خبر های ویژه

ابرهای طوفانی بدهکاری برای طبقه متوسط آفریقای جنوبی جمع می شوند

16 بهمن 1402

 سیرالئون رئیس جمهور سابق کوروما را به دلیل تدارک کودتا به خیانت متهم می کند

14 دی 1402

خودروهای الکتریکی در سال 2023 در آفریقای جنوبی بسیار ارزان تر شدند

9 دی 1402

پارک ملی ساحل اسکلت، نامیبیا

28 آذر 1402

آیا شکار غیرقانونی فیل در بوتسوانا در حال افزایش است؟

28 آذر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش نهم - نلسون‌ ماندلا و كنگره‌ ملي‌ آفريقا)

1 مهر 1402

پاره ای از روح من با او رفت ! ( بخش هشتم - وقتي‌ كه‌ پدرم‌ تاريخ‌ را به‌ من‌ آموخت‌ شروع‌ به‌ درك‌ آن‌ نمودم‌)

25 شهریور 1402

شهر مراکش

18 شهریور 1402

زلزله مراکش بیش از 1000 کشته برجای گذاشت، امدادگران برای نجات بازماندگان حفاری می کنند

18 شهریور 1402

تاریخ اتیوپی توسط استعمار نوشته شد

17 شهریور 1402

بوی ابدیت ، بوی موم مومیایی های مصری بازسازی شد

10 شهریور 1402

خدای راستافاریانی ها هایلاسلاسی اتیوپیایی وقتی که مرد

31 تیر 1402

سرمای شدید، باران و برف در سراسر آفریقای جنوبی پیش بینی می شود

8 تیر 1402

تراژدی استعمار! خاندان سلطنتی بریتانیا می‌گوید بقایای شاهزاده اتیوپیایی قرن ۱۹ را پس نخواهند داد

3 خرداد 1402

هزاران امضا برای بازگرداندن جواهرات افریقا توسط شاه چارلز

17 اردیبهشت 1402

سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که اشغال آزمایشگاه سودانی "خطر بیولوژیکی بزرگی" دارد

6 اردیبهشت 1402

2 آذر 1401

آیا امکان آتش بس در کنگو وجود دارد؟

کنگوی افریقا

کارشناسان می گویند بسیاری از ابتکارات خلع سلاح در کنگو نتوانستند معیشت پایدار برای شبه نظامیان سابق ایجاد کنند. در چند هفته گذشته فعالیت‌های منطقه‌ای برای رسیدگی به درگیری‌های در حال تشدید آفریقا انجام شده است. تعداد کمی از ناظران امید زیادی به مذاکرات به رهبری اتحادیه آفریقا با هدف رسیدگی به جنگ داخلی اتیوپی داشتند و زمانی که یک توافق صلح بین نیروهای تیگرایان و دولت فدرال به دست آمد، غافلگیرکننده بود. قرارداد قبلی «کاهش تنش» که بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا در ماه ژوئیه امضا شده بود، بی‌اهمیت بود. با این حال، اگر مذاکرات بین شیسکدی و کاگامه در لوآندا انجام شود، این می تواند یک معامله غافلگیرکننده دیگر باشد که با میانجیگری منطقه ای تسهیل می شود. روز دوشنبه، ارتش اوگاندا اعلام کرد که 1000 سرباز را به کنگو می فرستد تا در کنار نیروهای کنیا و بوروندی در نیروهای منطقه ای EAC بجنگند. اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، که رئیس بلوک منطقه ای غرب آفریقا اکو واس است، به کینشاسا و کیگالی نیز سفر کرده است.

تبریز امروز:

کنگو  

اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور سابق کنیا از پل کاگامه، رئیس‌جمهور رواندا خواسته است تا در تلاش‌های میانجی‌گری با شورشیان M23 در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو کمک کند.

کنیاتا، که از طرف جامعه هفت کشور آفریقای شرقی (EAC)، یک بلوک سیاسی منطقه ای، در مناقشه میانجیگری می کند، گفت که کاگامه علیرغم انکار رسمی کیگالی مبنی بر داشتن هرگونه دخالت با گروه شورشی. موافقت کرد که به تشویق آتش بس کمک کند. این دو مرد اواخر روز جمعه از طریق تلفن صحبت کردند.

کاگامه قول داد که به تسهیلگران EAC کمک کند تا M23 را به عقب نشینی از مناطق اشغالی تشویق کند، که نشان دهنده تغییر قابل توجهی در لفاظی است، 

معاون سخنگوی رئیس جمهور کنگو، فلیکس شیسکدی، گفت: «این که می بینیم پل کاگامه تشخیص می دهد که می تواند بر M23 تأثیر بگذارد، دلگرم کننده است. شیسکدی رواندا را به سازماندهی مجدد و مسلح کردن آخرین شورش ها متهم کرده است که کاگامه آن را رد می کند. هر دو طرف - و همسایه اوگاندا - مدت‌هاست درگیر جنگ‌های نیابتی در منطقه بوده‌اند.

مذاکرات صلح بین دولت کنگو و شورشیان مسلح که قرار بود روز دوشنبه در نایروبی، پایتخت کنیا برگزار شود، در آخرین لحظه به تعویق افتاد در حالی که دور دیگری از مذاکرات بین مقامات کنگو و رواندا قرار است اواخر این هفته در لوآندا، پایتخت آنگولا برگزار شود.

هیچ نشانه فوری مبنی بر توقف درگیری ها پس از دستیابی M23 در تصرف قلمروی استان کیوو شمالی کنگو وجود ندارد. شورشیان M23 موفق به کنترل شهر کیبومبا در نزدیکی گوما شده بودند. کنیا در اوایل این ماه حدود 900 سرباز را به عنوان بخشی از یک نیروی منطقه ای EAC به شهر اعزام کرد، اما به گفته شاهدان محلی که در گزارش های خبری ذکر شده است، این نیروها هنوز درگیر نبرد فعال نیستند.

بیش از 120 گروه مسلح در شرق کنگو فعالیت می کنند و درگیری طولانی مدت نزدیک به 6 میلیون نفر را آواره کرده است و از 20 اکتبر حدود 188000 نفر از خانه های خود آواره شده اند. به گفته شورای پناهندگان نروژ، درگیری های منطقه نادیده گرفته ترین بحران جهان است.

M23 چیست؟ جنبش 23 مارس، که نام خود را از یک معاهده صلح 2009 گرفته است، در سال 2012 زمانی آغاز شد که گروه مسلح کنگره ملی دفاع از مردم به رهبری ژنرال بوسکو انتاگاندا، همراه با سایر گروه های مسلح، ادعا کردند که دولت کنگو  برای حفظ کامل معاهده، که شورشیان را در ارتش فدرال کنگو ادغام می کرد، شکست خورده است.

انتاگاندا و سربازانش بین سال‌های 2009 و 2012 از مناصب عالی در ارتش کنگو، معروف به FARDC، برخوردار بودند. آنها مسیرهای قاچاق مواد معدنی به ویژه طلا و تانتالیوم را که در تلفن های هوشمند استفاده می شود، کنترل می کردند. (بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، درصد بالایی از مواد معدنی و کاکائو از کنگو به اوگاندا، رواندا و بوروندی قاچاق می شود.)

با این حال، با افزایش فشار بین‌المللی برای دستگیری نتاگاندا، که توسط دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) به دلیل جنایات جنگی تحت تعقیب بود، او از این گروه جدا شد و از کنگو خواست که معاهده 23 مارس را برای عفو جنایات ارتکابی اجرا کند.

M23 در سال‌های 2012 و 2013، بخش‌هایی از قلمرو از جمله شهر گوما را قبل از بیرون راندن شورشیان توسط نیروهای سازمان ملل و ارتش کنگو تصرف کرد. انتاگاندا توسط دادگاه کیفری بین‌المللی تحت تعقیب قرار گرفت و در حال گذراندن محکومیت 30 ساله است، در حالی که سایر شورشیان به رواندا و اوگاندا گریختند و در درگیری‌های محلی وارد شدند. M23 در سال 2013 توافقنامه صلحی را امضا کرد، اما در اواخر سال 2021 زمانی که شورشیان ادعا کردند کینشاسا نتوانسته آنها را با ارتش کنگو ادغام کند، جنگ شروع شد.

در طول نزدیک به 10 سال توقف ، شورشیان می گویند که زنده مانده اند و سلاح ها را در جنگل پنهان کرده اند. اما همانطور که ملانی گوبی در یک نگاه عمیق برای فارین پالیسی توضیح داد، «تصویر این که چگونه این گروه پنج سال در کوهی غیرقابل اقامت با فتوحات ناگهانی و تماشایی زنده ماندند، دشوار است.» گزارش فاش شده توسط کارشناسان سازمان ملل در ماه اوت گفت که تصاویر پهپادها حضور اعضای ارتش رواندا در اردوگاه های M23 را تایید می کند. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ماه گذشته گفت: «حمایت دولت از گروه‌های مسلح غیرقابل قبول است و ما نگرانی خود را در مورد حمایت رواندا از M23 تکرار می‌کنیم».

یک پیشرفت دیپلماتیک دیگر؟ کارشناسان می گویند بسیاری از ابتکارات خلع سلاح در کنگو نتوانستند معیشت پایدار برای شبه نظامیان سابق ایجاد کنند. در چند هفته گذشته فعالیت‌های منطقه‌ای برای رسیدگی به درگیری‌های در حال تشدید آفریقا انجام شده است. تعداد کمی از ناظران امید زیادی به مذاکرات به رهبری اتحادیه آفریقا با هدف رسیدگی به جنگ داخلی اتیوپی داشتند و زمانی که یک توافق صلح بین نیروهای تیگرایان و دولت فدرال به دست آمد، غافلگیرکننده بود. قرارداد قبلی «کاهش تنش» که بین جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا در ماه ژوئیه امضا شده بود، بی‌اهمیت بود. با این حال، اگر مذاکرات بین شیسکدی و کاگامه در لوآندا انجام شود، این می تواند یک معامله غافلگیرکننده دیگر باشد که با میانجیگری منطقه ای تسهیل می شود.

روز دوشنبه، ارتش اوگاندا اعلام کرد که 1000 سرباز را به کنگو می فرستد تا در کنار نیروهای کنیا و بوروندی در نیروهای منطقه ای EAC بجنگند. اومارو سیسوکو امبالو، رئیس جمهور گینه بیسائو، که رئیس بلوک منطقه ای غرب آفریقا اکو واس است، به کینشاسا و کیگالی نیز سفر کرده است.

اگرچه پایان بازی نامشخص است، اما تعهد کاگامه یک پیشرفت مهم است – و می تواند به حل مسالمت آمیز کمک کند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت