامعه اسرائیل مربوط به رابطه بین دین و دولت، آینده شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی و تنش های قومیتی میان یهودیان اسرائیل تبدیل شده است.

 

یهودیان ارتدوکس و شهرک نشینان می گویند دادگاه از لحاظ تاریخی بر خلاف منافع آنها عمل کرده است و برای مدت طولانی تحت تسلط قضات سکولار بوده است. یهودیان مید

 
تبار شرقی نیز در دادگاه که عمدتاً توسط قضات با پیشینه اروپایی کار می‌کرده است، احساس می‌کند که کمتر نمایندگی می‌کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت