خبر های ویژه

انسان والای دوست طبیعت با سختی های زمانه درگیر است - برای دوست محیط زیست عبدالله رسولی

5 دی 1402

روزی که جبار چشم از جهان فرو بست !

4 آذر 1402

سالروز تولد بانوی فیزیک دان تبریزی آلنوش تریان

18 آبان 1402

داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر حیات خود را ازدست دادند

22 مهر 1402

هیجرین ایدیبدی کونلوم ایوین غارت آغلارام

26 مرداد 1402

فیروز نادری دانشمند ایرانی ناسا درگذشت

19 خرداد 1402

سالروز تولد معلم بزرگ شهر ما، یادمان شادی عرصه علم و فرهتگ

7 اردیبهشت 1402

خلیل عقاب در رکورد های گینس

31 فروردین 1402

خلیل عقاب به آسمان پرکشید

31 فروردین 1402

گرجستان و اتحاد جماهیر شوروی سابق با "میمینو" خداحافظی کردند

28 دی 1401

دوران سلطنت ملکه الیزابت دوم به پایان رسید

18 شهریور 1401

دکتر یوسف معماری چهره ماندگار پزشکی و شاعر اردبیلی درگذشت

15 شهریور 1401

«حسین دوزگون » شاعر و ادیب برجسته آذربایجان درگذشت

1 شهریور 1401

سال ها از فراق آنا گذشت

26 مرداد 1401

سایه ای که همواره خواهد ماند

19 مرداد 1401

تسلیت به اخلاق

16 خرداد 1401

30 اردیبهشت 1401

ونجلیس ، پیشگام صدای الکترونیک درگذشت+ ویدئو

موسیقی " ارابه های آتش " خالق خود را از دست داد

شیفتگی به فضای بیرون زمین ، صدایی را در روزتا در سال 2016 پیدا کرد که به کاوشگر فضایی به همین نام اختصاص داشت و ناسا قطعه او در سال 1993 Mythodea (که ادعا می کرد در یک ساعت نوشته است) را به عنوان موسیقی رسمی ماموریت ادیسه مریخ در سال 2001 انتخاب کرد. آخرین آلبوم او، جونو به مشتری در سال 2021، از کاوشگر ناسا جونو الهام گرفته شده بود و شامل ویدئوهایی از پرتاب آن و عملکرد خود کاوشگر در فضای بیرونی. بود.

تبریز امروز:

 

ونجلیس، آهنگساز موسیقی متن Chariots of Fire و Blade Runner در سن ۷۹ سالگی درگذشت.
آهنگساز یونانی در صدر چارت های ایالات متحده قرار گرفت و با موضوع نشاط آور پیانو ارابه های آتش برنده جایزه اسکار شد.

Vangelis pictured in 1976.عکس ونجلیس در سال 1976

ونجلیس، آهنگساز و نوازنده یونانی که آثار او درام عظیمی را برای موسیقی متن فیلم از جمله بلید رانر و ارابه های آتش به ارمغان آورد، در سن 79 سالگی درگذشت. آشنایانش گفتند که او در بیمارستانی در فرانسه درگذشت.

ونجلیس که در سال 1943 به نام  اوانجلوس اودیسسپاپاتاناسیو  Evangelos Odysséas Papathanassíou متولد شد، برای موسیقی متن فیلم ارابه های آتش در سال 1981 برنده جایزه اسکار شد. موتیف پیانوی آن شهرت  جهانی پیدا کرد و مانند آلبوم موسیقی متن همراه آن به رتبه اول جدول ایالات متحده رسید.

ونجلیس که عمدتاً در موسیقی خودآموخته بود، در آتن بزرگ شد و اولین گروه خود را در سال 1963 به نام فورمینکس Forminx تشکیل داد که موسیقی پاپ آن زمان را می نواخت: راک اند رول، تصنیف های فراگیر و نسخه های بیتلز، و همچنین ونجلیس ارگ را تهیه می کرد. 

آنها در سال 1966 از هم جدا شدند و ونجلیس به طور اجاره ای نویسنده و تهیه کننده شد و برای موسیقیدانان دیگر کار کرد و برای فیلم های یونانی با موسیقی متن همکاری کرد. دو سال بعد، او برای پیشرفت حرفه‌ای خود راهی پاریس شد و در آنجا کوارتت راک پراگ Aphrodite’s Child را با مهاجران یونانی از جمله دمیس روسوس تشکیل داد. تک آهنگ آن ها Rain and Tears در سراسر اروپا موفق شد و در صدر چارت های فرانسه، بلژیک و ایتالیا قرار گرفت و به 30 آهنگ برتر بریتانیا رسید.

Vangelis at his home in London, 1982.ارتفاعات تجاری … ونجلیس در خانه اش در لندن، 1982
پس از جدایی آنها - ونجلیس که دنیای پاپ تجاری را "بسیار خسته کننده" می دانست  به فیلم و تلویزیون بازگشت. با رد کردن دعوت برای جایگزینی ریک ویکمن در کیبورد در Yes، به لندن نقل مکان کرد و قراردادی انفرادی با RCA Records امضا کرد: ال‌پی‌های او Heaven and Hell (1975) و Albedo 0.39 (1976) هر کدام به 40 رتبه برتر بریتانیا رسیدند. برای موسیقی متن سریال تلویزیونی معروف Cosmos کارل سیگان استفاده شد. ارتباط با Yes سرانجام در اواخر دهه تکمیل شد، زمانی که او با Jon Anderson از گروه برای گروه دوتایی Jon and Vangelis که اولین آلبوم آنها در رتبه 5 برتر قرار گرفت، همکاری کرد.

ونجلیس کار موسیقی خود را در طول دهه 1970 ادامه داده بود، اما در دهه 1980 بود که این کار به اوج تجاری خود رسید. ارابه های آتش از موضوع جاودانه ونجلیس جدا نشدنی شد و موسیقی مترادف با مونتاژهای ورزشی آهسته شد. او بعداً توضیح داد «موسیقی من سعی نمی‌کند احساساتی مانند شادی، عشق یا درد را در مخاطب برانگیزد. این فقط با تصویر مطابقت دارد، زیرا من در لحظه کار می‌کنم.» .

امتیاز او به بلید رانر به همان اندازه به خاطر یادآوری نسخه شوم آینده لس آنجلس، جایی که روبات‌ها و انسان‌ها با استفاده از نت‌های مصنوعی طولانی و بدخواهانه در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، تجلیل می‌شود. ساکسیفون ها و پاساژهای محیطی سرسبز، لحظات عاشقانه و تکان دهنده فیلم را تقویت می کنند. او در سال 2005 گفت: "معلوم شد که این یک فیلم بسیار پیشگویانه است - ما اکنون در نوعی دنیای بلید رانر زندگی می کنیم."

بعداً در این دهه، او درام سیاسی کاستا-گاوراس گمشده با بازی جک لمون که برنده نخل طلا شد را به ثمر رساند. درام مل گیبسون و آنتونی هاپکینز The Bounty; و فرانچسکو با بازی میکی رورک. او دوباره با کارگردان بلید رانر، ریدلی اسکات، در سال 1992 در فیلم 1492: فتح بهشت ​​کار کرد، و در دهه 1990 در جاهای دیگر، موسیقی متن فیلم Bitter Moon رومن پولانسکی و مستندهای ژاک کوستو را ساخت.

Vangelis in 2001.شیفتگی به فضای بیرونی … ونجلیس در سال 2001


ونجلیس از سازهای یونانی در کنار ارکسترهای معمولی که در آهنگسازی فیلم در حماسه کلاسیک "  اسکندر "الیور استون در سال 2004 استفاده می شد، طراحی کرد.


جدیدترین موسیقی او برای El Greco، یک فیلم زندگینامه یونانی در سال 2007 از نقاش دوره رنسانس است. این هنرمند یونانی که به اسپانیا نقل مکان کرد و نام مستعار خود را در آنجا به دست آورد، بسیار مورد تحسین ونجلیس قرار گرفت، او آلبوم هایی را در سال های 1995 و 1998 ساخت که ازش الهام گرفته شده بود و به نام او نامگذاری شد.

ونجلیس که دائماً به خاطر موضوع خاطره انگیز ارابه های آتش مورد تجلیل قرار می گرفت، از سوی نهادهای ورزشی مأموریت داشت تا رویدادهای مهمی از جمله بازی های المپیک 2000 سیدنی، جام جهانی 2002 ژاپن و کره جنوبی و المپیک 2004 آتن را پخش کند. او همچنین آهنگ‌های باله و موسیقی را برای نمایش‌های مدیا، طوفان و... نوشت.

انتشارهای انفرادی در کنار کارهای سفارشی او ثابت ماند و گهگاه با خواننده هایی مانند پل یانگ همکاری می کرد.

شیفتگی به فضای بیرون زمین ، صدایی را در روزتا در سال 2016 پیدا کرد که به کاوشگر فضایی به همین نام اختصاص داشت و ناسا قطعه او در سال 1993 Mythodea (که ادعا می کرد در یک ساعت نوشته است) را به عنوان موسیقی رسمی ماموریت ادیسه مریخ در سال 2001 انتخاب کرد. آخرین آلبوم او، جونو به مشتری در سال 2021، از کاوشگر ناسا جونو الهام گرفته شده بود و شامل ویدئوهایی از پرتاب آن و عملکرد خود کاوشگر در فضای بیرونی. بود.

در میان کسانی که به ونگلیس ادای احترام کردند، نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس بود که از او با عنوان «پیشگام صدای الکترونیک» ستایش کرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت