افریقا

نام گذاری کودک پس از چند سال در اقوام بورانای کنیا و اتیوپی

تاریخ انتشار : ۰۴:۴۸ ۲۱-۰۷-۱۳۹۸

نام های آفریقایی اطلاعات زیادی در مورد کودک فاش می کند ، اعم از احساسات ، وقایع پیرامون تولد ، فرهنگ ، ترتیب تولد ، روز تولد ، ایمان ، زمان روز یا فصل و اجداد در بسیاری از کشورها در آفریقا مراسم نامگذاری را با روش های متفاوت در فرهنگ و مذاهب انجام می دهند. زمان تعیین نام می تواند از برخی روزها تا ماهها پس از تولد متفاوت باشد.

تبریز امروز:

مادری در قبیله بورا در حال حمل کودک خود ، یابلو ، در اتیوپی است، مراسم نامگذاری یک نوزاد جدید از مهمترین مناسک گذر در زندگی است.

در جامعه سنتی آفریقا ، مراسم نامگذاری تولد نوزاد را اعلام می کنند ، کودک را به خانواده گسترده خود و جامعه بزرگتر معرفی می کنند و مهمتر از همه ، این نام را به کودک اعطا می کند.

نامی که به کودک داده می شود می تواند تأثیر ماندگاری در شخصیت و تربیت آنها داشته باشد. معمولاً ، شرایط پیرامون تولد یک کودک آفریقایی همراه با چندین عامل و برنامه های والدین برای فرزندانشان تأثیر می گذارد.

نام های آفریقایی اطلاعات زیادی در مورد کودک فاش می کند ، اعم از احساسات ، وقایع پیرامون تولد ، فرهنگ ، ترتیب تولد ، روز تولد ، ایمان ، زمان روز یا فصل و اجداد در بسیاری از کشورها در آفریقا مراسم نامگذاری را با روش های متفاوت در فرهنگ و مذاهب انجام می دهند. زمان تعیین نام می تواند از برخی روزها تا ماهها پس از تولد متفاوت باشد.

در بعضی موارد نادر ، مانند اقوام بورنا ، نامگذاری نوزاد سالها طول می کشد.


بورانا اورومو در حال حاضر در اتیوپی و کنیا واقع شده است و تعداد معدودی در سومالی وجود دارد. به آنها بوران نیز گفته می شود كه یك بخش فرعی از مردم اورومو است كه در جنوب اتیوپی و شمال كنیا زندگی می كنند.

آنها با لهجه ای از زبان اوریو صحبت می کنند که به اندازه کافی واضح و متفاوت است. مردم بورنا به خاطر سیستم سیاسی تاریخی گادا مشهور هستند و طبق روایات ، از مذاهب سنتی خود - مسیحیت و اسلام پیروی می کنند.

بر خلاف سایر کشورهای آفریقایی ، وقتی نوزادی در جامعه بورنا متولد می شود ، نام کودک فوراً به کودک داده نمی شود تا کودک 2 یا 3 ساله شود. آنها در یک مراسم ویژه دو یا سه سال پس از تولد کودک ، نام خود را به کودک می دهند.

این بدان معناست که تشریفات نامگذاری فقط گاهی در میان بوران ها اتفاق می افتد. اسامی مشخصی برای کودکان خاص وجود دارد. گفته می شود که برخی از نام ها فقط برای نوزادان اول حفظ شده است.

یک کشاورز کنیایی ، کوسی بیلینگا ،می گوید که تا زمانی که بچه ها نامگذاری نشوند ، آنها را به نام های تصادفی می نامند.

تعداد زیادی از مردم تعجب می کنند که چرا نامگذاری یک کودک زمان بسیار طول می برد و چرا نام نوزادان قبل از تولد مشخص نمی شود.

اما آنچه این موضوع را جالب می کند این است که آفریقا خانه بسیاری از افراد و فرهنگ های بی نظیر است. به گفته بیلینگا ، فرهنگ نامگذاری آنها از پدری آنها به ارث رسیده است.

پیچ و تاب جالب دیگر این است که وقتی زمان برگزاری مراسم نامگذاری نزدیک است ، که شامل تجمع اعضای جامعه می شود ، والدینی که قادر به برگزاری این مراسم نیستند احتمالاً به دلیل محدودیت های مالی می توانند از بستگان کمک بگیرند.

روز واقعی مراسم نامگذاری توسط بزرگان تعیین می شود و جشن ها که شامل هدایا ، آواز خواندن ، رقصیدن و غذا خوردن است ، می تواند به مدت سه روز ادامه داشته باشد.

بورانا یکی از گروه های منتج به مهاجران اورومو است که گفته می شود ارتفاعات جنوبی اتیوپی را در دهه 1500 ترک کرده اند. اورومو به شرق مهاجرت کرده بود اما توسط سومالی ها عقب رانده می شدند که منجر به گسترش بیشتر در جنوب شد.

براساس گزارش ها ، تقریباً 4 میلیون نفر از بورانا غالباً در اتیوپی زندگی می کنند. 

Ethnologue گزارش می دهد که قومی اوریو در اتیوپی حدود 30،000 نفر را تشکیل می دهند ، و این خوشه قومی را به عنوان بزرگترین بلوک فرهنگی و قومی می سازد. این گروه های مختلف اوریوایی به چند زبان صحبت می کنند.  "هشت روز قبل از مراسم ، کلبه بزرگی به نام" گلما "ساخته می شود  و پدر کودک خویشاوندان بی شمار خانواده را به مراسم نامگذاری دعوت می کند. هرکدام از مهمانان این رویداد ، یک ظرف پر از شیر و پنیر را به عنوان هدیه می آورند ، به همین دلیل این مراسم پس از بارانهای شدید بهاری که مرتع ها سبز رنگ شده اند ، انجام می گیرد که علوفه فراوانی برای گاوها در آنها وجود دارد.
"ورود مهمانان از روستاهای اطراف نشان می دهد که مهمانی در حال شروع است. هفت نفر ، توربان ، در طول این مراسم به پدر کودک کمک می کنند. "

علاوه بر این گفته می شود که "دو چوب ، پنج شاخه (یکی از آنها بزرگتر از سایرین) است و یک شاخه بزرگ قبل از ورودی حصار گاو در یک ردیف قرار می گیرد. یکی از چوبها ، " وید" برای پدر کودک است. دیگر ،" دانیس " ، برای نوزاد است. "

"دو شاخه ، اووتی ، در بالای درب گالما قرار دارند. بقیه ، از جمله بزرگترین ، در پایین کلبه روی دیوار قرار داده شده اند. شاخه ای به نام گلانتا در وسط محل گذاشته می شود . "
 
 
نوشته : THEODORA AIDOO
ترجمه کاوه وحیدی آذر

نظرات کاربران


@