23 بهمن 1402

اوزاوا سیجی ، تایتان دنیای موسیقی کلاسیک درگذشت

اگمونت بتهوون به رهبری اوزاوا در ادای احترام به او کره زمین و سمفونی شماره 9 دووراک

اوزاوا سیجی ، تایتان دنیای موسیقی کلاسیک ، در 6 فوریه 2024 از نارسایی قلبی درگذشت. یکی از مشهورترین رهبران ارکستر دوران مدرن ، اوزاوا سیجی در میان نخبگان موسیقی به دنیا نیامده است.

تبریز امروز:

 

 

رهبر ارکستر افسانه ای سیجی اوزاوا، 87 ساله، پس از اجرای اورتور «اگمونت» بتهوون که به صورت زنده به فضا پخش شد، برای فضانورد کویچی واکاتا در ایستگاه فضایی بین المللی - به عنوان بخشی از مأموریت یک زمین، اشک ریخت.

اوزاوا برای اولین بار در چهار سال گذشته برای رهبری ارکستر Saito Kinen در اولین اجرای جهانی که با همکاری آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) اجرا شد، بازگشت.

اوزاوا در بیانیه ای گفت: "من معتقدم که این پروژه به ما برای کسانی از ما که در زمان های دشوار زندگی می کنند، شهامت و امید می بخشد." «موسیقی این قدرت را دارد که قلب مردم، فراتر از زبان، مرزها، نژادها و جو را به هم متصل کند.

من بسیار مشتاق دیدار با آقای واکاتا هستم که اکنون در فضا است. من تعجب می کنم که موسیقی در فضا چگونه به نظر می رسد.

 

اوزاوا سیجی ، تایتان دنیای موسیقی کلاسیک ، در 6 فوریه 2024 از نارسایی قلبی درگذشت. 

یکی از مشهورترین رهبران ارکستر دوران مدرن ، اوزاوا سیجی در میان نخبگان موسیقی به دنیا نیامده است. موفقیت او در دنیای موسیقی کلاسیک از کار سخت ، پویایی و جذابیت شخصی او نشات می گیرد ، خصوصیاتی که به او اجازه داده است به اوج کار خود برسد.

در اول ژانویه سال 2002 ، اوزاوا در کنسرت سال نو خود باارکستر فیلارمونیک وین ظاهر شد ، یک رویداد سنتی 60 ساله که در بیش از 60 کشور جهان پخش شده است. این می تواند یک پر در کلاه هر رهبر باشد - به ویژه برای اولین ژاپنی که تا به حالاین  نقش را ایفا می کند - اما برای اوزاوا ، فقط یک مورد دیگر بود که در یک برنامه کاری شگفت انگیز لیست شود.

در طول کار خود ، اوزاوا به مدت نزدیک به 30 سال به عنوان مدیر موسیقی ارکستر سمفونیک بوستون ، یکی از ارکسترهای برتر آمریکا فعالیت کرد. در سال 2002 ، در فیلارمونیک وین برنامه اجرا کرد، وی همچنین مدیر موسیقی اپرای ایالتی وین شد. علاوه بر این ، او یکی از تعداد معدودی از رهبران ارکستر بود که مرتباً دو ارکسترهای پیشرو در جهان ، فیلارمونیک برلین و فیلارمونیک وین را رهبری می کرد. حرفه اوزاوا واقعاً تماشایی بوده است و او را به ارتفاعات بدست آورده توسط معدود ژاپنی های دیگر در زمینه فرهنگ موسیقی غربی منتقل کرده است. هیچ رهبر دیگر ژاپنی به موفقیت های وی نزدیک نشده است.

 

نه رهبر ارکستر  معمولی ارکستر ژاپنی
اوزاوا سیجی در اول سپتامبر سال 1935 در موكدن ، منچوریای تحت اشغال شینیانگ ژاپنی متولد شد-امروزه جزوی از  جمهوری خلق چین است. ریشه هایش در بخش یاماناشی بود ، جایی که آنها کشاورزان فقیر بودند ، اما پدر اوزاوا کایساکو ، به دلیل سخت کوشی بسیار، دندانپزشک شد و در سن 23 سالگی به سمت منچوریا رفت و در چانگچون تحصیل کرد. در آنجا او با واکاماتسو ساکورا ، مادر اوزاوا ملاقات و ازدواج کرد. کایساکو ، حامی سرسخت پان آسیایسم و عضو موسس انجمن کنکوردیا مانچوکو ، بعداً خانواده را به موکدن منتقل کرد. سیجی ، پسر سوم این زوج ، قسمت اول نام خود را مدیون ژنرال ارتش امپریال ژاپن Itagaki Seishirō است که کایساکو دوستش می داشت ، و بخش دوم افسر ارتش کانتونگ بالا ishiwara Kanji. اوزاوا سیجی تا 6 سالگی پا به خاک ژاپن نگذاشت.

 اولین برخورد او با موسیقی در سن 5 سالگی بود ، هنگامی که مادرش به عنوان یک هدیه کریسمس آکاردئون به او داد و او فقط از 10 سالگی درس های پیانو را در حومه غربی توکیو شروع کرد. این خانه پیانو نداشت و وقتی خانواده یکی از اقوام به او داده شد ، برادران بزرگترش سه روز طول کشید تا آن را از یوکوهاما به سمت تاچیکاوا در یک چرخ دستی حمل کنند.

اوزاوا آرزو داشت که پیانیست شود ، در دسامبر سال 1949 ، او برای حضور در یک کنسرت در سالن Hibiya Kōkaidō توکیو با حضور لئونید کروتزر که ارکستر سمفونیک ژاپن (امروز ارکستر سمفونیک NHK) را هدایت کرد و پیانو را نواخت. این تجربه  جلوچشمان اوزاوا ، او را عاشق موسیقی کرد. در سن 15 سالگی ، وی تحصیل تحت نظارت مربی موسیقی و ریشه ای Saitō Hideo (74- 1902) ، یک خویشاوند دوردست مادر را آغاز کرد.

چارلز مونک ، یکی از داوران این رقابت ، اوزاوا را به جشنواره موسیقی Tanglewood که هر تابستان توسط ارکستر سمفونیک بوستون برگزار می شود ، توصیه کرد و وی در سال 1960 در این برنامه شرکت کرد. در سال 1961 ، وی به عنوان دستیار رهبرارکستر فیلارمونیک نیویورک تحت لئونارد برنشتاین منصوب شد. او همچنین در مکانی برای تحصیل در زیر نظر هربرت فون کارایان رهبر ارکستر فیلارمونیک برلین پیروز شد. از این رو اوزاوا ممتاز بود که تحت دو بزرگترین رهبر ارکستر نیمه دوم قرن بیستم آموزش ببیند ، چیزی که هیچ رهبر جوان دیگری تاکنون به دست نیاورد.

اوزاوا هرگز نابغه نبود : موفقیت او ثمره کار سخت و مطالعه مداوم بوده است. کسانی که او را می شناسند می گویند که او محبت آمیز است ، پر از عشق به همنوع خود و با ذهنیت انجام وظیفه است. این خصوصیات همراه با ارادت خود برای کار ، برخوردهای عالی  بی شماری را به ارمغان آورده است.

 

ارتباط با تبریز امروز

اخبار ، گزارشات ، عکسها و فیلم های خود را برای ما ارسال دارید . برای ارسال میتوانید از طریق آدرس تلگرامی یا ایمیل استفاده کنید.

info@tabriz-emrooz.ir

اشتراک در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای تبریز امروز در کانال تلگرام ما عضو شوید.

کانل تلگرام تبریز امروز

فرم تماس با تبریز امروز

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تبریز امروز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
طراحی وتولید توسططراح وب سایت