خبر های ویژه

پل موجی به جزیره اوبولونسکی تقریباً تکمیل شده است

30 فروردین 1403

سفره ی افطاری خیابان

16 فروردین 1403

ارمنستان باید تصمیم بگیرد که به کدام سمت برود. کنفرانس نیروهای دموکراتیک در مورد هم گرایی در اروپا برگزار شد

11 فروردین 1403

ارمنستان: دولت با معضل تعیین حدود مرزها دست و پنجه نرم می کند

8 فروردین 1403

کلیسای کوچک آیواسیل طرابزون

8 فروردین 1403

مسیر ریلی باکو-تفلیس اصلاح می شود

5 فروردین 1403

تغییر ژئوپلتیک در قفقاز ؛ ارمنستان غرب را وارد منطقه می کند

5 فروردین 1403

مردی که انباری ساختمانش تبدیل به مکان گردشگری شد

5 فروردین 1403

حمله به تالار موسیقی در کروکوس روسیه

3 فروردین 1403

نخست وزیر ارمنستان می گوید باید مناطق مورد مناقشه را به آذربایجان بازگرداند وگرنه با جنگ مواجه خواهد شد

29 اسفند 1402

رئیس جمهور آذربایجان می گوید صلح با ارمنستان از همیشه نزدیکتر است

29 اسفند 1402

آیا حمله پوتین به اوکراین موقعیت او را در روسیه بهبود بخشیده است؟

26 اسفند 1402

آلمان نازی در میان رهبران مذهبی آمریکا هوادارانی داشت - و برتری سفیدپوستان به حمایت آنها دامن زد

14 اسفند 1402

ک گروه سیاسی راست افراطی در آلمان محبوبیت پیدا می کند – اما اعتراضات علیه آن نیز همینطور است

14 اسفند 1402

یولیا ناوالنایا اکنون جدیدترین رهبر اپوزیسیون روسیه است

4 اسفند 1402

اسکی شهیر، اولین سکونت گاه ملا نصرالدین

2 اسفند 1402

29 بهمن 1402

ناوالنی در زندان می میرد - اما طرح او برای فعالیت های ضد پوتین زنده خواهد ماند

روسیه ، ناوالنی !

برای بیش از یک دهه، ناوالنی با اقتدارگرایی روسیه در صندوق های رای و در خیابان ها به عنوان شناخته شده ترین چهره ضد پوتینیسم مبارزه کرد و از کاندیداهایی که آنقدر شجاع بودند که در برابر خواسته های کرملین بایستند، حمایت کرد.

تبریز امروز:

 

ناوالنی یک روز قبل از مرگ

نوشته ی : رجینا اسمیت - استاد علوم سیاسی دانشگاه ایندیانا


صف های طولانی روس ها در ژانویه 2024 دمای زیر صفر را تحمل کردند تا از بوریس نادژدین، نامزد ضد جنگ اوکراین، اجازه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آتی را داشته باشند. این اعتراض از طریق طومار بود - تاکتیکی که میراث الکسی ناوالنی، مبارز قدیمی روسی طرفدار دموکراسی را منعکس می کند. مقامات می گویند که ناوالنی، خار دائمی در چشم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در 16 فوریه 2024 در زندان درگذشت.

برای بیش از یک دهه، ناوالنی با اقتدارگرایی روسیه در صندوق های رای و در خیابان ها به عنوان شناخته شده ترین چهره ضد پوتینیسم مبارزه کرد و از کاندیداهایی که آنقدر شجاع بودند که در برابر خواسته های کرملین بایستند، حمایت کرد.

اغلب مخالفت به موفقیت انتخاباتی تبدیل نمی شود. حامیان نادژدین انتظار نداشتند که مردشان واقعاً بتواند پوتین را در رای گیری برنامه ریزی شده برای 20 مارس 2024 شکست دهد. با توجه به اینکه کرملین چقدر سیاست در روسیه را کنترل می کند، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری یک نتیجه قطعی است.

اما برای بسیاری از روس‌ها، فرصت حمایت از نامزدی نادژدین تنها راه قانونی بود که آنها برای اعلام مخالفت خود با پوتین و جنگ داشتند. این واقعیت که مقامات در نهایت نادژدین را از مشارکت منع کردند، نشان می‌دهد که کرملین در مورد هر نامزدی که روایت‌های رسمی ملتی را که پشت جنگ پوتین در اوکراین متحد شده است، محتاط نگه می‌دارد.

این تلاش برای اعتراض به انتخابات پس از مرگ ناوالنی شدیدتر به نظر می رسد. این منعکس کننده قلب استراتژی است که ناوالنی در بیش از یک دهه توسعه داد و من از سال 2011 درباره آن نوشته ام.

 

جنبش باقی می ماند
ناوالنی متوجه شد که مخالفت در روسیه برای افشای فساد در حزب پوتین، روسیه متحد است. افشاگری بر دستکاری انتخاباتی؛ و جهان را از افزایش خشونت سیاسی آگاه می کند.

ناوالنی مخالفت واقعی با پوتین و حکومت استبدادی را که در روسیه علیرغم تلاش برای پنهان کردن آن از جهان وجود دارد، برجسته کرد.

برای دستیابی به این اهداف، تیم ناوالنی - و مهم است که به یاد داشته باشیم که در حالی که ناوالنی مرد مرده است، جنبشی که او جرقه زد همچنان باقی مانده است - مکرراً از انتخابات برای قابل مشاهده کردن مخالفان و برانگیختن بحث های سیاسی استفاده کرد.

ناوالنی به عنوان یک نیروی سیاسی در سال 2011 ظاهر شد، زمانی که یک جنبش اعتراضی بزرگ ملی را قبل از انتخابات پارلمانی 2012 با برچسب زدن به "روسیه متحد پوتین" به عنوان "حزب کلاهبرداران و دزدان" آغاز کرد. او تظاهراتی را برای ایجاد تیم برای نشان دادن این شعار برگزار کرد و رای دهندگانی را که از حزب پوتین حمایت نکردند، بسیج کرد.

یک معترض با کلاه در مقابل تابلویی به زبان روسی ایستاده است که ترجمه آن به "ما به کلاهبرداران و دزدها رای ندادیم!"

فعالان اپوزیسیون در سال 2011 اعلام کردند: «ما به کلاهبرداران و دزدها رأی ندادیم!» والری تیتیوسکی/ خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ
پوتین به ناچار در انتخابات پیروز شد و رئیس هیئت ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا اظهار داشت که به دلیل بی نظمی ها و سوء استفاده ها، برنده "هیچ وقت در تردید نبود."

اما با این وجود، تلاش‌های ناوالنی به این معنا بود که یک اپوزیسیون جدید روی کار آمده و آماده حضور در خیابان‌ها برای مبارزه با تقلب در انتخابات است.

خروج از «گتو» انتخاباتی
ناوالنی علیرغم دستگیری و محکومیتش به اتهام کلاهبرداری در سال 2013، در آن سال برای شهرداری مسکو نامزد شد. در مبارزات انتخاباتی، او سیاست های انتخاباتی را نوآوری کرد و داوطلبان جوانی را به خدمت گرفت که با رای دهندگان در خیابان ها و آپارتمان هایشان ملاقات می کردند.

ناوالنی تقریباً 30 درصد آرا - دو برابر حد انتظار - را به دست آورد و ادعا کرد که تنها دلیلی که سرگئی سوبیانین، نامزد منتخب پوتین، بیش از 50 درصد لازم برای کسب پیروزی در دور اول را کسب کرده است، به دلیل یک رأی جعلی بوده است.

ناوالنی بعداً در مصاحبه‌ای با ولادیمیر کارا مورزا، چهره اپوزیسیون، موفقیت واقعی را بیان کرد: «ما نشان داده‌ایم که مردم عادی – بدون منابع اداری، بدون حامیان شرکتی، بدون متخصصان روابط عمومی – می‌توانند متحد شوند و به موفقیت برسند. نتایج در صندوق رای،” او گفت. ما نشان داده‌ایم که دیگر محدود به یک «گتو» انتخاباتی 3 درصدی نیستیم.»

ناوالنی در پایان گفت: برای من مهمترین نتیجه این کارزار بازگشت سیاست واقعی به روسیه است.

در طول آن کمپین 2013، تیم تحقیقاتی من مداخله کردند

فعالان ناوالنی را زیر نظر گرفت و کار را در ستادهای انتخاباتی مشاهده کرد.

 گل هایی برای یاد آلکسی ناوالنی

این مصاحبه ها بر رابطه ناوالنی با مردم تاکید داشت. بسیاری از داوطلبان این ایده را رد کردند که برای او کار می کنند. در عوض، آنها داوطلب شدند زیرا تاکتیک های ناوالنی را تحسین می کردند. سبک سیاسی او را دوست داشتند. آنها خواهان تغییر در روسیه بودند.

ناوالنی روس هایی را که از سیاست روسیه بیگانه بودند دور هم جمع کرد و به آنها قدرت داد. همانطور که یکی از داوطلبان کمپین که در مطالعه ما مصاحبه کرد، استدلال کرد: «همه ما قبل از اولین اعتراض ترسیده بودیم و حتی قبل از پیوستن به جنبش وصیت نامه گذاشتیم. اما اوباش نبود. افرادی مثل ما بودند. احساسی که در دفتر ناوالنی داشتیم، احساس بودن با افرادی مثل من بود.»

در طول دهه بعد، ناوالنی و تیمش به بازگشت رقابت سیاسی به سیاست روسیه ادامه دادند. آن‌ها سازمان‌های محلی ساختند که مورد حمایت قرار گرفتند و علیرغم موانع بی‌پایانی که کرملین بر سر راه آن‌ها قرار داد، در شهرهای سیبری تومسک و نووسیبیرسک به موفقیت دست یافتند.

بازگشت از تبعید
نقطه اوج این تلاش ها سیستمی است که ناوالنی در سال 2018 به نام رای گیری هوشمند توسعه داد. تیم ناوالنی از طریق یک ابزار آنلاین، روس ها را تشویق می کند تا از هر نامزد اصلاح طلب در انتخابات حمایت کنند و به ویژه رای دهندگان را به سمت نامزدی هدایت می کند که احتمالاً حزب روسیه متحد پوتین را شکست می دهد.

تحقیقات دانشمندان روسی میخائیل تورچنکو و گریگوری گولوسوف نشان می دهد که این ابزار تأثیر بسیار مهمی بر رای دهندگان و افزایش مشارکت، آرای مخالفان و توجه مردم به انتخابات داشته است.

تلاش‌های ناوالنی ظاهراً دولت روسیه را خشمگین کرد و ممکن است انگیزه یک سوء قصد علیه او توسط آژانس امنیت داخلی روسیه، معروف به FSB، در سال 2020 باشد.

ناوالنی تنها به این دلیل از مسمومیت با نوویچوک جان سالم به در برد که فشارهای بین المللی رژیم را مجبور کرد که اجازه دهد او را با هواپیما برای معالجه به آلمان منتقل کند. ناوالنی در دوران بهبودی خود از حمله به او برای پیشبرد فعالیت سیاسی خود و انتقال وحشیگری فزاینده رژیم استفاده کرد. او برای کشف جزئیات عملیات با قاتل احتمالی خود مصاحبه معروفی داشت.

بازگشت ناوالنی به روسیه با تهدید دستگیری در فوریه 2021 بزرگترین تظاهرات خیابانی - در حمایت از رهبر مخالفان - از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را آغاز کرد.

این اعتراضات الهام بخش نسل جدیدی از فعالان بود. آنها همچنین سطوح جدیدی از خشونت پلیس را علیه تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در خیابان ها و در سال های پس از آن نشان دادند.

دست دادن باتوم
از سال 2022، من رهبری یک تیم تحقیقاتی را بر عهده داشته ام که با روس هایی که کشور را در مخالفت با جنگ در اوکراین ترک کرده اند، مصاحبه کرده است. بسیاری در تظاهرات ضد جنگ در اواخر فوریه و اوایل مارس 2022 شرکت کردند و به بازگشت ناوالنی به روسیه به عنوان منشأ تعامل و فعالیت سیاسی خود اشاره کردند.

همانطور که یکی از پاسخ دهندگان استدلال کرد: «موقعیت مدنی من شروع به ظهور کرد. همه اینها به ناوالنی نزدیک بود، جنبش او و تشویق او برای توجه به چیزی، توجه کردن... من شروع به رفتن به راهپیمایی کردم و خیلی بیشتر به سیاست علاقه مند و آگاه شدم.»

در حالی که ناوالنی پس از دستگیری به اتهام نقض آزادی مشروط در دوران بهبودی اش در آلمان در اردوگاه های زندان به سر می برد، شرکای پژوهشی ما دریافتند که بسیاری از این فعالان در تبعید در خارج از روسیه به فعالیت خود ادامه دادند.

آنها از پناهندگان اوکراینی و تلاش های جنگی حمایت می کنند و در ردیابی کودکانی که به روسیه برده شده اند مشارکت می کنند. آنها در تظاهرات ضد جنگ فعال هستند و در تبعید از یکدیگر حمایت می کنند.

این نسل جدید از فعالان روسی – چه آنهایی که در تبعید از تغییر حمایت می کنند و چه آنهایی که رفاه خود را در روسیه برای حمایت از نامزدهای ضد جنگ به خطر می اندازند – میراث ناوالنی است و من معتقدم قدرتمند است.

ناوالنی قبل از مرگش مستقیماً با نسلی از فعالانی که از او الهام گرفته بود صحبت کرد: «گوش کن، من چیزی بسیار واضح دارم که به شما بگویم. شما اجازه ندارید تسلیم شوید اگر آنها تصمیم به کشتن من بگیرند، به این معنی است که ما فوق العاده قوی هستیم.»

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت