7 خرداد 1401

فیلم سینمایی گمشده

گوستا گاوراس با موسیقی ونجلیس

فیلم گمشده ساخت سال 1982، به کارگردانی کنستانتینوس گاوراس است. این فیلم بر اساس رسوایی گمشدن چارلز هورمن است که در سال 1973 در شیلی رخ داد، نام کشور هرگز در متن فیلم طرح نمی گردد ، اما از سانتیاگو اسم برده می شود. هورمان تلاش کرده بود توطئه بین دولت های آمریکا و شیلی را برای سرنگونی سالوادور آلنده رئیس جمهور شیلی افشا کند. اما او بعداً توسط نیروهای کودتا ربوده شد و منجر به جستجوی وی گردید بعدها هنگام کشف جسد وی در سردخانه اعدام او مشخص شد.

تبریز امروز:

 

گمشده بر اساس داستان واقعی چارلز هورمن، روزنامه‌نگار آمریکایی است، که پس از کودتای 1973 شیلی تحت حمایت ایالات متحده در شیلی مفقود شد و فیلم تلاش‌های همسر و پدرش برای یافتن او را نشان می دهد .

 هورمن، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز 31 ساله آمریکایی، در جریان کودتا در شیلی بود و در مورد دخالت ایالات متحده در سرنگونی سالوادور آلنده، رئیس‌جمهور منتخب دموکراتیک نوشت. اندکی بعد توسط سربازان شیلیایی ربوده شد و بعد کشته شد. داستان هورمن در فیلم نامزد اسکار 1982 به نام «گمشده» روایت می شود که پدرش ادموند هورمن بدنبال اوست که برای جستجوی پسرش به شیلی می رود. همسر چارلز هورمن، جویس هورمن، با اوست که علیه پینوشه به دلیل نقش او در مرگ همسرش شکایت جنایی تنظیم کرد و پروژه حقیقت چارلز هورمن را برای حمایت از تحقیقات جاری در مورد نقض حقوق بشر در دوران رژیم پینوشه تأسیس کرد.

***

 فیلم گمشده  ساخت سال 1982،  به کارگردانی کنستانتینوس گاوراس است. این فیلم بر اساس رسوایی گمشدن چارلز هورمن  است که در سال 1973 در شیلی رخ داد، نام کشور هرگز در متن فیلم طرح نمی گردد ، اما از سانتیاگو اسم برده می شود.

هورمان تلاش کرده بود توطئه بین دولت های آمریکا و شیلی را برای سرنگونی سالوادور آلنده رئیس جمهور شیلی افشا کند. اما او بعداً توسط نیروهای کودتا ربوده شد و منجر به جستجوی وی گردید بعدها  هنگام کشف جسد وی  در سردخانه  اعدام او مشخص شد.

جک لمون در نقش پدر هورمن، اد، و سیسی اسپیسک در نقش همسر هورمن، بث، ایفای نقش می کنند.

یکی از موثرترین تکنیک‌های کوستا-گاوراس در فیلم، شیوه‌ای است که براساس آن در صحنه آغازین یک فیلم واقعی ارائه می شود ، اگرچه در صحنه پایانی بیان می‌شود که دولت آمریکا وجود این رویدادها را انکار می‌کند.

این فیلم مانند فیلم «فارنهایت 9/9» ساخته مایکل مور، به دلیل به تصویر کشیدن مداخله آمریکا در امور کشورهای دیگر جنجال برانگیخت که زمانی در شیلی به دلیل نمایش رژیم پینوشه توقیف شد.  با این وجود، کاستا-گاوراس جایزه نخل طلای کن را دریافت کرد.در جشنواره فیلم  همچنین برنده جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد و نامزد بهترین فیلم شد. علاوه بر این، لمون و اسپیسک برای بازی خود به ترتیب نامزد بهترین بازیگر مرد و بهترین بازیگر زن شدند.

یکی از زیباترین موسیقی متن‌های ونجلیس، «گمشده» گاهی اوقات دلهره‌آور و اغلب غم‌انگیز است، و به انتقال فقدانی که قهرمان‌ها احساس می‌کنند و همچنین وضعیت سیاسی بی‌ثبات کمک می‌کند

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت