خبر های ویژه

چگونه اوکراینی ها – بدون نیروی دریایی – ناوگان دریای سیاه روسیه را شکست دادند

29 تیر 1403

اقدامات حزب رویای گرجستان امیدهای تفلیس برای همگرایی یورو-آتلانتیک را به خطر می اندازد

28 تیر 1403

آذربایجان هفته گذشته نزدیک به 150 مین را در مناطق آزاد شده خنثی کرد

26 تیر 1403

شست سران ناتو: گرجستان و ارمنستان مورد توجه قرار خواهند گرفت

24 تیر 1403

مفهوم "لطافت و احساسات" چند وجهی است.

24 تیر 1403

مسجد اصلان حانه در آنکارا

24 تیر 1403

سایت باستانی گوردیون

24 تیر 1403

گوردیون و مسجد اصلانحانه در ترکیه به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلان شدند

24 تیر 1403

ایالات متحده تلاش می کند تا ارمنستان و آذربایجان مزایای تجاری صلح را درک کنند

24 تیر 1403

نتایج نامشخص مانور انتخاباتی امانوئل ماکرون

21 تیر 1403

دادگاهی در روسیه دستور بازداشت بیوه ناوالنی، رهبر مخالفان را که در خارج از کشور زندگی می کند، صادر کرد

19 تیر 1403

نخست وزیرمارک روته بعد از چهارده سال دفتر را با دوچرخه ترک کرد

18 تیر 1403

حزب کارگر بریتانیا به اندازه کافی کرسی ها را به دست آورده است تا اکثریت پارلمان بریتانیا را داشته باشد

15 تیر 1403

احزاب فرانسوی برای ایجاد جبهه ضد راست افراطی عجله دارند

11 تیر 1403

جولیان آسانژ آزاد است

5 تیر 1403

کریدور شمال-جنوب ارقام خوبی را برای روسیه به صدا در می آورد

4 تیر 1403

3 تیر 1403

فروش تسلیحات فرانسوی به ارمنستان به تنش در قفقاز دامن می زند

رسانه های آذربایجان شبح جنگ سوم قره باغ را مطرح می کنند.

درگیری سرد بین فرانسه و آذربایجان در حال تشدید است. و آخرین پیچش در جدال زن و مرد، چشم انداز تجدید درگیری در قفقاز را تشدید می کند. سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه در 18 ژوئن از فروش 36 فروند هویتزر خودکششی سزار به ارمنستان خبر داد.

تبریز امروز:

هویتزر خودکششی سزار. فرانسه از فروش 36 فروند از این نوع هویتزر به ارمنستان خبر داد که بلافاصله با واکنش‌های شدید آذربایجان و روسیه مواجه شد. (عکس: عکس ارتش ایالات متحده توسط گروهبان کلاس 1 Mikki L. Sprenkle)

هویتزر خودکششی سزار. فرانسه از فروش 36 فروند از این نوع هویتزر به ارمنستان خبر داد که بلافاصله با واکنش‌های شدید آذربایجان و روسیه مواجه شد. (عکس: عکس ارتش ایالات متحده توسط گروهبان کلاس 1 Mikki L. Sprenkle)
درگیری سرد بین فرانسه و آذربایجان در حال تشدید است. و آخرین پیچش در جدال زن و مرد، چشم انداز تجدید درگیری در قفقاز را تشدید می کند.

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه در 18 ژوئن از فروش 36 فروند هویتزر خودکششی سزار به ارمنستان خبر داد. این اقدام بلافاصله با واکنش‌های شدید آذربایجان و روسیه مواجه شد. وزارت دفاع آذربایجان این فروش را اقدامی «تحریک آمیز» خواند که می تواند منطقه را به عنوان «محل جنگ» احیا کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز روایت آذربایجانی را تکرار کرد و گفت: پاریس در حال تحریک دور دیگری از درگیری مسلحانه در قفقاز جنوبی است و آنها این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهند.

وزارت امور خارجه ارمنستان با صدور بیانیه ای این انتقاد را رد کرد و تاکید کرد که «حق حاکمیت هر کشوری است که ارتش آماده رزمی مجهز به تجهیزات نظامی مدرن داشته باشد».

در روزهای اخیر، وزارت دفاع آذربایجان موارد متعددی را گزارش کرده است که در آن نیروهای ارمنی به مواضع آذربایجان در امتداد مرز دو کشور شلیک کرده اند. ایروان اتهامات مبنی بر آغاز هرگونه تبادل تیراندازی را رد کرده است. در عین حال، گزارش‌هایی که در رسانه‌های دولتی آذربایجان منتشر می‌شود، به افزایش پتانسیل درگیری‌های مجدد اشاره دارد. یکی از تفسیرهای منتشر شده در 22 ژوئن توسط خبرگزاری رسمی APA احتمال "جنگ سوم قره باغ" را مطرح کرد.

در تفسیر APA آمده است: «رهبری ارمنستان که هیچ نتیجه‌ای از شکست‌های پی در پی خود در زمینه‌های نظامی و دیپلماتیک نگرفت، شروع به نشان دادن رویکرد غیر سازنده کرده است.» در ادامه فرانسه را به‌عنوان تحریک‌کننده رویارویی در قفقاز معرفی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در قرن بیست و یکم، فرانسه که هنوز وضعیت یک دولت نئواستعمار شرم آور را دارد، تلاش می کند نقش تحریک کننده ای را که در مقیاس جهانی ایفا می کند، در فرآیندهای منطقه قفقاز جنوبی ایفا کند.

همانطور که در بیانیه APA تاکید شده است، واکنش تند آذربایجان به ضدیت عمیق باکو نسبت به فرانسه مرتبط است که ریشه در حمایت قوی پاریس از ارمنستان در طول سه دهه مبارزه برای کنترل قره باغ کوهستانی دارد، درگیری که اواخر سال گذشته با شکست قاطع آذربایجان پایان یافت. نیروهای ارمنی و پاکسازی جمعیت ارمنی قومی قره باغ.

این واکنش همچنین به زنجیره ای از رویدادها از آغاز سال 2024 مربوط می شود که در آن فرانسه و آذربایجان به نوبت با یکدیگر مخالفت کرده اند. به عنوان مثال، در ماه مارس، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در پاریس استقبال کرد و از تمامیت ارضی ارمنستان و تلاش های آن برای بهبود روابط با غرب حمایت سیاسی کرد.

آذربایجان که از مداخله بیشتر در روند صلح قره باغ رنجیده است، بنا به گزارش ها به تحریک احساسات استقلال طلبانه کمک کرد که منجر به اعتراضات خشونت آمیز در ماه مه در مستعمره فرانسه در اقیانوس آرام در کالدونیای جدید شد. باکو اتهامات فرانسه در مورد دخالت را رد کرد، اما رسانه های آذربایجانی شروع به حمله به رفتار «استعماری نو» فرانسه کردند.

به نظر می رسد الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان، در اوایل ماه ژوئن، زمانی که احتمال ایجاد صندوق توسعه آذربایجان برای کمک به کشورهای جزیره ای کوچک را مطرح کرده بود، در فرانسه به شدت ضربه خورد.

فروش هویتزر را می توان در حالی مشاهده کرد که فرانسه به باکو دست می زند. اما دشمنی که تا این مرحله عمدتاً به تک تیراندازی کلامی محدود شده بود، اکنون به جایی رسیده است که اگر به خوبی مدیریت نشود، می‌تواند باعث شود که گلوله‌های واقعی دوباره در قفقاز پرواز کنند.

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت