خبر های ویژه

مرد جوانی که امید ، شور و نشاط کار می آفرید!

4 خرداد 1403

انسان والای دوست طبیعت با سختی های زمانه درگیر است - برای دوست محیط زیست عبدالله رسولی

5 دی 1402

روزی که جبار چشم از جهان فرو بست !

4 آذر 1402

سالروز تولد بانوی فیزیک دان تبریزی آلنوش تریان

18 آبان 1402

داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر حیات خود را ازدست دادند

22 مهر 1402

هیجرین ایدیبدی کونلوم ایوین غارت آغلارام

26 مرداد 1402

فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا درگذشت

19 خرداد 1402

سالروز تولد معلم بزرگ شهر ما، یادمان شادی عرصه علم و فرهتگ

7 اردیبهشت 1402

خلیل عقاب در رکورد های گینس

31 فروردین 1402

خلیل عقاب به آسمان پرکشید

31 فروردین 1402

گرجستان و اتحاد جماهیر شوروی سابق با "میمینو" خداحافظی کردند

28 دی 1401

دوران سلطنت ملکه الیزابت دوم به پایان رسید

18 شهریور 1401

دکتر یوسف معماری چهره ماندگار پزشکی و شاعر اردبیلی درگذشت

15 شهریور 1401

«حسین دوزگون » شاعر و ادیب برجسته آذربایجان درگذشت

1 شهریور 1401

سال ها از فراق آنا گذشت

26 مرداد 1401

سایه ای که همواره خواهد ماند

19 مرداد 1401

28 دی 1401

گرجستان و اتحاد جماهیر شوروی سابق با "میمینو" خداحافظی کردند

چیتو-گوریتو

واختانگ (بوبا) کیکابیدزه، خواننده و بازیگر گرجستانی که در سراسر اتحاد جماهیر شوروی سابق محبوبیت گسترده داشت، در سن 84 سالگی درگذشت و پرده دوران را بر روی چشمانش کشید...........در اواخر دهه 1970، یک خلبان سبیل‌دار با لبخندی مهربان و دندان‌های با فاصله و صدای باریتون مخملی، قلب‌ها را در سراسر اتحاد جماهیر شوروی به لرزه درآورد. یک گرجی شهر کوچک که با رویای پرواز با هواپیماهای بزرگ به روسیه آمده بود، خلبان قهرمان اصلی فیلم کمدی تلخ و شیرین «میمینو» (به زبان گرجی به معنای شاهین گنجشک) بود. واختانگ (بوبا) کیکابیدزه خواننده و بازیگر گرجستانی نقش میمینو را بازی کرد. او ساده دل ، مغرور، با استعداد و بسیار خوش تیپ بود. از روسیه، اوکراین، قزاقستان، همه به زمزمه «چیتو-گوریتو»، آهنگ تم فیلم که توسط کیکابیدزه اجرا شده بود، رفتند. این آهنگ تا به امروز به عنوان پایه اصلی کارائوکه باقی مانده است. خود «میمینو» اکنون در صدر فهرستی است که باید برای کسانی که به دنبال درک تاریخ و فرهنگ شوروی هستند، ببینند. تک‌لاین‌های جذاب فیلم هنوز در سراسر جهان پس از شوروی نقل‌قول می‌شوند. امروزه تقریباً جایی در جهان شوروی از هم پاشیده وجود ندارد که برای کیکابیدزه، که در 15 ژانویه در 84 سالگی در تفلیس درگذشت، اشک نریزند. حتی رهبرانی که با یکدیگر در جنگ هستند - از ولودیمیر زلنسکی اوکراین تا بلاروس الکساندر لوکاشنکو، از نیکول پاشینیان از ارمنستان تا الهام علی اف از آذربایجان، لحظاتی را به ابراز همدردی خود اختصاص داد. کیکابیدزه، مردی با استعداد و شخصیت قهرمان ، تجسم واقعیت چندفرهنگی بود، اما در عین حال یک گرجستانی بود و همه در خانه با اسم کوچک گرجی اش، بوبا، او را می شناسند.

تبریز امروز:

Giorgi Lomsadze 18 ژانویه 2023

کیکابیدزه در نقش میمینو
کیکابیدزه در نقش میمینو 
در اواخر دهه 1970، یک خلبان سبیل‌دار با لبخندی مهربان و دندان‌های با فاصله و صدای باریتون مخملی، قلب‌ها را در سراسر اتحاد جماهیر شوروی به لرزه درآورد. یک گرجی شهر کوچک که با رویای پرواز با هواپیماهای بزرگ به روسیه آمده بود، خلبان قهرمان اصلی فیلم کمدی تلخ و شیرین «میمینو» (به زبان گرجی به معنای شاهین گنجشک) بود.

واختانگ (بوبا) کیکابیدزه خواننده و بازیگر گرجستانی نقش میمینو را بازی کرد. او ساده دل ، مغرور، با استعداد و بسیار خوش تیپ بود.

از روسیه، اوکراین، قزاقستان، همه به زمزمه «چیتو-گوریتو»، آهنگ تم فیلم که توسط کیکابیدزه اجرا شده بود، رفتند. این آهنگ تا به امروز به عنوان پایه اصلی کارائوکه باقی مانده است. خود «میمینو» اکنون در صدر فهرستی است که باید برای کسانی که به دنبال درک تاریخ و فرهنگ شوروی هستند، ببینند. تک‌لاین‌های جذاب فیلم هنوز در سراسر جهان پس از شوروی نقل‌قول می‌شوند.

امروزه تقریباً جایی در جهان شرق شوروی وجود ندارد که برای کیکابیدزه، که در 15 ژانویه در 84 سالگی در تفلیس درگذشت، اشک نریزند. حتی رهبرانی که با یکدیگر در جنگ هستند - از ولودیمیر زلنسکی اوکراین تا بلاروس الکساندر لوکاشنکو، از نیکول پاشینیان از ارمنستان تا الهام علی اف از آذربایجان، لحظاتی را به ابراز همدردی خود اختصاص داد.

کیکابیدزه، مردی با استعداد و شخصیت قهرمان ، تجسم واقعیت چندفرهنگی بود، اما در عین حال یک گرجستانی بود و همه در خانه با اسم کوچک گرجی اش، بوبا، او را می شناسند.

در حالی که "میمینو" او را به چهره ای محبوب جهانی تبدیل کرد و در صحنه موسیقی پاپ در روسیه و اطراف آن حضور دائمی داشت، افسانه کیکابیدزه در گرجستان و با جاز آغاز شد.

در دهه 1960 یک گروه جاز اوررا در گرجستان محبوبیت زیادی به دست آورد. این گروه که در مؤسسه زبان‌های خارجی در تفلیس ایجاد شد، هم کلاسیک فولکلور گرجی را دوباره بازافرینی کرد و هم استانداردهای جاز آمریکایی و ریتم‌های لاتین را برای مخاطبان در گرجستان و جمهوری‌های برادر شوروی آن به ارمغان آورد تا از زبان آن دوران استفاده کند.

گرجستان که به عنوان گوشه ای عجیب و غریب و شیطنت آمیز از اتحاد جماهیر شوروی در نظر گرفته می شود، در آن زمان به برخی از عجیب و غریب ها اجازه نمایش داد، از جمله وسواس با موسیقی "منحط" غربی. اوره را در واقع اولین گروه موسیقی شوروی شد که جاز غربی و موسیقی سنتی را ترکیب کرد تا به فراتر از مرزهای پیمان ورشو سفر کند و در کشورهای سرمایه داری برنامه اجرا کند.

شیفتگی گرجستان به جاز با آهنگ کلاسیک هالیوود "Sun Valley Serenade" آغاز شد که نسخه دوبله‌ای از آن در سال 1961 در سینماهای شوروی به نمایش درآمد و تمام شهر تفلیس را به سوت زدن آهنگ Chattanooga Choo Choo سوق داد. کیکابیدزه در مصاحبه‌ای به یاد آورد: «نسل من با جاز بزرگ شد. او در اواسط دهه 1960 به عنوان یک خواننده جوان اما موفق به Orera پیوست.

کیکابیدزه در اجرای اپرای سه پنی در سال 1965

کیکابیدزه در اجرای اپرای سه پنی در سال 1965
نقش اولیه کیکابیدزه روی صحنه این بود که درامز را کنار بزند، روی صحنه فریب دهد، و به بداهه‌پردازی‌های صوتی جذاب با ریتم‌های بوسا نوا و چا-چا-چا بپردازد. این گروه همچنین پلی‌فونی سنتی گرجستان را با هارمونی‌های پیچیده و آهنگ‌های محلی شهری ارائه داد.

به زودی کارگردانان فیلم متوجه استعدادهای کیکابیدزه شدند. او پس از ایفای نقش اصلی در فیلم 1969 «غصه نخور» به کارگردانی جورجی دانلیا، شهرت بازیگری به دست آورد که در آن کمدی به تراژدی تبدیل می‌شود و پیاپی برمی‌گردد.

در گرجستان، کیکابیدزه با بازی در نقش کاوشگر پاول، پدر بیوه دو دختر، در فیلم «ملودی‌های محله ورا» ساخته گیورگی شنگلایا در سال 1973، شهرت روی پرده به دست آورد. آهنگ غم انگیز پاول فقیر، "چرخ سرنوشت همچنان می چرخد" هنوز هم یکی از محبوب ترین آهنگ های محلی است. این فیلم که در اواخر قرن نوزدهم می گذرد، اولین فیلم موزیکال گرجستانی بود که برداشتی از آثار کلاسیک گرجستانی مانند «بانوی زیبای من» بود.

در حالی که موزیکال در درجه اول یک کلاسیک گرجستانی در نظر گرفته می شود، "ناراحت نشو" مخاطبان بیشتری را تامین می کند. این اولین تلاش عمده دانلیا متولد گرجستان برای معرفی فرهنگ بومی خود به بینندگان سراسر کشور بود - ماموریتی که او بعداً با «میمینو» به انجام رساند.

فرونزیک مکرتچیان، ستاره ارمنی سینما، که در فیلم «غصه نخور» ظاهری فراموش نشدنی داشت، در «میمینو» به عنوان دستیار کیکابیدزه بازگشت. دوئت خلبان گرجستانی و راننده کامیون ارمنی مظهر دوستی و رقابت فرهنگی بین ارمنستان و گرجستان شد.

راننده می‌گوید: «به خانه در دیلیجان، یک شیر آب معمولی را در آشپزخانه می‌چرخانی و آن چیزی که بیرون می‌آید دومین آب برتر جهان است. «برجومی چطور؟» با اشاره به آب معدنی معروف گرجستان، به شخصیت عصبانی کیکابیدزه پاسخ می دهد. "قبل از اینکه چنین چیزهایی را بگویید فکر کنید."

اگرچه این فیلم در سیستم کمدی خود خالی از لطف نبود، "میمینو" به اتحاد جماهیر شوروی کمک کرد تا فیلمی زیبا و چندفرهنگی ارائه کند.
یک آس در برابر تماشاگران بین المللی. فقط بر اساس راف برش، مقامات فرهنگی فیلم را برای نمایش در جشنواره بین‌المللی فیلم در مسکو در سال 1977 انتخاب کردند. خیلی دیرتر بود که دانلیا مبارزات خود را با سانسورچیان شوروی توصیف کرد که بی‌رحمانه لحظات مشکوک ایدئولوژیک را از فیلم حذف کردند.

دانلیا سخت مبارزه کرد تا صحنه ای را که میمینو سعی می کند با زادگاهش تلاوی در گرجستان تماس بگیرد و اپراتور به اشتباه با تل آویو تماس بگیرد، نجات دهد. بر حسب تصادف، یک یهودی گرجی و مهاجر اخیر به اسرائیل تلفن را برمی دارد. مرد که از شنیدن زبان مادری اش هیجان زده شده است، از خلبان التماس می کند که تلفن را قطع نکند و از او می خواهد که از گرجستان اطلاعاتی به روز کند. این دو در نهایت با گریه یک آهنگ قدیمی گرجی را می خوانند.

بعداً دانلیای خشمگین نسخه ی جشنواره ای و پاکسازی شده را دزدید و در حیاط خانه اش دفن کرد. دانلیا در خاطرات سال 2019 خود با عنوان «کابوس روی نوک پا» به یاد می آورد: «با پاهایم روی خاک زدم، چند برگ خشک و زرد روی آن انداختم و تف روی آن انداختم.

کیکابیدزه مدت‌ها پس از فروپاشی امپراتوری شوروی، تا زمان حمله روسیه به گرجستان در سال 2008،  در روسیه باقی ماند. پس از آن، او از اجرا در روسیه یا حتی بازدید از روسیه خودداری کرد و به منتقد صریح ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تبدیل شد. او سپس وارد سیاست کشورش شد و در مبارزات شدید سیاسی داخلی گرجستان در کنار رئیس جمهور سابق میخائیل ساکاشویلی قرار گرفت.

Kikabidze روی صحنه در اودسا در سال 2019 

 کیکابیدزه روی صحنه در اودسا در سال 2019 
اخیراً، کیکابیدزه به عنوان یکی از حامیان بزرگ اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه ظاهر شد و عواید حاصل از هشتاد و چهارمین کنسرت سالگرد خود را به قربانیان جنگ در اوکراین اهدا کرد. اما او روس ها را به عنوان یک ملت محکوم نکرد. او در ماه مه گذشته به تلویزیون دوژد گفت: «من عاشق روس‌ها هستم، نه تنها به این دلیل که آنها واقعاً موسیقی را درک می‌کنند. من همیشه مردم روسیه را از کرملین جدا می کنم.

پوتین تنها رهبر پس از شوروی است که به مرگ کیکابیدزه با سکوتی آشکار پاسخ داد.

قبل از فوت در سال 2019 در مسکو، دانلیا با کیکابیدزه تماس گرفت و دو گرجی سالخورده توافق کردند که به زودی یک سوپرا - یک جشن سنتی گرجی - در بهشت داشته باشند و همه دوستان درگذشته خود را دعوت کنند. احتمالاً یکی دیگر از معروف‌ترین گرجی‌ها در آن مهمانی به آن‌ها ملحق می‌شود که خود را به‌طور غیر قابل حذفی در خاطره روس‌ها و همسایگانشان حک کرده است: بارد بولات اوکودژاوا .

حدود یک دهه پیش، کیکابیدزه ویدیویی را با اجرای آهنگ «آواز گرجی» اوکودژاوا منتشر کرد. اشعار می تواند به عنوان سنگ نگاره ای از زندگی کیکابیدزه باشد، مسیری پر از موسیقی، جشن ها و عشق:

من یک دانه انگور در زمین گرم خواهم کاشت.

انگور را می بوسم و انگور رسیده را می چینم.

من مهمان دعوت خواهم کرد

و اجازه خواهم داد قلبم پر از عشق شود.

آیا این تمام دلیل زندگی من در این زمین نیست؟»

گیورگی لومسادزه روزنامه نگار مقیم تفلیس و نویسنده داستان های تامادا 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت