خبر های ویژه

رئیس جمهور آذربایجان برای «کشورهای جزیره ای کوچک» صندوق ایجاد می کند

30 خرداد 1403

آشفتگی سیاسی بر اقتصاد گرجستان ضربه می زند

30 خرداد 1403

لزوم برائت جهانی از رژیم صهیونیستی و آمریکا

26 خرداد 1403

کتابخانه رامی استانبول : میراث خروج پادگان نظامی از شهر

12 خرداد 1403

گول باهار خاتون جامی ، مسجد تاریخی شهر طرابزون

11 خرداد 1403

جنگل هویا باچیو ، سفری در رومانی

9 خرداد 1403

گرجستان : پایتخت خودروهای دست دوم اوراسیا

1 خرداد 1403

آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، حق استیناف علیه حکم استرداد به ایالات متحده را به دست آورد

1 خرداد 1403

شبه نظامیان روسی ضد پوتین به نبرد اوکراین در منطقه خارکف می پیوندند

28 اردیبهشت 1403

پوتین در روز پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم ، نسبت به جنگ جهانی هشدار داد

20 اردیبهشت 1403

دولت پرتغال پیشنهاد رئیس جمهور برای پرداخت غرامت برده داری را رد کرد

10 اردیبهشت 1403

آمریکا به ارمنستان کمک می کند تا ارتش خود را مدرن کند

9 اردیبهشت 1403

علی اف : خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از قره باغ نتیجه روابط مستحکم بین باکو و مسکو است.

9 اردیبهشت 1403

قفقاز: جاه طلبی های تجارت ترانزیتی چالش های مهار آلودگی را تشدید می کند

2 اردیبهشت 1403

پل موجی به جزیره اوبولونسکی تقریباً تکمیل شده است

30 فروردین 1403

سفره ی افطاری خیابان

16 فروردین 1403

1 خرداد 1403

گرجستان : پایتخت خودروهای دست دوم اوراسیا

برگردان به فارسی توفیق وحیدی آذر

صادرات مجدد خودرو گرجستان "بزرگترین کالای صادراتی این کشور " در حال گذار است. در تابستان 2023، دولت گرجستان با استناد به تمایل خود برای اجرای تحریم های غرب، صادرات مجدد خودرو به روسیه و بلاروس را دشوارتر کرد. این حرکت تلاش‌های فروشندگان خودرو گرجستان را برای باز کردن و گسترش به بازارهای مختلف، از جمله آسیای مرکزی، تسریع کرد. این تلاش ها تا حدودی سودآور بوده است. به عنوان مثال، سوابق رسمی گمرک در قزاقستان برای سال 2023 نشان می دهد که گرجستان در میان صادرکنندگان خارجی، دومین تعداد خودرو را به کشور آسیای مرکزی ارسال کرده است. چین بزرگترین صادرکننده خودرو به قزاقستان بود: بیشتر خودروهای چینی که به قزاقستان می‌رفتند نو بودند، در حالی که خودروهایی که از گرجستان می‌آمدند دست دوم بودند.

تبریز امروز:

دلالان با عدم قطعیت دست و پنجه نرم می کنند، زیرا کشور تلاش می کند تا یک قطب صادرات مجدد باقی بماند.
براولی بنسون 21 مه 2024

گلا خاچیدزه حدود یک دهه است که در بازار خودرو روستایی فعالیت می کند. در مصاحبه ای در ماه مارس، او گفت که تجارت بدترین چیزی است که تا به حال دیده است. (عکس: Brawley Benson)

گلا خاچیدزه حدود یک دهه است که در بازار خودرو روستاوی فعالیت می کند. در مصاحبه ای در ماه مارس، او گفت که تجارت بدترین چیزی است که تا به حال دیده است. (عکس: Brawley Benson)
بعدازظهر دوشنبه در بازار خودروی روستاوی گرجستان است و تجارت کند است، دلالان  در میان ردیف‌های بی‌ام‌وهای اروپایی وارداتی و سوباروس ژاپنی چرخ  می زنند و در حال مذاکره با مشتریان بالقوه تلفنی و در حین نوشیدن قهوه از کافه‌های اطراف هستند.ردیف‌های بی‌پایانی از ماشین‌هایی وجود دارند که باید فروخته شوند. تنها مشکل این است که به سختی خریداری پیدا می شود .

گلا خاچیدزه، 53 ساله، حدود 10 سال است که در بازار کار می کند. او در مصاحبه ای در ماه مارس گفت که تجارت خودرو  در این وضعیت بدترین چیزی است که تا به حال دیده است. او گفت: "تا به حال وضعیت بازار اینگونه نبوده است ؛حتی در طول شیوع کرونا هم اینگونه نبود."

صادرات مجدد خودرو گرجستان "بزرگترین کالای صادراتی این کشور " در حال گذار است. در تابستان 2023، دولت گرجستان با استناد به تمایل خود برای اجرای تحریم های غرب، صادرات مجدد خودرو به روسیه و بلاروس را دشوارتر کرد. این حرکت تلاش‌های فروشندگان خودرو گرجستان را برای باز کردن و گسترش به بازارهای مختلف، از جمله آسیای مرکزی، تسریع کرد.

این تلاش ها تا حدودی سودآور بوده است. به عنوان مثال، سوابق رسمی گمرک در قزاقستان برای سال 2023 نشان می دهد که گرجستان در میان صادرکنندگان خارجی، دومین تعداد خودرو را به کشور آسیای مرکزی ارسال کرده است. چین بزرگترین صادرکننده خودرو به قزاقستان بود: بیشتر خودروهای چینی که به قزاقستان می‌رفتند نو بودند، در حالی که خودروهایی که از گرجستان می‌آمدند دست دوم بودند.

مجموع درآمد حاصل از صادرات مجدد خودرو گرجستان در سه سال گذشته افزایش یافته است و در سال 2023 به 940 میلیون دلار رسیده است. داده های ژانویه تا آوریل (577 میلیون دلار درآمد)، این کشور را در سرعت شکستن رکورد کل سال 2023 قرار می دهد. به نظر می رسد که حداقل در حال حاضر، چرخش به سمت آسیای مرکزی به تولید درامد برای گرجسئان ادامه دهد.

اما برای بسیاری از بازرگانان خودروهای کارکرده گرجی، آینده نامشخص است.

الکساندر نونیادزه، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گرجستان می گوید : «امروزه گرجستان به عنوان یک قطب خودرو در منطقه عمل می کند، اما آینده هم مشکلات و هم چشم اندازهایی دارد. نونیادزه می افزاید بزرگترین چالش این است که گرجستان جایگاه خود را در بازار به عنوان صادرکننده اصلی خودروهای دست دوم آمریکایی و اروپایی حفظ کند.

او گفت: «اگر خودروسازان چینی بازار را در آسیای مرکزی و منطقه قفقاز به طور کامل توسعه دهند، گرجستان ممکن است عملکرد خود را به عنوان یک مرکز از دست بدهد.

روستاوی گرجستان سال هاست که بزرگترین بازار خودرو در قفقاز بوده است. اتومبیل های خراب از غرب، اغلب با تخفیف قابل توجهی خریداری می شوند و سپس به بنادر گرجستان ارسال می شوند. هنگامی که مکانیک ها شگفتی های خود را انجام می دهند، این خودروها در اینجا و در مکان های دیگر جمع می شوند و آماده فروش با سود قابل توجه هستند.

سال های اخیر شاهد چالش های پیچیده ای بوده ایم. ابتدا اپیدمی کووید وجود داشت، سپس روسیه به اوکراین حمله کرد. در آن زمان ارمنستان و آذربایجان از بزرگترین مقاصد صادرات خودرو بودند و اوکراینی ها گروه قابل توجهی از خریداران را تشکیل می دادند. اکنون، در بسیاری از نمایشگاه‌های روستایی، اوکراینی‌ها یافت نمی‌شوند، و خودروهای غربی دیگر به مقدار زیادی که قبلا می‌رفتند به روسیه نمی‌روند.

لاشا دربایسلی که برای انجمن واردکنندگان خودرو گرجستان نیز کار می کند، گفت: «خیلی سخت است زیرا ما اوکراین را از دست دادیم.

خریداران از قزاقستان و قرقیزستان اکنون اکثریت مشتریان بازار خودرو را تشکیل می دهند. در ماه ژانویه، قرقیزستان از نظر ارزش کل بازرگانی به بزرگترین مقصد صادرات گرجستان تبدیل شد، که تا حد زیادی به کمک تجارت خودروهای مستعمل کمک کرد.

در اوایل سال 2024، رسانه تحقیقاتی گرجستان آی فکت شواهدی منتشر کرد مبنی بر اینکه جریان خودروهای غربی از گرجستان به روسیه با وجود ممنوعیت ادامه دارد. کارشناسان صنعت اذعان دارند که روس‌ها احتمالاً اکنون فقط خودروها را از طریق کشورهای آسیای مرکزی وارد می‌کنند و این روند خرید خودروهای غربی را سخت‌تر و گران‌تر می‌کند، اما غیرممکن نیست.

هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد افرادی که در صنعت خودروی گرجستان کار می کنند وجود ندارد، اما این صنعت فقط متشکل از نمایندگی ها نیست. مکانیک ها، کارشناسان تدارکات، و مدیران دفاتر را استخدام می کند، که بسیاری از آنها نیز از دستور دولت که در سال جاری اجرایی شد و طبق آن خودروهای مونتاژ شده قبل از سال 2013 نمی توانند برای مصارف داخلی وارد شوند، به دلیل نگرانی در مورد استانداردهای آلایندگی خودرو، ناراحت هستند.

نونیادزه گفت: «بسیاری نمی توانند خودروی جدیدی بخرند، که این امر باعث افزایش بیشتر ناوگان وسایل نقلیه قدیمی می شود.

برای فروشنده معمولی که با کمیسیون کار می کند، تغییرات چالش برانگیز است. خاچیدزه در بازگشت به بازار خودروی روستاوی از کسب و کار از دست رفته ابراز تاسف کرد. او تخمین زد که قبل از همه‌گیری، 15 تا 30 خودرو در هفته می‌فروخت. قبل از حمله روسیه، این تعداد به 10 کاهش یافت

 در این هفته. اکنون، او خوش شانس است که نیمی از این تعداد را در همان بازه زمانی به فروش رساند.

او برای بیان حرفش، دستانش را روی قاب سبز مرسدس بنز S 500 تکان داد. چگونه آن را می فروشید؟ کار خیلی مشکلی است ،  با این اوضاع چطور ماشین بعدی را بیاوری؟»

هنگامی که از وی پرسیده شد که آیا مردم باید چیزی در مورد وضعیت بخش صادرات مجدد در گرجستان بدانند، به پیامدهای محدودیت های دولت و تحریم های غرب اشاره کرد.

او با اشاره به تعداد زیادی از افرادی که تجارت خودرو در این کشور بکارگیری می کند، گفت: «این ممنوعیت ها - تحریم ها - روسیه را مورد حمله قرار نمی دهد، آنها مستقیماً به گرجستان حمله می کنند. «همه با این [صنعت] درآمد کسب می کردند. اکنون همه از این تجارت جدا شده اند زیرا مشتری وجود ندارد.»

براولی بنسون برای  اوراسیانت

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت