18 آبان 1399

پدر یک سرباز + ویدئو

فیلمی از رزو چکایدزه

"پدر یک سرباز" فیلمی دراماتیک از جنگ جهانی دوم و با موضوعی انسانی و ضد جنگ است ، "گئورگی ماخارا شویلی"کشاورزی پیر دهکده خود را در گرجستان رها کرده و به خط مقدم جبهه می رود تا فرزند مجروحش را پیدا کند.اما قبل از انکه بتواند پسرش را بیابد درگیر ماجراهایی می شود که نمیتواند به دهکده خود بازگردد و به همین دلیل ارتش شوروی را تا پیروزی در برلین همراهی میکند.

تبریز امروز:

"پدر یک سرباز" فیلمی دراماتیک از جنگ جهانی دوم  و با موضوعی انسانی و ضد جنگ است ، "گئورگی ماخارا شویلی"کشاورزی پیر دهکده خود را در گرجستان رها کرده و به خط مقدم جبهه می رود تا فرزند مجروحش را پیدا کند.اما قبل از انکه بتواند پسرش را بیابد درگیر ماجراهایی می شود که نمیتواند به دهکده خود بازگردد و به همین دلیل ارتش شوروی را تا پیروزی در برلین همراهی میکند. صحنه های خاص  فیلم را در ممانعت از حرکت تانک که در حال زیر گرفتن تاک هایی است که در انتظار بهارند می توان مثال زد.

حس او حس یک پدر است که کارگردان بخوبی آنها را کار کرده است.

 

 
این فیلم در سال 1964 در گرجستان به نمایش درآمد ؛ ویراستار فیلم واسیلی دولنکو  و موسیقی فیلم توسط سولخان سینتساده نوشته شده است سرجو زاکاریادزه نقش پدر را ایفا می کند و رزو چکایدزه و سولیکو یجنتی فیلم نامه آنرا کار کرده اند.
 
 

***

رزو چکایدزه، کارگردان گرجی برنده جوایز جشنواره‌های کن و مسکو است وی متولد 1926 بود که در  سال 2015 درگذشت. او عنوان هنرمند خلق شوروی را در سال 1980 بدست آورد .

Rezo Chkheidze 1966.jpg

رزو چکایدزه در سال ۱۹۲۶ در تفلیس، پایتخت گرجستان که در آن زمان بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، متولد شد. وی ابتدا در انستیتو تئاتر روستاولی تفلیس و سپس در انستیتو دولتی سینما در مسکو (VGIK) تحصیل کرد.

در سال ۱۹۵۶ چکایدزه برای فیلمی که به‌طور مشترک با دیگر کارگردان مشهور گرجی، چنگیز ابولادزه کارگردانی کرده بود، درامی پنجاه دقیقه‌ای با عنوان «الاغ ماگدانا» (Magdanas lurja) جایزه بهترین فیلم کوتاه جشنواره بین‌المللی فیلم کن را دریافت کرد. چکایدزه ۱۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی را کارگردانی کرد که مشهورترین آنها فیلم سینمایی «پدر یک سرباز» محصول ۱۹۶۵ بود، درامی درباره جنگ جهانی دوم که چهار دهه پیش در ایران نیز نمایش داده شد. «گلدوزی‌ها»، «این جوان‌ها را ببین!» و «زمین، این پسر توست» از دیگر فیلم‌هایی بودند که این فیلم‌ساز گرجی کارگردانی کرد.

 او در سال ۱۹۷۲ برنده دیپلم افتخار جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو شد و جایزه ویژه دستاورد هنری یک عمر را در سال ۲۰۰۹ از جشنواره مسکو دریافت کرد.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت