خبر های ویژه

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

شهر مراکش

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

18 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

17 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

10 شهریور 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

31 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

8 تیر 1402

تراژدی استعمار! خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

3 خرداد 1402

هزاران امضا برای بازگرداندن جواهرات افریقا توسط شاه چارلز

17 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

6 اردیبهشت 1402

آتش بس در سودان برای 72 ساعت

5 اردیبهشت 1402

وقتی فیل ها می جنگند، این علف است که پایمال می شود

29 فروردین 1402

انکوتاتاش ، سال نو اتیوپیایی

7 فروردین 1402

موسیقی درام افریقایی و حیات وحش افریقا در نگاه عکاسان + ویدئو

2 فروردین 1402

در فصل بارانی زیمبابوه، زنان به دنبال قارچ های وحشی هستند

28 اسفند 1401

4 بهمن 1401

رئیس جمهور شلوارش را خیس کرد ، 6 روزنامه نگار بازداشت شدند

بازداشت کارکنان صدا و سیمای دولتی سودان جنوبی به ظن انتشار کلیپ سالوا کییر در یک مراسم رسمی

نقل از رویترز، یک دیده بان آزادی مطبوعات گزارش داد که شش روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی سودان جنوبی به دلیل انتشار تصاویر گسترده از رئیس جمهور این کشور که ظاهراً شلوارش را خیس می کند، بازداشت شده اند. این کلیپ که در طی یک رویداد رسمی فیلمبرداری شده است، سالوا کییر، رهبر سودان جنوبی را نشان می‌دهد که برای سرود ملی ایستاده است، در ابتدا غافل از اینکه لکه‌ای روی شلوارش پخش می‌شود و استخری در پایش ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کییر و اطرافیانش متوجه شدند که چه اتفاقی می افتد، دوربین ناگهان دور می شود.

تبریز امروز:

 

 به نقل از رویترز، یک دیده بان آزادی مطبوعات گزارش داد که شش روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی سودان جنوبی به دلیل انتشار تصاویر گسترده از رئیس جمهور این کشور که ظاهراً شلوارش را خیس می کند، بازداشت شده اند.

این کلیپ که در طی یک رویداد رسمی فیلمبرداری شده است، سالوا کییر، رهبر سودان جنوبی را نشان می‌دهد که برای سرود ملی ایستاده است، در ابتدا غافل از اینکه لکه‌ای روی شلوارش پخش می‌شود و استخری در پایش ایجاد می‌شود. بعد از اینکه کی یر و اطرافیانش متوجه شدند که چه اتفاقی می افتد، دوربین ناگهان دور می شود.

روز جمعه، کمیته حفاظت از خبرنگاران (CPJ) گزارش داد که شش روزنامه‌نگار شرکت دولتی رادیو تلویزیون سودان جنوبی (SSBC) به ظن انتشار غیرمجاز این فیلم توسط سرویس امنیت ملی این کشور بازداشت شده‌اند.

سالوا کییر، رئیس جمهور سودان جنوبی، چند روز قبل از حادثه، در نشست شورای آزادیبخش ملی در جوبا، پایتخت این کشور، سخنرانی می کند.
پس از اینکه رهبر سودان جنوبی در تلویزیون زنده خود را خیس کرد، بحث اخلاقی بالا گرفت
CPJ با استناد به گزارش‌های رسانه‌ها و افرادی که نخواستند نامشان فاش شود، اسامی بازداشت‌شدگان را جوال تومب، مدیر اتاق کنترل، ویکتور لادو اپراتور و تکنسین دوربین، جوزف اولیور و جاکوب بنجامین اپراتور دوربین، مصطفی عثمان اپراتور و تکنسین دوربین و اتاق کنترل نام برد. تکنسین چربک روبن.

موتوکی مومو، نماینده CPJ در جنوب صحرای آفریقا، گفت که این دستگیری‌ها با «الگوی پرسنل امنیتی که هر زمان که مقامات پوشش را نامطلوب بدانند به بازداشت خودسرانه متوسل می‌شوند مطابقت دارد».

مومو گفت: "مقامات باید بدون قید و شرط این شش کارمند SSBC را آزاد کنند و اطمینان حاصل کنند که آنها می توانند بدون ارعاب بیشتر یا تهدید به دستگیری کار کنند."

اتحادیه روزنامه‌نگاران سودان جنوبی (UJOSS) - که در ابتدا گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت روزنامه‌نگاران به خاطر این ویدئو را تکذیب کرده بود - خواستار "نتیجه گیری سریع" برای تحقیقات شد.

اتحادیه می افزاید: «اگر در ابتدا موردی مبنی بر تخلف یا تخلف حرفه ای وجود دارد، اجازه دهید مقامات روند اداری یا قانونی را برای رسیدگی عادلانه، شفاف و مطابق با قانون تسریع کنند.»

وب سایت خبری مستقل سودان پست به نقل از یک کارمند ناشناس تلویزیون دولتی گزارش داد که پلیس در جستجوی خبرنگاری بود که از خیس کاری سالوا کییر فیلمبرداری کرد. یک مقام SSBC به رادیو تمازوج گفت که پخش کننده این فیلم را پخش نکرده است.

این ویدئو ماه گذشته به طور گسترده در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و سوالاتی را در مورد وضعیت سلامت و تناسب اندام رئیس جمهور 71 ساله برای اداره کشوری که با درگیری، گرسنگی و تغییرات آب و هوایی دست و پنجه نرم می کند، ایجاد کرد. اما این موضوع همچنین بحث‌های شدیدی را در مورد اخلاقیات انتشار چنین فیلم‌هایی در رسانه‌های اجتماعی و اتهامات عدم همدلی با یک سالمند به راه انداخت.

کییر از زمان استقلال سودان جنوبی در سال 2011 بر سودان جنوبی حکومت می کند، ریاست جمهوری که با نبرد با یک گروه منشعب از جنبش آزادیبخش خلق سودان که منجر به صدها هزار کشته و خشونت جنسی، سرکوب مخالفان و فساد سیاسی شد، خدشه دار شد.

از زمان روی کار آمدن سالوا کییر هیچ انتخاباتی در این کشور برگزار نشده است، هرچند که رای گیری برای سال 2024 برنامه ریزی شده است.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت